Setari Cookie-uri

Iubire imposibila din cauza parintiilor mei !

Am 22 de ani si locuiesc cu parintii mei, sunt studenta la farmacie, mai am inca un an pana imi finalizez scoala si in acest timp am cunoscut un barbat pe internet de 29 de ani care venise de curand in Romania, ca obisnuia sa lucreze in strainatate si ne-am intalnit si am trait clipe frumoase impreuna, peste tot unde am mers ne-am simntit bine, simteam ca ne completam unul pe celalalt. Am fost mult prin cluburi,cafenele, locuri frumoase nu exista seara sa nu iesim si pe 14 februarie m-a dus la un hotel, am stat amandoi in jacuzii si camera , a fost decorata intr-un mod romantic si cu sampanie, flori, lumanari parfumate, praline cu frisca si capsuni si pernite de inimoare.
S-a intamplat ca tot pe data de 14 februarie dupa cateva luni ca am ramas insarcinata cu el. El cand a aflat vestea a decis sa pastram copilul si sa ne mutam impreuna la parintii lui, ca deocamdata nu aveam propria noastra casa si eu intre timp sa imi finalizez si scoala.
Parintii mei cand au aflat vestea, desi niciodata nu au fost de acord cu relatia noastra,ca nu le place cum arata el, si ca nu are bani si nu e resposnsabil, pt ca el a ajuns la un moment dat cate luni a stat cu mine in Romania sa nu isi gaseasca un loc de munca aici si patronul la care a muncit afara sa il concedieze. Eu atunci am decis impreuna cu el, sa fug de acasa la el, pt ca parintii mei vroiau sa ma duca cu forta sa imi faca avort.
Cand am ajuns la el, in seara aceea parintii mei au venit la parintii lui acasa si au facut un mare scandal si m-au luat din bratele lui si i-au promis iubitului meu ca sa ma lase sa fac acum avort ca apoi ne va lasa sa fim impreuna.
Cu greu am acceptat situatia asta, am fost cu tatal meu, si cu iubitul la spital, am facut avortul din obligatie si de frica de ai mei si apoi iubitul meu a inceput sa planga si eu la fel dupa copilasul care ni-l doream. Dupa o saptamana de la avort am avut sangerari , am facut complicatii, trebuia in seara aceea sa ma vad cu iubitul si i-am zis ca ma simt rau si m-a dus de urgenta la spital, si mi-a d-at tratament, sa nu fac infectie si apoi dupa inca o saptamana m-am simtit bine dar acum sufar mereu dupa copilasul meu si nu voi sti daca vreodata voi mai putea sa am copii. Acum menstruatia mi-a intarziat, si astept sa vad care e cauza, daca nu voi merge din nou la medic.
Dupa 5 luni de relatie, am continuat sa induram certuriile parintiilor mei si sa rezistam cu greu sa fim impreuna, si el vara asta e in cautarea unui loc de munca in Romania,la fel si eu pt ca m-am saturat sa depind de parinti si am stabilit impreuna cu el, ca sa isi stranga ceva bani si tot vara asta cand va veni si ziua mea de nastere, sa facem starea civila pe ascuns, ca asa vom putea fi mereu impreuna toata viata si parintii mei nu mai pot sa ne interzica viitorul relatiei noastre si ca apoi din septembrie sa plecam in Suedia, sa muncim amandoi , sa stam cativa ani de zile, sa ne strangem bani si cand ne vom intoarce in tara sa ne construim casa noastra, si sa facem si nunta religioasa si apoi imi voi continua si ultimul an de facultate, si vom trai toata viata impreuna, linistiti, si vom avea si un bebe.
Imi e atat de greu sa suport certuriile la ai mei, mereu sa imi cntroleze viata si eu sincer il iubesc foarte mult si imi doresc sa ma casatoresc cu el, sa avem o casa, si sper sa am din nou un bebe.Desi mereu plang dupa copil, si regret, si mi-e teama ca am sa il pierd acum si pe el.
Astept sfaturi ce sa fac sa renunt la relatia asta dificila , sa il uit sau sa merg mai departe peste sfaturiile parintiilor, si sa fiu in continuare cu el toata viata?
papusica2008
Postat pe 25 Iunie 2011 17:11
Vaiii, cum au putut sa-ti faca asa ceva parintii tai??
Ce oameni.
Valy90
Postat pe 25 Iunie 2011 17:27
las-o ca de doi ani tot viseaza ca se casasatoreste de sfantul valentin.
uliu
Postat pe 25 Iunie 2011 17:34
De la: uliu, la data 2011-06-25 17:34:47las-o ca de doi ani tot viseaza ca se casasatoreste de sfantul valentin.


De ziua mea
Valy90
Postat pe 25 Iunie 2011 17:35
si zici ca esti la facultate? hmmmmmm...mai greu cu scrisu'...dar sa trecem peste acest aspect minor...cred ca ai tai au vazut peste ce putulica ai dat si au pus frana stop....unu' cu coloana vertebrala le-ar fi trantit usa'n nas alor tai
miss_darine
Postat pe 25 Iunie 2011 17:42
in primul rand ca tu ai 22 de ani...ei nu au ce sa iti faca,poti fugi,te poti casatiori...poti face ceea ce vrei...acuma parerea mea este ca nu era chiar ok sa faci un copil fiind cu el de putin timp,insa ca s-a intamplat sub nicio forma nu trebuia sa avortezi...si la fel ca si miss-darine,daca el era un om cu coloana vertebrala nu lasa sa se intample asta...dar probabil este mult prea las sa te tina langa el...
steffy91
Postat pe 25 Iunie 2011 17:48
tu esti un cioban de dorobanti !
aici e o tema de discutie, si daca nu iti place, nu sta de vorba cu mine !
papusica2008
Postat pe 26 Iunie 2011 17:17
De la: papusica2008, la data 2011-06-26 17:17:29tu esti un cioban de dorobanti !
aici e o tema de discutie, si daca nu iti place, nu sta de vorba cu mine !


