Setari Cookie-uri

Cu sau fara el?... :(

Buna seara... M-am hotarat greu sa va scriu...ptr ca nu-mi prea place sa-mi destainui viata mea persoanala. Dar am ajuns intr-o situatie cand nu stiu ce sa mai fac...Am 20 de ani, si am o relatie de 2 ani cu un baiat... La inceput totul a fost frumos, mereu ma cucerea, avea grija de mine... Chiar cand am facut 9 luni, mi-a dat un inel de logodna. relatia s-a racit apoi, nu mai era baiatul din trecut...probabil stia ca sunt "a lui". Mentionez si faptul ca el a fost primul cu care mi-am inceput viata sexuala. Am fost si despartiti o luna, deoarece a injurat-o pe mama mea, dar a venit plangand, si ma ruga sa-i mai dau o sansa. Zis si facut. Prima luna dupa despartire a fost perfecta... A mai lasat din orgoliul sau, imi arata ca ma iubeste. Dupa aceea... au urmat palmile... mi-a dat 4 palmi... intr-un moment cand ne certam... de fapt, 2 la o cearta, si 2 la o alta cearta.... Cu multe rugaminti din partea lui, am trecut si peste ele... pt ca, chiar il iubesc... Dar e tot la fel... O vedeam pe sora lui cu logodnicul ei cum se iubesc de mult, l-am intrebat de ce nu suntem si noi asa, la care raspunsul lui: "pt. ca cei care-si arata iubirea sunt slabi, plus eu te iubesc in felul meu"... Am zis sa fiu indiferenta... intr-adevar, mereu se purta f dragut cu mine atunci... dar nu pot sa nu-mi arat iubirea fata de el...Pana si de revelion mi-a zis ca s-a saturat de mine, dupa 5 minute a venit si si-a cerut scuze si mi-a zis ca nu e adevarat. Problema e ca el va pleca sa lucreze dincolo timp de 6 luni, va veni 2 luni acasa, iar va pleca 6 luni si tot asa timp de 4-5 ani... Eu l-as astepta... dar ma tot gandesc daca mai merita sa mai fac un sacrificiu ptr. el dupa tot ce s-a intamplat. Si plus, mi-ar fi f frica sa am o casnicie cu el...ptr ca ar putea deveni violent. Mai precizez si faptul ca mama lui mereu se baga in relatie...dupa 1 an de discutii am facut-o sa ne lase in pace. Cred ca orice fata ar fi iesit din relatie in locul meu... dar daca m-as desparti, m-ar cauta, ar deveni baiatul dragut si m-as intoarce din nou la el. Totusi, ma gandesc ca timp de 6 luni mi-as putea pune ordine in idei, sa vad ce vreau de fapt. Dar, ma doare cand vad ca se poarta cu mine ca si cum as fi un nimeni... Mai ales cand eu chiar il iubesc cu adevarat....
De aia, am zis sa va scriu, ptr ca nu am deloc experienta cu relatiile, si tot imi amintesc de vb. lui " nu vei gasi un baiat mai bun ca mine, toti vor doar sa se culce cu o fata"....

