Setari Cookie-uri

Pentru liceeni

Pentru inceput as vrea sa-mi cer scuze de la cei care vor considera ca acest topic este fie total neinteresant sau o pierdere de timp, pt ca nu contine nici sex, nici povesti din relatii esuate si nici discutii pe teme politice.

eu consider ca acest mesaj ar trebuii ascultat de toti liceeni si tinerii din aceasta tara!
am deschis un topic pt acest clip...cu speranta ca el va circula si va ajunge la cat mai multi oameni....si implicit la cat mai multi tineri!


http://www.youtube.com/watch?v=md6HPoCigJg


o zi buna tuturor!


Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 12:47
Bravo Cris sa dea d-zeu sa asculte cati mai multi copii indemnul asta si sa i-a aminte! Mi-a placut! Lupta cunoasterii! daaaaaaaaa, pune-ti mana copii si cititi cat mai mult si lasa-ti ziarele si stirile de doi bani, pt ca indobitocesc!
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 13:20
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 13:20:54Bravo Cris sa dea d-zeu sa asculte cati mai multi copii indemnul asta si sa i-a aminte! Mi-a placut! Lupta cunoasterii! daaaaaaaaa, pune-ti mana copii si cititi cat mai mult si lasa-ti ziarele si stirile de doi bani, pt ca indobitocesc!


multumesc darine

si eu sper ca acest topic sa nu treaca chiar neobservat de tineri...pt ca ei sunt viitorul tarii, si trebuie sa se mobilizeze pt a construii o Romanie mai buna.

poate ca sunt prea idealista..insa imi place sa cred ca nu e totul pierdut inca.
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 13:27
Sunt multe de zis...stiama cest mesaj de ceva timp, apreciez gestul lui Tudor de a incerca sa deschida ochii elevilor, copiilor, parintilor chiar...dar va reusi ? Eu zic ca nu...
Suntem pe un drum gresit, tara noastra este...
Tara noastra promoveaza prostia
Au ajuns sa fie admirati toti prostii, care habar nu au sa scrie, care abia au temrinat o facultate particulara pe la mama naiba si se lauda ca sunt intelectuali
Cei care merita respect sunt bataia de joc a tuturor

Mie a ajuns sa nu imi mai pese de altii, am incercat si eu sa sfatuiesc, sa-mi indemn niste cunoscuti spre ceva mai bun, insa nu s-a putut...

Din fericire eu fac parte dintr-un mediu f sanatos, pot sa ma mandresc cu asta, cu parintii mei, cu cei care au contribuit la educatia mea...

Si stii ce ai putea sa faci, C. ? Fa o comparatie intre forumul asta, unii utilizatori, si tot ceea ce zice Tudor in mesajul sau...
Summer_
Postat pe 29 Noiembrie 2009 13:57
Hai Summer fii optimista, pleeeeease! si nu-mi zice ca esti doar realista!
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 14:00
De la: Summer_, la data 2009-11-29 13:57:43Sunt multe de zis...stiama cest mesaj de ceva timp, apreciez gestul lui Tudor de a incerca sa deschida ochii elevilor, copiilor, parintilor chiar...dar va reusi ? Eu zic ca nu...
Suntem pe un drum gresit, tara noastra este...
Tara noastra promoveaza prostia
Au ajuns sa fie admirati toti prostii, care habar nu au sa scrie, care abia au temrinat o facultate particulara pe la mama naiba si se lauda ca sunt intelectuali
Cei care merita respect sunt bataia de joc a tuturor

Mie a ajuns sa nu imi mai pese de altii, am incercat si eu sa sfatuiesc, sa-mi indemn niste cunoscuti spre ceva mai bun, insa nu s-a putut...

Din fericire eu fac parte dintr-un mediu f sanatos, pot sa ma mandresc cu asta, cu parintii mei, cu cei care au contribuit la educatia mea...

Si stii ce ai putea sa faci, C. ? Fa o comparatie intre forumul asta, unii utilizatori, si tot ceea ce zice Tudor in mesajul sau...


Summer, e adevarat ca ceea ce e rau se invata mult mai repede decat ceea ce este bine, insa nu trebuie sa ne lasam doborati asa usor, si macar sa speram pt ce e mai bine, chiar daca ne asteptam la ce e mai rau.

