Setari Cookie-uri

poti ramane gravida doar de la o simpla penetrare?

Va rog frumos sa acordati atentie acestui post:)!
Acum 5-6 zile am avut contact sexual cu prietena mea care era virgina...si am ales sa o penetrez fara prezervativ vreo 10 secunde deoarece am inteles ca durerea ar fi mai mica...iar apoi am folosit prezervativ.(a fst primul meu contact cu o fata virgina)
In seara asta m a sunat sa imi zica k o ustura pasalik si k are anumite dureri abdominale si se simte un pic rau.
Oare o fi ramas gravida?:(
Mafya
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:51
De la: Mafya, la data 2009-11-13 23:51:21Va rog frumos sa acordati atentie acestui post:)!
Acum 5-6 zile am avut contact sexual cu prietena mea care era virgina...si am ales sa o penetrez fara prezervativ vreo 10 secunde deoarece am inteles ca durerea ar fi mai mica...iar apoi am folosit prezervativ.(a fst primul meu contact cu o fata virgina)
In seara asta m a sunat sa imi zica k o ustura pasalik si k are anumite dureri abdominale si se simte un pic rau.
Oare o fi ramas gravida?:(

Mergi cu ea la ginecolog, sau nu aveti ?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:57
Nu am mai fst la ginecolog...si nu pot apela la comsultatie sau la test de sarcina pana maine knd ma vad cu ea:D
Cu siguranta va fi o noapte lunga:D ... fapt pt care incerc sa aflu kt mai multe raspunsuri la dilema mea.
Mafya
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:08
1.

"Usturimile pot apare din cauza unei vaginite.

Vaginita : inflamarea mucoasei vaginului.

Cred ca in primul rand putem sa "dam vina" pe un preludiu grabit. In momentul excitatiei sexuale (incepand din primele 10-20 de secunde) vaginul secreta un mucus incolor care ajuta la lubrifiere, usurand intromisia penisului. Cantitatea difera de la femeie la femeie. Uneori, din cauza unui preludiu inadecvat, grabit, substanta secretata nu este in cantitate suficienta. Ai grija ca preludiul sa fie suficient de lung pentru ca vaginul partenerei tale sa fie suficient de lubrifiat. Dar se pot folosi lubrifianti. Daca folosesti un lubrifiant pentru contact sexual ai grija sa fie pe baza de apa. Cele pe baza de ulei deterioreaza prezervativul. Sper ca folositi prezervativul ... Da ?

Pe langa cauzele de tip mecanic despre care am vorbit, se poate vorbi, in al doilea rand, despre cauze infectioase. Germenii care se gasesc in mod normal in vagin (fara sa fie nocivi), din cauza frecarii uscate pot irita mucoasa vaginului. Sau poate fi vorba despre o micoza datorata toaletei vaginale agresive, sau unui tratament cu antibiotice, etc. Partenera ta are secretii vaginale care sunt in cantitate mare ? care au un miros neplacut ? care au o culoare galben-verzuie ? A observat o schimbare, in rau, a secretiilor vaginale ? Daca da, trebuie sa mearga cat mai repede la un consult de specialitate, la un medic ginecolog.

De asemenea exista si posibilitatea, in cazul in care folositi prezervativul, sa se manifeste o alergie la latex sau la spermicidul prezervativului. Aceste doua posibile probleme ar trebui investigate. Folosirea unui prezervativ din poliuretan si, in al doilea caz, folosirea unui prezervativ fara spermicid pot inlatura posibilele neplaceri datorate acestor doua cauze.

Afla care din aceste posibilitati este cea care va creeaza neplacere. Si aveti grija sa o inlaturati."

http://www.seximus.ro/intrebari_sex/usturimi_vaginale.php
_____________________________________-


2. Simptomele sarcinii

Unele femei parcurg sarcina doar cu semne sau simptome minore, in timp ce altele par a avea parte de intreaga gama de manifestari specifice. Exista multe lucruri pe care le poti face pentru a diminua efectul pe care aceste simptome le au asupra ta; multe din lucrurile descrise mai jos vor disparea la inceputul celui de-al doilea trimestru de sarcina.

Test de sarcina

Test de sarcina
Cel mai probabil nu vei experimenta vreun simptom de sarcina decat atunci cand vei observa lipsa ciclului menstrual sau putin dupa aceea. Daca incepi sa resimti unul din simptomele de mai jos si a trecut o anumita perioada de cand nu ai mai avut menstruatie, este foarte probabil sa fii insarcinata. Asa ca ia-ti un test de sarcina si afla sigur in ce stadiu te afli. (Daca e negativ, mai fa un test peste cateva zile). De indata ce ai obtinut un raspuns pozitiv, stabileste-ti o programare la medicul tau ginecolog si urmareste saptamana de saptamana aceasta rubrica.

