Setari Cookie-uri

Pentru toate sufletele.pentru acelea pe care sarbatorile nu la vor gasi acasa!

De la fereastra aburinda , simt zapada ce-mi asterne gandurile , zambetul imi acopera pleoapele..iar surasul ma -nveleste in soapte..Gandurile cu parfum de flori dalba de gutui ,zambetele cu aroma de flori de vasc si cetina..le pictez pe fereastra intre florile de gheata ce-mi sunt suras ..le acopar cu sufletul meu cald !
Vin sarbatorile ,orasul se imbraca in haina de sarbatoare ..totul e un tablou maret ,fantastic !
In vitrinile magazinelor,cadourile asteapta sa fie cumparate..privesc..arunc fugare priviri ,ratacite.. Se vinde , se cumpara dar nimic din ceea ce imi doresc,eu nu gasesc !...Bradutii acum singuri ,asteapta sa fie dusi in caldura caminelor, se aud colinde ...miroase a Craciun..! Se lasa seara..privesc pe cer..O steluta parca mi-a facut cu ochiul ,a licarit ..ea e steluta mea..e steluta sperantei !
Se apropie sarbatorile, dragi crestini !
In clinchete de clopotei , in sclipire de beteala , in ecoul colindelor as vrea sa va daruiesc din putinul meu,din dorinta de a darui fara a cere nimic in schimb , as vrea sa va daruiesc gandurile mele sincere si curate , simtite in adancul sufletului..as vrea , de imi permiteti ,sa va urez :
.........Sarbatori Fericite !...Craciun Fericit ! Un Nou An..plin cu tot ce e mai bun !..........
Va urez , ca sfintele sarbatori sa va gasesca sanatosi , puternici cu speranta in suflet ..cu multa bunatate , fericirea sa vi se asearna in nesfarsite momente magice pline de iubire .Iar Mosul cel mereu darnic ,sa va reverse din sacul lui mereu plin..daruri multe..dar mai ales pe cele pe care voi vreti sa le gasiti !
Iar acum..la sfarsit ,dragi crestini ,dragi prieteni ,eu va intreb: Unde sa va caute Mosul ,de nu sunteti acasa.? La ce adresa o sa va gaseasca ?El cunoaste , doar , adresa reala pe ati scris-o ,cand i-ati trimis scrisorile voastre de suflet ..dorinte asternute in albastrul sinceritatii !!!

Va multumesc!
Cu drag..o buna crestina, lyheartly
lyheartly
Postat pe 1 Decembrie 2009 15:53
De la: lyheartly, la data 2009-12-01 15:53:06 De la fereastra aburinda , simt zapada ce-mi asterne gandurile , zambetul imi acopera pleoapele..iar surasul ma -nveleste in soapte..Gandurile cu parfum de flori dalba de gutui ,zambetele cu aroma de flori de vasc si cetina..le pictez pe fereastra intre florile de gheata ce-mi sunt suras ..le acopar cu sufletul meu cald !
Vin sarbatorile ,orasul se imbraca in haina de sarbatoare ..totul e un tablou maret ,fantastic !
In vitrinile magazinelor,cadourile asteapta sa fie cumparate..privesc..arunc fugare priviri ,ratacite.. Se vinde , se cumpara dar nimic din ceea ce imi doresc,eu nu gasesc !...Bradutii acum singuri ,asteapta sa fie dusi in caldura caminelor, se aud colinde ...miroase a Craciun..! Se lasa seara..privesc pe cer..O steluta parca mi-a facut cu ochiul ,a licarit ..ea e steluta mea..e steluta sperantei !
Se apropie sarbatorile, dragi crestini !
In clinchete de clopotei , in sclipire de beteala , in ecoul colindelor as vrea sa va daruiesc din putinul meu,din dorinta de a darui fara a cere nimic in schimb , as vrea sa va daruiesc gandurile mele sincere si curate , simtite in adancul sufletului..as vrea , de imi permiteti ,sa va urez :
.........Sarbatori Fericite !...Craciun Fericit ! Un Nou An..plin cu tot ce e mai bun !..........
Va urez , ca sfintele sarbatori sa va gasesca sanatosi , puternici cu speranta in suflet ..cu multa bunatate , fericirea sa vi se asearna in nesfarsite momente magice pline de iubire .Iar Mosul cel mereu darnic ,sa va reverse din sacul lui mereu plin..daruri multe..dar mai ales pe cele pe care voi vreti sa le gasiti !
Iar acum..la sfarsit ,dragi crestini ,dragi prieteni ,eu va intreb: Unde sa va caute Mosul ,de nu sunteti acasa.? La ce adresa o sa va gaseasca ?El cunoaste , doar , adresa reala pe ati scris-o ,cand i-ati trimis scrisorile voastre de suflet ..dorinte asternute in albastrul sinceritatii !!!

