Setari Cookie-uri

stiu ca relatia nu va duce nicaieri...si, totusi...

Buna! Povestea mea suna cam asa: am fost casatorita, am divortat in februarie...de-atunci m-am izolat de toata lumea, pana in august cand a trebuit sa dau un examen la Pitesti.acolo l-am cunoscut pe el, am stat in aceeasi banca si am facut schimb de informatii...dupa care m-a invitat la o cafea sa-mi multumeasca pt ajutor.Am inceput sa vb despre una-alta si i-am povestit situatia mea....El mi-a zis ca are o relatie de 9 ani cu cineva, dar lucrurile s-au racit intre ei, ca ea isi doreste o familie cu el,iar el nu se vede ramanand cu ea...M-am gandit ca e strategia clasica de abordare pentru cineva care vrea doar o aventura si i-am zis ca nu sunt genul.A ramas ca ne mai sunam, mai tinem legatura...Ma suna o data la cateva zile, eu nu-l sunam niciodata pentru ca nu vroiam sa-l "stresez"...A venit si de cateva ori sa ma scoata in oras (el e din Bucuresti si lucreaza mult, sunt 200 km distanta intre noi)..Saptamana trecuta a venit si a vrut sa ramana la mine(mai dormisem cu el dar n-am vrut sa cedez stiind ca el are o relatie).Am vb din nou despre noi si el e foarte evaziv in discutii...pana la urma am vrut sa cedez...dar nu s-a intamplat mare lucru pt ca el nu a putut.Am crezut ca lucrul asta ne va apropia mai mult dar...e la fel ca inainte, adica ma suna doar o data la cateva zile...Stiu ca trebuie sa mi-l scot din cap si sa nu-mi fac sperante, pentru ca are o relatie de 9 ani,dar pur si simplu nu reusesc...ce sa fac?
aimee24
Postat pe 7 Noiembrie 2009 13:26
"ce sa fac?" intreba musca prinsa in panza paianjanului
felixcat
Postat pe 7 Noiembrie 2009 13:31
Pai teoretic as cam sti ce sa fac, sa-l las in pace, sa nu-i mai raspund la tel...dar nu pot.Cred ca m-am agatat de el pt ca ma simt f singura in momentul de fata, stau sg inr-un orasel fara nicio perspectiva de viitor, n-am niciun prieten aici, n-am cu cine sa vb despre problemele mele,vreau sa plec de aici dar deocamdata job-ul nu-mi permite...
aimee24
Postat pe 7 Noiembrie 2009 13:37
in orasul acela nu mai sunt si alti barbati? e musai unul de la 200 km?
stardancer
Postat pe 7 Noiembrie 2009 13:53
de ce nu-ti faci prieteni? o sa mai stai in orasul acela. socializeaza, mergi la fitness sau, mai bine, la vreun curs de dans. acolo prieteniile se leaga mai usor. si totusi, ca femeie, nu ai si tu o prietena? daca esti ordodoxa si crezi in Dumnezeu, cauta un duhovnic... nu neaparat ca sa-ti spuna ce sa faci in situatia data ci ca sa poti sa vorbesti si tu cu cineva care te asculta cu sufletul...
stardancer
Postat pe 7 Noiembrie 2009 13:57
In "orasul" asta n-ai nici unde sa iesi la o cafea....nu exista sala de fitness, cinema sau mai stiu eu ce...am fost obisnuita cu alt gen de viata, am stat 6 ani intr-un oras mare, apoi a trebuit sa ma mut aici cu job-ul.La inceput a fost ok si asa, pentru ca eram cu sotul, dar dupa divort am tamas complet singura.Am avut si prietene, cu care am vb multe si apoi mi-a parut rau, aproape toate m-au dezamagit.Si in legatura cu tipul asta, m-am atasat f mult de el si din cauza ca a fost singurul cat de cat langa mine in perioada asta. Si cred ca mai e si faza cu "stiu ca e imposibil sa-l am" si de-aia nu mi-l pot scoate din cap
aimee24
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:10
si in sat ai unde sa iesi la o cafea :)) unde mai exact?
felixcat
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:19
E un "oras" cu cateva blocuri si restul case, undeva langa Slatina...sunt si aici localuri de genul "carciuma", "bodega"...dar chiar n-as intra acolo:)
aimee24
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:29
nasol.. dar asta nu are relevanta.. tu deja stii raspunsul, nu cauti altul..cauti ori alinare ori sustinere in decizie.. asa ca.. spune.. vrei sa te alinam sau sa te sustinem?
felixcat
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:33
Pai...teoretic stiu ce ar fi bine sa fac....cu practica stau mai prost:)
aimee24
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:39
acum inteleg. e greu asa. probabil acest forum este o gura de oxigen binevenita pentru tine.
stardancer
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:47
exista vreo posibilitate sa-ti gasesti de lucru in alta parte? ai cautat? in orasul de unde ai plecat sau in alt oras mare... Parintii tai unde sunt? au posibilitatea sa te ajute cumva?
stardancer
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:49
Asa e...thanks
aimee24
Postat pe 7 Noiembrie 2009 14:49
Multe femei fac greseala sa se inchida in ele dupa ce divorteaza si sa se agate de barbati cu care nu au nici o perspectiva, lucru care dauneaza si mai rau.
