Setari Cookie-uri

Nu mai stiu ce imi doresc...

Buna...am 20 de ani si am un prieten de 1 an de zile...el are 22 de ani si este un baiat foarte linistit,matur si cu capul pe umeri...ma iubeste enorm...nu stiu daca va puteti inchipui ce inseamna enorm...eu doar am folosit acest termen ca sa intelegeti mai bine cat de mult ma iubeste...
Eu sunt o fire mai rece...nu pot intotdeauna sa imi exteriorizez sentimentele...ma rog...sa trec la poveste...
Ideea este ca atunci cand l-am cunoscut pe prietenul meu,mi l-am dorit din tot sufletul...pe acea vreme mai era un baiat care ma placea,insa eu l-am vrut pe el...era baiatul pe care l-am visat eu mereu...la inceput a fost ciudat pt ca totul a evoluat f repede si simteam k ne cunoastem de o viata...apoi am inceput sa ne cunoastem din ce in ce mai bine...sa intervina certurile si sa imi dau seama ca este un om foarte exagerat,foarte gelos si impulsiv...am vrut si vreau sa cred ca lucrurile astea sa intampla tot datorita iubirii oarbe ce mi-o poarta...si eu il iubesc f mult pe el...
Eram virgina...iar dupa aproximativ 6 luni am vrut sa facem dragoste indiferent de toate certurile care erau intre noi...noi treceam imediat peste ele pt ca ne iubeam f mult...nu a mers nici pana in ziua de astazi...fapt pt care inca sunt virgina...apoi a inceput sa ma atraga f mult un coleg...un prieten f bun,insa nu am bagat de seama....pana cand am aflat ca ma place si el pe mine f mult...cu prietenul meu nu ma mai intelegeam deloc,asa ca am decis sa luam o pauza...nu a fost intocmai o pauza pt ca nu puteam sta fara sa ne intalnim...din acea dorinta f mare,am iesit cu acel baiat...ma simteam excelent in preajma lui...insa nu puteam sa renunt definitiv la relatia mea...ma durea sufletul si plangeam de fiecare data cand ma gandeam...am ramas cu prietenul meu,ne-am petrecut vacanta impreuna,am stat numai si numai impreuna...doar ca atunci cand puteam,ma intalneam cu acel baiat si nu puteam sta fara el...certurile in relatia mea au tot continuat,am trecut de fiecare data peste...acum insa nu mai pot sa o duc asa...este o relatie speciala....ne iubim f mult,ne comportam uneori atat de frumos unul cu celalalt si alteori ne aruncam vorbe si juraminte de despartire...iar apoi revenim...spuneti-mi va rog ce este mai importanta...iubirea sau intelegerea...amandoua mi-am dovedit ca nu sunt posibile in cazul meu...
Vreau sa va mai spun ca desi nu am tinut cont niciodata,cu acel prieten ma inteleg f bine...ma simt bine cu el...ma distrez cu el ,lucruri pe care nu le pot face cu iubitul meu pt ca el nu este asa...este un baiat mult prea serios...si eu sunt f serioasa...poate din cauza asta uneori imi place sa vad altceva....sunt multe de zis si deja cred ca am scris cam mult...astept sfaturi!
Multumesc!

Postat pe 1 Noiembrie 2009 01:01
deciziile importante tu le ei,dar o parere umila ..nu cred ca vei rezista cu el f mult asa..pana la urma esti tanara si sa te inchizi asa,sa fii controlata de un partener care e mult prea gelos,mai ales daca te simti mult mai bine cu altcineva ...poate ca esti serioasa ,dar in relatia cu acy=tualul ca se pare ca te simti mai bine cu colegul tau?deci te atrage felul lui de afii si sunt sigura ca esti mai relaxata cu celalalt baiat ,nu?
ionelaela
Postat pe 1 Noiembrie 2009 01:09
parerea mea... dragostea este mult prea importanta, iar intelegerea apare la maturitate. Va va trebui mult timp de convietuit ca sa ajungeti sa va intelegeti, bineinteles ca gelozia exagerata nu-i binevenita, mai rau, poate rupe o relatie bazata pe dragoste oricat de mult va iubiti.