Va multumesc!
Cu drag..o buna crestina, lyheartly


Decembrie, luna cea mai frumoasa a anului cand toti suntem mai buni si mai impliniti, cand ne adunam cu totii sub cetina bradului cea vesnic verde inganand sau chiar cantand colindele strabune, cand pe afara auzi glasurile cristaline ale copiilor zburdand pe albul imaculat al zapezii,mama trebaluind de zor la colaceii ce umplu desagele copiilor care inca mai spun,,buna seara la ajun ca poimanne- Mos caciun hai cu doi ,,.Me dor de acele ulite ale copilarieie cand ne afundam pana la brau in nametii de zapada,cand ne latrau cainii si ne adulmecau mai apoi simtind parca si ei ca suntem galagiosi doar pentru bucuria venirii craciunului si ca mosul e darnic si bun cu toti copii fiecaruia daruind ceea ce a dorit,acea naivitate pe care astazi n-o mai vad si ma-ntristeaza ,cand totul e bucurie,fericire,sarbatoare si Mosul drag colinda ulitele in cautarea adreselor cu darurile pregatite dar topicul spune ca poate nu sunteti acasa si atunci va intreb unde sa vina Mosul?Dar nu ,nu mai ste nevoie caci el va va gasi totusi oriunde v-ati afla dragi crestini,asa ca sarbatoriti asa cum se cuvine Sfanta sarbatoare a Craciunului cu bucurie in suflet...
CRACIUN FERICIT si un AN NOU cu mult bine si sanatate !
GYPSI
Postat pe 1 Decembrie 2009 19:40
Multumesc ,draga mea ,pentru urari
Iti doresc Sarbatori fericite.!. sigur vei primi sub bradut cadouri..fiindca , eu cred ca Mos Craciun exista!
Sarbatorile te vor gasi acasa . .sau ii lasi Mosului cheita sub pragul usii?
lyheartly
Postat pe 1 Decembrie 2009 20:41
De la: lyheartly, la data 2009-12-01 20:41:30Multumesc ,draga mea ,pentru urari
Iti doresc Sarbatori fericite.!. sigur vei primi sub bradut cadouri..fiindca , eu cred ca Mos Craciun exista!
Sarbatorile te vor gasi acasa . .sau ii lasi Mosului cheita sub pragul usii?


chiar daca mi-au nins in par dalbe cosite inca il mai astept pe Mosu iar el ca de fiecare data imi face bucurii reanviind anii copilariei cand intra pe hornul casei la copii cei cuminti, imi este drag ca de fiecare data si-l astept cu mari emotii, magia sarbatorilor de iarna nu are egal,si nu pot decat sa doresc ca toti sa ne incarcam sufletele cu aceasta feerica magie si sa putem fi mai buni unii cu altii sa putem darui celor din preajma mici daruri de suflet fara egal
cat despre cheita ,draga mea,chiar de voi fi plecata, Mosul stie intotdeauna calea cea mai simpla de a patrunde in casa sufletului meu
te sarut dulce dulce ca de fiecare data
GYPSI
Postat pe 2 Decembrie 2009 07:54
De la: GYPSI, la data 2009-12-02 07:54:45
De la: lyheartly, la data 2009-12-01 20:41:30Multumesc ,draga mea ,pentru urari
Iti doresc Sarbatori fericite.!. sigur vei primi sub bradut cadouri..fiindca , eu cred ca Mos Craciun exista!
Sarbatorile te vor gasi acasa . .sau ii lasi Mosului cheita sub pragul usii?


chiar daca mi-au nins in par dalbe cosite inca il mai astept pe Mosu iar el ca de fiecare data imi face bucurii reanviind anii copilariei cand intra pe hornul casei la copii cei cuminti, imi este drag ca de fiecare data si-l astept cu mari emotii, magia sarbatorilor de iarna nu are egal,si nu pot decat sa doresc ca toti sa ne incarcam sufletele cu aceasta feerica magie si sa putem fi mai buni unii cu altii sa putem darui celor din preajma mici daruri de suflet fara egal
cat despre cheita ,draga mea,chiar de voi fi plecata, Mosul stie intotdeauna calea cea mai simpla de a patrunde in casa sufletului meu
te sarut dulce dulce ca de fiecare data



Buna dimineata !
ai,dreptate..Mosul, intotdeauna ,reuseste sa ajunga in casuta noastra dupa luminita ce straluceste.. in fiecare dintre noi .
lyheartly
Postat pe 2 Decembrie 2009 08:43
,,Dumnezeu este dragoste
Craciunul reprezinta dragoste
Craciunul reprezinta astfel dragoste si pe Dumnezeu
Dragostea este cheia pacii dintre oameni
Dragostea este cheia intelegerii si fericirii dintre toate vietatile
Dragostea trebuie utilizata-dragostea trebuie sa curga-dragostea ne ajuta sa fim fericiti...''


