Setari Cookie-uri

Piercing in buric

Salutare!
Mi-am facut un piercing in buric in urma cu vreo 3 luni... primele 2 sap au fost mai dureroase dar dupa a trecut. Ieri a inceut sa ma doara si sa ma usture toata zona. Azi can m'am trezit, am seziat ca am buricul umflat, rosu si dea lungul gaurii de sus era ca un inel alb. Am realizat ca este infectat si am incercat sa scot infectia pe langa piercing insa nu iesea nimic. L-am scos si imediat a inceput sa iasa infectie, chiar ff multa. Am dezinfectat piercingul si zona infectata si am reintrodus cercelul in buric dupa ce l'am uns cu betadina... m'am bandajat bine cu betadina si am sunat tipul care mi-a facut piercingul. Mi-a spus sa continui sa ma spal cu gelul special dat de ei, cu ser fiziologic si cu o solutie antibacteriana.
Este destul de umflat, imi este cam frica pentru ca am citit pe un site cum ca nu trebuia sa scot piercingul deoarece infectie se poate extinde sub piele! Stie cineva daca este adevarat? Sau alte metode de a scoate infectia fara sa scot piercingul? (pt ca am incercat si nu iesea deloc)
Ar fii bine sa cumpar si un antiseptic si o crema cu antibiotic? Are cineva vreo idee?

Ro_Andreea_1
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:19
De la: Ro_Andreea_1, la data 2012-01-17 17:19:05Salutare!
Mi-am facut un piercing in buric in urma cu vreo 3 luni... primele 2 sap au fost mai dureroase dar dupa a trecut. Ieri a inceut sa ma doara si sa ma usture toata zona. Azi can m'am trezit, am seziat ca am buricul umflat, rosu si dea lungul gaurii de sus era ca un inel alb. Am realizat ca este infectat si am incercat sa scot infectia pe langa piercing insa nu iesea nimic. L-am scos si imediat a inceput sa iasa infectie, chiar ff multa. Am dezinfectat piercingul si zona infectata si am reintrodus cercelul in buric dupa ce l'am uns cu betadina... m'am bandajat bine cu betadina si am sunat tipul care mi-a facut piercingul. Mi-a spus sa continui sa ma spal cu gelul special dat de ei, cu ser fiziologic si cu o solutie antibacteriana.
Este destul de umflat, imi este cam frica pentru ca am citit pe un site cum ca nu trebuia sa scot piercingul deoarece infectie se poate extinde sub piele! Stie cineva daca este adevarat? Sau alte metode de a scoate infectia fara sa scot piercingul? (pt ca am incercat si nu iesea deloc)
Ar fii bine sa cumpar si un antiseptic si o crema cu antibiotic? Are cineva vreo idee?



Du-te la un medic, cu infectiile cauzate de obiectele metalice chiar nu-i de glumit.
franziska_eu
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:24
si culmea am un piercing din titan (care nu are voie sa se infecteze) .... el mi-a spus ca e posibil sa ma fii atins cand doarmeam si ca se reia procesul vindecarii de la capat (adica ca si cum mi'as fii facut acum piercingul) insa infectia este destul de urata, si buricul este destul de umflat. :(((
Ro_Andreea_1
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:29
De la: Ro_Andreea_1, la data 2012-01-17 17:29:01si culmea am un piercing din titan (care nu are voie sa se infecteze) .... el mi-a spus ca e posibil sa ma fii atins cand doarmeam si ca se reia procesul vindecarii de la capat (adica ca si cum mi'as fii facut acum piercingul) insa infectia este destul de urata, si buricul este destul de umflat. :(((


Andreea, nu este normal ce ti se intampla, crede-ma. Du-te cat mai urgent la spital sau medic. Nu mai sta asa, ca infectia sa nu se extinda.

Explicatia celui care ti-a facut piercingul nu are nicio logica. Crede-ma, ca mai mult ca sigur nu avea uneltele de facut piercing sterilizate sau piercingul in sine nu a fost sterilizat inainte de a ti-l monta. Du-te cat mai repede la medic, urgent.