Sa fac o comparatie intre utilizatorii acestul forum si ceea ce zice Chirila in mesaj ar fi cam exact acelas lucru cu o comparatie intre Romania in general si mesajul sau.
pt ca avem pe acest forum utilizatori care reflecta perfect realitatea din tara asta "minunata"....
dar, nu sunt doar oameni ignoranti , snobi si fuduli, ci avem si multe exemple de oameni bine crescuti si respectuosi, oameni culti si oameni care chiar daca nu au terminat o facultate , sunt extrem de inteligenti si au un simt etic desavarsit!

parte trista este ca doar cei "rai" ies in evidenta, pt ca cei "buni" stiu sa stea cuminti si sa intervina doar cand este nevoie, sau doar in chestiuni care ii privesc.

nu putem sta cu mainile in san si sa asteptam ca schimbarea sa vina de la sine, sau sa abandonam "lupta" pt ca o consideram inutila!

daca Tudor Chirila a facut acest mesaj cu scopul de a fi auzit....atunci sa fie! si poate...poate....cei care il vor asculta, isi vor aduce aminte de el cand va fii cazul sa-l urmeze....

Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 14:38
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 14:00:05Hai Summer fii optimista, pleeeeease! si nu-mi zice ca esti doar realista!



Si realista si optimista !

Pana la urma, speranta moare ultima !
Summer_
Postat pe 29 Noiembrie 2009 14:47
De la: Summer_, la data 2009-11-29 14:47:12
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 14:00:05Hai Summer fii optimista, pleeeeease! si nu-mi zice ca esti doar realista!



Si realista si optimista !

Pana la urma, speranta moare ultima !

Bravo fata scumpa! Welcome in my club!
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 14:49
http://www.kudika.ro/comunitate/Summer_/video/show/25553/video-Summer.html
Summer_
Postat pe 29 Noiembrie 2009 14:55
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 14:49:34
De la: Summer_, la data 2009-11-29 14:47:12
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 14:00:05Hai Summer fii optimista, pleeeeease! si nu-mi zice ca esti doar realista!



Si realista si optimista !

Pana la urma, speranta moare ultima !

Bravo fata scumpa! Welcome in my club!



Darine, emani optimism prin tot ce faci ...si e bine daca reusesti sa-i molipsesti si pe ceilalti , cel putin de mine s-a "lipit" putin

our little miss sunshine
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 14:56
De la: Summer_, la data 2009-11-29 14:55:34http://www.kudika.ro/comunitate/Summer_/video/show/25553/video-Summer.html


da...e sugestiva melodia, nu am mai auzit-o de mult

si totusi..poate ca nu ne-am nascut intamplator aici, si poate ca avem si noi un rost aici

inca sunt optimista
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 15:03
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 15:03:19
De la: Summer_, la data 2009-11-29 14:55:34http://www.kudika.ro/comunitate/Summer_/video/show/25553/video-Summer.html


da...e sugestiva melodia, nu am mai auzit-o de mult

si totusi..poate ca nu ne-am nascut intamplator aici, si poate ca avem si noi un rost aici

inca sunt optimista


De aia nu vreau eu sa plec din tara...de ce sa plec si sa o las de izbeliste ?
Summer_
Postat pe 29 Noiembrie 2009 15:09
De la: Summer_, la data 2009-11-29 15:09:15
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 15:03:19
De la: Summer_, la data 2009-11-29 14:55:34http://www.kudika.ro/comunitate/Summer_/video/show/25553/video-Summer.html


da...e sugestiva melodia, nu am mai auzit-o de mult

si totusi..poate ca nu ne-am nascut intamplator aici, si poate ca avem si noi un rost aici

inca sunt optimista


De aia nu vreau eu sa plec din tara...de ce sa plec si sa o las de izbeliste ?


de ar gandii toti tinerii asa...tara ar avea cale de scapare din impasul in care se afla

poate ca am iesii din intunericul asta in care a intrat cultura romanesca si interesul pt cultura printre tineri, si oameni in general.

