Setari Cookie-uri

Iubire sau fantezie!

Buna, am o problema cu care poate majoritatea baietilor s-au confruntat la un moment dat in viata insa as dorii parerea dumneavoastra doamnelor pt ca un barbat mi-ar spune "arde-o baiete" sau nu ar stii ce sa imi spuna. e o chestie mai delicata si as avea nevoie de sensibilitatea dvs. Acum cateva m-am intalnit in tren in timp ce veneam in brasov cu o fata. Draguta la prima vedere si foarte sociabila. In timp ce vorbeam am observat ca tot rostea numele lui "Dumnezeu", si ii multumea etc. Acest lucru m-a intrigat si la un moment dat am intrebat-o dece il pomeneste atat pe D-zeu, si mi-a raspuns ca face parte dintr-o organizatie numita " oastea domnului" si ca l-a descoperit pe d-zeu si ca traieste pt el si chestii deastea. Am fost chiar de cateva ori la adunarea lor din curiozitate. Numai ca treaba a inceput sa se complice si a inceput sa imi placa de ea. Pe langa faptul ca e destul de draguta mai are si alte calitati pe care nu prea le mai intalnesti la fetele din ziua de azi: o sinceritate iesita din comun, lipsa de interes material etc sunt mult mai multe. Problema e ca nush cum sa ma apropii de ea si sa ii spun ca imi place de ea, pt ca dupa cum v-am spus e foarte diferita de restul fetelor. as dori un sfat daca se poate din partea dvs, chiar nush cum as putea aborda o astfel de fata in asa fel incat sa nu par un nesimtit sau un badaran.
emanuell18
Postat pe 6 Noiembrie 2009 18:09
Ma gandesc ca poate ar fi un fel de fantezie cu asa zisele fete cuminti. Insa nu cred ca poate fi vorba de asta pt ca cred ca incep sa tin la ea si sentimentul e foarte diferit de o fantezie. E foarte ciudat!
emanuell18
Postat pe 6 Noiembrie 2009 18:12
Go for it!! Marturiseste-i ce simti! Daca ea este o persoana sincera, va aprecia si sinceritatea ta! Stai de vorba cu ea si vezi ce reactie va avea. Poate te va surprinde in mod placut ;):).. Pana nu incerci nu ai de unde sa sti. :) Bafta
kamara
Postat pe 9 Noiembrie 2009 17:15
De la: emanuell18, la data 2009-11-06 18:09:52 Buna, am o problema cu care poate majoritatea baietilor s-au confruntat la un moment dat in viata insa as dorii parerea dumneavoastra doamnelor pt ca un barbat mi-ar spune "arde-o baiete" sau nu ar stii ce sa imi spuna. e o chestie mai delicata si as avea nevoie de sensibilitatea dvs. Acum cateva m-am intalnit in tren in timp ce veneam in brasov cu o fata. Draguta la prima vedere si foarte sociabila. In timp ce vorbeam am observat ca tot rostea numele lui "Dumnezeu", si ii multumea etc. Acest lucru m-a intrigat si la un moment dat am intrebat-o dece il pomeneste atat pe D-zeu, si mi-a raspuns ca face parte dintr-o organizatie numita " oastea domnului" si ca l-a descoperit pe d-zeu si ca traieste pt el si chestii deastea. Am fost chiar de cateva ori la adunarea lor din curiozitate. Numai ca treaba a inceput sa se complice si a inceput sa imi placa de ea. Pe langa faptul ca e destul de draguta mai are si alte calitati pe care nu prea le mai intalnesti la fetele din ziua de azi: o sinceritate iesita din comun, lipsa de interes material etc sunt mult mai multe. Problema e ca nush cum sa ma apropii de ea si sa ii spun ca imi place de ea, pt ca dupa cum v-am spus e foarte diferita de restul fetelor. as dori un sfat daca se poate din partea dvs, chiar nush cum as putea aborda o astfel de fata in asa fel incat sa nu par un nesimtit sau un badaran.


