Setari Cookie-uri

casnicie sau fericire???

HAI LA SFAT!!!suntem o comunitate,nu?si ne bazam unii pe altii,nu?atunci eu acum am nevoie si ma bazez pe sfaturile voastre.poveste complicata,gen viata bate filmul:in urma cu 2 ani l-am cunoscut,ne-am indragostit ne-am casatorit si avem o fetita super simpatica.toate bune si frumoase,nu?aa...sa nu uit detaliile:el are 20 de ani si eu 22.Insa ...pe vremea cand noi eram doar la stadiul de iubiti,ma hotarasem sa ii fac un cadou mai special,si pentru asta m-am documentat pe ceva forumuri,unde am dat peste cel ce se pare ca este sufletul meu pereche(suntem compatibili 100%,fara nici o indoiala).la vremea respectiva si el avea o relatie ,noi eram doar amici si chiar daca simteam ceva mai mult nici unul din noi nu a spus nimic.ne-am rezumat la discutii interminabile la telefon,sfaturi,si amicitie.pana la un moment dat cand ne-am zis ce aveam pe suflet si urma sa decidem ce facem cu "noi".insa in ziua in care trebuia luata decizia eu am zis DA cererii in casatorie a iubitului meu.nu are rost sa va enumar zecile de motive care au stat la baza acestui DA.imi iubesc sotul,imi ador familia(cu toate problemele ei) dar stiind ca jumatatea mea buna e "acolo", ca ma iubeste neconditionat si ca tot spera ca va veni ziua cand voi fi a lui...ma tot intreb: casnicie si copil crescut intr-un mediu sanatos sau doar fericirea mea?ce e de ales.stiu care e alegerea morala,insa as vrea pareri despre o alegere a inimii.puneti-va o secunda in locul meu.ce ati face???

Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:56
E o situatie dificila cea in care te afli. Indiferent pe cine si ce vei alege cred ca mult timp de aici incolo te vei intreba cum ar fi fost daca ai fi facut sau nu ai fi facut pasul de a fi cu celalalt. Totusi... ai o familie minunata acum si ar fi pacat sa o pui in pericol. Tentatiile vin si pleaca.
Jasmine10
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:05
parerea mea este ca atunci cind te casatoresti o faci ca ai gasit jumatatea vietii tale! daca tu in timpul asta cauti un "suflet pereche" inseamna ca ceva lipseste in relatia ta! cauta si completeaza golul deoarece atunci cind o relatie se materializeaza lucrurile iau o alta intorsatura si vei cauta din nou un asa zis" suflet pereche"! fericirea mentionata de tine este efemera iar tentatii de genul apar la orice pas cind tu ai o anumita vulnerabilitate! tind sa cred ca unora li se uraste cu binele si cauta sa isi complice singuri viata! eu una sint la al doilea mariaj si pot spune ca niciodata pe parcursul casatoriilor mele nu am cautat altceva! faptul ca ai un copil ar trebui sa te faca mai responsabila si sa nu dai cu piciorul unei vieti stabile si armonioase pentru o himera! crezi ca "sufletul pereche"ti-ar creste si ti-ar iubi copilul asa cum o face sotul tau? trezeste-te din visare pina nu este prea tirziu si incheie relatia cu amorezul incercind sa iti salvezi familia care trebuie sa fie prioritara!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un mic sfat 15 De la: kudika201066 2 Martie 2011 20:35
some help please 6 De la: Fly2Freedom 15 Ianuarie 2011 15:17
care crede-ti ca este cea mai impotanta calitate a femeii,din punctul de vedere al barbatilor? 74 De la: YullyNar3 29 Aprilie 2010 17:31
ce ar trebui sa fac?! 5 De la: kudika030058 4 Iulie 2009 17:05
intrebare 5 De la: Andia 21 Noiembrie 2011 10:45