Setari Cookie-uri

Am nevoie de sfaturi!

Recent, mi-am deschis un magazin on-line de imbracaminte pentru femei.
Chiar daca fac publicitate pe internet, se pare ca rata de raspuns este foarte foarte mica.
As vrea sa stiu, care este motivul pentru care femeile ar cumpara de pe internet si care sunt lucrurile pe care le apreciati la un magazin online si ce va face sa nu mai intrati niciodata pe un site.
Mentionez faptul ca magazinul se adreseaza femeilor peste 25 de ani, marimile sunt toate categoriile de femei si produsele sunt foarte apreciate de catre clientela care intra in magazinele fizice.
Deoarece sunt la inceput de drum, am mare nevoie de ajutorul vostru si de sfaturile voastre.

Gemmaboutique_ro
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:29
Nu sunt in masura sa dau sfaturi, pentru ca nu ma pricep. Eu am cumparat de mai multe ori diverse lucruri prezentate pe internet, mai ales electronice si electrocasnice, dar niciodata haine. Stii de ce? Pentru ca nu exista un sistem coerent si universal de masuri. Dintr-un magazin cumpas S, din altul M... chiar si L, sau e 42 sau 38... habar n-am ce numar port. Adica eu sunt aceeasi, dar fabricantii de haine nu vor sa se puna de acord in privinta masurilor. Asa ca nu pot sa cumpar haine pe care nu pot sa le probez, iar on-line... e cam greu de probat...
In plus, daca vinzi aceeasi marfa ca in magazine, cu ce vrei de fapt sa atragi clientele? Ai preturi mai bune? Vinzi in rate?
Singurele site-uri de haine care m-au interesat in decursul timpului au fost cele cu rochii de mirese si de moda gotica. In privinta modei gotice, din ce stiu eu, nu avem in Romania astfel de magazine in lumea reala, deci aici magazinele on-line au un rol clar. Din pacate, asta este o piata destul de restransa.
Si daca tot iti faci reclama, scrie si tu aici adresa site-ului tau.
Succes! Nu te descuraja, inceputul e de obicei mai greu.
simona_bejan
Postat pe 26 Ianuarie 2010 10:25
de ce cumparam online?pentru ca nu am gasit ceva pe masura noastra pentru bugetul nostru sau avem incredere in firma respectiva si ne place sa ne luam haine de acolo.desi e bine sa nu ne uitam chiar peste tot pe ceva gen www.vandcizme.ro nu sti care e serios...
iulia069834
Postat pe 26 Ianuarie 2010 10:29
Merci frumos ca mi-ati raspuns...... Asa mi-am pus si eu cateva semne de intrebare.
Sa va raspund la intrebarea de ce sa cumperi de pe internet?
1. pentru ca e mai ieftin
2. necesita mai putin timp si mai putina bataie de cap
3. nu exista orar, poti comanda la ce ora din zi si din noapte
4. in provincie nu prea exista varietate si calitate, internet e peste tot.

Partea cu probatul este adevarata.E destul de complicat sa nimeresti marimea. Noi avem un tabel de marimi cu dimensiunea bustului, a soldului si a taliei. Si daca te masori ai sanse sa aflii care e marimea ta........ Partea proasta este ca poti sa iti alegi un produs care sa te dezavantajeze..........

Problema pe care o am eu, este ca nu reusesc sa ajung la targhetul de femei la care ne adresam noi.Si anume: femei de peste 25-30 de ani, care nu mai arata la fel de perfect ca in tinerete, care au un salariu mediu si care au ceva pretentii de la hainele pe care si le cumpara ( adica nu se duc in dragonu rosu dupa haine ).Ele pot fi mamici caznice care nu prea au timp sa plece de acasa, sau mamici cu serviciu care nu au timp de nimic in general, femei care lucreaza in birouri si se mai delecteaza pe internet, etc.

Pe ce site-uri intra oare acest tip de femei??????