Lipsa ciclului menstrual

Cel mai intalnit prim indiciu ca ai putea fi insarcinata este lipsa ciclului. Testele de sarcina disponibile pentru uzul casnic ce pot fi gasite in orice farmacie te pot ajuta sa afli daca esti intr-adevar insarcinata. Totusi, aceste teste nu sunt corecte mereu si este posibil ca ele sa nu detecteze sarcina in cazul in care sunt folosite in prima zi dupa constatarea lipsei ciclului. Aceste teste masoara nivelul unui hormon numit HCG (Human Chorionic Gonadotrophin) care este secretat in cantitati mari in cazul in care esti insarcinata. Aceasta este o lista a altor cauze posibile pentru lipsa ciclului, lista pe care ar trebui sa o iei in considerare:

Motive pentru lipsa menstruatiei:

* sarcina este cel mai comun motiv pentru lipsa ciclului
* in timpul alaptarii poti constata ca nu ai menstruatie. Oricum este important sa iti dai seama ca si in acest interval de timp poti ramane insarcinata;
* unele cauze medicale pot contribui la lipsa ciclului, dar acest lucru se remedieaza odata cu revenirea la starea normala de sanatate. Daca ai o astfel de boala care duce la disparitia ciclului este indicata consultarea unui medic
* efortul excesiv. Femeile care depun efort continuu si sustinut(de ex. atletii) vor avea perioade de incetare a ciclului. Prin reducerea exercitiilor fizice la nivelul corespunzator, de obicei situatia revine la normal. De asemenea, o greutate mica a corpului asociata cu efort intens sau un consum mic de alimente/malnutritie pot duce la aparitia intreruperilor de ciclu menstrual;
* pilule anticonceptionale pot determina unor femei lipsa completa a menstruatiei. Chiar si dupa incetarea administrarii acestor pilule multe femei intampina probleme de genul ciclurilor neregulate pentru perioade de trei sau sase luni.
* menopauza. Pe masura ce femeile se apropie de menopauza, menstruatia devine din ce in ce mai neregulata pana cand se opreste in totalitate.

Indispozitia matinala

Desi aceasta afecteaza multe femei insarcinate, doar in jur de 50% dintre ele intalnesc acest simptom la un anumit moment din timpul sarcinii. De multe ori acesta poate fi primul semn ca esti insarcinata, dar, de obicei, acest lucru se va manifesta abia la o luna dupa conceptie. Unele femei se simt rau toata ziua sau numai noaptea, iar simptomele pot varia de la o usoara greata la voma. In mod obisnuit, indispozitia matinala tinde sa apara in jurul saptamanilor opt-zece, cand nivelul tau de hormoni este ridicat, apoi se va diminua treptat pe masura ce se apropie cel de-al doilea trimestru al sarcinii. O forma rara de indispozitie numita hyperemesis gravidarum se manifesta printr-o stare de greata si voma incontrolabile in timpul sarcinii care duc la deshidratare si aciditate excesiva.

Dureri de sani

Caracteristica si a menstruatiei, sanii devin foarte sensibili in timpul sarcinii. Acesta este rezultatul unui nivel ridicat de hormoni care insotesc graviditatea. Acesti hormoni sunt aceeasi ca si cei prezenti in timpul ciclului, dar in cantitati mai mici, de aceea este posibil sa experimentezi si sani sensibili la durere, umflati in timpul ciclului. Acest sentiment se diminueaza semnificativ dupa primul trimestru si dispare dupa al doilea trimestru de sarcina.

Dureri de cap

Datorita schimarilor ce se petrec in corpul tau, durerile de cap sunt un simptom frecvent al sarcinii. Totusi, durerile de cap, luate ca atare, nu pot fi un semn de incredere care sa-ti indice o sarcina, de vreme ce exista multe alte cauze care determina aparitia acestor dureri. Un nou tip de durere de cap ar trebui intotdeauna evaluat de medicul tau.

Balonarea

Balonarea este prezenta atat in timpul sarcinii, cat si in perioada ce o preceda. Poate aparea imediat sau in decursul a catorva saptamani.

Scurgeri vaginale

Scurgerile vaginale insotite de mancarimi sau arsuri pot fi semnul unei infectii sau al unei boli cu transmitere sexuala. Chiar si fara mancarime sau arsura, scurgerile pot fi prezente in timpul sarcinii. Acest lucru se datoreaza structurii mucusului produs de cervix pentru a crea o bariera de adapostire a copilului tau pentru a-l feri de infectii si alte lucruri ce i-ar putea dauna.

Oboseala

Schimbarile hormonale ale corpului tau, in special nivelurile ridicate de progesteron iti pot cauza stari de oboseala sau extenuare. Mai mult, efortul suplimentar depus de corpul tau cand incepe sa dezvolte si sa hraneasca bebelusul tau va spori gradul de oboseala. Odata cu inceperea celui de-al doilea trimestru, nivelul tau de energie va reveni la normal.

Sangerarea sau spotting-ul

Unele femei acuza cantitati mici de lichid rosu, roz sau rosiatic. Acesta este un simptom normal si indica faptul ca oul fertilizat incepe sa patrunda in captuseala uterului la aproximativ sase zile dupa fertilizare. Totusi, daca aceste simptome sunt insotite si de durere, este recomandabil sa-ti consulti medicul imediat deoarece acesta poate fi un semn de sarcina ectopica.

