Setari Cookie-uri

Pacat de moarte si multa durere....

am jurat ca nu voi face nicodata avort, am zis intotdeauna ca e un pacat de moarte, ce drept avem noi sa-i luam viata copilului nostru? sa nu-l lasam sa traiasca? sa se nasca....sa sa bucure de viitor! Si ....acum ma aflu in fata faptului implinit, ieri am facut un test de sarcina...mi-a iesit pozitiv. Maine voi mai face unul....dar sperante sa fie alt rezultat nu am... Nu ma asteptam nicicand la asta, nu stiu cum s-a intamplat....si acum singurul gand pe care il am e ce sa fac? Am 21 de ani, sunt ultimul an la facultate....prietenul meu la fel.! Muncim amandoi si de curand ne-am mutat impreuna...suntem de 6 luni impreuna! O perioada atat de scurta sa poti spune vreau sa am un copil cu tine.... Ce sa fac? Nu avem posibilitati sa crestem un copil, suntem noi doi niste copii, am fi niste copii cu un copil! Stiu, o sa se spuna, pai atunci daca sunteti copii de ce va jucati de-a oamenii mari? Sexul neprotejat e o prostie...cea mai mare prostie! Niciodata nu am crezut ca voi ajunge in situatia asta! Eu trebuie sa termin facultatea, amandoi suntem din provincie! Nu as putea sa ma duc la ai mei si sa le spun ca sunt insarcinata! Cel putin tata cred ca ar muri, desi stiu ca nu m-ar da afara din casa si m-ar ajuta! Parintii mei sunt cei mai buni, nu pot sa cred ca i-as putea dezamagi in asemenea masura...Si totusi, de ieri nu mai sunt om, nu vreau decat sa dorm, sa uit! Avortul e singura solutie pe care o vad desi mi se rupe sufletul, mi-e frica, nu vreau sa-mi omor copilul!!!!.....dar daca il pastrez nu am cum sa-l cresc, nu am cum sa ma descurc, s-ar distruge multe vieti...poate inclusiv cea a copilasului! Doamne as vrea sa iti cer iertare, dar stiu ca iertarea nu-i pt mine....
Sad_soul
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:37
Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat
andreea1976
Postat pe 2 Noiembrie 2009 16:00
mai asteapta putin si iti vin in ajutor , ori lourdess ori marcoc.a.c.a
greierash_is_back
Postat pe 2 Noiembrie 2009 16:08
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?
greierash_is_back
Postat pe 2 Noiembrie 2009 16:09
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....
andreea1976
Postat pe 2 Noiembrie 2009 17:50
De la: Sad_soul, la data 2009-11-02 15:37:16 Sexul neprotejat e o prostie...cea mai mare prostie! Niciodata nu am crezut ca voi ajunge in situatia asta!


Are you for real? Ce credeai ca se intampla daca faci sex neprotejat? Se mai naste un unicorn?
Kathara
Postat pe 2 Noiembrie 2009 17:52
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....


stiu......
greierash_is_back
Postat pe 2 Noiembrie 2009 18:08
Stiu ca aveti dreptate....sincer, credeti ca din moment ce am scris povestea mea aici nu imi pasa? Poate nu intelege nimeni sau poate sunt nenumarati oameni care inteleg ceea ce zic aici si ceea ce simt! credeti ca nu imi dau seama ca sunt atatia oameni care isi doresc un copil si nu il pot avea iar eu sunt pe cale sa renunt la el? Stiu toate astea , in capul meu nu este decat gandul ca ma simt pierduta! Da...aveti tot dreptul sa ma condamnati, sa ne condamnati pe toate cele care sunt in cazul meu, aveti tot dreptul sa nu intelegeti, pt ca nici eu nu intelegeam si nici acum nu stiu daca gasesc vreo motivatie indestul de valabila pt un avort! Aveti tot dreptul, de aceea nu va judec si nu ma simt nedreptatita...sunt vinovata chiar si in ochii mei...Eu si cu prietenul meu am fost iresponsabilii, nimeni nu are nicio vina in afara de noi, cu atat mai putin copilasul care ar urma sa vina....va multumesc pt tot ce ati scris aici! pentru ca aveti dreptate......
Sad_soul
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:03
De la: Sad_soul, la data 2009-11-04 12:03:16Stiu ca aveti dreptate....sincer, credeti ca din moment ce am scris povestea mea aici nu imi pasa? Poate nu intelege nimeni sau poate sunt nenumarati oameni care inteleg ceea ce zic aici si ceea ce simt! credeti ca nu imi dau seama ca sunt atatia oameni care isi doresc un copil si nu il pot avea iar eu sunt pe cale sa renunt la el? Stiu toate astea , in capul meu nu este decat gandul ca ma simt pierduta! Da...aveti tot dreptul sa ma condamnati, sa ne condamnati pe toate cele care sunt in cazul meu, aveti tot dreptul sa nu intelegeti, pt ca nici eu nu intelegeam si nici acum nu stiu daca gasesc vreo motivatie indestul de valabila pt un avort! Aveti tot dreptul, de aceea nu va judec si nu ma simt nedreptatita...sunt vinovata chiar si in ochii mei...Eu si cu prietenul meu am fost iresponsabilii, nimeni nu are nicio vina in afara de noi, cu atat mai putin copilasul care ar urma sa vina....va multumesc pt tot ce ati scris aici! pentru ca aveti dreptate......