Gandurile tale frumoase si pure vor fi sunetele clopoteilor de sa gaturile renior Mosului ,care in Sfanta Noapte ,vor lasa tuturor in prag sperante si numai impliniri ! Sarbatori cu bucurie si sanatate deplina tuturor ! si tie in special ,Lili !
Lumos_Forever
Postat pe 2 Decembrie 2009 08:49
De la: lumos, la data 2009-12-02 08:49:26 ,,Dumnezeu este dragoste
Craciunul reprezinta dragoste
Craciunul reprezinta astfel dragoste si pe Dumnezeu
Dragostea este cheia pacii dintre oameni
Dragostea este cheia intelegerii si fericirii dintre toate vietatile
Dragostea trebuie utilizata-dragostea trebuie sa curga-dragostea ne ajuta sa fim fericiti...''


Gandurile tale frumoase si pure vor fi sunetele clopoteilor de sa gaturile renior Mosului ,care in Sfanta Noapte ,vor lasa tuturor in prag sperante si numai impliniri ! Sarbatori cu bucurie si sanatate deplina tuturor ! si tie in special ,Lili !



Lumi
Lumi,toti speram ceva ,toti asteptam minuni..mai ales acum de sarbatori..Eu iti doresc, de fapt doresc tuturor ..asa cum imi doresc mie insami ..sa primesti in noaptea sfanta..un mic cadou care sa te rasfete..sa-ti fie incantare..sa-ti faca ochii sa straluceasca..sa fie legat cu fundita rosie sa-ti fie adus si lasat cu lumina in privire in palma sufletului ..sa ti-l amintesti ori de cate ori vei dori sa-i admiri frumusetea ,sa te rasfete toata viata prin sunetul simbolului sau !
La multi Ani! Sarbatori fericite cu multa sanatate mult zambet..speranta..iertare.. fericire ...si multa culoare!
lyheartly
Postat pe 2 Decembrie 2009 09:47
frumoasa initiativa Ly

uite, aduc si eu o cotributie...nu e urare, insa e o poezie draguta pe care am gasit-o colindand vastul spatiu virtual



O lista am de ani de zile
Intr-o agenda de birou,
Si trec prin galbenele-i file
Doar de Craciun si anul nou,

Cand simt, e-adevarat, cam rar,
Ca numele ce-s scrise-n ea
Nu-s parte a hartiei doar,
Ci parte din inima mea ;

In viata, rar am intalnit,
Din a Pamantului multime,
Putini care mi-au devenit
La fel ca ritmul unei rime

Si zilele de-mi sunt noroase,
Cu bucurie recunosc,
Par mai senine , mai frumoase,
Ca inainte sa-i cunosc,

Asa ca nu-i doar o rutina,
Ca de Craciun sa pun in plic
O carte scrisa, de duzina,
Unui neinsemnat amic ;

In ele pun, cu-al meu condei,
Apreciere, drag si dor,
Fi’n’ca pe lista mea sunt cei
Fata de care sunt dator ;

Chiar de cumva i-am cunoscut
De ani sau de vreo ziulica,
In tot ce fac, sau am facut
Si ei au pus o particica,

De aceea, de Craciun, mereu,
Realizez fara temei,
Ca cel mai mare dar ce eu
Il am, facut de Dumnezeu,
E sa cunosc oameni ca ei.


Calandrinon
Postat pe 2 Decembrie 2009 09:55
pupe mama la ea de fata mumoasa si desteapta! foarte frumoasa poezia!
greierash_is_back
Postat pe 2 Decembrie 2009 09:58
De la: greierash_is_back, la data 2009-12-02 09:58:43pupe mama la ea de fata mumoasa si desteapta! foarte frumoasa poezia!


dragalasa mea, harnicuta si frumoasa si dulce ce-mi esti tu
Calandrinon
Postat pe 2 Decembrie 2009 10:07
De la: Calandrinon, la data 2009-12-02 09:55:41frumoasa initiativa Ly

uite, aduc si eu o cotributie...nu e urare, insa e o poezie draguta pe care am gasit-o colindand vastul spatiu virtual



