Setari Cookie-uri

cum este sa te operezi de amigdalite?

am o mare problema.. de cateva saptamani ma dor amigdalite..sunt foarte umflate au fost chiar si rosii, dar am fost la medicul de familie mi-a dat un spray de dat in gat si nu au mai fost asa de rosii...dar nu s-au mai dat inapoi adica sa se micsoreze..Am mai fost odata la doctorul de familie si mi-a zis ca trebuie sa ma operez ca altfel poate fi mai rau...ce sa fac?parca as vrea sa ma duc sa ma operez parca nuh...habar nu am c sa fac...:| este greu sa te operezi?
bommbonikk
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:28
daca tu te plangi de operatia de amigdale atunci cand vei naste ce mai faci?

stai linistita trece repede doar ca nu vei putea manca normal cateva zile o saptamana doar supa apoi iti vei reveni dar va ttebui sa ai grija sa nu inhalezi aer rece.
marinelastanescum
Postat pe 4 Octombrie 2009 00:48
poate suferi din cauza amigdalelor...sau suferi de amigdalita....adica pe scurt te invit sa studiezi mai bine limba romana...cred ca din cauza ca o stalcesti te-ai imbolnavit
audreyhepburn
Postat pe 5 Octombrie 2009 15:17

ATENTIE ATENTIE ATENTIE

Amigdalita - inflamatia amigdalelor
Amigdalita infectia amigdalelor
Amigdalita reprezinta infectia amigdalelor si poate fi determinate printr-un examen al faringelui posterior (Amigdalele infectate sunt mari, rosii si acoperite de pete albicioase).

Amigdalita poate fi de natura virotica sau de natura microbiana.
Amigdalita inseamna o infectie localizata strict la nivelul amigdalelor, pe cand angina semnifica o atingere infectioasa ce depaseste aria amigdalelor, extinzandu-se in gat.

Amigdalita si angina pot fi determinate printr-un examen al faringelui posterior. Amigdalele infectate sunt mari, rosii si acoperite de pete albicioase. Copilul bolnav are febra, inghite cu greutate, iar ganglionii submaxilari si de pe laturile gatului sunt inflamati, sensibili si durerosi la palpare.

Amigdalita poate fi de natura virotica sau de natura microbiana, germenul patogen cel mai periculos fiind streptococul hemolitic (se depisteaza prin efectuarea exudatului faringian-analiza secretiei din gat).
DECI DRAGA MEA IN CONCLUZIE CRED CA ESTE CAZUL SA MERGI U LA SCOALA SAU SA TE MAI DOCUMENTEZI .AR FI CAZUL FOARTE SERIOS.APROPO SUNT MEDIC DACA NU STIAI!
marinelastanescum
Postat pe 7 Octombrie 2009 23:51
buna!vroiam doar sa te incurajez..eu am facut o operatie de genul acum 2 ani.crede-ma este foarte usoara..o sa ai gatul amortit cu un anestezic si vei auzi doar taietura propriu zisa.apoi la vreo 4 ore dupa operatie o sa te doara gatul...dar in maxim 2 3 zile trece.Stai linistita si sa nu iti fie frica!! Cel mai important e ca dupa aceea rar o sa racesti...eu nu am mai racit deloc de cand m-am operat.Totusi sa ai grija de tine!!
Mult succes si astept sa imi zici cum a fost!!
Insanatosire grabnica!!!
mihaelahvl
Postat pe 13 Octombrie 2009 10:36
Ha?

De cate amigdalite vrei sa te operezi, dragutzo? Ca nu merge decat o data.
Odata ce ti s-au scos AMIGDALELE, s-a terminat cu AMIGDALITA.

Mai fetelor, aveti Internet, deci acces la informatie, ca-ca-lau (ca sa folosesc un termen pe care-l poti intelege si tu), da' tot ca tzatzicile care scot vaca la izlaz vorbiti.
Dor_a
Postat pe 13 Octombrie 2009 11:23
De la: reactie_, la data 2009-10-13 12:15:23
De la: Dor_a, la data 2009-10-13 11:23:19Ha?