eu una nu te judec....faceam referire la altceva!
1. faptul ca uneori chiar ne dam tot interesul sa-i ajutam pe cei care posteaza. si apoi ajungem la concluzia ca mai bine luam o gura de lapte rece decat sa ne bagam! ca oricum forumistu' tot cum il duce capu' face!
2. chiar exista multe femei care-si doresc din tot sufletul sa devina mame. fac eforturi inumane pt. a avea acest "job". si cand vad fetite prostute ca tine care nici macar nu se pot proteja....apai nu-ti vine sa urli?

nu cred ca am scris ca sa avem dreptate! eu una n-am facut niciodata un avort. si aveam timp haaaat! dar am preferat sa traiesc linistita decat intr-o frustrare, sau doua sau cinci! pentru tine inteleg totusi ca e prima data! doar tu si iubitul tau puteti hotara ce veti face pana la urma. cum va va fi mai bine! dar gandeste-te la un lucru: VIATA TA NU VA LUA SFARSIT PT. CA VEI AVEA UN COPIL! poate va inceti. in cel mai rau caz VIATA TA ABIA VA INCEPE! sper ca nu mi-am tocit degetele degeaba.
greierash_is_back
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:20
De la: Sad_soul, la data 2009-11-04 12:03:16Stiu ca aveti dreptate....sincer, credeti ca din moment ce am scris povestea mea aici nu imi pasa? Poate nu intelege nimeni sau poate sunt nenumarati oameni care inteleg ceea ce zic aici si ceea ce simt! credeti ca nu imi dau seama ca sunt atatia oameni care isi doresc un copil si nu il pot avea iar eu sunt pe cale sa renunt la el? Stiu toate astea , in capul meu nu este decat gandul ca ma simt pierduta! Da...aveti tot dreptul sa ma condamnati, sa ne condamnati pe toate cele care sunt in cazul meu, aveti tot dreptul sa nu intelegeti, pt ca nici eu nu intelegeam si nici acum nu stiu daca gasesc vreo motivatie indestul de valabila pt un avort! Aveti tot dreptul, de aceea nu va judec si nu ma simt nedreptatita...sunt vinovata chiar si in ochii mei...Eu si cu prietenul meu am fost iresponsabilii, nimeni nu are nicio vina in afara de noi, cu atat mai putin copilasul care ar urma sa vina....va multumesc pt tot ce ati scris aici! pentru ca aveti dreptate......


Nu cred ca te condamna nimeni, in primul rand e viata ta si sunt deciziile tale cu care vei trai de acum incolo! Eu iti spun doar atat, un copil nu e o tragedie ci doar o binecuvantare
miss_darine
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:37
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-04 12:20:57
De la: Sad_soul, la data 2009-11-04 12:03:16Stiu ca aveti dreptate....sincer, credeti ca din moment ce am scris povestea mea aici nu imi pasa? Poate nu intelege nimeni sau poate sunt nenumarati oameni care inteleg ceea ce zic aici si ceea ce simt! credeti ca nu imi dau seama ca sunt atatia oameni care isi doresc un copil si nu il pot avea iar eu sunt pe cale sa renunt la el? Stiu toate astea , in capul meu nu este decat gandul ca ma simt pierduta! Da...aveti tot dreptul sa ma condamnati, sa ne condamnati pe toate cele care sunt in cazul meu, aveti tot dreptul sa nu intelegeti, pt ca nici eu nu intelegeam si nici acum nu stiu daca gasesc vreo motivatie indestul de valabila pt un avort! Aveti tot dreptul, de aceea nu va judec si nu ma simt nedreptatita...sunt vinovata chiar si in ochii mei...Eu si cu prietenul meu am fost iresponsabilii, nimeni nu are nicio vina in afara de noi, cu atat mai putin copilasul care ar urma sa vina....va multumesc pt tot ce ati scris aici! pentru ca aveti dreptate......