insa din pacate in acest moment , Romania nu prea ne incurajeaza sa ramanem , dar eu sunt de parere ca si cei care au plecat...se pot intoarce odata ce si-au realizat scopul, si pot face ceva pt ca tara sa asta sa fie un loc mai bun de trait...chiar si daca ar promova doar spiritul occidental, si ar aduce un exemplu de conduita corecta si morala..... tot ar fi un pas inainte.
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 15:23
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 12:47:28 Pentru inceput as vrea sa-mi cer scuze de la cei care vor considera ca acest topic este fie total neinteresant sau o pierdere de timp, pt ca nu contine nici sex, nici povesti din relatii esuate si nici discutii pe teme politice.

eu consider ca acest mesaj ar trebuii ascultat de toti liceeni si tinerii din aceasta tara!
am deschis un topic pt acest clip...cu speranta ca el va circula si va ajunge la cat mai multi oameni....si implicit la cat mai multi tineri!


http://www.youtube.com/watch?v=md6HPoCigJg


o zi buna tuturor!







Buna Chris ! Buna tuturor ! Am ascultat si eu cu mare interes scrisoarea lui T.Chirila, in calitate de mama a unei liceene, care multumesc lui Dumnezeu, a inteles acest gen de sugestii pe care dl Chirila are amabilitatea de a le face , si a inteles si concecintele ignorantei si a inculturii....Din pacate, tu stii Chris, desi mi-as dori sa fiu idealista , si sa pot spera la o desteptare ,chiar daca mai brusca a acestui neam vitregit , ceea ce vad in jurul meu ma determina sa cred ca usor-usor, tara asta o va lua vioi la vale...spre dezastru...A ramas o manutza de tineri care mai constientizeaza importanta adevaratei culturi si a invataturii propriu zise si nu importanta de a-si ,, cumpara'' o diploma , ca si atestat al unei meserii pe care nu o va putea profesa niciodata din lipsa de instruire si incompetenta ! Mediul social , conditiile economice precare si opulenta mediatizata agresiv a unor ,,smecheri ''care au intrat in viata ,,pe usa din dos'' si prin procedee neortodoxe au reusit sa se afirme, dezarmeaza pe unii dintre tinerii care initial au intentia de a se realiza prin efortul propriu si exercitiul mintii...Pacat....Tu stii ca am o viziune mai pesimista asupra viiorului acestui neam pe cat de eterogen , pe atat de vitregit...Dar pe tinerii care intr-adevar si-au cantarit optiunile si vor sa-si faca un viitor prin forte proprii , ii sfatuiesc sa deschida ochii lor mari si mintea lor cercetatoare fata de alte meleaguri , civilizate...unde se promoveaza si stimuleaza realizarea unui om prin ceea ce este in sine si pentru sine...si prin ceea ce reprezinta el insusi...si unde nu se promoveaza neaparat nepotismul , sau nonvaloarea.....Iar pe tinerii nostrii care si-au inteles cu adevarat singurele optiuni...singurele atuuri ale lor in aceste vremuri ii sfatuiesc sa nu renunte nici o secunda la a citi mereu...la dorinta de a sti si a afla lucruri noi , pentru a avea cat mai putine sanse de a accepta conditia de ,,manipulat'' , absolut impamantenita intr-o societate unde primeaza semidoctii....
Lumos_Forever
Postat pe 29 Noiembrie 2009 17:48
scuze ,,consecinte'' , voiam sa scriu.....
Lumos_Forever
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:03
De la: lumos, la data 2009-11-29 17:48:53
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 12:47:28 Pentru inceput as vrea sa-mi cer scuze de la cei care vor considera ca acest topic este fie total neinteresant sau o pierdere de timp, pt ca nu contine nici sex, nici povesti din relatii esuate si nici discutii pe teme politice.

eu consider ca acest mesaj ar trebuii ascultat de toti liceeni si tinerii din aceasta tara!
am deschis un topic pt acest clip...cu speranta ca el va circula si va ajunge la cat mai multi oameni....si implicit la cat mai multi tineri!


http://www.youtube.com/watch?v=md6HPoCigJg


o zi buna tuturor!