Ai grija cu vb sa nu te manance ulii pe aici?
Valy90
Postat pe 26 Iunie 2011 17:51
De la: papusica2008, la data 2011-06-26 17:17:29tu esti un cioban de dorobanti !
aici e o tema de discutie, si daca nu iti place, nu sta de vorba cu mine !


care din noi?
uliu
Postat pe 26 Iunie 2011 22:52
De la: papusica2008, la data 2011-06-25 17:11:48 si apoi imi voi continua si ultimul an de facultate,


Eu din toata povestea asta ma leg de abandonatul scolii. Pentru ce ai face asta? Pentru a fi o fugara cativa ani, ani in care o vei lua de la zero prin cine stie ce colt de lume? Desi aici mai ai DOAR UN AN de scoala, alegi varianta cea mai grea. Intreb din nou, pentru ce? Pentru un barbat care te sacrifica pe tine? Ce-ar fi fost sa plece el singurel sa faca banii aia, tu iti terminai scoala si cand se intorcea, faceati restul. Ca-i plina lista voastra de "sa facem".
Mi-e teama ca alegand abandonul scolii si luatul lumii in cap, te vei alege in final cu nimic.
rashela
Postat pe 27 Iunie 2011 01:21
Parerea mea e ca amandoi sunteti cam iresponsabili. Parintii tai n-au procedat bine ca te-au silit sa avortezi dar nici tu nu ai capul pe umeri. Cum sa ramai gravida cu un barbat pe care-l cunosti doar de cateva luni? Un copil inseamna o mare responsabilitate, nu e o jucarie sau un animalut de companie. Trebuie sa ai o situatie materiala cat de cat stabila ca sa ii poti oferi tot ce are nevoie. In afara de asta, tu esti inca foarte tanara, ai o scoala de terminat, trebuie sa-ti faci o cariera, un rost in viata... Ai idee ce inseamna sa cresti un copil singura, fara niciun ajutor? Tu va trebui sa te ocupi de tot (spalat, calcat, mancare, ingrijit copil, eventual serviciu etc.), ca barbatilor putin le pasa... Iar relatia ta, se poate sa nu tina o vesnicie, mai ales ca nu sunteti impreuna de prea multa vreme. Daca se desparte de tine, ce-o sa faci, cu un copil mic de crescut? Nu te supara, dar parerea mea este ca nu ai prea multa maturitate in gandire si ca trebuie sa astepti sa mai "cresti" putin ca sa ai un bebe. In tinerete totul pare foarte romantic: m-am indragostit de fat-frumos calare pe cal alb. Dar peste cativa ani, o sa vezi ca lucrurile in viata reala, sunt destul de complicate... Iar fat-frumosul tau se poate sa nu fie in realitate chiar asa de grozav si minunat cum il vezi tu acum.
Micaell
Postat pe 27 Iunie 2011 08:01
De la: rashela, la data 2011-06-27 01:21:33
De la: papusica2008, la data 2011-06-25 17:11:48 si apoi imi voi continua si ultimul an de facultate,


Eu din toata povestea asta ma leg de abandonatul scolii. Pentru ce ai face asta? Pentru a fi o fugara cativa ani, ani in care o vei lua de la zero prin cine stie ce colt de lume? Desi aici mai ai DOAR UN AN de scoala, alegi varianta cea mai grea. Intreb din nou, pentru ce? Pentru un barbat care te sacrifica pe tine? Ce-ar fi fost sa plece el singurel sa faca banii aia, tu iti terminai scoala si cand se intorcea, faceati restul. Ca-i plina lista voastra de "sa facem".
Mi-e teama ca alegand abandonul scolii si luatul lumii in cap, te vei alege in final cu nimic.

bineinteles. iar apoi vor incepe reprosurile"din cauza ta n-am facut aia si cealalta"
fii un pic egoista si gandeste-te si la binele tau.sunt lucruri care trebuie sa se intample la timpul lor,nu mai tarziu sau mai devreme....altfel vei aduna frustrari cat china.
ego71
Postat pe 27 Iunie 2011 10:50
Parerea mea este ca faci greseala vietii tale renuntind la scoala.Si mai grav este ca la 22 de ani nu esti independenta si iti comanda altii viata.Nu inteleg de ce pe linga scoala nu lucrezi ceva,orice, cum fac marea majoritate a tinerilor.Ai fost inconstienta sa ramai insarcinata dupa 5 luni de relatie iar ai tai te-au dus sa avortezi tocmai pentru ca nu sinteti capabili sa va intretineti pe voi si un copil iar oamenii nu si-au asumat rensposabilitatea.Nu gasesc ca este normal gestul lor dar nici voi nu ati avut argumente sa-i infruntati.Ma intorc din nou la capitolul scoala si iti spun ca daca nu termini acum mai tarziu nici atit si oriunde te vei duce in lume fara studii nu vei face nimic (vei munci femeie de serviciu in cel mai fericit caz)Eu zic sa -ti bagi mintile in cap si sa faci lucrurile la timpul lor!
kudika1993
Postat pe 27 Iunie 2011 10:56
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 10:56:04Si mai grav este ca la 22 de ani nu esti independenta si iti comanda altii viata.

sut altii care traiesc si la 40 pe banii parintilor!
bemm
Postat pe 27 Iunie 2011 11:05
De la: bemm, la data 2011-06-27 11:05:04
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 10:56:04Si mai grav este ca la 22 de ani nu esti independenta si iti comanda altii viata.

sut altii care traiesc si la 40 pe banii parintilor!
In cazul asta este vina parintilor ca accepta .Eu una nu as putea sa hranesc si imbrac un parazit doar pentru ca este copilul meu
kudika1993
Postat pe 27 Iunie 2011 11:19
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 11:19:49
De la: bemm, la data 2011-06-27 11:05:04
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 10:56:04Si mai grav este ca la 22 de ani nu esti independenta si iti comanda altii viata.