eu una nu te judec....faceam referire la altceva!
1. faptul ca uneori chiar ne dam tot interesul sa-i ajutam pe cei care posteaza. si apoi ajungem la concluzia ca mai bine luam o gura de lapte rece decat sa ne bagam! ca oricum forumistu' tot cum il duce capu' face!
2. chiar exista multe femei care-si doresc din tot sufletul sa devina mame. fac eforturi inumane pt. a avea acest "job". si cand vad fetite prostute ca tine care nici macar nu se pot proteja....apai nu-ti vine sa urli?

nu cred ca am scris ca sa avem dreptate! eu una n-am facut niciodata un avort. si aveam timp haaaat! dar am preferat sa traiesc linistita decat intr-o frustrare, sau doua sau cinci! pentru tine inteleg totusi ca e prima data! doar tu si iubitul tau puteti hotara ce veti face pana la urma. cum va va fi mai bine! dar gandeste-te la un lucru: VIATA TA NU VA LUA SFARSIT PT. CA VEI AVEA UN COPIL! poate va inceti. in cel mai rau caz VIATA TA ABIA VA INCEPE! sper ca nu mi-am tocit degetele degeaba.


Greierash.....pup dulce fata frumoasa si desteapta!
miss_darine
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:38
misses!!!!!!
greierash_is_back
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:45
Adevarat spui, pacat de moarte si durere. Am trait agonia framantarilor pe tema asta anul trecut, dar am ales VIATA si acum sunt cea mai fericita femeie. Iti recomand sa intri in biserica, sa te rogi si sa cumperi cartile “Raspunsuri duhovnicesti ale parintelui Argatu” si “Despre avort” scrise de parintele Ioan Argatu. Ai sa gasesti TOATE raspunsurile, ai sa te luminezi: “Femeia care isi ucide pruncul in pantece este de doua ori ucigasa. Ucide atat trupul, cat si sufletul copilului. Un ucigas de rand ucide numai trupul, de suflet nu se poate atinge... ... Daca lucrezi impotriva planului de creatie a lui Dumnezeu, te faci vrajmasa Creatorului. Asa cade omul din mareata demnitate in care l-a pus Dumnezeu de a fi colaborator cu El direct la creatia omului. Fiecare copil se naste cu soarta lui cea buna pe care o primeste de la Dumnezeu, incat la noi prea putin sta grija zilei de maine pentru copiii pe care ii avem. Descoperim zilnic aceasta grija a lui Dumnezeu daca privim in casa omului cu multi copii. Ne miram si ne intrebam cum poate sa se descurce dintr-un singur salariu, cu ce ii hraneste, cu ce ii imbraca ? Constatam ca niciunul nu moare de foame. Nu se vede clar si limpede ca acolo unde se face voia lui Dumnezeu, ajutorul si binecuvantarea sa se revarsa asupra acelei case si toate din ea sporesc ? Nu-i asa ca aici se implinesc cuvintele de indemn ale Mantuitorului: ‘Nu va grijiti ce veti manca sau cu ce va veti imbraca, ca stie Tatal vostru de ce aveti nevoie... cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si Dragostea Sa si toate celelalte se vor adauga voua.’ Dumnezeu e cel ce schimba timpurile si ridica greutatile de pe umerii omului. Omul nu poate schimba nimic daca Dumnezeu nu vrea. Daca este asa, inseamna ca ai ucis degeaba copiii pentru traiul cel bun. Si daca ai reusit sa aduni ceva si sa te imbogatesti varsand sange nevinovat , nu te bucura si nu avea sentimentul implinirii, pentru ca Dumnezeu ti-a lasat bogatia nu ca implinire, ci ca pedeapsa.”
Sunt cateva citate din carte...sper ca te vor lumina, am simtit nevoia sa ti le scriu pt ca esti un suflet dezorientat, care simt ca in adancul sufletului nu vrea sa faca rau. Dumnezeu sa te calauzeasca !