Imi cer scuze daca v-am plictisit... Sa aveti o seara cat mai minunata!
Diana899
Postat pe 2 Ianuarie 2010 20:17
" nu vei gasi un baiat mai bun ca mine, toti vor doar sa se culce cu o fata"....
"Destept" prietenul asta al tau, el stie ca numai un baiat bun loveste o fata din iubire si foloseste injuraturile pe post de alintaturi dragalashe! Fii tu fata la fel de buna si lasa-l sa-si gaseasca "fericirea" alaturi de altcineva. In ceea ce te priveste, stai tu linistita ca sunt o gramada de baieti cu mult bun simt, care stiu sa iubeasca si mai mult ca sigur unul dintre ei va fi langa tine cat de curand!
miss_darine
Postat pe 2 Ianuarie 2010 20:31
Buna..si normal toti sunt dragutzi dar numai la inceput .Greseala este a ta ptr ca asa "l-ai invatat" chiar daca greseste fie ce o fi tu tot il ierti,incearca si tu sa iti gasesti pe cineva care sa te iubeasca asa cum meriti .Si chestia ca nu ai sa mai gasesti un baiat mai bun ca el ca toti vor vrea numai ca sa se culce cu tine ti-o spune ptr ca vede ca esti mai "slaba" si ca tu crezi orice vrajeala de la el..si chestia tare este ca tu chiar crezi ....cauta pe cineva sa te iubeasca ptr ca se intelege din cuvintele tale ca tu ai multa iubire de daruit pacat ca nu esti recompensata asa cum trebuie
ingerash_nebunatic
Postat pe 2 Ianuarie 2010 20:36
u vrei sa vina si cea de-a 3-a repriza de palme? nu e indispensabil asa ca mai bn ti-ai gasi pe altcineva....stiu ca e greu pt ca u il iubesti dupa cum spui dar e mai bine daca ai rupe orice legatura q el....el tot vede ca u il ierti si de aceea face ce face....stie ca treci q vederea....meriti ceva mult mai bun,nu unul care sa te bata...ia atitudine
freakbabe
Postat pe 2 Ianuarie 2010 20:46
" nu vei gasi un baiat mai bun ca mine, toti vor doar sa se culce cu o fata"....
El nu e sigur de el.
Asa mi-a zis si mie fostul,cu care am avut o relatie de 2 ani ...si uite ca dupa 1 an ,de cand ne-am despartit ,am gasit un baiat ,cu care nici makr nu m-am culcat si am ceva timp de cand sunt cu el.
Lasa-l,cu atat mai bine ca pleaca ...vei avea timp sa iti pui ordine in ganduri si sigur nu cred ca ai vei simtii lipsa.

blaa
Postat pe 2 Ianuarie 2010 20:49
De la: freakbabe, la data 2010-01-02 20:46:53u vrei sa vina si cea de-a 3-a repriza de palme? nu e indispensabil asa ca mai bn ti-ai gasi pe altcineva....stiu ca e greu pt ca u il iubesti dupa cum spui dar e mai bine daca ai rupe orice legatura q el....el tot vede ca u il ierti si de aceea face ce face....stie ca treci q vederea....meriti ceva mult mai bun,nu unul care sa te bata...ia atitudine


daca noi ,fetele /femeile nu ne respectam ei ( baietii/ barbatii ) nici atat nu ne vor respecta.

blaa
Postat pe 2 Ianuarie 2010 20:52
Cred ca plecarea lui va fi cel mai bun lucru pt tine . Vei avea timp sa-ti pui ordine in ganduri si nu va mai putea sa te 'vrajeasca' ca pana acum .
I-ai permis prea multe , e si greseala ta ca s-a ajuns pana aici . Daca tu nu te respecti si nu te iubesti , de ce ai pretentia de la el (sau de la altii) sa o faca ?
mahy33
Postat pe 2 Ianuarie 2010 21:07
Nu ai pic de respect fata de tine, trebuie sa lucrezi serios la acest capitol altfel vei avea de suferit mult !

Tu ai permis sa se ajunga in aceasta situatie, asa ca descurca-te !
Summer_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 21:19
Sunt de acord ca plecarea lui va fi un lucru bun pt. mine... Pt. ca si atunci cand ne-am despartit, in acea luna ma suna zilnic, ii punea pe prietenii lui sa ma sune cu alte numere... pur si simplu, nu reuseam sa fac ceva fara ca el sa afle... Chiar ma intalnisem cu el atunci, pt ca ma sunase, si imi zicea ca are ceva grav... dupa vocea lui, ma gandeam ca are o boala grava...si pt. ca il iubeam am acceptat... de acolo, si-a jucat rolul...s-a pus in genunchi pe strada si a inceput sa planga...va dati seama cum se uita lumea la noi...de parca eu eram vipera...aaa... si treb sa mai precizez ca a mai si amanetat inelul de logodna...
Imi e frica sincer sa ma despart... stiu ca ar fi mai bine... desi in primele sapt. as fi distrusa...dar stiu ca nu m-ar lasa in pace... El prin aprilie va pleca... Totusi, imi pare rau ca 1 an m-am chinuit sa ma placa ai lui... la inceput nu ma placeau pt ca nu aratam bine...ok, am slabit 10 kg, m-am facut blonda... acum sunt pe placul lor...si ma doare sa vad ca deloc nu apreciaza chiar nimic... Imi doresc sa scap... dar cand vede ca nu mai rezist... devine dragutz...si pur si simplu parca nu ma mai lasa nici sa respir... Chiar i-am zis ca nu-mi treb romanticul romanticilor, dar sa vad ca ma iubeste si tine la mine... Plus ca anul trecut..mi-a zis ceva , ce sincer mie mi-a parut ca o obsesie: "niciodata nu vei scapa de mine, chiar daca ne vom desparti, nu te voi lasa. Oriunde ai fi, dau de tine, si tot a mea vei fi"....
Diana899
Postat pe 2 Ianuarie 2010 21:21
Dupa parerea mea cea mai mare greseala pe care ai facut-o in timpul relatiei cu el a fost ca l-ai iertat dupa ce a recurs la violenta fizica.