Sensibilitate crescuta la miros si mancare

Nu e neobisnuit sa fii coplesita de anumite mirosuri pe care le simpatizai inainte sau sa-ti dai seama ca anumite mancaruri iti provoaca repulsie acum. Aceste semne pot fi efecte laterale ale unei cresteri rapide de estrogen in corpul tau, semne ce pot persista de-a lungul sarcinii, sau pot aparea si disparea continuu.

Urinare frecventa

Odata cu sarcina, corpul tau mareste cantitatea de sange si alte lichide care conduc la lichide suplimentare ce vor fi filtrate de rinichii tai si care vor ajunge in vezica urinara. Rezultatul este faptul ca te vei trezi mergand la toaleta cu o frecventa mult mai
mare decat inainte. Acest lucru se poate manifesta inca din primele sase saptamani ale primului trimestru si pot persista sau agrava de-a lungul intregii sarcini.

Sursa: www.pregnancy-info.net



http://www.mamica.ro/sarcina/semnele-ce-prevestesc-sarcina.html

Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:25
In rest iti mai pot da mai multa literatura sa nu te plictisesti pana maine dimineata
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:27
ohhh ms ms:D
hmm ma instiga treaba cu testu k ar putea fi incorect:D si ma intreb oare kt costa o consultatie la medic(nu k ar fi o problema) si und as putea sa merg cu fata dak nu am mai fst niciodata:D
Mafya
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:33
zii sa se mai spele daca o ustura
Diavolyta_
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:49
De la: Mafya, la data 2009-11-14 00:33:35ohhh ms ms:D
hmm ma instiga treaba cu testu k ar putea fi incorect:D si ma intreb oare kt costa o consultatie la medic(nu k ar fi o problema) si und as putea sa merg cu fata dak nu am mai fst niciodata:D

Pai cauta pe net un medic din orasul unde locuiti...suna si fa un termin de consultatie...
http://www.whitepages.ro sau ...
Testul de sange care se face la medic este sigur;-) si se vede mai repede daca este sau nu...cazul sa te bucuri sau sa plangi;-)
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Noiembrie 2009 00:51
frateee, stiti sa deschideti subiecte pe forumuri, dar habar n-aveti sa dati o cautare pe Google (sau pe Yahoo sau mai stiu eu ce motor de cautare preferati)
kitty_krieger
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:53
pay tocmai de accea am intrat p forumuri k nu am resusit sa gasesc un raspuns complet la curiozitatea mea...si pana la urma krd k asta este unul dintre scopurile pt kre utilizezi un forum:D

In alta ordine d idei am facut testul de sarcina si nu este nici o problema sa fi ramas insarcinata:)

Maine am programare la un cabinet privat sa vad mai exact ce are...din cate m am documentat yo am ajuns la concluzia k ar fi o infectie urinara kre se intampla mai des la femei dar ramane de vazut...sper sa nu fie cewa grav:D

100RON consultatia :((

Apropo simptomele exacte sunt:
-urineaza foarte des si cu sange
-usturime la urinare
Mafya
Postat pe 16 Noiembrie 2009 00:07
o mai ustura pasarika pe prietena ta??
Diavolyta_
Postat pe 25 Noiembrie 2009 18:53
se pare k a fst o infectie urinara...acum este k:)
Mafya
Postat pe 28 Noiembrie 2009 00:20
De la: Mafya, la data 2009-11-16 00:07:41
Apropo simptomele exacte sunt:
-urineaza foarte des si cu sange
-usturime la urinare



Vai de mine...dar ea a stat cu mainile in san ? trebuia sa cauti tu sa ii pui diagnosticul ?
Summer_
Postat pe 28 Noiembrie 2009 00:24
NUUUUUUUUUU.....stai linistit ca nu a ramas gravida.e normal sa aibe dureri chiar si cand se aseaza pe scaun.asta in cazul in care ai folosit prezervativ.
eDiana
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:55
ce inseamna o "simpla penetrare"? da' una complicata? aveti si cu frisca?
greierash_is_back
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-28 20:18:46ce inseamna o "simpla penetrare"? da' una complicata? aveti si cu frisca?


tza-pac
vegetala,daca vrei ca e post
Greierashulee cum mai ma pui pe mine sa ma gandesc aiurea
mitura
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:21
mituuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
greierash_is_back
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:24
greieraaaaaaaaash, pup dulce primi'si mesaju' de la mine?
miss_darine
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Help ! Cum sa imi creasca parul mai repede? 5 De la: Frumushica59 11 Iunie 2012 15:46
ce haine arata fundul mare ?? 31 De la: Ame_ly 8 Mai 2011 21:32
Singuratatea...cea mai grea povara... 5 De la: Valy90 4 Aprilie 2011 15:05
??? ??? ??? 3 De la: juwairiyah 6 Septembrie 2009 21:11
oana 2 De la: melanya 22 Iulie 2008 18:27