Agenta007
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:46
nu te supara ca iti spun...dar nu cred ca trebuie privit doar din perspectiva religioasa. si daca ar fi asa cum spui, nu ar exista atatia copii in camine pt. orfani.
greierash_is_back
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:56
De la: Agenta007, la data 2009-11-05 22:46:43Adevarat spui, pacat de moarte si durere. Am trait agonia framantarilor pe tema asta anul trecut, dar am ales VIATA si acum sunt cea mai fericita femeie. Iti recomand sa intri in biserica, sa te rogi si sa cumperi cartile “Raspunsuri duhovnicesti ale parintelui Argatu” si “Despre avort” scrise de parintele Ioan Argatu. Ai sa gasesti TOATE raspunsurile, ai sa te luminezi: “Femeia care isi ucide pruncul in pantece este de doua ori ucigasa. Ucide atat trupul, cat si sufletul copilului. Un ucigas de rand ucide numai trupul, de suflet nu se poate atinge... ... Daca lucrezi impotriva planului de creatie a lui Dumnezeu, te faci vrajmasa Creatorului. Asa cade omul din mareata demnitate in care l-a pus Dumnezeu de a fi colaborator cu El direct la creatia omului. Fiecare copil se naste cu soarta lui cea buna pe care o primeste de la Dumnezeu, incat la noi prea putin sta grija zilei de maine pentru copiii pe care ii avem. Descoperim zilnic aceasta grija a lui Dumnezeu daca privim in casa omului cu multi copii. Ne miram si ne intrebam cum poate sa se descurce dintr-un singur salariu, cu ce ii hraneste, cu ce ii imbraca ? Constatam ca niciunul nu moare de foame. Nu se vede clar si limpede ca acolo unde se face voia lui Dumnezeu, ajutorul si binecuvantarea sa se revarsa asupra acelei case si toate din ea sporesc ? Nu-i asa ca aici se implinesc cuvintele de indemn ale Mantuitorului: ‘Nu va grijiti ce veti manca sau cu ce va veti imbraca, ca stie Tatal vostru de ce aveti nevoie... cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si Dragostea Sa si toate celelalte se vor adauga voua.’ Dumnezeu e cel ce schimba timpurile si ridica greutatile de pe umerii omului. Omul nu poate schimba nimic daca Dumnezeu nu vrea. Daca este asa, inseamna ca ai ucis degeaba copiii pentru traiul cel bun. Si daca ai reusit sa aduni ceva si sa te imbogatesti varsand sange nevinovat , nu te bucura si nu avea sentimentul implinirii, pentru ca Dumnezeu ti-a lasat bogatia nu ca implinire, ci ca pedeapsa.”
Sunt cateva citate din carte...sper ca te vor lumina, am simtit nevoia sa ti le scriu pt ca esti un suflet dezorientat, care simt ca in adancul sufletului nu vrea sa faca rau. Dumnezeu sa te calauzeasca !


mai oameni buni unde-i un subiect despre avort hop si scaietii cu biserica...
zau asa fata are nevoie de o parere si voi ii dati inainte cu o intreaga bibliografie religioasa?
crezi ca daca citeste despre beneficiile viatii " in curatenie" o sa o ajute sa acape de framantari de regrete de incertitudini???
crezi ca daca se baga sub sutana popii o sa ii treaca mai usor durerea de a alege intre viata sau moarte copilului ei????
halucinant ......

on topic.... alegerea iti apartine , rgretele indiferent de decizie or sa fie si cu gramada, asa se intampla de obicei atunci cand o clipa de inconstienta iti defineste viata.... important e ce faci dupa ce ai luat o decizie oricare ar fii aia.