O lista am de ani de zile
Intr-o agenda de birou,
Si trec prin galbenele-i file
Doar de Craciun si anul nou,

Cand simt, e-adevarat, cam rar,
Ca numele ce-s scrise-n ea
Nu-s parte a hartiei doar,
Ci parte din inima mea ;

In viata, rar am intalnit,
Din a Pamantului multime,
Putini care mi-au devenit
La fel ca ritmul unei rime

Si zilele de-mi sunt noroase,
Cu bucurie recunosc,
Par mai senine , mai frumoase,
Ca inainte sa-i cunosc,

Asa ca nu-i doar o rutina,
Ca de Craciun sa pun in plic
O carte scrisa, de duzina,
Unui neinsemnat amic ;

In ele pun, cu-al meu condei,
Apreciere, drag si dor,
Fi’n’ca pe lista mea sunt cei
Fata de care sunt dator ;

Chiar de cumva i-am cunoscut
De ani sau de vreo ziulica,
In tot ce fac, sau am facut
Si ei au pus o particica,

De aceea, de Craciun, mereu,
Realizez fara temei,
Ca cel mai mare dar ce eu
Il am, facut de Dumnezeu,
E sa cunosc oameni ca ei.





Calandrinon,

Din gandul sincer desprins din noaptea sfanta
Ti-astern in bradutul tau frumos,
Zambete si ganduri calde..multa fericire..multe vise implinite
De miile de stelute ce-ti stau pe umeri
Ti-astern intr-o sclipire de beteala colorata
Atata sanatate cat sa-fie toata viata..si multa dragoste si fericire
Milioane secunde de zambete..si impliniri cate stelute sunt pe cer!
La multi Ani! .urarea mea desi ,nu e la inaltimea poeziei tale , e din suflet ...sa cum si tu mi-ai daruit.....ne-ai daruit ,tuturor ,aceaste strofe minunate!
lyheartly
Postat pe 2 Decembrie 2009 10:17
De la: greierash_is_back, la data 2009-12-02 09:58:43pupe mama la ea de fata mumoasa si desteapta! foarte frumoasa poezia!




Desi ,drumurile noastre au directii diferite..totusi iata ,ca se intalnesc pe o unica carare..cea din preajma sarbatorilor..si culeg aceeasi floare..floarea sperantei din care ii soarbem nectarul plin de lumina >>La multi Ani ! Sarbatori fericite !
lyheartly
Postat pe 2 Decembrie 2009 10:21
Draga mea Lili ma alaturi si eu tie si celorlalti care fac urari de Craciun dorind tuturor multa sanatate si fericire ,putere de a ierta si a iubi de a spune celor dragi cat de mult ii iubesc, de a si indeplini promisiunile si a spera ca ceea ce si doresc se va implini...........iar Mosul ne va gasi oriunde am fi pentru ca Din batrani se povesteste
Ca n toti anii negresit
Mos Craciun pribeag soseste
Niciodata n a lipsit

valivieru96
Postat pe 4 Decembrie 2009 00:15
De la: valivieru96, la data 2009-12-04 00:15:31Draga mea Lili ma alaturi si eu tie si celorlalti care fac urari de Craciun dorind tuturor multa sanatate si fericire ,putere de a ierta si a iubi de a spune celor dragi cat de mult ii iubesc, de a si indeplini promisiunile si a spera ca ceea ce si doresc se va implini...........iar Mosul ne va gasi oriunde am fi pentru ca Din batrani se povesteste
Ca n toti anii negresit
Mos Craciun pribeag soseste
Niciodata n a lipsit



Eheiii uite cine a sosit

Draga mea,Vali ..uite ce am gasit intr-unul din buzunarasele sufletului..un clopotel ,al carui clinchet vesel iti trimite in muzica lui cristalina un sincer La multi Ani! ..Sarbatori fericite! ..Craciun fericit si linistit alaturi de sufletul ce ti-e aproape ,alaturi de toti prietenii ..de familie!
lyheartly
Postat pe 4 Decembrie 2009 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce facem de 1 Mai? 40 De la: kudika_4649 30 Aprilie 2013 17:10
Scrisori pentru Mos Craciun 57 De la: gitan 22 Decembrie 2011 18:41
Echipa Kudika iti ureaza La multi ani! 122 De la: kudika476787 9 Ianuarie 2012 23:19
Sarbatoarea de Paste: acasa cu familia sau ... 3 De la: peppermint 1 Aprilie 2010 12:55
majorat=cosmar 8 De la: Broscaru 29 Ianuarie 2012 21:17