Buna Chris ! Buna tuturor ! Am ascultat si eu cu mare interes scrisoarea lui T.Chirila, in calitate de mama a unei liceene, care multumesc lui Dumnezeu, a inteles acest gen de sugestii pe care dl Chirila are amabilitatea de a le face , si a inteles si concecintele ignorantei si a inculturii....Din pacate, tu stii Chris, desi mi-as dori sa fiu idealista , si sa pot spera la o desteptare ,chiar daca mai brusca a acestui neam vitregit , ceea ce vad in jurul meu ma determina sa cred ca usor-usor, tara asta o va lua vioi la vale...spre dezastru...A ramas o manutza de tineri care mai constientizeaza importanta adevaratei culturi si a invataturii propriu zise si nu importanta de a-si ,, cumpara'' o diploma , ca si atestat al unei meserii pe care nu o va putea profesa niciodata din lipsa de instruire si incompetenta ! Mediul social , conditiile economice precare si opulenta mediatizata agresiv a unor ,,smecheri ''care au intrat in viata ,,pe usa din dos'' si prin procedee neortodoxe au reusit sa se afirme, dezarmeaza pe unii dintre tinerii care initial au intentia de a se realiza prin efortul propriu si exercitiul mintii...Pacat....Tu stii ca am o viziune mai pesimista asupra viiorului acestui neam pe cat de eterogen , pe atat de vitregit...Dar pe tinerii care intr-adevar si-au cantarit optiunile si vor sa-si faca un viitor prin forte proprii , ii sfatuiesc sa deschida ochii lor mari si mintea lor cercetatoare fata de alte meleaguri , civilizate...unde se promoveaza si stimuleaza realizarea unui om prin ceea ce este in sine si pentru sine...si prin ceea ce reprezinta el insusi...si unde nu se promoveaza neaparat nepotismul , sau nonvaloarea.....Iar pe tinerii nostrii care si-au inteles cu adevarat singurele optiuni...singurele atuuri ale lor in aceste vremuri ii sfatuiesc sa nu renunte nici o secunda la a citi mereu...la dorinta de a sti si a afla lucruri noi , pentru a avea cat mai putine sanse de a accepta conditia de ,,manipulat'' , absolut impamantenita intr-o societate unde primeaza semidoctii....


Lumi
in primul rand..respect pt fetita ta, si respect pt mama ei, care a ajutat-o sa creasca atat de frumos
in al doilea rand , dupa cum stii iti dau totala dreptate cand spui ca tinerii sunt uneori descurajati de sistem nostru infect de promovare a valorilor, insa cei ce persista si muncesc , vor reusii .
aceasta schimbare sau "revolutie" nu va aparea imediat..insa odata si odata tot vom scapa de mentalitatea bolsevica, si atunci poate ca lumea se va trezii si va intelege ce este capitalismul.

Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 18:41
cred ca era mai bine daca puneam titlul topcului ceva de genu " sex salbatic cu 2 blonde"...ca asa era mai atractiv pt tineri
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 21:51
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 21:51:48cred ca era mai bine daca puneam titlul topcului ceva de genu " sex salbatic cu 2 blonde"...ca asa era mai atractiv pt tineri


..mna,hai u mai fii supi...grozava initiativa a lui Tudor Chirila.Pacat ca o sa asculte doar cine nu are neaparat nevoie .
Pe de alta parte,nu acuz nici tinereatea post decembrista.Ei au nevoie de modele dupa care sa se poata ghida,au nevoie sa fie ascultati,au nevoie de sfaturi pertinente si de multa multa rabdare.Din pacate,nimeni nu mai are timp sa se opreasca o secunda din activitaturile importante ce le presteaza si sa ia o masura in sensu` asta,nici macar parintii lor .
S-acu`,sa te periez si pe tine:bravos,Canta,esti o floricica de fata,intotdeauna preocupata de binele altora si tu stii asta..nu spun mai multe in direct ca ma rusinez
mitura
Postat pe 29 Noiembrie 2009 21:58
De la: mitura, la data 2009-11-29 21:58:41
De la: Calandrinon, la data 2009-11-29 21:51:48cred ca era mai bine daca puneam titlul topcului ceva de genu " sex salbatic cu 2 blonde"...ca asa era mai atractiv pt tineri