sper doar sa fii bine.
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Noiembrie 2009 22:52
salut! aum am citit topicul tau..... pai ce sa spun draga mea, decizia iti apartine, bineinteles!!! Gandeste-te insa ca esti pe cale sa omori o fiinta care face deja parte din tine.... un copil este ceva frumos, o binecuvantare de la Dumnezeu, si in plus, in cazul tau, nu este chiar asa o tragedie.... daca esti in ultimul an de facultate si sarcina este acum la inceput, ai suficient timp sa iti termini facultatea si sa dai licenta.... daca ai spus ca parintii tai sunt niste oameni buni si sigur te vor ajuta, atunci de ce te temi?? Iti este rusine de ei, te simti stanjenita sa le dai o asemenea veste??? tu nu stii ca nepotii sunt cea mai mare bucurie pentru bunici???? lasa deoparte rusinea, si mergi inainte.... daca stiu sa faca diferentra intre bine si rau, atunci parintii tai vor intelege ca a pastra acest copil a fost cea mai buna decizie pe care ai fi putut-o lua.... eu styiu sigur caa daca nu o sa faci avort, in ziua in care vei avea in brate acest copil, o simti care este motivul tau de a trai..... eu si sotul meu nu avem inca nici un copil, insa ne dorim si chiar ne imaginam uneori, cum va arata, cu cine va semana faptura aceea mica..... la fel ca si tine, si noi asteptam sa termin eu facultatea( si eu sunt tot in ultimul an ) , insa daca este sa fie, este binevenit oricand!!!
Sper sa iei o decizie corecta!! Bafta si tine-ne la curent!!
Lacra___
Postat pe 7 Noiembrie 2009 00:13
De la: Sad_soul, la data 2009-11-02 15:37:16am jurat ca nu voi face nicodata avort, am zis intotdeauna ca e un pacat de moarte, ce drept avem noi sa-i luam viata copilului nostru? sa nu-l lasam sa traiasca? sa se nasca....sa sa bucure de viitor! Si ....acum ma aflu in fata faptului implinit, ieri am facut un test de sarcina...mi-a iesit pozitiv. Maine voi mai face unul....dar sperante sa fie alt rezultat nu am... Nu ma asteptam nicicand la asta, nu stiu cum s-a intamplat....si acum singurul gand pe care il am e ce sa fac? Am 21 de ani, sunt ultimul an la facultate....prietenul meu la fel.! Muncim amandoi si de curand ne-am mutat impreuna...suntem de 6 luni impreuna! O perioada atat de scurta sa poti spune vreau sa am un copil cu tine.... Ce sa fac? Nu avem posibilitati sa crestem un copil, suntem noi doi niste copii, am fi niste copii cu un copil! Stiu, o sa se spuna, pai atunci daca sunteti copii de ce va jucati de-a oamenii mari? Sexul neprotejat e o prostie...cea mai mare prostie! Niciodata nu am crezut ca voi ajunge in situatia asta! Eu trebuie sa termin facultatea, amandoi suntem din provincie! Nu as putea sa ma duc la ai mei si sa le spun ca sunt insarcinata! Cel putin tata cred ca ar muri, desi stiu ca nu m-ar da afara din casa si m-ar ajuta! Parintii mei sunt cei mai buni, nu pot sa cred ca i-as putea dezamagi in asemenea masura...Si totusi, de ieri nu mai sunt om, nu vreau decat sa dorm, sa uit! Avortul e singura solutie pe care o vad desi mi se rupe sufletul, mi-e frica, nu vreau sa-mi omor copilul!!!!.....dar daca il pastrez nu am cum sa-l cresc, nu am cum sa ma descurc, s-ar distruge multe vieti...poate inclusiv cea a copilasului! Doamne as vrea sa iti cer iertare, dar stiu ca iertarea nu-i pt mine....




... PAPUSHA ... IMPUSCATE ... ce frumos e sa te milogesti acum amestecind lucrurile ... ce sa spun - ''doi copii cu un copil'' ... DE CE STATI IMPREUNA DACA NU SINTETI CAPABILI SA VA ASUMATI RESPONSABILITATILE ACTELOR VOASTRE ? ... DE CE FACETI SEX CIND STITI CE ROL ARE SEXUL (in afara de ultramediatizarea de prost gust ca este doar o placere pe care, asta nu se mai spune, trebuie sa o PLATEASCA scump doar femeile)? ... DE CE VA MINTITI SINGURI ? ... DE CE VA DECLARATI IN INVINSI CU MULT INAINTE DE A INCEPE LUPTA ? ... AVETI IMPRESIA (VOI DOI) CA VA IUBITI ? ... ai impresia ca ceea ce vei face va ''intari'' relatia voastra ? ... ca vei capata respect mai mare din partea lui ? ... ca il vei fideliza si te va aprecia ca persoana ''matura'' si ''responsabila'' pentru ''vitorul'' vostru ? ... amageste-te ...