sut altii care traiesc si la 40 pe banii parintilor!
In cazul asta este vina parintilor ca accepta .Eu una nu as putea sa hranesc si imbrac un parazit doar pentru ca este copilul meu

ioi doamne daca ai sti cati paraziti exista!sunt deacord cu tine!
bemm
Postat pe 27 Iunie 2011 11:21
De la: bemm, la data 2011-06-27 11:21:58
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 11:19:49
De la: bemm, la data 2011-06-27 11:05:04
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 10:56:04Si mai grav este ca la 22 de ani nu esti independenta si iti comanda altii viata.

sut altii care traiesc si la 40 pe banii parintilor!
In cazul asta este vina parintilor ca accepta .Eu una nu as putea sa hranesc si imbrac un parazit doar pentru ca este copilul meu

ioi doamne daca ai sti cati paraziti exista!sunt deacord cu tine!



e greu sa gasesti un loc de munc in romania, si peste tot e cu relatii, locuri demunca greu se gasesc dar si iubire adevarata si sincera mai greu.
dar cand imi voi termina scoala voi avea un loc de munca sigur si usor, pana atunci si daca ma intretin parintii inca un an si isi permit nu vad ce lipsuri as duce eu.
papusica2008
Postat pe 28 Iunie 2011 00:28
rashela: Vrem sa plecam impreuna afara pt ca nu rezistam separati unul fatza de celalalt, si acolo avemsi un loc de munca bine platit si am fi si impreuna si in timp le vom face pe toate.
In romania locuri de munca greu gasesti si iubire adevarata. Lumea e rea !
Multi barbati cat de frumoasa sunt nu stiu sa ma accepte asa cum sunt, ma vad doar o ,,papusa de sex" si atat.
Daca am sa imi gasesc un loc de munca sezonier de vara, m-as bucura ca nu as mai depinde de parinti, si as lucra doar ca sa am o ocupatie sa nu ma plictisesc acasa, ca si asa oricum nu duc lipsa de nimic.
Cel mai mult duc lipsa de iubire, in viata nu prea am avut noroc in dragoste.
El fara mine nu s-ar duce in strainatate sa lucreze, mai bine sta in Romania cu mine, si nici eu nu as putea sa stau cu impresia ca va reveni sau ca acolo afara ma va insela sau ca nu va mai veni niciodata, stiu foarte bine ce se intampla, am mai trait astfel de experiente neplacute din trecut.
papusica2008
Postat pe 28 Iunie 2011 00:42
De la: bemm, la data 2011-06-27 11:05:04
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 10:56:04Si mai grav este ca la 22 de ani nu esti independenta si iti comanda altii viata.

sut altii care traiesc si la 40 pe banii parintilor!


Am colege de scoala care sunt mai invarsta decat mine, majoritatea sunt maritate, au si copii si fac si scoala la farmacie, si se descurca .
Si ele cand erau de varsta mea s-au indragostit atat de tare s, au intervenit alte probleme si acum isi refac viata.
Mai bine mai tarziu decat niciodata !
Ce sa faci cand vrei sa impusti 2 iepuri deodata, sa ai si iubire si bani?
papusica2008
Postat pe 28 Iunie 2011 00:53
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 00:42:27 rashela: Vrem sa plecam impreuna afara pt ca nu rezistam separati unul fatza de celalalt, si acolo avemsi un loc de munca bine platit si am fi si impreuna si in timp le vom face pe toate.
In romania locuri de munca greu gasesti si iubire adevarata. Lumea e rea !
Multi barbati cat de frumoasa sunt nu stiu sa ma accepte asa cum sunt, ma vad doar o ,,papusa de sex" si atat.
Daca am sa imi gasesc un loc de munca sezonier de vara, m-as bucura ca nu as mai depinde de parinti, si as lucra doar ca sa am o ocupatie sa nu ma plictisesc acasa, ca si asa oricum nu duc lipsa de nimic.
Cel mai mult duc lipsa de iubire, in viata nu prea am avut noroc in dragoste.
El fara mine nu s-ar duce in strainatate sa lucreze, mai bine sta in Romania cu mine, si nici eu nu as putea sa stau cu impresia ca va reveni sau ca acolo afara ma va insela sau ca nu va mai veni niciodata, stiu foarte bine ce se intampla, am mai trait astfel de experiente neplacute din trecut.


Ai DOAR 22 de ani. Timp in fata ta, berechet. Ai idee ce inseamna maritatul, un copil, intretinerea unei case si, implicit, a intregii familii? N-ai.
Sigur ca el poate fi omul destinat tie. DAR daca este asa, un an despartiti fizic, nu inseamna nimic. Cu tehnologia de azi e aproape langa tine. Asta una.
A doua este ca job-ul despre care vorbesti tu, bine platit e "pe hartie". Ca sa nu mai spun ca, de-ar fi asa cum spune el (nu spun ca minte ci doar ca e increzator in vorbe), cu atat mai mult i-ar fi mai usor sa plece singur, sa castige cat se poate intr-un an, apoi, evenutal, dupa ce termini si tu scoala, sa te duci alaturi de el si sa castigati la patru maini.
Exista variante in care tu, pentru ca, din punctul meu de vedere tu esti vioara principala, sa-ti termini studiile iar relatia sa fie la fel de frumoasa. INSA cand un barbat nu-i capabil sa faca singur partea dificila, sacrificandu-si iubita, mie-mi pute. Sigur ca te iubeste, asa pare, e doar sita noua. Tocmai o despartire de acest gen ar insemna dovada trainiciei iubirii lui. Si a ta, de ce nu.

Tine minte ca nu veti sta bot in bot nici atunci cand veti fi casatoriti. Asa ca, puteti sta despartiti un an de zile pentru binele viitorului vostru care, va doriti sa fie muuuulti ani, nu?