De cate amigdalite vrei sa te operezi, dragutzo? Ca nu merge decat o data.
Odata ce ti s-au scos AMIGDALELE, s-a terminat cu AMIGDALITA.

Mai fetelor, aveti Internet, deci acces la informatie, ca-ca-lau (ca sa folosesc un termen pe care-l poti intelege si tu), da' tot ca tzatzicile care scot vaca la izlaz vorbiti.


ti-e ciuda ca i-au crescut altele la loc???


Rrrau de tot! 's verde de ciuda!
Dor_a
Postat pe 13 Octombrie 2009 12:19
De la: Dor_a, la data 2009-10-13 12:19:42
De la: reactie_, la data 2009-10-13 12:15:23
De la: Dor_a, la data 2009-10-13 11:23:19Ha?

De cate amigdalite vrei sa te operezi, dragutzo? Ca nu merge decat o data.
Odata ce ti s-au scos AMIGDALELE, s-a terminat cu AMIGDALITA.

Mai fetelor, aveti Internet, deci acces la informatie, ca-ca-lau (ca sa folosesc un termen pe care-l poti intelege si tu), da' tot ca tzatzicile care scot vaca la izlaz vorbiti.


ti-e ciuda ca i-au crescut altele la loc???


Rrrau de tot! 's verde de ciuda!


nu ai decat sa te obisnuiesti cu gandul asta....si la urma urmei nu e vina ta ci e meritul ei.....pt ca depinde pe ce parte inghiti.....
reactie_
Postat pe 13 Octombrie 2009 12:23
hello! eu ti-as recomanda sa consulti un homeopat , dar unul adevarat...nu unul cu cursuri de 6 luni...ma rog, eu cred foarte tare in homeopatie...fetita mea a avut mari probleme si numai cu homeopatie am rezolvat-o...chiar si eu si sotul meu ne tratam cand avem probleme cu homeopatie...eu am fost operata cand eram eleva dar ma resimt si astazi...asa ca nu as sfatui pe nimeni sa se opereze ...decat in cazuri extreme...sanatate multa
kudika087281
Postat pe 10 Decembrie 2009 18:35
eu zic k ar trebuii sa te consulte si alt doctor.
eu una am avut acu 3 ani puroi in amigdalite si am luat medicamente(nizoral si aerius) si momentan a trecut..dar probelma este k si acum cred k le am inflamate si cred k am puroi si acum.. ideea e k am auzit de un tratament cu unisan kre e destul de scump dar cik are efecte foarte bune.si eu vreau sa mil cumpar pt k de fiekre data knd inhalez aer rece ma doare gatul. problema este k nu as vrea sa ma operez de amigdalite(mai ales in cls a12a). dak nu ma va lasa nici asa poate am sa apelez la un doctor,dar in bacau foarte greu gasesti (chiar si la clinici private)un medic bun in asa ceva .si iti recomand tinctura de propolis sa iei,la mine a facut minuni(chiar dak are un gust rau).
te pup si numai bine
kudika_roxanik
Postat pe 10 Decembrie 2009 20:46
sa nu ma intelegi gresit...nu vreau sa iti spun k nu este bine dak te operezi...dar stiu totusi k nu este recomandat. intra pe sanatatea tv si ai sa vezi k este un profesor doctor kre spune acelasi lucru si este si un desen kre arata diferite faze ale amigdalitei(sau mai bine zis diferite forme) te pup si bafta multa
kudika_roxanik
Postat pe 10 Decembrie 2009 20:51
De la: kudika_roxanik, la data 2009-12-10 20:46:40eu zic k ar trebuii sa te consulte si alt doctor.
eu una am avut acu 3 ani puroi in amigdalite si am luat medicamente(nizoral si aerius) si momentan a trecut..dar probelma este k si acum cred k le am inflamate si cred k am puroi si acum.. ideea e k am auzit de un tratament cu unisan kre e destul de scump dar cik are efecte foarte bune.si eu vreau sa mil cumpar pt k de fiekre data knd inhalez aer rece ma doare gatul. problema este k nu as vrea sa ma operez de amigdalite(mai ales in cls a12a). dak nu ma va lasa nici asa poate am sa apelez la un doctor,dar in bacau foarte greu gasesti (chiar si la clinici private)un medic bun in asa ceva .si iti recomand tinctura de propolis sa iei,la mine a facut minuni(chiar dak are un gust rau).
te pup si numai bine