... 21 de ani ... beah ... copii ??? ... dar din fund ati invatat sa dati destul de timpuriu pentru niste ''copchilashi'' delicati si mucosi ca voi !!! ... care se ''chinuie'' sa invete ... o sa va iasa pe nas pina la urma cu atita sex ''sportiv'' ... incepe sa devina tot mai simplu pentru barbati ... femeile au preluat de mult toate ''responsabilitatile'' si ''drepturile'' ... in conditiile astea devine tot mai usor sa exagerezi si sa derapezi de la realitate ... ... datii bataie fetelor, cuceriti lumea cu sexul ... ... o sa va alegeti cu ''barbati'' din ce in ce mai responsabili si maturi ...
marco918
Postat pe 12 Noiembrie 2009 08:21
Nu sunt eu mare fan Marco, dar de data asta trebuie sa ii dau dreptate. 100%.
Lucia38
Postat pe 12 Noiembrie 2009 08:25
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?




... cine esti tu sa dai sfaturi ? ... lumea e insetata de ''sfaturile'' tale ... adevarul ca ai si ''experienta'' ...
marco918
Postat pe 12 Noiembrie 2009 08:26
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....





... fetelor ... ma apuca lacrimatul ... zau ... dar ... majoritatea celor care acum isi doresc acum copii SAU STERILIZAT SINGURE ... din tinerete ... facind, printre altele, ceea ce face si fatuca asta ''matura'' si ''responsabila'' acum ... sa nu cumva sa deranjeze neuronul plictisit al masculilor care le calareau ... masculi ''bine-educati'' de familii ''respectabile'' ... de mame cu ''experienta'' ... ... dupa care au dat de un magar de duca si s-au asezat confortabil in spinarea lui, plingind - vai draga, o raceala la ovare din tineretze ...

... fetelor ... VIATA SE RAZBUNA ... si niciodata nu da totul din prima ... cu rabdare si efort ajungi oriunde vrei ... iar cind ai si copii pe linga tine abia atunci intelegi ce norocos ai fost ... dorintele si eforturile de a ajunge undeva conteaza nicidecum copii si numarul lor ... nimeni nu stie ce se intimpla miine de aceea TREBUIE sa faci ceea ce este uman, normal si etic ... AZI ... nu va mai chinuiti sa faceti case, ca multi ex-comunistii de astazi, in care vor intra doar hotii ...
marco918
Postat pe 12 Noiembrie 2009 08:40
Este asa usor sa judecam si ne si place sa facem asta.Draga mea nimeni nu e in masura sa-ti spuna ce sa faci,este o decizie foarte grea de luat pt. ca sunteti tineri si mai aveti atatea lucruri de facut,sunteti si la inceputul unei relati,destul de complicat,dar daca nu te simti pregatita pt. un copil atunci nu-l fa,pt. ca un copil iti schimba viata radical,iti da totul peste cap,este foarte frumos sa ai un copil atunci cand ti-l doresti si te simti pregatita, alfel e destul de greu,e adevarat ca sunt femei care isi doresc cu disperare copii si nu pot sa aibe dar asa e viata, din pacate,oricum decizia pe care o ve-ti lua o sa va marcheze o perioada de timp,dar stii vorba aia,"timpul le vindeca pe toate",este foarte adevarat.
Iti doresc numai bine si sa iei decizia corecta pt. voi.
rahela11
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:04
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-05 22:56:04nu te supara ca iti spun...dar nu cred ca trebuie privit doar din perspectiva religioasa. si daca ar fi asa cum spui, nu ar exista atatia copii in camine pt. orfani.