Stiu ca la 22 de ani, putina experienta pe care o ai, probabil si o viata lipsita de afectiune, te fac sa cazi usor in mrejele unei iubiri ca-n povesti. Totusi, nu se poate sa nu fi auzit, citit despre ceea ce inseamna o femeie care nu se poate rupe dintr-o relatie nefericita pentru ca nu-i capabila sa se intretina singura. Fii pe picioarele tale, macar cu o diploma in buzunar si apoi cucereste lumea, de vrei. Daca tu nu te gandesti la tine, nimeni n-o va face. Si nu ai NICAIERI dovada ca iubirea-ti va fi vesnica.
rashela
Postat pe 28 Iunie 2011 01:18
De la: rashela, la data 2011-06-28 01:18:27
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 00:42:27 rashela: Vrem sa plecam impreuna afara pt ca nu rezistam separati unul fatza de celalalt, si acolo avemsi un loc de munca bine platit si am fi si impreuna si in timp le vom face pe toate.
In romania locuri de munca greu gasesti si iubire adevarata. Lumea e rea !
Multi barbati cat de frumoasa sunt nu stiu sa ma accepte asa cum sunt, ma vad doar o ,,papusa de sex" si atat.
Daca am sa imi gasesc un loc de munca sezonier de vara, m-as bucura ca nu as mai depinde de parinti, si as lucra doar ca sa am o ocupatie sa nu ma plictisesc acasa, ca si asa oricum nu duc lipsa de nimic.
Cel mai mult duc lipsa de iubire, in viata nu prea am avut noroc in dragoste.
El fara mine nu s-ar duce in strainatate sa lucreze, mai bine sta in Romania cu mine, si nici eu nu as putea sa stau cu impresia ca va reveni sau ca acolo afara ma va insela sau ca nu va mai veni niciodata, stiu foarte bine ce se intampla, am mai trait astfel de experiente neplacute din trecut.


Ai DOAR 22 de ani. Timp in fata ta, berechet. Ai idee ce inseamna maritatul, un copil, intretinerea unei case si, implicit, a intregii familii? N-ai.
Sigur ca el poate fi omul destinat tie. DAR daca este asa, un an despartiti fizic, nu inseamna nimic. Cu tehnologia de azi e aproape langa tine. Asta una.
A doua este ca job-ul despre care vorbesti tu, bine platit e "pe hartie". Ca sa nu mai spun ca, de-ar fi asa cum spune el (nu spun ca minte ci doar ca e increzator in vorbe), cu atat mai mult i-ar fi mai usor sa plece singur, sa castige cat se poate intr-un an, apoi, evenutal, dupa ce termini si tu scoala, sa te duci alaturi de el si sa castigati la patru maini.
Exista variante in care tu, pentru ca, din punctul meu de vedere tu esti vioara principala, sa-ti termini studiile iar relatia sa fie la fel de frumoasa. INSA cand un barbat nu-i capabil sa faca singur partea dificila, sacrificandu-si iubita, mie-mi pute. Sigur ca te iubeste, asa pare, e doar sita noua. Tocmai o despartire de acest gen ar insemna dovada trainiciei iubirii lui. Si a ta, de ce nu.

Tine minte ca nu veti sta bot in bot nici atunci cand veti fi casatoriti. Asa ca, puteti sta despartiti un an de zile pentru binele viitorului vostru care, va doriti sa fie muuuulti ani, nu?

Stiu ca la 22 de ani, putina experienta pe care o ai, probabil si o viata lipsita de afectiune, te fac sa cazi usor in mrejele unei iubiri ca-n povesti. Totusi, nu se poate sa nu fi auzit, citit despre ceea ce inseamna o femeie care nu se poate rupe dintr-o relatie nefericita pentru ca nu-i capabila sa se intretina singura. Fii pe picioarele tale, macar cu o diploma in buzunar si apoi cucereste lumea, de vrei. Daca tu nu te gandesti la tine, nimeni n-o va face. Si nu ai NICAIERI dovada ca iubirea-ti va fi vesnica.







... cit pesimism ...
marco918
Postat pe 28 Iunie 2011 01:22
De la: marco918, la data 2011-06-28 01:22:26
De la: rashela, la data 2011-06-28 01:18:27
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 00:42:27 rashela: Vrem sa plecam impreuna afara pt ca nu rezistam separati unul fatza de celalalt, si acolo avemsi un loc de munca bine platit si am fi si impreuna si in timp le vom face pe toate.
In romania locuri de munca greu gasesti si iubire adevarata. Lumea e rea !
Multi barbati cat de frumoasa sunt nu stiu sa ma accepte asa cum sunt, ma vad doar o ,,papusa de sex" si atat.
Daca am sa imi gasesc un loc de munca sezonier de vara, m-as bucura ca nu as mai depinde de parinti, si as lucra doar ca sa am o ocupatie sa nu ma plictisesc acasa, ca si asa oricum nu duc lipsa de nimic.
Cel mai mult duc lipsa de iubire, in viata nu prea am avut noroc in dragoste.
El fara mine nu s-ar duce in strainatate sa lucreze, mai bine sta in Romania cu mine, si nici eu nu as putea sa stau cu impresia ca va reveni sau ca acolo afara ma va insela sau ca nu va mai veni niciodata, stiu foarte bine ce se intampla, am mai trait astfel de experiente neplacute din trecut.


Ai DOAR 22 de ani. Timp in fata ta, berechet. Ai idee ce inseamna maritatul, un copil, intretinerea unei case si, implicit, a intregii familii? N-ai.
Sigur ca el poate fi omul destinat tie. DAR daca este asa, un an despartiti fizic, nu inseamna nimic. Cu tehnologia de azi e aproape langa tine. Asta una.
A doua este ca job-ul despre care vorbesti tu, bine platit e "pe hartie". Ca sa nu mai spun ca, de-ar fi asa cum spune el (nu spun ca minte ci doar ca e increzator in vorbe), cu atat mai mult i-ar fi mai usor sa plece singur, sa castige cat se poate intr-un an, apoi, evenutal, dupa ce termini si tu scoala, sa te duci alaturi de el si sa castigati la patru maini.
Exista variante in care tu, pentru ca, din punctul meu de vedere tu esti vioara principala, sa-ti termini studiile iar relatia sa fie la fel de frumoasa. INSA cand un barbat nu-i capabil sa faca singur partea dificila, sacrificandu-si iubita, mie-mi pute. Sigur ca te iubeste, asa pare, e doar sita noua. Tocmai o despartire de acest gen ar insemna dovada trainiciei iubirii lui. Si a ta, de ce nu.