Referitor la colegul tau cu care spui ca te intelegi f bine, sa fii sigura ca, daca vei incepe o relatie seriosa cu el, se va ajunge, mai devreme sau mai tarziu, la discutii in contradictoriu, iar daca dragostea nu exista, nu vei avea motiv sa ramai cu el.
Oricum ar fi si orice ai alege, esti tanara si nu are rost sa-ti bati capul cu astfel de probleme. Sfatul meu: nu te gandi cu cine sa ramai sau ce sa alegi, iesi, distreaza-te, cunoaste cat mai multi, apoi iti vei da seama care va fi potrivit, asta se simte, nu se gandeste.
i_andra
Postat pe 1 Noiembrie 2009 09:14
Ceea ce iti doresti nu este ceea ce si ai in momentul de fata.....
_oktober_
Postat pe 1 Noiembrie 2009 09:51
stii e vorba aia.. knd inima iti spune da.. si capul nu.. da-ti doua palme si culca-te.. o sa-ti multumesti knd te trezesti.. esti la varsta la kre ar trb sa faci mai mult ce iti spune inima.. nu capul.. pentru k ink nu esti casatorita.. pt a gandi mai mult cu capul.. n-a zis nimeni sa fii inconstienta.. dar eu zic k cel mai mult rau ti-l faci tie.. nu baietilor din viata ta.. stii si u k nu te poti juca asa.. si eu cred k tie iti trebuie curaj sa spui NU unuia dintre ei.. cui sa ii spui?.. numai u stii cui.. nimeni nu et poate ajuta.. trb intai sa te gandesti la binele tau.. si dak nu esti bine cu cel cu kre ai o rel de un an.. trb sa spui papa.. indiferent de cat de mult il iubesti.. si dak nu iti va fi bine nici cu acel coleg.. ii spui si lui papa.. kiar dak apoi te vei gandi k ai facut o greseala mare faptul k l-ai lasat pe cel cu care aveai o rel lunga pt colegul tau.. tu esti serioasa si matura.. dar in momentul de fatza.. dai dovada de maturitate doar dak vei accepta consecintele faptelor tale.. il iubesti mult pe baiatul ala.. esti de atata timp cu el.. dar knd ceva nu merge bine intr-o relatie.. si amandoi faceti absolut orice k sa treceti bine.. si vezi k nu merge nici atunci.. nu ai ce face in privinta asta.. ai mai putea sa dai o sansa relatiei.. dar neglijandu-l total pe coleg.. pt k altfel.. nu va fi bine.. esti tanara.. nu trb sa iti asumi acum niste responsabilitati pt niste baieti.. vei avea timp toata viata pt astfel de compromisuri.. cum ti-au zis si ceilalti.. distreaza-te.. ai incredere in tine k vei gasi un baiat cu care sa te iubesti mai mult decat te iubesti cu baiatul de acum.. si cu kre nu vei avea certuri mereu.. si un baiat kre nu este atat de gelos.. nu s-au terminat baietii.. si eu cred k tie iti e frik k nu vei gasi pe cineva kre sa te iubeasca asa mult cum te iubeste baiatul asta.. adik enorm.. eu sunt sigura k vei gasi pe cineva kre te va si intelege pe de-asupra.. nu doar te va iubi.. ai incredere in tn.. pt k , desi pari o fata rece, in adancul sufletului nu este asa.. si stii si u asta..indiferent ce ai alege.. kiar dak iti vei da seama k nu e alegerea buna.. nu fii suparata.. orice om greseste.. si cateodata greseste si din kuza altora.. nu din kuza lor.. mereu knd Dumnezeu iti va inchide o usa..iti va deschide o fereastra.. e alegerea ta dak vrei sa incerci sa deschizi usa.. sau dak iesi pe fereastra.. :| stii u ce am vrut sa zic :)
cool_deya
Postat pe 1 Noiembrie 2009 09:56
ma scuzati pt "de-asupra" .. greseala gramaticala :|
cool_deya
Postat pe 1 Noiembrie 2009 09:59
Da...ma simt mai relaxata cu colegul meu...nu am nicio retinere...nici cu prietenul meu nu aveam nicio retinere pana cand au inceput certurile...pana cand nimic nu mai era bine din ceea ce fac sau spun si astfel am ajuns sa nu mai fiu relaxata,uneori sa ma cenzurez...iar alteori chiar si sa mint...pentru a mai putea face unele lucruri...