..mna,hai u mai fii supi...grozava initiativa a lui Tudor Chirila.Pacat ca o sa asculte doar cine nu are neaparat nevoie .
Pe de alta parte,nu acuz nici tinereatea post decembrista.Ei au nevoie de modele dupa care sa se poata ghida,au nevoie sa fie ascultati,au nevoie de sfaturi pertinente si de multa multa rabdare.Din pacate,nimeni nu mai are timp sa se opreasca o secunda din activitaturile importante ce le presteaza si sa ia o masura in sensu` asta,nici macar parintii lor .
S-acu`,sa te periez si pe tine:bravos,Canta,esti o floricica de fata,intotdeauna preocupata de binele altora si tu stii asta..nu spun mai multe in direct ca ma rusinez


multumesc mitule

ai dreptate..degeaba ma agit eu..ca tot nu citeste cine ar trebuii sa citeasca
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 22:44
foarte interesant ...vor asculta si chiar daca vor ignora acum isi vor da seama cat adevar si cata dreptate are Chirila si sunt sigura ca ii vor urma sfaturile , vor fi nevoiti
Nu fi suparata topicul este foarte bun
valivieru96
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:02
Cris, o emisiune pt tineri si pe care eu o promovez de cate ori am ocazia colegilor mei si prietenilor lui fi-miu, este Garantat 100% de pe TVR 1 si avand ca moderator pe Catalin Stefanescu. Pur si simplu este o emisiune geniala, care promoveaza valorile tarii noastre, cartea si muzica buna. Pe mine una chiar ma unge la suflet emisiunea asta!
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:13
De la: valivieru96, la data 2009-11-29 23:02:45foarte interesant ...vor asculta si chiar daca vor ignora acum isi vor da seama cat adevar si cata dreptate are Chirila si sunt sigura ca ii vor urma sfaturile , vor fi nevoiti
Nu fi suparata topicul este foarte bun


Multumesc vali
sper ca timpul iti va da dreptate...si ca odata va fi bine si la noi acasa...

Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:14
Trebuia sa dau factor comun la "promovez", sorry
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:17
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 23:13:07Cris, o emisiune pt tineri si pe care eu o promovez de cate ori am ocazia colegilor mei si prietenilor lui fi-miu, este Garantat 100% de pe TVR 1 si avand ca moderator pe Catalin Stefanescu. Pur si simplu este o emisiune geniala, care promoveaza valorile tarii noastre, cartea si muzica buna. Pe mine una chiar ma unge la suflet emisiunea asta!


nu stiam..sincer..nu prea ajung pe la TVR 1 des...

insa daca spui ca merita ..te rog sa-mi dai detalii, mie..si dealtfel tuturor celor interesati.
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:17
Catalin Stefanescu realizeaza si modereaza la TVR, de aproape un deceniu, o emisiune culturala. Nu vrea ca show-ul pe care-l face sa fie un promotor al culturii romanesti, ci sa deschida gustul pentru ea.

Noi spunem ca facem o emisiune de „cultura publica”, adica o emisiune care sa-i indemne pe cei care ne urmaresc sa fie atenti la oamenii pe care noi ii invitam. (...)
Radacina lucrurilor pe care le facem la „Garantat 100a” vine de la invitatii nostri, care trebuie lasati sa povesteasca. Eu cred ca lumea trebuie sa invete sa asculte povesti si, implicit, sa aiba dorinta de a spune povesti”, este de parere moderatorul si realizatorul acestei emisiuni.

Un fenomen generos

Recunoaste ca unii dintre invitati il seduc de-a dreptul. „Cei care vin la noi la emisiune sunt repere ale domeniilor lor. Pe de alta parte, chemam si multa pustime, sunt doar oameni care se exprima. E un mare contrast al celor care cred ca asta prinde foarte bine”, afirma Stefanescu.

Formatul de astazi al emisiunii nu este acelasi pe care l-a avut initial. „Am inceput cu unul de reportaje, de filmulete, despre oameni din tara asta care fac tot felul de lucruri. Erau tipi care aveau o preocupare, nu trebuia sa o finalizeze. Ba, chiar, cu cat mai nonlucrativa, cu atat mai bine. La inceput, ne interesa ironia. Pe urma ne-am dat seama ca toata doza de credibilitate pe care vrem s-o castigam nu o s-o avem cu aceasta ironie, asa ca am lasat-o deoparte si ne-am apucat de lucruri mai serioase”, spune Catalin Stefanescu.