Incearca sa cunosti si cu ajutorul internetului. Uite eu sunt tot o femeie divortata si am si un copil si cu ajutorul netului am gasit pe cineva liber si fara copii e un tip ok cu cateva defecte, dar cine e perfect?
Insa ai grija cu netul stai si analizeaza foarte bine inainte.
alexia30
Postat pe 7 Noiembrie 2009 15:55
Cel mai bine pentru tine e sa te impaci cu tine sa depasesti perioada de doliu dupa divort si apoi sa vezi ce vrei , daca cu ea a stat 9 ani si relatia lor nu a dus niciunde nu crede ca a voastra area mai mult succes ....fugi si lasa-l ,nu te merita si nici tie nu-ti place sa fii a doua, sper
kudika074559
Postat pe 25 Noiembrie 2009 18:29
uff ... situatia e cam grea .. stii cum se zice ... "se duce la multe dar tot la ea se intoarce" .. poate tu esti una din cele multe .. daca o inseala cu tine cu siguranta a inselat o si cu altele .. si daca ei ii face una ca asta .. tie dc nu ti ar face? .. asta ca un prim motiv pentru care ar trebui sa ti impui int run fel sa l uiti .. un alt motiv ar fi relatia de 9 ani de zile .. la care nu o sa renunte pentru a incepe o alta relatie ... poate i a luat timp sa si "educe" actuala partenera .. sa l accepte asa cum e, sa i faca mofturile .. si din moment ce si permite escapade .. dc nu?
faptul ca a parcurs acei 200 de km pentru tine nu inseamna nimic .. sunt multi maniaci .. care fac orice pentru a si atinge scopul ...cum am mai zis .. sunt barbati ce au carnetel in buzunar in care bifeaza in veselie noile cuceriri ... isi hranesc orgoliul cucerind cat mai multe femei ...
Esti in situatia in care nu poti da ultimatum .. asa ca .. daca nu vrei sa l uiti .. macar incetineste lucrurile ... daca el va decide sa se desparta de actuala lui prietena si sa incerce cu tine .. atunci merita o sansa .. daca nu o va face .. is not that into you!
InnocentChild
Postat pe 25 Noiembrie 2009 22:36
michaela23
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:17
Cand esti indragostit asa se intampla, e de apreciat ca a facut eforturi sa vina sa te vada, sa luam in calcul ca nici nu a profitat de tine, probabil relatia lui se afla in impas si cu timpul cu tine sau fara tine tot se va termina. E adevarat ca dragostea neimpartasita e dureroasa, parerea mea e sa-i oferi mai intai de toate prietenia ta si sa ai rabdare , veiavea castig de cauza intr-o zi , dar numai cu rabdare. Mult succes!
lavinia77
Postat pe 27 Noiembrie 2009 19:03
Multumesc mult pentru sfaturi...Nici nu stiu ce sa mai fac!Si la faza cu "n-a vrut sa profite de mine" din contra...a insistat vreo 4 ore si eu n-am vrut, apoi m-am razgandit, si n-a mai putut el...am incercat de vreo 3 ori degeaba,ma gandesc ca s-ar putea sa aiba si o problema din punctul asta de vedere, dar e prea orgolios sa recunoasca. Au urmat vreo 2 saptamani in care m-a sunat mai des...eu am venit in weekend la niste prietene in Buc si am iesit...l-am vazut totusi oarecum stresat de situatie, parca-i era frica sa se afiseze cu mine.Imi spunea ca si-a gasit unde sa se mute, m-a intrebat daca vrreau sa mergem undeva sa fim singuri si i-am zis ca mai bine asteptam sa se mute...Acum suna rar si zice ca e ocupat cu mutatul, stresat cu munca...am fost iar in Buc si nu l-am anuntat, pentru ca nu mai sunase de vreo saptamana.S-a suparat...si acum cand l-am anuntat a zis ca e ocupat si se simte rau dar e revanseaza el...nu stiu ce sa mai cred, m-am hotarat sa nu mai insist, il las sa vad ce are de gand si sa-si rezolve problemele, asta in azul in care chiar nu minte si relatia lui chiar nu mai merge...
aimee24
Postat pe 30 Noiembrie 2009 15:53
Esti in dilema, incertitudinea ne omoara pe toti, daca poti sa te abtii sa nu mai insisti ar fi bine, ceea ce nu cred, incearca sa comunici mai mult cu el chiar daca-l deranjeaza numai asa iti lamuresti si gasesti raspuns intrebarilor, nu poti tanji la nesfarsit dupa un tip care e ocupat cu o alta, ai si tu drept la fericire si la un suflet pereche care sa-ti fie alaturi cand ai nevoie!
lavinia77
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie sa ma ajutati sa inteleg ceva :) 25 De la: kudika310661 29 Aprilie 2011 20:38
Informatii importante pt.sotii,amantii,prietenii vostri.Ajutatii sa depasesca momentele delicate din viata lor !!! 14 De la: crysa_tm 19 August 2010 14:55
despre barbatu pe care la-ti visat in copilarie (sa zicem asa ) 29 De la: erikahd2008 17 Februarie 2009 20:45
E grav daca uita de ziua noastra? 51 De la: 16 Martie 2013 20:29
patnerul de cuplu (prieten, iubit, soþ, amant, etc). 16 De la: r_girl 20 Mai 2009 12:10