Nu cred ca esti in masura sa dai sfaturi, inteleg ca esti abia in clasa a XII-a (desi nu prea se vede, ca nu prea stii diferenta intre amigdale si amigdalita, care este o boala, desi s-a explicat foarte clar mai sus)...
Si afla de la mine, care, desi nu sunt medic, am o experienta destul de mare de viata......nu toate tratamentele care ti se potrivesc tie manusa, se potrivesc si altor persoane, fiecare este unic in felul lui si organismul fiecaruia raspunde la tratamentul INDICAT DE MEDIC. Ideea e ca trebuie sa consulti medicul, sa faci ce spune el si sa faci tratamentul indicat.

Pentru bommbonikk: Eu nu dau sfaturi medicale, nefiind in masura s-o fac, dar iti pot spune ca eu m-am operat cand aveam noua ani, mi-am scos "amigdalitele" si acum ma simt foarte bine. De racit vei mai raci fara doar si poate, dar poate nu va mai fi asa de grav ca acum. Parerea mea: mergi la medic! E cel mai bine. Nu te lua dupa sfaturi date de copii care inca nu si-au sters casul de la gura......
Iti doresc succes si multa sanatate! Si apropo, chiar au dreptate cei care te trimit sa mai inveti.....nu prea le ai cu scoala.....
deana222
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:31
De la: Dor_a, la data 2009-10-13 11:23:19Ha?

De cate amigdalite vrei sa te operezi, dragutzo? Ca nu merge decat o data.
Odata ce ti s-au scos AMIGDALELE, s-a terminat cu AMIGDALITA.

Mai fetelor, aveti Internet, deci acces la informatie, ca-ca-lau (ca sa folosesc un termen pe care-l poti intelege si tu), da' tot ca tzatzicile care scot vaca la izlaz vorbiti.



Felicitari! Sa speram ca aceste comentarii ajung si la creierul celor care au nevoie de ele....acuma trebuie sa fim si noi intelegatoare... .nu toti cei care au acces la internet , il si folosesc pentru a se informa....

Sarbatori fericite tuturor!
deana222
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:37
nu are nicio legatura cu aerul rece nimic . eu sunt operata de app 3 ani si ma simt foarte bine .operatia este una ff usoara , eu fiind operata si de polipi dar si de amigdale ..operatia pare cea mai grea dar nu este adevarat, recuperarea este cea mai dificila si greu de suportat aprox. 10 zile . nu poti inghiti nici macar apa .. dar merita , avand in vedere ca toata viata n`o sa mai fie asa mari probleme .. raceli dese .. etc .
kudika200744
Postat pe 24 Mai 2011 21:56
Bunã!Și eu sunt din județul Bacãu,mai exact din Târgu Ocna!Am aproape 15 ani și de la o vreme fac amigdalite odatã la 3 sãptãmâni!E insuportabil!Vreau sa te întreb,am auzit de un doctor în Bacãu pe nume Dr.Coniac!E bun?Oricum mi-e fricã de mor de durerile postoperatorii!Îmi poți da niște sfaturi,ceva?O recomandare la un medic bun,orice
Teodora_Zgavirdici_1
Postat pe 2 Aprilie 2015 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal, 44 De la: florinursulet 30 Martie 2009 16:45
Picaturi pt ochi obositi 17 De la: zaneti 26 Iunie 2014 02:47
Cum treci, psihic, de o pierdere de sarcina? 10 De la: kentfarafiltru 25 Decembrie 2009 16:45
un accident care ar putea sa distruga o familie... 8 De la: kud22 4 Octombrie 2009 22:46
cand potzi face sex neprotejat dupa ce incepi sa iei anticonceptionale? 60 De la: aryella 18 Aprilie 2015 15:13