O mare problema de perceptie a culturii in randul romanilor este elitizarea acesteia, dar, de fapt, ea nu se adreseaza doar initiatilor, ci este un fenomen generos. Moderatorul isi aminteste, in acest sens, povestea unui om din Ardeal, care, cu „o pensie extrem de mica, lua trenul lunar sa vina la Bucuresti pentru a vedea
spectacole de opera. Trebuia sa plece de fiecare data inainte de sfarsitul reprezentatiei pentru
ca atunci avea tren, iar acest caz nu este singular”, spune realizatorul.

Catalin Stefanescu observa contrastul publicului din Romania. „Cred ca uneori avem un public prea educat, iar alteori subeducat. Se traieste intre extreme. Sunt oameni foarte bine educati pentru care, uneori, cultura nu mai functioneaza ca un motor al existentei, ci ca un mecanism de recunoastere. Sunt oameni care vad peste tot simboluri, gramatici ale reperelor”, observa acesta.

Despre comunitate

Pe de alta parte, se grabeste sa demonteze mitul despre lumea din
Vest si cea de peste Ocean. „Se spune de multe ori ca occidentalii si americanii sunt subeducati. Eu cred ca este mai important sa nu scuipi pe strada, sa maturi in fata casei, sa ai un sentiment comunitar decat sa stii unde este China pe harta. De-aia fac diferenta asta si spun ca ne grabim sa-i catalogam prosti pe altii, pentru ca noi stim unde e America, cine e Mark Twain, dar, in timpul asta, daca iesi pe strada vezi mizerie, copii abuzati si te mai gandesti daca occidentalii sunt prosti absoluti sau radacinile acestei prostii trebuie cautate in alta parte”.

Multi dintre invitatii pe care Catalin ii are revin pentru ca, intre timp, si-au schimbat opiniile. „Mie, unuia, mi-e frica de cei care nu se schimba deloc si ma bucur atunci cand vad oameni care spun: „Data trecuta spuneam asa. Nu mai cred asta. Am vazut ca lucrurile se schimba si m-am razgandit. Cred ca povestea e asa”.

Lumea se misca si, daca esti conectat la ceea ce se intampla, principiile raman undeva inauntru, iar restul perceptiilor pe care le ai in mod traditional se modifica. E bine, din cand in cand, sa te gandesti daca ceea ce ai spus data trecuta mai este valabil”, este de parere Stefanescu.
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:20
GARANTAT 100%
sâmbãtã, 07 noiembrie 2009, ora 23:15 pe TVR 1

Moderator Cãtãlin ªtefãnescu Personalitãþi recunoscute din spaþiul public, dar ºi tineri care dau valoare domeniului în care activeazã, muzicã de bunã calitate.
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:27
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 23:20:56Catalin Stefanescu realizeaza si modereaza la TVR, de aproape un deceniu, o emisiune culturala. Nu vrea ca show-ul pe care-l face sa fie un promotor al culturii romanesti, ci sa deschida gustul pentru ea.

Noi spunem ca facem o emisiune de „cultura publica”, adica o emisiune care sa-i indemne pe cei care ne urmaresc sa fie atenti la oamenii pe care noi ii invitam. (...)
Radacina lucrurilor pe care le facem la „Garantat 100a” vine de la invitatii nostri, care trebuie lasati sa povesteasca. Eu cred ca lumea trebuie sa invete sa asculte povesti si, implicit, sa aiba dorinta de a spune povesti”, este de parere moderatorul si realizatorul acestei emisiuni.

Un fenomen generos

Recunoaste ca unii dintre invitati il seduc de-a dreptul. „Cei care vin la noi la emisiune sunt repere ale domeniilor lor. Pe de alta parte, chemam si multa pustime, sunt doar oameni care se exprima. E un mare contrast al celor care cred ca asta prinde foarte bine”, afirma Stefanescu.

