Setari Cookie-uri

Ajutor!probleme.......

Sunt mama unei adolescente de 19 ani si sunt casatorita de 20 de ani.Pana acum nu am prea avut decat mici probleme dar acum simt ca incep sa creasca problemele.O sa prezint pe scurt despre ce este vorba si astept de la voi sfaturi pentru ca chiar nu stiu incotro sa o iau.....
Fiica mea, pentru ca de aici incep problemele, este in clasa a-XII-a, intotdeauna a fost un elev model si acum este , de 8 luni are un prieten care are 21 de ani si cu care are o relatie foarte frumoasa iar noi parintii am fost de acord.Dupa cinci luni de prietenie ,ei au hotarat sa faca dragoste...si au facut. Eu si fiica mea am discutat despre acest lucru cu mult inainte de a se intampla pentru a o informa despre toate riscurile care le implica acest lucru....in fine s-a intamplat.Eu nu am indraznit si bineinteles nici ea sa-i spunem sotului meu si tatalui ei iar relatia lor a continuat.Fiind din orase diferite au inceput sa doarma in wekend cand la noi cand la el, bineinteles cu acceptul nostru.De la un timp de vreme sotul meu a inceput sa-i interzica sa se mai duca sa doarma la el si tot ii zice sa invete. Fata invata are toate medii de 10 si nu ne-a dezamagit niciodata. Eu ma simt prinsa la mijloc...imi pare rau si de prietenia lor...dar nu vreau nici sa afle el ca cei doi au facut dragoste ca atunci ar fi un dezastru pentru toti...sigur se va simti mintit din toate partile....si e normal sa se simta asa...dar el nu ar fi inteles oricum ,niciodata ,pentru ca uneori se comporta ca si cum ar fi gelos pe prietenul fetei.
O alta problema care ma framanta este faptul ca fiica mea nu este inca hotarata unde sa se duca la facultate, are medii foarte bune ar putea sa se inscrie oriunde, dar poate faptul ca ea a invatat la toate disciplinele ii e mai greu acum sa opteze pentru ceva anume ....si mai e si el...prietenul ei...care nu este la facultate...el vrea sa plece in Italia cu mamalui la munca...iar fiica mea ar vrea sa se inscrie la o facultate din orasul in care locuieste el....facultate care nu este asa bine cotata si este sub nivelul ei de pregatire.Nu stiu spre ce faculate sa o indrum si cum sa o conving sa nu mearga la o facultate oarecare dintr-un orasel oarecare pentru ca e pacat ca poate mult mai mult.
Va rog din suflet sa-mi spune-ti unde am gresit si ce sa fac sa indrept greseala....Ma simt ca si cum as fi la o raspantie de drumuri si nu stiu incotro sa o apuc....

Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:30
De la: , la data 2010-01-30 16:30:06Sunt mama unei adolescente de 19 ani si sunt casatorita de 20 de ani.Pana acum nu am prea avut decat mici probleme dar acum simt ca incep sa creasca problemele.O sa prezint pe scurt despre ce este vorba si astept de la voi sfaturi pentru ca chiar nu stiu incotro sa o iau.....
Fiica mea, pentru ca de aici incep problemele, este in clasa a-XII-a, intotdeauna a fost un elev model si acum este , de 8 luni are un prieten care are 21 de ani si cu care are o relatie foarte frumoasa iar noi parintii am fost de acord.Dupa cinci luni de prietenie ,ei au hotarat sa faca dragoste...si au facut. Eu si fiica mea am discutat despre acest lucru cu mult inainte de a se intampla pentru a o informa despre toate riscurile care le implica acest lucru....in fine s-a intamplat.Eu nu am indraznit si bineinteles nici ea sa-i spunem sotului meu si tatalui ei iar relatia lor a continuat.Fiind din orase diferite au inceput sa doarma in wekend cand la noi cand la el, bineinteles cu acceptul nostru.De la un timp de vreme sotul meu a inceput sa-i interzica sa se mai duca sa doarma la el si tot ii zice sa invete. Fata invata are toate medii de 10 si nu ne-a dezamagit niciodata. Eu ma simt prinsa la mijloc...imi pare rau si de prietenia lor...dar nu vreau nici sa afle el ca cei doi au facut dragoste ca atunci ar fi un dezastru pentru toti...sigur se va simti mintit din toate partile....si e normal sa se simta asa...dar el nu ar fi inteles oricum ,niciodata ,pentru ca uneori se comporta ca si cum ar fi gelos pe prietenul fetei.
O alta problema care ma framanta este faptul ca fiica mea nu este inca hotarata unde sa se duca la facultate, are medii foarte bune ar putea sa se inscrie oriunde, dar poate faptul ca ea a invatat la toate disciplinele ii e mai greu acum sa opteze pentru ceva anume ....si mai e si el...prietenul ei...care nu este la facultate...el vrea sa plece in Italia cu mamalui la munca...iar fiica mea ar vrea sa se inscrie la o facultate din orasul in care locuieste el....facultate care nu este asa bine cotata si este sub nivelul ei de pregatire.Nu stiu spre ce faculate sa o indrum si cum sa o conving sa nu mearga la o facultate oarecare dintr-un orasel oarecare pentru ca e pacat ca poate mult mai mult.
Va rog din suflet sa-mi spune-ti unde am gresit si ce sa fac sa indrept greseala....Ma simt ca si cum as fi la o raspantie de drumuri si nu stiu incotro sa o apuc....