Tine minte ca nu veti sta bot in bot nici atunci cand veti fi casatoriti. Asa ca, puteti sta despartiti un an de zile pentru binele viitorului vostru care, va doriti sa fie muuuulti ani, nu?

Stiu ca la 22 de ani, putina experienta pe care o ai, probabil si o viata lipsita de afectiune, te fac sa cazi usor in mrejele unei iubiri ca-n povesti. Totusi, nu se poate sa nu fi auzit, citit despre ceea ce inseamna o femeie care nu se poate rupe dintr-o relatie nefericita pentru ca nu-i capabila sa se intretina singura. Fii pe picioarele tale, macar cu o diploma in buzunar si apoi cucereste lumea, de vrei. Daca tu nu te gandesti la tine, nimeni n-o va face. Si nu ai NICAIERI dovada ca iubirea-ti va fi vesnica.







... cit pesimism ...


Spune-mi ca n-ai citit de o mie de ori finalul tragic al unei asemenea relatii. Optimismul trebuie sa-i apartina ei, nu mie. Asta nu inseamna sa fii cu capul in nori.
rashela
Postat pe 28 Iunie 2011 01:29
De la: rashela, la data 2011-06-28 01:29:44
De la: marco918, la data 2011-06-28 01:22:26
De la: rashela, la data 2011-06-28 01:18:27
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 00:42:27 rashela: Vrem sa plecam impreuna afara pt ca nu rezistam separati unul fatza de celalalt, si acolo avemsi un loc de munca bine platit si am fi si impreuna si in timp le vom face pe toate.
In romania locuri de munca greu gasesti si iubire adevarata. Lumea e rea !
Multi barbati cat de frumoasa sunt nu stiu sa ma accepte asa cum sunt, ma vad doar o ,,papusa de sex" si atat.
Daca am sa imi gasesc un loc de munca sezonier de vara, m-as bucura ca nu as mai depinde de parinti, si as lucra doar ca sa am o ocupatie sa nu ma plictisesc acasa, ca si asa oricum nu duc lipsa de nimic.
Cel mai mult duc lipsa de iubire, in viata nu prea am avut noroc in dragoste.
El fara mine nu s-ar duce in strainatate sa lucreze, mai bine sta in Romania cu mine, si nici eu nu as putea sa stau cu impresia ca va reveni sau ca acolo afara ma va insela sau ca nu va mai veni niciodata, stiu foarte bine ce se intampla, am mai trait astfel de experiente neplacute din trecut.


Ai DOAR 22 de ani. Timp in fata ta, berechet. Ai idee ce inseamna maritatul, un copil, intretinerea unei case si, implicit, a intregii familii? N-ai.
Sigur ca el poate fi omul destinat tie. DAR daca este asa, un an despartiti fizic, nu inseamna nimic. Cu tehnologia de azi e aproape langa tine. Asta una.
A doua este ca job-ul despre care vorbesti tu, bine platit e "pe hartie". Ca sa nu mai spun ca, de-ar fi asa cum spune el (nu spun ca minte ci doar ca e increzator in vorbe), cu atat mai mult i-ar fi mai usor sa plece singur, sa castige cat se poate intr-un an, apoi, evenutal, dupa ce termini si tu scoala, sa te duci alaturi de el si sa castigati la patru maini.
Exista variante in care tu, pentru ca, din punctul meu de vedere tu esti vioara principala, sa-ti termini studiile iar relatia sa fie la fel de frumoasa. INSA cand un barbat nu-i capabil sa faca singur partea dificila, sacrificandu-si iubita, mie-mi pute. Sigur ca te iubeste, asa pare, e doar sita noua. Tocmai o despartire de acest gen ar insemna dovada trainiciei iubirii lui. Si a ta, de ce nu.

Tine minte ca nu veti sta bot in bot nici atunci cand veti fi casatoriti. Asa ca, puteti sta despartiti un an de zile pentru binele viitorului vostru care, va doriti sa fie muuuulti ani, nu?

Stiu ca la 22 de ani, putina experienta pe care o ai, probabil si o viata lipsita de afectiune, te fac sa cazi usor in mrejele unei iubiri ca-n povesti. Totusi, nu se poate sa nu fi auzit, citit despre ceea ce inseamna o femeie care nu se poate rupe dintr-o relatie nefericita pentru ca nu-i capabila sa se intretina singura. Fii pe picioarele tale, macar cu o diploma in buzunar si apoi cucereste lumea, de vrei. Daca tu nu te gandesti la tine, nimeni n-o va face. Si nu ai NICAIERI dovada ca iubirea-ti va fi vesnica.







... cit pesimism ...


Spune-mi ca n-ai citit de o mie de ori finalul tragic al unei asemenea relatii. Optimismul trebuie sa-i apartina ei, nu mie. Asta nu inseamna sa fii cu capul in nori.