Formatul de astazi al emisiunii nu este acelasi pe care l-a avut initial. „Am inceput cu unul de reportaje, de filmulete, despre oameni din tara asta care fac tot felul de lucruri. Erau tipi care aveau o preocupare, nu trebuia sa o finalizeze. Ba, chiar, cu cat mai nonlucrativa, cu atat mai bine. La inceput, ne interesa ironia. Pe urma ne-am dat seama ca toata doza de credibilitate pe care vrem s-o castigam nu o s-o avem cu aceasta ironie, asa ca am lasat-o deoparte si ne-am apucat de lucruri mai serioase”, spune Catalin Stefanescu.

O mare problema de perceptie a culturii in randul romanilor este elitizarea acesteia, dar, de fapt, ea nu se adreseaza doar initiatilor, ci este un fenomen generos. Moderatorul isi aminteste, in acest sens, povestea unui om din Ardeal, care, cu „o pensie extrem de mica, lua trenul lunar sa vina la Bucuresti pentru a vedea
spectacole de opera. Trebuia sa plece de fiecare data inainte de sfarsitul reprezentatiei pentru
ca atunci avea tren, iar acest caz nu este singular”, spune realizatorul.

Catalin Stefanescu observa contrastul publicului din Romania. „Cred ca uneori avem un public prea educat, iar alteori subeducat. Se traieste intre extreme. Sunt oameni foarte bine educati pentru care, uneori, cultura nu mai functioneaza ca un motor al existentei, ci ca un mecanism de recunoastere. Sunt oameni care vad peste tot simboluri, gramatici ale reperelor”, observa acesta.

Despre comunitate

Pe de alta parte, se grabeste sa demonteze mitul despre lumea din
Vest si cea de peste Ocean. „Se spune de multe ori ca occidentalii si americanii sunt subeducati. Eu cred ca este mai important sa nu scuipi pe strada, sa maturi in fata casei, sa ai un sentiment comunitar decat sa stii unde este China pe harta. De-aia fac diferenta asta si spun ca ne grabim sa-i catalogam prosti pe altii, pentru ca noi stim unde e America, cine e Mark Twain, dar, in timpul asta, daca iesi pe strada vezi mizerie, copii abuzati si te mai gandesti daca occidentalii sunt prosti absoluti sau radacinile acestei prostii trebuie cautate in alta parte”.

Multi dintre invitatii pe care Catalin ii are revin pentru ca, intre timp, si-au schimbat opiniile. „Mie, unuia, mi-e frica de cei care nu se schimba deloc si ma bucur atunci cand vad oameni care spun: „Data trecuta spuneam asa. Nu mai cred asta. Am vazut ca lucrurile se schimba si m-am razgandit. Cred ca povestea e asa”.

Lumea se misca si, daca esti conectat la ceea ce se intampla, principiile raman undeva inauntru, iar restul perceptiilor pe care le ai in mod traditional se modifica. E bine, din cand in cand, sa te gandesti daca ceea ce ai spus data trecuta mai este valabil”, este de parere Stefanescu.


genial!

chiar ma voi mobiliza si o sa ma uit..ca mi-ai facut curioasa

ms darine
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:31
cu placere, este in fiecare sambata seara, ieri a fost la 22.45.
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:34
Buna seara, tuturor !
Buna seara , Vali , Calandrinon...Lumi !