daca esti convinsa ca e un tip ok las-o sa se duca acolo cat despre facultate poate fi buna la toate dar trebuie facuta pentru ceva anume oricum nu ne-ai zis de ce esti ingrijorata a ramas insarcinata sau ce?
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:39
De la: , la data 2010-01-30 16:30:06Sunt mama unei adolescente de 19 ani si sunt casatorita de 20 de ani.Pana acum nu am prea avut decat mici probleme dar acum simt ca incep sa creasca problemele.O sa prezint pe scurt despre ce este vorba si astept de la voi sfaturi pentru ca chiar nu stiu incotro sa o iau.....
Fiica mea, pentru ca de aici incep problemele, este in clasa a-XII-a, intotdeauna a fost un elev model si acum este , de 8 luni are un prieten care are 21 de ani si cu care are o relatie foarte frumoasa iar noi parintii am fost de acord.Dupa cinci luni de prietenie ,ei au hotarat sa faca dragoste...si au facut. Eu si fiica mea am discutat despre acest lucru cu mult inainte de a se intampla pentru a o informa despre toate riscurile care le implica acest lucru....in fine s-a intamplat.Eu nu am indraznit si bineinteles nici ea sa-i spunem sotului meu si tatalui ei iar relatia lor a continuat.Fiind din orase diferite au inceput sa doarma in wekend cand la noi cand la el, bineinteles cu acceptul nostru.De la un timp de vreme sotul meu a inceput sa-i interzica sa se mai duca sa doarma la el si tot ii zice sa invete. Fata invata are toate medii de 10 si nu ne-a dezamagit niciodata. Eu ma simt prinsa la mijloc...imi pare rau si de prietenia lor...dar nu vreau nici sa afle el ca cei doi au facut dragoste ca atunci ar fi un dezastru pentru toti...sigur se va simti mintit din toate partile....si e normal sa se simta asa...dar el nu ar fi inteles oricum ,niciodata ,pentru ca uneori se comporta ca si cum ar fi gelos pe prietenul fetei.
O alta problema care ma framanta este faptul ca fiica mea nu este inca hotarata unde sa se duca la facultate, are medii foarte bune ar putea sa se inscrie oriunde, dar poate faptul ca ea a invatat la toate disciplinele ii e mai greu acum sa opteze pentru ceva anume ....si mai e si el...prietenul ei...care nu este la facultate...el vrea sa plece in Italia cu mamalui la munca...iar fiica mea ar vrea sa se inscrie la o facultate din orasul in care locuieste el....facultate care nu este asa bine cotata si este sub nivelul ei de pregatire.Nu stiu spre ce faculate sa o indrum si cum sa o conving sa nu mearga la o facultate oarecare dintr-un orasel oarecare pentru ca e pacat ca poate mult mai mult.
Va rog din suflet sa-mi spune-ti unde am gresit si ce sa fac sa indrept greseala....Ma simt ca si cum as fi la o raspantie de drumuri si nu stiu incotro sa o apuc....


Primul lucru care mi-a atras atentia din mesajul tau este... "dar nu vreau nici sa afle el ca cei doi au facut dragoste ca atunci ar fi un dezastru pentru toti..."

