Setari Cookie-uri

anul 2012-Sfarsitul sau un nou inceput

lasa ca imi place cand esti nervos...
Shhh
Postat pe 12 Februarie 2010 18:41
Ca sa continuam povestea lui 2012.
Am o teorie , nu cu privire la sfarsitul lumii ci cu privire la un capitol foarte controversat. Liberul arbiru.
Inca din momentul in care am fost ovul fecundat gata si pregatit din toate punctele de vedere pentru evolutia pe planeta albastra, am avut in permanenta dreptul de a alege....continui sau renunt.
Practic am inceput atunci o partida de sah cu "materialul" in care eu mutam el raspundea sau invers el muta eu raspundeam. E un joc cu reguli stricte e adevarat. Optiunile sunt limitate la limitele in care se poate supravietui in mediul terestru.
Dar de fiecare data daca natura a spus sah, mi-am adunat toate informatiile din fiecare celula si am reactionat in asa fel incat sa anulez sahul.
Se numeste adaptare.
Uterul ne solicita in anumite directii foarte stricte care ne obliga sa alegem.....ne adaptam sau renuntam.
Cam asa functioneaza natura. Ne solicita noi ne adaptam.
Asa ca daca 2012 va fi o mutare naturala de proportii va fi ca intotdeauna un moment de alegere.......continuam sau renuntam.
Natura sah.....noi raspundem. Daca raspundem adecvat.....continuam......daca nu......asta e. Parca am impresia ca undeva in alte universuri, vom avea ocazia sa folosim ce am invatat din asta.
Cineva care a acceptat sa experimenteze pe propria piele cuiele in incheieturi, ne-a spus ca nu suntem chiar fara speranta, si ca ar mai fi un loc unde se traieste chiar mai mult si mai bine.
Dar pana una alta suntem datori sa ne facem treaba aici cu gandul la ce e mai bine, nu cu gandul la moarte.
Nici o planta nu a evoluat gandindu-se ca o face degeaba. Evolueaza si gata, scopul si finalitatea chiar nu o priveste.
Noi nu suntem plante......dar ni s-a spus sa lasam grija zilei de maine pentru ziua de maine, ajung grijile de azi pentru ziua de azi!
catyboy69
Postat pe 21 Februarie 2010 17:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Workshop Fii fanul tau numarul 1! - Reducere 75% 1 De la: Sic_Cogito 11 Noiembrie 2010 17:38
Organizare Baluri de Boboci ! 1 De la: TheAce 23 Septembrie 2013 23:11
targul de pescuit 1 De la: sori_ss84 7 Iunie 2009 01:20
Cine ma ajuta si pe mine plsss???? 1 De la: Anhya 28 Februarie 2011 21:37
Sesiune deschisa "Real si virtual in mintea ta" sustinuta de Dr. Cristian Andrei si Psih. Aurora Liiceanu 3 De la: eu_Twist 18 Iunie 2009 15:47