Sfatul meu:

-detaseaza-te, gandeste-te bine la ceea ce iti doresti sa traiesti alaturi de un barbat, la relatia pe care tu o vrei;
-poti sa scri pe o hratie lucrurile astea apoi sa faci paralela cu ceea ce traiesti cu el;
-am zis mai sus "detaseaza-te" pentru ca daca nu poti face lucru acesta si cand te gandesti la ce faci mai departe ramai implicata emotional nu vei reusi sa fi sincera cu tine si sa-ti gasesti singura raspunsul la problema pe care o ai.

Daca vei continua asa, imi pare rau sa-ti spun dar lucrurile se pot inrautati, nu te minti, nu mai crede in "poate v a fi cum a fost la inceput"...lucrurile astea nu se vor intampla niciodata, tine minte, sunt anumite lucruri in viata care nu le poti sterge cu buretele.

daca cu adevarat iti doresti ceva bun pentru tine in primul rand trebuie sa incepi sa te respecti pe tine, inlaturand un asemenea barbat din viata ta.

sper ca te ajuta cu ceva mesajul meu
thezoomzoomgirl
Postat pe 2 Ianuarie 2010 22:01
De la: Diana899, la data 2010-01-02 21:21:52Sunt de acord ca plecarea lui va fi un lucru bun pt. mine... Pt. ca si atunci cand ne-am despartit, in acea luna ma suna zilnic, ii punea pe prietenii lui sa ma sune cu alte numere... pur si simplu, nu reuseam sa fac ceva fara ca el sa afle... Chiar ma intalnisem cu el atunci, pt ca ma sunase, si imi zicea ca are ceva grav... dupa vocea lui, ma gandeam ca are o boala grava...si pt. ca il iubeam am acceptat... de acolo, si-a jucat rolul...s-a pus in genunchi pe strada si a inceput sa planga...va dati seama cum se uita lumea la noi...de parca eu eram vipera...aaa... si treb sa mai precizez ca a mai si amanetat inelul de logodna...
Imi e frica sincer sa ma despart... stiu ca ar fi mai bine... desi in primele sapt. as fi distrusa...dar stiu ca nu m-ar lasa in pace... El prin aprilie va pleca... Totusi, imi pare rau ca 1 an m-am chinuit sa ma placa ai lui... la inceput nu ma placeau pt ca nu aratam bine...ok, am slabit 10 kg, m-am facut blonda... acum sunt pe placul lor...si ma doare sa vad ca deloc nu apreciaza chiar nimic... Imi doresc sa scap... dar cand vede ca nu mai rezist... devine dragutz...si pur si simplu parca nu ma mai lasa nici sa respir... Chiar i-am zis ca nu-mi treb romanticul romanticilor, dar sa vad ca ma iubeste si tine la mine... Plus ca anul trecut..mi-a zis ceva , ce sincer mie mi-a parut ca o obsesie: "niciodata nu vei scapa de mine, chiar daca ne vom desparti, nu te voi lasa. Oriunde ai fi, dau de tine, si tot a mea vei fi"....