Eu, personal, am o parere foarte buna despre cei din "Oastea Domnului". Nu fac parte din ea.
Fata pe care ai cunoscut-o este sincera si lipsita de interes material... este singura de acolo? Eu stiu ca toti de acolo sunt asa...
Ca sa ajungi la sufletul ei, trebuie sa fii si tu la fel. Pe ea o anima o credinta si o dragoste mare de Dumnezeu. ca sa te apropii de ea, trebuie sa simti si tu la fel. Sa fii plin de credinta si de interes fata de cele sfinte la fel ca si ea. SI ASTA DIN CONVINGERE!!! Daca o s-o faci NUMAI interes pentru ea nu va fi bine. Eu cred ca Dumnezeu ti-a dat prin ea sansa sa cunosti niste oameni deosebiti si sa devii mai bun. Fa asta intai si o sa vina si celelalte.
Mergi mai des pe acolo. Vorbeste cu ea, cere-i sfatul, indrumarea, tu fiind mai nou pe acolo. Purtati discutii pe teme religioase dar si pe alte teme profunde. Stabileste cu ea o comunicare de la suflet la suflet. Fii bun si intelegator cu ea. Poti sa-i daruiesti si cate o floare, ceva mai simplu si curat... Cauta sa afli cam ce i-ar place, ce si-ar dori si fii pe faza, implinindu-i dorintele... Ma refer la ceva de genul: poate isi doreste o carte, un CD cu muzica, ceva marunt. Daruieste-le DIN TOATA INIMA TA.
Roaga-te neincetat lui Dumnezeu, nu sa te apropie de ea ci SA TE FACA MAI BUN SI MAI IUBITOR, astfel incat sa meriti dragostea ei...
Sunt toate sansele ca restul sa vina firesc, de la sine...
stardancer
Postat pe 10 Noiembrie 2009 00:49
Si inca ceva FOARTE IMPORTANT!
Eu personal consider ca esti un baiat deosebit, cu un suflet curat, si cred ca o sa reusesti...
stardancer
Postat pe 10 Noiembrie 2009 00:52

Eu, personal, am o parere foarte buna despre cei din "Oastea Domnului". Nu fac parte din ea.
Fata pe care ai cunoscut-o este sincera si lipsita de interes material... este singura de acolo? Eu stiu ca toti de acolo sunt asa...
Ca sa ajungi la sufletul ei, trebuie sa fii si tu la fel. Pe ea o anima o credinta si o dragoste mare de Dumnezeu. ca sa te apropii de ea, trebuie sa simti si tu la fel. Sa fii plin de credinta si de interes fata de cele sfinte la fel ca si ea. SI ASTA DIN CONVINGERE!!! Daca o s-o faci NUMAI interes pentru ea nu va fi bine. Eu cred ca Dumnezeu ti-a dat prin ea sansa sa cunosti niste oameni deosebiti si sa devii mai bun. Fa asta intai si o sa vina si celelalte.
Mergi mai des pe acolo. Vorbeste cu ea, cere-i sfatul, indrumarea, tu fiind mai nou pe acolo. Purtati discutii pe teme religioase dar si pe alte teme profunde. Stabileste cu ea o comunicare de la suflet la suflet. Fii bun si intelegator cu ea. Poti sa-i daruiesti si cate o floare, ceva mai simplu si curat... Cauta sa afli cam ce i-ar place, ce si-ar dori si fii pe faza, implinindu-i dorintele... Ma refer la ceva de genul: poate isi doreste o carte, un CD cu muzica, ceva marunt. Daruieste-le DIN TOATA INIMA TA.
Roaga-te neincetat lui Dumnezeu, nu sa te apropie de ea ci SA TE FACA MAI BUN SI MAI IUBITOR, astfel incat sa meriti dragostea ei...
Sunt toate sansele ca restul sa vina firesc, de la sine...[/quote]

Un sfat demn de urmat!!
kamara
Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:01
spune-i ce simti, fi tandru, rabdator, calm si vei ave aparte d eiubirea si sinceritatea ei. E lucru mare s agasesti un astfel d esuflet, tocmai de aceea poarta-te si tu ca atare , intoarce acelai tip de caracter si de finete fata de ea.
Aproape_eu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum as putea sa scap 71 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:43
divortat cu un copil....am vreo sansa? cine a mai avut astfel de relatii? 52 De la: kudika425814 26 August 2011 00:19
Poveste de viata........ajutati-ma sa inteleg? 20 De la: Cristinakitty 20 Aprilie 2010 15:21
Va rog frumos ajutati-ma! 17 De la: scumpikairina 12 Septembrie 2010 13:11
care actualul sau fostul? sau nici unul? 14 De la: _oktober_ 30 Iulie 2009 11:58