... finaluri am tot cunoscut ... cu gramada ... dar ... intotdeauna plec cu ideea ca astfel de persoane pleaca la drum stiind ce cauta si ce vor ... nu invers ... daca nu le iese si au fost neglijente atunci e deranjant ... dar nu vad nimic rau ca vor sa incerce ... asa am facut toti ... unii au stiut ce cauta altii nu ... nu e cazul sa vedem drobi de sare peste tot ... cel mult li se pot da sfaturi cum sa nu piarda situatia din miini ... daca inteleg asta atunci e bine, nu pierd nimic ...

marco918
Postat pe 28 Iunie 2011 01:38
De la: marco918, la data 2011-06-28 01:38:34
De la: rashela, la data 2011-06-28 01:29:44
De la: marco918, la data 2011-06-28 01:22:26
De la: rashela, la data 2011-06-28 01:18:27
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 00:42:27 rashela: Vrem sa plecam impreuna afara pt ca nu rezistam separati unul fatza de celalalt, si acolo avemsi un loc de munca bine platit si am fi si impreuna si in timp le vom face pe toate.
In romania locuri de munca greu gasesti si iubire adevarata. Lumea e rea !
Multi barbati cat de frumoasa sunt nu stiu sa ma accepte asa cum sunt, ma vad doar o ,,papusa de sex" si atat.
Daca am sa imi gasesc un loc de munca sezonier de vara, m-as bucura ca nu as mai depinde de parinti, si as lucra doar ca sa am o ocupatie sa nu ma plictisesc acasa, ca si asa oricum nu duc lipsa de nimic.
Cel mai mult duc lipsa de iubire, in viata nu prea am avut noroc in dragoste.
El fara mine nu s-ar duce in strainatate sa lucreze, mai bine sta in Romania cu mine, si nici eu nu as putea sa stau cu impresia ca va reveni sau ca acolo afara ma va insela sau ca nu va mai veni niciodata, stiu foarte bine ce se intampla, am mai trait astfel de experiente neplacute din trecut.


Ai DOAR 22 de ani. Timp in fata ta, berechet. Ai idee ce inseamna maritatul, un copil, intretinerea unei case si, implicit, a intregii familii? N-ai.
Sigur ca el poate fi omul destinat tie. DAR daca este asa, un an despartiti fizic, nu inseamna nimic. Cu tehnologia de azi e aproape langa tine. Asta una.
A doua este ca job-ul despre care vorbesti tu, bine platit e "pe hartie". Ca sa nu mai spun ca, de-ar fi asa cum spune el (nu spun ca minte ci doar ca e increzator in vorbe), cu atat mai mult i-ar fi mai usor sa plece singur, sa castige cat se poate intr-un an, apoi, evenutal, dupa ce termini si tu scoala, sa te duci alaturi de el si sa castigati la patru maini.
Exista variante in care tu, pentru ca, din punctul meu de vedere tu esti vioara principala, sa-ti termini studiile iar relatia sa fie la fel de frumoasa. INSA cand un barbat nu-i capabil sa faca singur partea dificila, sacrificandu-si iubita, mie-mi pute. Sigur ca te iubeste, asa pare, e doar sita noua. Tocmai o despartire de acest gen ar insemna dovada trainiciei iubirii lui. Si a ta, de ce nu.

Tine minte ca nu veti sta bot in bot nici atunci cand veti fi casatoriti. Asa ca, puteti sta despartiti un an de zile pentru binele viitorului vostru care, va doriti sa fie muuuulti ani, nu?

Stiu ca la 22 de ani, putina experienta pe care o ai, probabil si o viata lipsita de afectiune, te fac sa cazi usor in mrejele unei iubiri ca-n povesti. Totusi, nu se poate sa nu fi auzit, citit despre ceea ce inseamna o femeie care nu se poate rupe dintr-o relatie nefericita pentru ca nu-i capabila sa se intretina singura. Fii pe picioarele tale, macar cu o diploma in buzunar si apoi cucereste lumea, de vrei. Daca tu nu te gandesti la tine, nimeni n-o va face. Si nu ai NICAIERI dovada ca iubirea-ti va fi vesnica.







... cit pesimism ...


Spune-mi ca n-ai citit de o mie de ori finalul tragic al unei asemenea relatii. Optimismul trebuie sa-i apartina ei, nu mie. Asta nu inseamna sa fii cu capul in nori.








... finaluri am tot cunoscut ... cu gramada ... dar ... intotdeauna plec cu ideea ca astfel de persoane pleaca la drum stiind ce cauta si ce vor ... nu invers ... daca nu le iese si au fost neglijente atunci e deranjant ... dar nu vad nimic rau ca vor sa incerce ... asa am facut toti ... unii au stiut ce cauta altii nu ... nu e cazul sa vedem drobi de sare peste tot ... cel mult li se pot da sfaturi cum sa nu piarda situatia din miini ... daca inteleg asta atunci e bine, nu pierd nimic ...


iar iti dau dreptate...".daca nu ai un batran ...sa-l cumperi"
Fulg-de-nea
Postat pe 28 Iunie 2011 07:05
mi se pare ca esti inca o copila....si am impresia ca te cam lasi dusa de val..pentru un baiat nu trebuie sa faci chiar atatea sacrificii..mai ales in stadiul in care va aflati...daca tu esti la faza in care "vom trai pana la adanci batraneti"..e clar, ai pus botul..si daca te-a simtit..ai pus o..
mi se pare putin dubios de ce a lasat ca parintii tai sa te duca sa faci avort..mai ales daca vi- l doreati atat de mult..totusi are 29 de ani si nu 23 sau 24..ca sa aibe o scuza ca era prea tanar si mai stiu eu ce...de unde stii ca nu era el cel care iti spunea pana la urma sa faci avort, invocandu-ti tot felul de motive..dar daca a prins ocazia..nu s- a bagat baiatul..ca apoi sa planga in semn de parere de rau..hai ma....ma lasi??
oricum..cred ca ar fi bine sa cobori cu picioarele pe pamant...si sa -ti termini facultatea..iar daca e sa fie al tau..va fi , peste un an, doi...daca nu..asta e..mai sunt....
am observat ca iti este cam teama sa-ti mai faci relatii, din cauza deceptiilor trecute..aici trebuie sa lucrezi putin la stima de sine..si sa- ti spui ca esti tanara, frumoasa si ai toata viata inainte...
siii......legat de parintii tai...C'MON nu cred ca are rost sa comentez gestul ....pana cand ii vei lasa sa faca cu tine ce vor..??
ina85
Postat pe 28 Iunie 2011 18:27
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 00:28:39
De la: bemm, la data 2011-06-27 11:21:58
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 11:19:49
De la: bemm, la data 2011-06-27 11:05:04
De la: kudika1993, la data 2011-06-27 10:56:04Si mai grav este ca la 22 de ani nu esti independenta si iti comanda altii viata.