El este o fire egoista si ma vrea numai pt el...daca se poate,fara prieteni si fara lume in jurul meu...insa eu sunt o fire sociabila chiar daca nu neaparat si f deschisa...si mereu am avut multe persoane in jurul meu....
Simt ca trebuie sa iau o decizie acum...acum,astazi...pentru ca nu o mai pot duce asa...anii astia nu-i voi mai avea niciodata si deci trebuie sa imi aleg ceea ce este mai bine pentru mine acum...nu neaparat in viitor...ca nu putem sti niciodata...
Anok
Postat pe 1 Noiembrie 2009 13:16
Aaa...si sunt convinsa ca certurile si discutiile in contradictoriu sunt in orice relatie...nu este prima mea relatie...nu este prima mea iubire...este prima mea relatie cu adevarat speciala...insa tensiunea este prea mare...vreau sa fie de acord chiar daca nu cu toate lucrurile pe care la fac...macar cu,cateva dintre ele...
Si da...poate ca imi este frica sa nu imi para rau ca am pierdut un baiat care ma iubeste cu toata fiinta lui...desi stiu ca m-ar mai iubi si un alt baiat poate la fel de mult...nu am avut niciodata o relatie in care sa nu fiu iubita din tot sufletul...spre norocul meu...chiar nu stiu ce imi mai doresc...poate imi este un pic teama sa o iau de la inceput...
Anok
Postat pe 1 Noiembrie 2009 13:22
Nu are rost la varsta asta sa continui o relatie doar pt. ca el te iubeste foarte mult,pt.ca din cate am inteles va certati foarte mult,ceea ce nu e ok,ai sa gasesti pe parcurs si alti baietii care te vor iubi la fel de mult,traiesteti varsta pe care o ai,ai timp pt. relati serioase si mai incolo.Si eu am inceput o relatie la 19 ani si in prezent sunt casatorita cu acest baiat,(in prezent am 30 de ani),in toti cei 10 ani nu am fost despartiti niciodata si nici nu ne-am certat in asa fel incat sa ne jignim unul pe altul, nu pot sa spun ca imi pare rau ca sunt cu el de la 19 ani ,dar totusi acuma gandesc ca nu mi-am tarit practic aceea varsta frumoasa,asa ca fa bine si bucurate de varsta pe care o ai.
rahela11
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:40
pe o foaie noteaza imi place iubitul meu ca.....nu imi place la iubitul meu ca....si imi place la colegul meu ca...nu imi place la colegul meu ca...si ai sa observi diferentele..fii sincera...cred ca o decizie importanta trebuie gandita cu inima si luata cu capul(mintea) ce trebuie sa iti amintesti tot timpul ca meriti sa fii iubita si iubirea presupune respect,intelegere. si incredere...daca crezi ca iubitul tau te iubeste asa de mult si nu esti o obsesie pentru el atunci merita sa iti indepartezi colegul si sa te bucuri de iubitul tau,dar daca nu ar trebui sa ii acorzi mai multa colegului tau,....si poate poate cine stie....o sa iti fure inima...multa bafta
kudika058051
Postat pe 19 Noiembrie 2009 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog niste sfaturi...sincere 16 De la: kudikale 15 Mai 2012 12:24
de la o palma unde se ajunge???........... 114 De la: tkm 26 Mai 2010 16:35
o nelamurire ... 16 De la: adina234 11 Aprilie 2011 13:13
exista in Ro clinica unde se poate naste in apa? sunteti pentru cezariana sau nasterea normala?? 19 De la: nicoleta_douca 18 August 2009 17:48
Oare chiar s-a indragostit de mine? 24 De la: verraa 23 Aprilie 2011 22:56