Totusi, imi pare rau ca 1 an m-am chinuit sa ma placa ai lui... la inceput nu ma placeau pt ca nu aratam bine...ok, am slabit 10 kg, m-am facut blonda... acum sunt pe placul lor...si ma doare sa vad ca deloc nu apreciaza chiar nimic...

mai fetita,invata sa te respecti .cin' te place ,te place si cheala si la 100 de kile ,important e sa te simti tu bine,cu tine .
Plus ca anul trecut..mi-a zis ceva , ce sincer mie mi-a parut ca o obsesie: "niciodata nu vei scapa de mine, chiar daca ne vom desparti, nu te voi lasa. Oriunde ai fi, dau de tine, si tot a mea vei fi"....

baiatu asta e nesigur pe el,nu are incredere in el si de aceea reactioneaza asa.
lasa-l naiba.sa se duca invartindu-se ,nu mai raspunde la telefon si daca ai raspuns si e el,inchide .
Indiferenta e cea mai buna arma.IGNORA-L,ignora-i toate actiunille lui si vei scapa de el pana la urma.


blaa
Postat pe 2 Ianuarie 2010 22:08
De la: Diana899, la data 2010-01-02 21:21:52Sunt de acord ca plecarea lui va fi un lucru bun pt. mine... Pt. ca si atunci cand ne-am despartit, in acea luna ma suna zilnic, ii punea pe prietenii lui sa ma sune cu alte numere... pur si simplu, nu reuseam sa fac ceva fara ca el sa afle... Chiar ma intalnisem cu el atunci, pt ca ma sunase, si imi zicea ca are ceva grav... dupa vocea lui, ma gandeam ca are o boala grava...si pt. ca il iubeam am acceptat... de acolo, si-a jucat rolul...s-a pus in genunchi pe strada si a inceput sa planga...va dati seama cum se uita lumea la noi...de parca eu eram vipera...aaa... si treb sa mai precizez ca a mai si amanetat inelul de logodna...
Imi e frica sincer sa ma despart... stiu ca ar fi mai bine... desi in primele sapt. as fi distrusa...dar stiu ca nu m-ar lasa in pace... El prin aprilie va pleca... Totusi, imi pare rau ca 1 an m-am chinuit sa ma placa ai lui... la inceput nu ma placeau pt ca nu aratam bine...ok, am slabit 10 kg, m-am facut blonda... acum sunt pe placul lor...si ma doare sa vad ca deloc nu apreciaza chiar nimic... Imi doresc sa scap... dar cand vede ca nu mai rezist... devine dragutz...si pur si simplu parca nu ma mai lasa nici sa respir... Chiar i-am zis ca nu-mi treb romanticul romanticilor, dar sa vad ca ma iubeste si tine la mine... Plus ca anul trecut..mi-a zis ceva , ce sincer mie mi-a parut ca o obsesie: "niciodata nu vei scapa de mine, chiar daca ne vom desparti, nu te voi lasa. Oriunde ai fi, dau de tine, si tot a mea vei fi"....

stii ce?cred ca-ti place situatia...altfel ,nu acceptai..probabil ca ti-au spalat creierul filmele de duzina,si acum,te identifici cu vreun personaj din telenovele...cum draq,sa-ti injure mama...si tu sa il primesti in continuare in viata ta?!mai rau,te-a si palmuit..nu o data...si tot nu il dai draq...iti place,personaj de telenovela...
stravaro
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:59
Nimeni nu are dreptul sa dea in noi fie ca e frate... sau altcineva...
In situatia ta sunt multe femei batute de sot... si stau cu el.. il reclama la politie si tot la el se intorc. Eu consider ca aceste femei nu se iubesc pe ele, si chiar ajung sa creada ca ele sunt vinovate.. ba ca nu au tacut din gura sau alte scuze penibile. Cel care bate cconsidera ca asa se face respectat, inteles.. dar el este persoana slaba, persoana care nu stie sa faca altceva decat sa ridice pumnul.... Nu imi place sa judec oamenii dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu ce fac ei...
Gandestete ca cut vei sta mia mult sa fii maltrata cu atat viata ta e mai in declin
Iar daca iubitul tau tau se muta depinde doar de tine si ce faci. ca daca mai pastrezi legatura si si il ierti de cate ori de cate ori vine plangand ca o pasarica nu e bine deloc deloc...
Sa stii ca nu o sa iti multumeasca nimeni daca stai sa iei bataie,esti tanara si bataile astea de marcheaza pe viata,iesi afara din casa si urmeazati viata in continuare... Nu iti fie rusine nici un animal nu trebuie batut dar un om...
Viata ta trebuie sa mearga mai departe dar trebuie sa fii cu fruntea sus iubitul tau tau este un "animal" caci de asta suntem oameni sa ne folosim mintea nu instinctele.
Fii puternica si cu fruntea sus... si ai sa vezi ca nu toti barbatii sunt asa cum ai intalnit tu.