... orice ''perspectiva'' e mai buna decit sa accepti un avort ... orice ''perspectiva'' care respecta cu adevarat viata este o perspectiva CORECTA ... ''orfelinate sint pline de copii'' ... NU ZAU ? ... ESTI ABSOLUT SIGURA CA COPII TAI NU VOR AVEA NEVOIE DE ORFELINAT ? ... si apoi faptul ca sint copii in orfelinat NU SPUNE NIMIC ... acolo nu sint numai copii parasiti de parinti ci si cu diverse tragedii in familie ... va rog sa nu mai DISCRIMINATI ORFANII !!! ... de pe urma lor cistiga atitia ...
... discursurile despre numarul ''ingrijorator'' al copiilor din orfelinate ma duce cu gindul la RASISM fata de proprii concetateni ... romani care isi JIGNESC si UMILESC proprii copii ... romani carora le este rusine cu cei cetatenii ei (mai mici) care au avut mai putin noroc in viata ... imi inchipuiam ca doar pe vremea comunismului romanii erau falsi si grotesti referitor la ''grija'' fata de proprii orfani ... dar vad ca FALSA si PERVERSA grija se perpetueaza ... invelita in cuvinte si ''grija'' profunde ... nu va fortati norocul ... el se poate termina oricind ... nimeni nu si-a dorit sa fie sarac, orfan, handicapat ... asa a fost sa fie ... dar asta nu inseamna ca vreunul dintre ei trebuie sau isi doreste sa fie continuu dat exemplu negativ ... jafuri de oameni ...
marco918
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:12
De la: rahela11, la data 2009-11-12 14:04:52Este asa usor sa judecam si ne si place sa facem asta.Draga mea nimeni nu e in masura sa-ti spuna ce sa faci,este o decizie foarte grea de luat pt. ca sunteti tineri si mai aveti atatea lucruri de facut,sunteti si la inceputul unei relati,destul de complicat,dar daca nu te simti pregatita pt. un copil atunci nu-l fa,pt. ca un copil iti schimba viata radical,iti da totul peste cap,este foarte frumos sa ai un copil atunci cand ti-l doresti si te simti pregatita, alfel e destul de greu,e adevarat ca sunt femei care isi doresc cu disperare copii si nu pot sa aibe dar asa e viata, din pacate,oricum decizia pe care o ve-ti lua o sa va marcheze o perioada de timp,dar stii vorba aia,"timpul le vindeca pe toate",este foarte adevarat.
Iti doresc numai bine si sa iei decizia corecta pt. voi.





... mamaaaa, cind aud babete cu sfaturi din astea siropoase si spoit intelegatoare te apuca jalea ... ce vrei sa iti deseneze mamaie ? ... ca are 21 de ani ... ca ''invata'' la facultate ... ca il cunoaste de 6 luni si deja e bortoasa ... ca habar nu are nimic despre baiat ... ca parintii au investit in ea si ea deja traieste, ca o adevarata familie, cu un pusti gaozar caruia nici prin gind nu-i trece sa dea o nota de seriozitate relatiei ... ca tipul asta de PROSTITUTIE FEMININA SI MASCULINA aproape a devenit o moda, nicidecum mici cazuri ... ca tipul asta de ''intimplari'' distrug orice urma de sentimente umane ... ca niste evenimente deosebite in viata oricarui om ... sarcina ... devin niste banale operatii din care rezulta gramezi de infirmitati si ulterioare povesti ''lacrimogene'' ...
... vrei sa ii dai un sfat ... dai !!! ... genul asta de ''sfat'' e penibil si prostesc ... fa ce vrei draga !!! ...



... ce e mai tragic din aceste intimplari idioate este faptul ca marea majoritate a maimutelor nici nu sint capabile sa defineasca criteriile, altele decit cele fizice, dupa care au ales un baiat pentru a face dragoste cu ele ... o sticla de vin, putina muzica si alegria ... cam asa incepe o ''poveste'' de dragoste a maimutelor astea ... apoi o tin intins citeva luni si cind apare ''problema'' (si chiar e o problema pentru ca maimutele nu stiu nimic despre ei insisi si nu s-au gindit serios niciodata la ziua de miine) ... si atunci sint citeva ''variante standard'' ... fata ''rusinata'' (pentru rusinea facuta parintilor cica) si lamurita (de calaretul cu muci la nas dar suparat pe viata pentru ca asa a vazut la televizor) se hotareste sa faca ''ceea ce nu credea ca va face vreodata'' ... ei asa ... dupa citeva luni se va certa cu actualul. va gasi pe altul ... povestea se va repeta ... si atunci ma intreb - de ce mai tineti la niste traditii pe care nu dati doi bani si pe car enu le intelegeti ? ... de ce nu sinteti sincere ? ... cele de pe centura sint cu mult mai realiste si corecte ... au nevoie de bani ...
marco918
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:24
marco.ca.ca, te rog sa vorbesti cu mine doar cand te citez! RIP!
greierash_is_back
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:08
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-12 20:08:38marco.ca.ca, te rog sa vorbesti cu mine doar cand te citez! RIP!



