Setari Cookie-uri

Gandurile voastre cum sunt, voi cum ati proceda?

Gandul cel bun

Indreptandu-se spre casa, un taran a gasit la marginea drumului, pe camp, un sac plin cu porumb. Uitandu-se el de jur-imprejur, s-a hotarat sa-l ia acasa, fiindca i-ar fi prins tare bine si, oricum, nu-l vedea nimeni. S-a mai uitat o data inainte, inapoi, in dreapta si in stanga si s-a apleacat sa ia sacul.


Dar, deodata, s-a oprit, amintindu-si ca, intr-o singura directie, nu s-a uitat: in sus. Privind cerul, lasa acolo sacul si, zambind, isi continua linistit drumul spre casa, spunandu-si:


- Multumesc, Doamne, ca mi-ai dat gandul cel bun. E drept ca as avea mare nevoie de un sac cu porumb, dar mai mult am nevoie de un cuget curat si linistit. Cu siguranta ca vreun vecin din sat nu a putut duce prea mult deodata si se va intoarce dupa sac. Daca l-as fi luat nu m-ar fi vazut nici un om, dar m-ar fi vazut Dumnezeu.



"Ma straduiesc sa am un cuget curat inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor."

Lyvyus
Postat pe 16 Octombrie 2009 17:07
Asta e poveste pentru copiii de la 1-4? adica ideea e sa crezi in Dumnezeu, in frica de el, cand ai apucaturi de rau, nu sa ai omenie si un caracter frumos!
greierash_is_back
Postat pe 16 Octombrie 2009 17:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE CADOURI SA DARUIM CELOR DRAGI? VA TI GANDIT CA PUTETI DARUI SANATATE? 1 De la: luxxy_2007 19 Decembrie 2009 23:49
help ! :(( 5 De la: kudika081544 24 Februarie 2010 12:04
Interesant!!! 6 De la: kudika344657 28 Decembrie 2010 09:31
Parfumuri originale la preturi decente ! Seriozitate&Vechime 1 De la: parfumuri247 5 Ianuarie 2012 20:32
totul despre cresterea in inaltime" 1 De la: gyulya_girl20_yahoo_com 2 Februarie 2010 16:49