Setari Cookie-uri

Exercitii fizice pentru sani si fese

Pentru fetele care au probleme cu fermitatea pielii va recomand urmatoarele exercitii:
Pentru sani:
Pentru efecturarea exercitiilor 1- 4 ai nevoie de gantere de 0,5 - 1 kg sau de doua sticle de 0,5 l umplute cu apa.
Exercitiul 1
Stai culcata pe spate, cu bratele intinse lateral si genunchii flexati. Ridica bratele, tinandu-le intinse pana cand ajung la nivelul pieptului. Miscarile trebuie sa fie lente. Fa 3 serii a cate 10 ridicari.
Exercitiul 2
Stai culcata pe spate cu bratele intinse pe langa corp, palmele in sus. Ridica bratele incet pana cand ganterele ajung la nivelul pieptului. Coboara incet. Fa 3 serii a cate 10 ridicari si coborari.
Exercitiul 3
Stai intinsa pe spate, genunchii flexati. Ridica mainile, tine-le drepte; cand ganterele ajung la nivelul pieptului, mentine cat timp numeri pana la 4 si apoi coboara bratele, indoind coatele catre lateral. Repeta acest exercitiu de 15 ori.
Exercitiul 4
Ia loc pe un scaun, tine spatele drept, mainile pe langa corp. Ridica usor bratele pana cand ganterele ajung la nivelul soldurilor. Numara pana la 4 si coboara din nou bratele. Repeta de 15 ori exercitiul.
Exercitiul 5
Acesta este un fel de flotare. Vei sta cu fata la un perete, ridica bratele pana la nivelul pieptului si sprijina palmele pe perete. Indoaie coatele si apropie-te de perete, fara a misca picioarele de pe sol.
Sfaturi:
1. Fa dus alternand apa calda cu apa rece. Dusurile alternative stimuleaza circulatia.
2. Foloseste intotdeauna un sutien potrivit. Incearca sa eviti sutienele de tip push up; acestea ridica sanii, iar ligamentele isi vor lua o pauza si vor lenevi. Cel mai important este ca sutienul tau sa tina sanii intr-o pozitie naturala, normala.
3. Foloseste intotdeauna creme cu FPS atunci cand te expui la soare, pentru a preveni imbatranirea prematura a pielii.
4. Foloseste saptamanal masti pentru intarirea sanilor. Poti folosi si o crema naturala: paseaza in blender un castravete, apoi adauga o lingurita de smantana si albusul de la un ou. Aplica pasta rezultata pe sani si lasa sa actioneze timp de 15 minute.
5. Foloseste zilnic creme cu efect de tonifiere a sanilor.
6. Incearca sa dormi pe spate pentru a nu pune prea multa greutate pe sani atunci cand dormi.(din pacate asa dorm cel mai bn )

Pentru fese:
Va recomand sa vizualizati urmatoarele link-uri:
http://www.sanatateata.com/frumusete/fese.htm

http://www.youtube.com/watch?v=1k6w1yP5-XY&feature=player_embedded#

http://www.youtube.com/watch?v=XzGRm2qNn_E&feature=dir
Succes!
MaryaVichy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 16:33
Mai MaryaVichy, instructor fitness :)) vad ca utilizezi flexat in loc de indoit (f bine) dar puteai sa zici daca vroiai sa ne arati ca stii si culcat dorsal, abductie/adductie. Oricum nu cred ca o ai cu orientarea in spatiu mai bn lasai direct link de unde ai copiat si era mai bn (sau poate ca si acolo tot asa de 'bn' sunt descrise exercitiile).
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Februarie 2010 17:51
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-02-20 17:51:49Mai MaryaVichy, instructor fitness :)) vad ca utilizezi flexat in loc de indoit (f bine) dar puteai sa zici daca vroiai sa ne arati ca stii si culcat dorsal, abductie/adductie. Oricum nu cred ca o ai cu orientarea in spatiu mai bn lasai direct link de unde ai copiat si era mai bn (sau poate ca si acolo tot asa de 'bn' sunt descrise exercitiile).
poate ne d ai tu link daca tot cauti sa iti arati cunostintele in domeniu
kudika034876
Postat pe 17 Aprilie 2010 12:51
Aha, am inteles! deci daca dau un link imi arat cunostintele in domeniu...ok...fie cum zici tu.
Ronnie_Coleman
Postat pe 17 Aprilie 2010 16:11
copii maturizativa va rog
geana24
Postat pe 18 Aprilie 2010 09:14
O, da...te-ai gandit sa lasi si tu un mesaj de dimineata nu? Nu-i asa ca nu intelegi cam despre ce ar fi vorba?
Ronnie_Coleman
Postat pe 18 Aprilie 2010 09:25
sa inteleg ca tu de ieri astepti sa te aprobe cineva?esti ranit scuze
geana24
Postat pe 18 Aprilie 2010 09:34
De unde ai scos-o si pasta? Ce te face sa crezi ca as vrea o...aprobare...din partea cui?
Ronnie_Coleman
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o telenovele de net cu gratuit89 16 De la: scorpio67 17 Decembrie 2009 20:49
MI-E FRICA SA TRAIESC FARA EL? 60 De la: tess_deea 17 Iulie 2011 22:58
Am nevoie de parerile voastre....please!!! 46 De la: delicacy 19 Mai 2011 17:45
Topic de poezie pentru domnisoare, doamne si cine mai stie sa scrie poezie. 179 De la: ynayna22_yahoo_com 10 Septembrie 2010 04:07
am nevoie de o parere de la viitoarele mamice pls 2 De la: elliaa 1 Septembrie 2009 16:33