Din pacate..viata este crosetata din fire atat de colorate ,unele rasucite,alte line..altele incalcite ,e greu sa realizezi un model unic ....unele se pot lucra fie pe fata..fie pe dos..fie bob incrucisat.. Deci e alegerea fiecarui tanar sa aleaga ce model ii place !
Eu ma pricep mai putin la impletit dar am sfatuit mereu ca cititul e singura hrana spirituala .Am crezut si cred ca fiecare tanar are in suflet ..poarta o poezie pe care va dori sa o citesca linistit la batranete..ca mintea este tot timpul avida de cunoastere..si trebuie sa ii satisfacem setea construind cat mai multe strofe.. Putem citi din pagini albe sau ingalbenite..nici unele nu seamana cu altele..citind vom invata ..si invatand..citind ,vom simti ,vom simti cand sa fim puternici sau slabi..Vom dobora pe toti vrajmasii cu puterea bratelor ce au tinut si rasfoit atatea carti . Vom simti sa fim drepti si cinstiti..sa-i sprijinim pe cei care ne cer ajutorul..Vom simti ca a citi nu e o lupta ci e doar arma cea mai de temut cu al sau tais ..ea poate sa doboare cel mai crunt dusman.Pasind si ratacind prin lumea cartlor..vom devani doctori..dar alegerea ne va apartine ..pe cine sa tratam..de cine sa ne tinem departe,ne vom intreba mereu ...vom cauta semne daca nu cumva e molipsitoare boala..si atunci..ce ne ramane.. ? Sa inabusam ,sa inaltam spre cer un suflet ..dar nu fara de suflet..a carui sansa de supravetuire e privata de orice sansa..si care risca sa declanseze o adevarata molima! Citind , speram, ca ceea ce ne-a impresionat va deveni realitate in viata noastra,
Citind chiar si atunci cand indurarile par de nesuportat..ridicand fruntea la cer ..cerand indurare..cautand lumina ,... Cerul... oriunde si oricare am vrea sa ne fie adapost..ne va asculta ne va rasplati pentru credinta noastra in mai bine !!!
O seara frumoasa ,tuturor !
lyheartly
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:34
De la: lyheartly, la data 2009-11-29 23:34:32Buna seara, tuturor !
Buna seara , Vali , Calandrinon...Lumi !

Din pacate..viata este crosetata din fire atat de colorate ,unele rasucite,alte line..altele incalcite ,e greu sa realizezi un model unic ....unele se pot lucra fie pe fata..fie pe dos..fie bob incrucisat.. Deci e alegerea fiecarui tanar sa aleaga ce model ii place !
Eu ma pricep mai putin la impletit dar am sfatuit mereu ca cititul e singura hrana spirituala .Am crezut si cred ca fiecare tanar are in suflet ..poarta o poezie pe care va dori sa o citesca linistit la batranete..ca mintea este tot timpul avida de cunoastere..si trebuie sa ii satisfacem setea construind cat mai multe strofe.. Putem citi din pagini albe sau ingalbenite..nici unele nu seamana cu altele..citind vom invata ..si invatand..citind ,vom simti ,vom simti cand sa fim puternici sau slabi..Vom dobora pe toti vrajmasii cu puterea bratelor ce au tinut si rasfoit atatea carti . Vom simti sa fim drepti si cinstiti..sa-i sprijinim pe cei care ne cer ajutorul..Vom simti ca a citi nu e o lupta ci e doar arma cea mai de temut cu al sau tais ..ea poate sa doboare cel mai crunt dusman.Pasind si ratacind prin lumea cartlor..vom devani doctori..dar alegerea ne va apartine ..pe cine sa tratam..de cine sa ne tinem departe,ne vom intreba mereu ...vom cauta semne daca nu cumva e molipsitoare boala..si atunci..ce ne ramane.. ? Sa inabusam ,sa inaltam spre cer un suflet ..dar nu fara de suflet..a carui sansa de supravetuire e privata de orice sansa..si care risca sa declanseze o adevarata molima! Citind , speram, ca ceea ce ne-a impresionat va deveni realitate in viata noastra,
Citind chiar si atunci cand indurarile par de nesuportat..ridicand fruntea la cer ..cerand indurare..cautand lumina ,... Cerul... oriunde si oricare am vrea sa ne fie adapost..ne va asculta ne va rasplati pentru credinta noastra in mai bine !!!
O seara frumoasa ,tuturor !


frumosa Ly

ca intodeauna ...ne-ai incantat cu frumusetea gandurilor tale
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 23:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa fac????? 15 De la: kudika132555 23 Martie 2010 21:14
Dincolo de aparente... 4 De la: kudika070212 12 Februarie 2010 00:09
mercedes e270 nu mai porneste la cheie 3 De la: PICCKARD 18 Octombrie 2011 06:31
Dragii mei deschideti bine ochii cit timp se mai poate! 74 De la: Valitza88 9 Octombrie 2009 20:09
Ma insel sau nu? 1 De la: heleaa 31 Octombrie 2008 12:00