sut altii care traiesc si la 40 pe banii parintilor!
In cazul asta este vina parintilor ca accepta .Eu una nu as putea sa hranesc si imbrac un parazit doar pentru ca este copilul meu

ioi doamne daca ai sti cati paraziti exista!sunt deacord cu tine!



e greu sa gasesti un loc de munc in romania, si peste tot e cu relatii, locuri demunca greu se gasesc dar si iubire adevarata si sincera mai greu.
dar cand imi voi termina scoala voi avea un loc de munca sigur si usor, pana atunci si daca ma intretin parintii inca un an si isi permit nu vad ce lipsuri as duce eu.
Sa stii ca locul ala sigur si usor nu va pica din cer ca ai tu o diploma ci va trebui sa il cauti,sa il obtii etc.in faptul ca te intretin parintii vad ca tu nu vezi un lucru rau dar lipsa cea mai mare este a independentei ,drept ca atare ca ei au zis sa avortezi si tu te-ai conformat.Cu Romania sint de acord ca e greu sa gasesti de munca dar nu imposibil.Nicaieri nu este usor iar criza este in intreaga lume.In final ma scuz pentru ca mi-am permis sa-ti dau sfaturi deoarece nu ai nevoie .Tu vrei sa fi compatimita si sa ne demonstrezi ce parinti rau voitori ai.Oricum tu sti ce vei face si iti urez succes!
kudika1993
Postat pe 28 Iunie 2011 18:51
Vreau sa spun ca eu mai am o sora maritata cu un copil, care a terminat facultatea de psihologie si nu s-a gasit in domeniu.
Tatal meu de curand s-a oferit sa ne ajute pe amandoua sa ne gasim un loc de munca , de curand , pt. ca il cunoaste de mult timp pe un patron si sunt prieteni buni si care detine magazine alimentare Palas si isi construieste hoteluri si pensiuni in oras.
Eu m-am bucurat si am ramas uimita ca patronul mi-a zis ca nu trebuie sa am experienta sau diploma in domeniu, ca ma angajeaza cu carte de munca si asa si doar daca raman sa lucrez pt. mult timp la el, cel putin 1 an, pt ca are nevoie in permanenta in diverse locuri de oameni.
Acum ma bucur ca voi fi o femeie idependenta , o sa am ocupatie si o sa vad si eu cum se castiga banii, fiind primul meu loc de munca din viata.
Eu acum am nevoie de sfaturiile voastre, pt ca am de luat niste decizii grele in viata:
1- Eu ma gandeam sa lucrez doar pt 2 luni de zile si daca iubitul meu imi gaseste si mie un loc de munca in strainatate, atunci din septembrie vom pleca impreuna in suedia, vom sta acolo ani de zile, iar cand venim inapoi ne vom construi in romania casuta noastra, si apoi voi munci tot la magzinul acesta daca ma ia inapoi .
2- sa muncesc la magazinul acesta si din septembrie sa in termin si ultimul an de scoala ca asistent de farmacie
si in timpul acela sa si muncesc si sa invat si sa il las pe iubitul meu sa plece singur in strainatate pt multi ani, desi ar insemna sfarsitul relatiei noastre.
3-sa muncesc la magazinul acesta Palas si din septembrie sa ple cu cu iuby in suedia si cand ne vom intoarce inapoi sa las balta scoala si sa muncesc la magazinul Palas si sa ne putem intretine casuta noastra din munca noastra de afara.
Normal ca ar trebui sa ma consult si cu iubitul meu sa vedem ce decizie sa luam, desi cu parintii nu m-am consultat pt ca mi-e frica sa nu imi interzica sa facem ce ne dorim de la viata.
Vara asta avem de gand sa facem doar cununia civila pe ascuns,iar nunta cand ne vom intoarce, ca sa fiu sigura ca nu ma va parasi cat timp voi pleca cu el in suedia si asa ca parintii mei sa nu se mai poata implica in relatia noastra, sa ne desparta.
ACUM DRAGELE MELE SFATUITOARE, ASTEPT DIN NOU NISTE SFATURI CE SA FAC CU CARIERA MEA , CU RELATIA MEA SI CU VIITORUL MEU, SA AM PARTE DE BANI SI IUBIRE IN ACELASI TIMP ?
papusica2008
Postat pe 28 Iunie 2011 20:28
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 20:28:57 Vreau sa spun ca eu mai am o sora maritata cu un copil, care a terminat facultatea de psihologie si nu s-a gasit in domeniu.
Tatal meu de curand s-a oferit sa ne ajute pe amandoua sa ne gasim un loc de munca , de curand , pt. ca il cunoaste de mult timp pe un patron si sunt prieteni buni si care detine magazine alimentare Palas si isi construieste hoteluri si pensiuni in oras.
Eu m-am bucurat si am ramas uimita ca patronul mi-a zis ca nu trebuie sa am experienta sau diploma in domeniu, ca ma angajeaza cu carte de munca si asa si doar daca raman sa lucrez pt. mult timp la el, cel putin 1 an, pt ca are nevoie in permanenta in diverse locuri de oameni.
Acum ma bucur ca voi fi o femeie independenta , o sa am ocupatie si o sa vad si eu cum se castiga banii, fiind primul meu loc de munca din viata.
Eu acum am nevoie de sfaturiile voastre, pt ca am de luat niste decizii grele in viata:
1- Eu ma gandeam sa lucrez doar pt 2 luni de zile si daca iubitul meu imi gaseste si mie un loc de munca in strainatate, atunci din septembrie vom pleca impreuna in suedia, vom sta acolo ani de zile, iar cand venim inapoi ne vom construi in romania casuta noastra, si apoi voi munci tot la magazinul acesta daca ma ia inapoi .