.... papusha ... sa ceri voie cind vrei sa ma ''citezi'' ... ... de ce nu taci tu din guritza, nu stiu, ca scoti numai tembelisme infantile ... in mod sigur esti blonda ...
marco918
Postat pe 13 Noiembrie 2009 05:19
De la: marco918, la data 2009-11-13 05:19:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-12 20:08:38marco.ca.ca, te rog sa vorbesti cu mine doar cand te citez! RIP!



.... papusha ... sa ceri voie cind vrei sa ma ''citezi'' ... ... de ce nu taci tu din guritza, nu stiu, ca scoti numai tembelisme infantile ... in mod sigur esti blonda ...
Preaminunata
Postat pe 18 Noiembrie 2009 00:27
ma inchin in fata ta,marco, tu cel care detii adevarul absolut si care in decursul vietii tale ñu ai gresit niciodata, care ai avut capacitatea formidabila de a face lucrurile exact asa cum trebuie, ai dispus de resursele mentale necesare de a lúa deciziile corecte,si niciodata ñu ai gresit!Tu vorbesti de sentimente cand se pare ca tu ti le-ai pierdut de mult,ok, ai dreptate trebuia sa se protejeze, si da intr- adevar 6 luni e o perioada mult prea scurta de a fi pusi intr- o situatie precum aceasta, dar asta este viata, lucrurile astea se intampla, ne place sau ñu, fiind vinovati sau ñu.Dar ma intreb tu,in ce masura,poti emite judecati de valoare,tu ñu esti om?Viata ñu e formata numai din alb si negru,sunt intamplari prin care trecem,peste care trecem, pentru a ne forma o experienta de viata, stii cum e vorba din poporul, omul din greselii invata.Ñu exista altii vinovati decat cei doi, si tot ei trebuie s-o rezolve,ñu e o decizie usoara dar nici un capat de tara, asa ca hai sa lasam ipocrizia la o parte si sa ne aducen aminte ca OMUL e supus GRESELII.Cat despre tiñe Marco, inca odata ma inchin in fata ta, o, tu cel fara de pacat!
Preaminunata
Postat pe 18 Noiembrie 2009 00:48
CICA "“Femeia care isi ucide pruncul in pantece este de doua ori ucigasa. Ucide atat trupul, cat si sufletul copilului. Un ucigas de rand ucide numai trupul, de suflet nu se poate atinge... ... Daca lucrezi impotriva planului de creatie a lui Dumnezeu, te faci vrajmasa Creatorului" - Eu una m-am saturat de habotnici care sunt in criza acuta de neuroni, pe bune! De obicei mi se rupe de mintile inguste ale unora, dar e o crima un comentariu de genul asta, pentru ca induce saraca fata in eroare. Auzi tu, ucide sufletul copilului, oare cum poate afirma cineva asemenea ineptie, cum e posibil ca un SUFLET sa fie ucis mai ales daca spui mai incolo ca a fost creat de Dzeu, nu crezi ca numai EL are capacitatea de a face sa dispara un produs al propriei creatii?? Si Dzeu cand a trimis acel suflet in pantecul domnisoarei in cauza, nu s-a gandit ca nu il poate CRESTE? Daca a vrut sa chinuie 3 suflete aici pe Pamant, pe al parintilor si pe al copilului, atunci cea mai buna decizie cred ca se intelege care e. Destui copii in lume necajiti, cu lipsuri si cu parinti frustrati din cauza saraciei, trebuie inca unul? .........
woman33
Postat pe 18 Noiembrie 2009 01:27
Ce ai facut??? Esti bine? Ce decizie ai luat pana la urma?
simona_1983
Postat pe 18 Noiembrie 2009 11:17
De la: simona_1983, la data 2009-11-18 11:17:18Ce ai facut??? Esti bine? Ce decizie ai luat pana la urma?


aceeiasi chestie ma intreb si eu... de fiecare data cand intru, verific... si numic de la Sad Soul!! ce s-a intamplat oare cu ea???
Lacra___
Postat pe 18 Noiembrie 2009 18:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu vreau sa deranjez....va invit sa va spuneti parerea 200 De la: TALPA_IUTE 15 Ianuarie 2012 19:22
Intrerupere de sarcina Bucuresti 1 De la: mylady1984 3 Martie 2011 18:24
iartama 11 De la: kudika_979773 14 Februarie 2015 15:04
Ce e de facut cand trebuie sa faci un lucru contra vointei tale si nu ai d ales 24 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:48
URGENT! Efecte adverse Postinor 6 De la: mibell 12 Aprilie 2011 17:50