P.S: Nu pot scrie site-ul mau aici, pentru ca nu cred ca am voie....
:(
Gemmaboutique_ro
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:20
Daca te uiti mai atent pe forum,sunt destui care lasa link-urile a ceea ce vor....nu stiu de ce tu n-ai avea voie....oricum...pe mine m-ai facut curioasa imi poti trimite,link-ul intr-un mesaj privat?
ankris
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:39
da vreau si eu site-ul tau
Shhh
Postat pe 28 Ianuarie 2010 08:00
cinemi zice si la mine ce sa fac cu un barbat care de 5 ani ma minte fatza in fatza si sustine pina in pinzele albe ca nui asea...va dau un exempu,,il prind ca se saruta cu alta simi zice ca nui adevarat ,fatza in fatza,,datimi un sfat daca puteti,ca eu nu mai inving,va pup
kudika087234
Postat pe 28 Ianuarie 2010 23:19
De la: kudika087234, la data 2010-01-28 23:19:51cinemi zice si la mine ce sa fac cu un barbat care de 5 ani ma minte fatza in fatza si sustine pina in pinzele albe ca nui asea...va dau un exempu,,il prind ca se saruta cu alta simi zice ca nui adevarat ,fatza in fatza,,datimi un sfat daca puteti,ca eu nu mai inving,va pup


s-ar putea sa nu inteleaga prea bine de ce anume il acuzi .....
mahy33
Postat pe 28 Ianuarie 2010 23:26
De la: kudika108559, la data 2010-01-20 18:29:17Recent, mi-am deschis un magazin on-line de imbracaminte pentru femei.
Chiar daca fac publicitate pe internet, se pare ca rata de raspuns este foarte foarte mica.
As vrea sa stiu, care este motivul pentru care femeile ar cumpara de pe internet si care sunt lucrurile pe care le apreciati la un magazin online si ce va face sa nu mai intrati niciodata pe un site.
Mentionez faptul ca magazinul se adreseaza femeilor peste 25 de ani, marimile sunt toate categoriile de femei si produsele sunt foarte apreciate de catre clientela care intra in magazinele fizice.
Deoarece sunt la inceput de drum, am mare nevoie de ajutorul vostru si de sfaturile voastre.


Vreau si eu link-ul. Pe unde iti faci reclama? Probabil nu e bine postata.
lidiaolteanu
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:38
Deocamdata nu am incercat decat google ads. Si nu am avut nici un rezultat.
Ce imi poti recomanda pentru publicitate online?
Asta e site-ul www.gemmaboutique.ro
Gemmaboutique_ro
Postat pe 1 Februarie 2010 10:34
Imi place, ai lucruri frumoase, pentru femei care nu prea mai gasesc in magazine ceva de imbracat... Sincer, cred ca daca vrei sa-ti faci publicitate mai ampla, va trebui sa platesti. Majoritatea site-urilor percep taxa pentru asta. Pot insa sa-ti dau un sfat, care cred eu ca va da roade. Incearca pe "lumeaemica.ro". Acolo anunturile sunt gratuite, poti sa postezi fara sa-ti ceara cineva pielea de pe tine. Poti sa gasesti si cunostinte, prieteni carora sa le trimiti oferte si cred eu ca va merge. Bafta
Apropos... Cand o sa am timp sa vad toata gama de produse si sa ma hotarasc, o sa-ti devin clienta.
lidiaolteanu
Postat pe 1 Februarie 2010 16:34
Merci frumos pentru raspuns. Sunt fericita ca am un feedback pozitiv in sfarsit. Astept cu nerabdare sa devii clienta noastra.
Zi frumoasa.
Gemmaboutique_ro
Postat pe 2 Februarie 2010 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma iubeste inca? 6 De la: kudika183384 11 Septembrie 2010 07:32
Bãrbaþi, nu uitaþi bunele maniere! 4 De la: v_raluca_c 4 Iunie 2009 16:09
2 facultati? 58 De la: maia20 26 Iulie 2010 08:36
Demisia 38 De la: _Cryssa_ 15 Februarie 2011 15:28
Sfaturi concurs Banca Nationala A Romaniei... 1 De la: MonaLisaC 14 Septembrie 2010 15:52