Hmm, "el" e sotul tau si tatal ei.. iar "cei doi".. sunt fiica voastra si prietenul ei. "Toti" = cine? Tu, ea si baiatul acela?
Si ce inseamna "dezastru"?
rashela
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:41
Eu zic ca ar fi bine sa ii spui sotului ca a facut-o cu prietenul ei ca si cum ieri s-ar fi intamplat acest lucru, si sa incerci sa il convingi ca este responsabila pentru ceea ce face si ca ar trebui sa aveti mai multa incredere in ea.
In legatura cu facultatea ar fi bine sa o ajuti sa decida sa dea la o facultate intr-un centru universitar de renume: bucuresti, cluj, timisoara, iasi. Astfel, dand la facultate, facandu-si mai multi colegi, poate o sa-si lase sau uite actualul prieten si ar fi cu un coleg de al ei cu care ar avea mai multe in comun.
Nu incerca sa ii desparti dar incearca sa o convingi sa dea la facultate, e foarte important sa poti sa o tii astfel departe de a-si rata viitorul lucrand la spalat vase sau la curatenie in strainatate mai ales ca are capacitati de a invata.
Ar fi bine sa dea la inginerie : calculatoare, informatica, constructii, economic, sau psihologie sunt cele mai cautate.
Mult noroc!
oana_1a
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:42
Nu, nu este insarcinata.Am discutat toate aceste probleme si este foarte responsabila.
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:46
Si eu sunt de o varsta cu fiica ta. De ce sa nu afle sotul? Si la mine a fost o problema asemanatoare si in cele din urma l-am informat si pe tata. Si e mult mai bine acum pt toata lumea. Sunteti o familie nu cred ca ar trebui sa ii ascunzi chesti de genu. Cat despre facultate ea trebuie sa se decida. Vorbeste cu ea si spune-i sa isi aleaga ceea ce ii place, ca tu o vei sustine indiferent de alegerea ei, insa nu crezi ca ar f bine pt ea sa isi aleaga o facultate doar pt a fi langa el, atata timp cat ea simte ca nu i se potriveste
deea90
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:48
Da dezastru este pentru toti cei implicati. Sotul meu este mai dur si nu poate intelege ca fata a crescut si lumea a evoluat.Avand o discutie ,odata , a zis ca ne-ar scoate afara din casa pe amandoua daca s-ar intampla ceva.
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:48
De la: kudika051287, la data 2010-01-30 16:46:22Nu, nu este insarcinata.Am discutat toate aceste probleme si este foarte responsabila.


Daca este un copil atat de bun, iar tu i-ai fost alaturi de la bun inceput.. cum de nu esti in stare sa discuti toate aceste probleme cu sotul tau? E vreun monstru? Nu-si cunoaste la fel de bine copilul?
Faptul ca tu ai acceptat relatia si, implicit, inceperea vietii sexuale... inseamna ca, de-a lungul celor 19 ani, ti-ai educat fiica intr-o singura directie, una buna. Sa inteleg ca sotul tau nu a participat la educatia aceasta?
Nu stiu, imi suna tare ciudat... "toate bune si frumoase, dar sa nu afle ca e dezastru".

Cat despre facultate.. ea ce-si doreste? Oricat de bun ai fi la invatatura.. tot ai un tel, un vis al tau ca si copil... iti doresti sa ajungi "ceva". Intreab-o... si indruma-i pasii catre acel.. . ceva.
rashela
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:52
De la: kudika051287, la data 2010-01-30 16:48:38Da dezastru este pentru toti cei implicati. Sotul meu este mai dur si nu poate intelege ca fata a crescut si lumea a evoluat.Avand o discutie ,odata , a zis ca ne-ar scoate afara din casa pe amandoua daca s-ar intampla ceva.


sa va scoata din casa daca ea intretine relatii sexuale cu cineva...doamne e exagerat dar nu cred ca nu va iubeste...sau daca chiar il crezi in stare nu ii spune dsi ar fi groaznic sa patiti asa...cat depsre studii trebuie sa ii placa ceva foarte mul...bine ca nu e insarcinata altfel ar fi trebuit sa renunte la studii
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:53
Atunci problema nu este cu fiica ta, ci cu sotul tau. Din cate vad intre voi doua exista o relatie apropiata atata timp cat tu sti ca s-a culcat cu prietenul ei, altfel ti-ar fi ascuns acest lucru. Cred ca ar trebui sa vorbesti mai mult cu sotul tau despre fiica voastra, sa inteleaga si el ca ea a crescut (chiar daca este un lucru f greu pt un parinte, mai ales pt un tata de fata, ca si eu am unul acasa) si ca nu mai este aceeasi fetita cu codite. Sa inteleaga si sa fie pregatit ca va da la facultate si va pleca de langa voi, ca de acuma in colo va avea propriu ei drum in viata fara voi in spate. Si sa ii spui ca de acuma in colo vei avea nevoie de sustinerea lui mai mult ca inainte pt a fi mai aproape de ea.
deea90
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:53
Nu stiu cum o voi comvige dar incerc din rasputeri acest lucru...adica sa mearga intr-un centru universitar.
Ea stie ca nu stam prea bine cu banii si zice ca nu o sa avem posibilitatea sa o sustinem financiar si ca asta ar fi un motiv pentru care nu vrea sa plece intr-un centru mare.
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:55
in invatamant?nu o sa castige bine...daca vrea sa iba bani sa nu aleaga asta el iubitul fetei tale in ce domeniu e?
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:57
De la: iulia069834, la data 2010-01-30 16:57:24in invatamant?nu o sa castige bine...daca vrea sa iba bani sa nu aleaga asta el iubitul fetei tale in ce domeniu e?