Ai grija de tine si nu mai sta asa, cu o bomba ticaind pe trupul tau.
franziska_eu
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:33
De la: Ro_Andreea_1, la data 2012-01-17 17:29:01si culmea am un piercing din titan (care nu are voie sa se infecteze) .... el mi-a spus ca e posibil sa ma fii atins cand doarmeam si ca se reia procesul vindecarii de la capat (adica ca si cum mi'as fii facut acum piercingul) insa infectia este destul de urata, si buricul este destul de umflat. :(((


Eu stiam ca argintul si aurul nu infecteaza....nu stiam de titan
The__Exile
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:36
Ia-ti de la farmacie un unguent cu antibiotic: baneocin, bacitracin, etc.
Bine ca t l-ai facut in buric si nu mai jos.
Armain
Postat pe 17 Ianuarie 2012 17:50
Andreea, am uitat sa te intreb: cand ti-ai facut ultima oara vaccinul antitetanos?
franziska_eu
Postat pe 17 Ianuarie 2012 18:01
doamne ce scump se plateste frumusetea....
Titanika
Postat pe 17 Ianuarie 2012 18:28
multumesc mult de raspuns! stiu ca nu este normal, am fost la farmacie si mi'au dat betadina lichida, ser fiziologic, un antibiotic crema si comprese sterile si mi'au spus k daca pana maine seara nu ma simt mai bine sa merg imediat la doctor... sper sa'si mai revina pana maine, akm ramane de vazut :)
Ro_Andreea_1
Postat pe 17 Ianuarie 2012 19:03
multumesc tuturor pt raspunsuri. Mi'au dat ca antibiotic crema FUCIDIN (nu stiu daca in Romania exista, eu l'am luat din Luxemburg) ... cat despre vacciul antitetanos l'am facut cand eram micuta, insa nu vad de ce as avea nevoie de el acum, ca nu m'am intepat cu nimic ruginit.
Ro_Andreea_1
Postat pe 17 Ianuarie 2012 19:07
Buna fara suparare eu nu am intrat aici ca sa fiu criticata de oameni care nu ma cunosc sau sa ma cert cu cineva. Daca m-am hotarat sa-mi fac un moft nu inseamna ca ca-s o pitipoanca fara creier. Eu am cerut decat o opinie de la oameni care se pot considera in masura sa faca acest lucru, cine nu are treaba cu acest subiect prefer sa se abtina de la comentarii, asa mi se pare mai frumos! Mersi frumos pentru incurajari! :*
Ro_Andreea_1
Postat pe 18 Ianuarie 2012 13:55
Andreea, cum te mai simti? Esti mai bine?
franziska_eu
Postat pe 18 Ianuarie 2012 14:03
De la: Ro_Andreea_1, la data 2012-01-18 13:55:05Buna fara suparare eu nu am intrat aici ca sa fiu criticata de oameni care nu ma cunosc sau sa ma cert cu cineva. Daca m-am hotarat sa-mi fac un moft nu inseamna ca ca-s o pitipoanca fara creier. Eu am cerut decat o opinie de la oameni care se pot considera in masura sa faca acest lucru, cine nu are treaba cu acest subiect prefer sa se abtina de la comentarii, asa mi se pare mai frumos! Mersi frumos pentru incurajari! :*


Nu vreau sa te critic - personal nu am nimic cu tine -nici macar nu te cunosc Am vorbit la modul general ...nu ai pt ce sa-mi multumesti - pur si simplu doar mi-am exprimat propria opinie....

kudika_nikole
Postat pe 18 Ianuarie 2012 17:11
Multumesc mult de intrebare! de 2 zile sunt mult mai bine nu mai am infectie, insa azi m'a mancat undeva pe romaneste (scuzati expresia) sa scot piercingul sa vad daca totusi mai este vre'un firicel de infectie inauntru si cum rana se vindecase (s-a strans gaura) si nu am mai reusit sa'l mai bag la loc.... 2 ore m'am chinuit s-a inrosit si pana la urma am fugit la salon si au reusit sa mi'l puna la loc insa invers (cu pietricica mare in sus) :( acum imi dau in continuare cu aceleasi produse care m'au vindecat (ser fiziologic, betadina, un antiseptic) si imi voi mai da 1-2 zile cu crema cu antibiotic sa fiu sigura ca nu revine infectia... urmeaza sa merg in cateva zile iar la salon sa mi'l puna in forma corecta...