Iti doresc tot binele din lume, sa te iubesti pe tine si sa nu uiti ca cea mai importanta persoana pentru tine esti tu.
Aphrodite
Postat pe 17 Ianuarie 2010 17:05
Renunta la el,fara el.Motivele le sti si tu!
kudika076767
Postat pe 17 Ianuarie 2010 17:39
Violent, posesiv, poate si gelos...cate calitati are baiatul asta!!! Stimata domnisoara, eu sunt barbat dar asculta sfatul meu: FUGI DE EL indiferent cat de mult il iubesti! Barbatii de felul acesta nu se schimba niciodata. Esti tanara, ai toata viata in fata, cauta un baiat care sa te respecte si pe asta trimite-l la mine ca sa ii trag o mama de bataie si apoi sa ii tai p__a si sa i-o bag pe gat. Asta le-as face la toti barbatii care lovesc femeile. Am practicat sporturi dure, de contact, am trait 20 de ani numai printre vagabonzi si curve, dar nu ii suport pe cei care bat femeile. Daca vor sa para niste duri de ce nu isi masoara fortele cu cineva pe masura lor si profita de slabiciunea unor femei? Inca odata iti spun, asta nu e om. Ai grija!
b23d26
Postat pe 17 Ianuarie 2010 17:43
De la: b23d26, la data 2010-01-17 17:43:05 Violent, posesiv, poate si gelos...cate calitati are baiatul asta!!! Stimata domnisoara, eu sunt barbat dar asculta sfatul meu: FUGI DE EL indiferent cat de mult il iubesti! Barbatii de felul acesta nu se schimba niciodata. Esti tanara, ai toata viata in fata, cauta un baiat care sa te respecte si pe asta trimite-l la mine ca sa ii trag o mama de bataie si apoi sa ii tai p__a si sa i-o bag pe gat. Asta le-as face la toti barbatii care lovesc femeile. Am practicat sporturi dure, de contact, am trait 20 de ani numai printre vagabonzi si curve, dar nu ii suport pe cei care bat femeile. Daca vor sa para niste duri de ce nu isi masoara fortele cu cineva pe masura lor si profita de slabiciunea unor femei? Inca odata iti spun, asta nu e om. Ai grija!


subscriu
maria33
Postat pe 19 Ianuarie 2010 23:53
nu cred k ai plictisit pe nimeni de aici....astea sunt lucruri normale pt ei pe care noi femeile/fetele trebuie sa le induram...insa oricat de mult l-ai iubi nu se merita sa induri atatea pt el.... sunt o gramada de baieti care cred k ar stii mai bn sa te pretuiasca....fii taree si nu te mai lasa pacalita de cuvintele lui!! timp de 6 luni ai timp sa iei decizia cea mai buna Fii taree!!!
kudika109176
Postat pe 22 Ianuarie 2010 06:48
...draga mea nimeni nu are voie sa te loveasca ..niciodata n viata ...si cine te loveste odata te va lovi tot timpul...
...spune i sec sa se duca dracului...chiar daca l iubesti pentru ca ti distrugi viata
...pacat, ca esti tanara...foarte pacat...
...de ce ti place sa fii umilita...iubirea e un sentiment frumos e esenta vietii dar nu i totul in viata ...trebuie si respect si intelegere
...desparte te de el inainte de a pleca fii puternica si fa tu primul pas pentru ca ti va fi mai usor
kudika102120
Postat pe 22 Ianuarie 2010 07:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bunã 156 De la: llavinnia 27 Martie 2012 16:03
Trecutul...fir-ar el sa fie!!! 102 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 14:51
Nu sunt sarbatorile uneori depresive? 10 De la: speranta1 1 Septembrie 2009 21:30
Eu nu inteleg ce se intampla de fapt..si ma gandesc poate ma ajutati voi.. 29 De la: Barbie30 30 Septembrie 2010 10:47
Superstitii 23 De la: pickard 13 Iulie 2011 19:39