2- sa muncesc la magazinul acesta si din septembrie sa in termin si ultimul an de scoala ca asistent de farmacie
si in timpul acela sa si muncesc si sa invat si sa il las pe iubitul meu sa plece singur in strainatate pt multi ani, desi ar insemna sfarsitul relatiei noastre.
3-sa muncesc la magazinul acesta Palas si din septembrie sa plec cu iuby in suedia si cand ne vom intoarce inapoi sa las balta scoala si sa muncesc la magazinul Palas si sa ne putem intretine casuta noastra din munca noastra de afara.
Normal ca ar trebui sa ma consult si cu iubitul meu sa vedem ce decizie sa luam, desi cu parintii nu m-am consultat pt ca mi-e frica sa nu imi interzica sa facem ce ne dorim de la viata.
Vara asta avem de gand sa facem doar cununia civila pe ascuns,iar nunta cand ne vom intoarce, ca sa fiu sigura ca nu ma va parasi cat timp voi pleca cu el in suedia si asa ca parintii mei sa nu se mai poata implica in relatia noastra, sa ne desparta.
ACUM DRAGELE MELE SFATUITOARE, ASTEPT DIN NOU NISTE SFATURI CE SA FAC CU CARIERA MEA , CU RELATIA MEA SI CU VIITORUL MEU, SA AM PARTE DE UN LOC DE MUNCA SI SA NE SI CASATORIM, SA NE INTEMEIEM O FAMILIE IN ACELASI TIMP ?
papusica2008
Postat pe 28 Iunie 2011 20:34
Am uitat sa precisez ca patronul acesta e dispus daca pe viitor cand va fi gata hotelul din oras, ar putea sa ma angajeze si la receptie, dar trebuie sa stiu limba maghiara dar faza e ca nu o stiu mai deloc.
Poate o sa ma straduiesc sa o invat , dar acum ma multumesc ca m-a angajat si la magazin.
papusica2008
Postat pe 28 Iunie 2011 20:46
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 20:34:02
De la: papusica2008, la data 2011-06-28 20:28:57 Vreau sa spun ca eu mai am o sora maritata cu un copil, care a terminat facultatea de psihologie si nu s-a gasit in domeniu.
Tatal meu de curand s-a oferit sa ne ajute pe amandoua sa ne gasim un loc de munca , de curand , pt. ca il cunoaste de mult timp pe un patron si sunt prieteni buni si care detine magazine alimentare Palas si isi construieste hoteluri si pensiuni in oras.
Eu m-am bucurat si am ramas uimita ca patronul mi-a zis ca nu trebuie sa am experienta sau diploma in domeniu, ca ma angajeaza cu carte de munca si asa si doar daca raman sa lucrez pt. mult timp la el, cel putin 1 an, pt ca are nevoie in permanenta in diverse locuri de oameni.
Acum ma bucur ca voi fi o femeie independenta , o sa am ocupatie si o sa vad si eu cum se castiga banii, fiind primul meu loc de munca din viata.
Eu acum am nevoie de sfaturiile voastre, pt ca am de luat niste decizii grele in viata:
1- Eu ma gandeam sa lucrez doar pt 2 luni de zile si daca iubitul meu imi gaseste si mie un loc de munca in strainatate, atunci din septembrie vom pleca impreuna in suedia, vom sta acolo ani de zile, iar cand venim inapoi ne vom construi in romania casuta noastra, si apoi voi munci tot la magazinul acesta daca ma ia inapoi .
2- sa muncesc la magazinul acesta si din septembrie sa in termin si ultimul an de scoala ca asistent de farmacie
si in timpul acela sa si muncesc si sa invat si sa il las pe iubitul meu sa plece singur in strainatate pt multi ani, desi ar insemna sfarsitul relatiei noastre.
3-sa muncesc la magazinul acesta Palas si din septembrie sa plec cu iuby in suedia si cand ne vom intoarce inapoi sa las balta scoala si sa muncesc la magazinul Palas si sa ne putem intretine casuta noastra din munca noastra de afara.
Normal ca ar trebui sa ma consult si cu iubitul meu sa vedem ce decizie sa luam, desi cu parintii nu m-am consultat pt ca mi-e frica sa nu imi interzica sa facem ce ne dorim de la viata.
Vara asta avem de gand sa facem doar cununia civila pe ascuns,iar nunta cand ne vom intoarce, ca sa fiu sigura ca nu ma va parasi cat timp voi pleca cu el in suedia si asa ca parintii mei sa nu se mai poata implica in relatia noastra, sa ne desparta.
ACUM DRAGELE MELE SFATUITOARE, ASTEPT DIN NOU NISTE SFATURI CE SA FAC CU CARIERA MEA , CU RELATIA MEA SI CU VIITORUL MEU, SA AM PARTE DE UN LOC DE MUNCA SI SA NE SI CASATORIM, SA NE INTEMEIEM O FAMILIE IN ACELASI TIMP ?








... scuze ca de abia acum am citit mai atent ... cu o mare parere de rau ... fara alte detalii ... dar parerea mea este ca :

... relatia voastra s-a terminat cind ai avortat copilashul ... ai in jurul tau numai oameni slabi si interesati de aparentze ...

... in continuare MACAR termina scoala de farmacie (care te va ajuta mai tirziu indiferent ce vei face) si ... d-zeu cu mila ...
marco918
Postat pe 28 Iunie 2011 21:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
c sa fac sa fie k inainte? 13 De la: kris07 29 Septembrie 2009 18:07
un scorpion dat naibii 5 De la: popamelia 13 Martie 2009 12:47
o relatie cu un barbat casatorit 37 De la: kudika075831 11 Noiembrie 2009 05:56
Heiii 9 De la: kudika_960579 12 Aprilie 2014 13:23
Impas 3 De la: jenesaispas 27 Septembrie 2009 09:58