PS: Daca cineva este interesat de o parere in leg cu piercingurile eu zic sa se gandeasca de doua ori inainte sa-si faca (nu vreau sa spun ca imi pare rau ca l-am facut dar am avut mult de tras si inca mai am) chiar daca dupa o luna doua pare ca s'a cicatrizat nu este chiar asa! Mie mi s'a infectat dupa 3 luni si nu am avut dureri pana atunci.... De regula cicatrizarea este completa dupa 10 luni -1 an. Depinde foarte mult de organismul si sensibilitatea fiecaruia, unii nu au avut probleme deloc, altii au avut mult de tras de pe urma lui sau altii pur si simplu organismul nu a suportat piercingul! MARE ATENTIE!
Ro_Andreea_1
Postat pe 23 Ianuarie 2012 19:30
De la: Ro_Andreea_1, la data 2012-01-23 19:30:52Multumesc mult de intrebare! de 2 zile sunt mult mai bine nu mai am infectie, insa azi m'a mancat undeva pe romaneste (scuzati expresia) sa scot piercingul sa vad daca totusi mai este vre'un firicel de infectie inauntru si cum rana se vindecase (s-a strans gaura) si nu am mai reusit sa'l mai bag la loc.... 2 ore m'am chinuit s-a inrosit si pana la urma am fugit la salon si au reusit sa mi'l puna la loc insa invers (cu pietricica mare in sus) :( acum imi dau in continuare cu aceleasi produse care m'au vindecat (ser fiziologic, betadina, un antiseptic) si imi voi mai da 1-2 zile cu crema cu antibiotic sa fiu sigura ca nu revine infectia... urmeaza sa merg in cateva zile iar la salon sa mi'l puna in forma corecta...

PS: Daca cineva este interesat de o parere in leg cu piercingurile eu zic sa se gandeasca de doua ori inainte sa-si faca (nu vreau sa spun ca imi pare rau ca l-am facut dar am avut mult de tras si inca mai am) chiar daca dupa o luna doua pare ca s'a cicatrizat nu este chiar asa! Mie mi s'a infectat dupa 3 luni si nu am avut dureri pana atunci.... De regula cicatrizarea este completa dupa 10 luni -1 an. Depinde foarte mult de organismul si sensibilitatea fiecaruia, unii nu au avut probleme deloc, altii au avut mult de tras de pe urma lui sau altii pur si simplu organismul nu a suportat piercingul! MARE ATENTIE!


E bine ca a inceput sa se vindece totul. Si ma mai bucur ca le atragi atentia si celorlalte fete ca montarea unui piercing nu se lasa tocmai fara probleme.

Multa sanatate in continuare!
franziska_eu
Postat pe 24 Ianuarie 2012 05:16
dute la medic si nu trebuie sa scoti pirsul ptca at se va intinde sub piele
Yzzy_Boss_1
Postat pe 11 Martie 2014 22:46
De la: Yzzy_Boss_1, la data 2014-03-11 22:46:56dute la medic si nu trebuie sa scoti pirsul pt ca at se va intinde sub piele
Yzzy_Boss_1
Postat pe 11 Martie 2014 22:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fooarte fain !!! 11 De la: yumalai 19 Februarie 2010 09:21
Kdou ! 230 De la: printesa17 9 Aprilie 2010 18:09
Help me!! 34 De la: kudika023770 7 Noiembrie 2009 16:06
hi 4 De la: Barbie30_ 13 Aprilie 2011 03:14
NIMIC NU-I MAI SIMPLU ! 27 De la: AstralConfesor 12 Octombrie 2009 08:30