sa aiba
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:58
Dar tu o poti intretine financiar la o facultate buna?
deea90
Postat pe 30 Ianuarie 2010 16:58
Nu,sotul meu nu este un monstru si ne iubeste pe amandoua dar are anumite chesti peste care nu poate trece, de fapt nu aceepta anumite lucruri ,se enerveaza foarte repede si nu mai vorbeste cu noi zile in sir.
Noi doi ,sotul meu si cu mine am fugit de acasa acum 20 de ani ..eu aveam 18 ani iar el 19..ne-am casatorit, am facut facultate amandoi, avem servici,am luat casa ,masina si avem doar un singr copil..fata. Ne-am uitat la ea ca la un inger,i-am facut toate poftele dar si ea a fost si este foarte cuminte ...si asa cum am mai zis nu ne-a dezamagit niciodata.In ultimul timp,cam de vreun an , avem ceva probleme cu banii...ca de altfel toata lumea...dar din cauza asta sotul meu a devenit mai nervos..tot timpul imi zice ca nu vom avea cu ce sa tinem fata la facultate...ei ii zice ca trebuie sa invete sa plece la facultate...sa lase iubirile..ca ea trebuie sa plece..
Fata e constienta ca trebuie sa mearga la facultate dar vrea in orasel si nu intr-un centru pentru ca sigur nu vom avea posibilitate sa o tinem.
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:25
La ora asta nu ,nu avem posibilitate sa o sustinem,eu sper ca se mai indreapta situatia....dar sotul nu pune asa problema.Adica zice ca nu avem posibilitate sa o sustinem ..dar ea sa invete sa mearga de exemplu la politie, la jandarmi,la sri...pe banii statului...iar fetei nu-i place.Acum cand scriu imi vine in minte intrebarea...Nu-i place ca nu-i place sau nu-i place ca se desparte de prietenul ei?
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:29
De la: kudika051287, la data 2010-01-30 17:25:49Nu,sotul meu nu este un monstru si ne iubeste pe amandoua dar are anumite chesti peste care nu poate trece, de fapt nu aceepta anumite lucruri ,se enerveaza foarte repede si nu mai vorbeste cu noi zile in sir.
Noi doi ,sotul meu si cu mine am fugit de acasa acum 20 de ani ..eu aveam 18 ani iar el 19..ne-am casatorit, am facut facultate amandoi, avem servici,am luat casa ,masina si avem doar un singr copil..fata. Ne-am uitat la ea ca la un inger,i-am facut toate poftele dar si ea a fost si este foarte cuminte ...si asa cum am mai zis nu ne-a dezamagit niciodata.In ultimul timp,cam de vreun an , avem ceva probleme cu banii...ca de altfel toata lumea...dar din cauza asta sotul meu a devenit mai nervos..tot timpul imi zice ca nu vom avea cu ce sa tinem fata la facultate...ei ii zice ca trebuie sa invete sa plece la facultate...sa lase iubirile..ca ea trebuie sa plece..
Fata e constienta ca trebuie sa mearga la facultate dar vrea in orasel si nu intr-un centru pentru ca sigur nu vom avea posibilitate sa o tinem.


e hotarata?
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:29
Daca este o eleva asa buna e pacat sa mearga la o facultate slaba, insa depinde mult de situatia voastra financiara. Tu sti mai bine cat poti. Ca degeaba ii spui fetei sa mearga la facultate la timisoara sau la bucuresti daca nu o vei putea intretine acolo. Atunci e normal ca ea si-a ales o alta facultate si cu aceasta ocazie vrea sa fie si mai aproape de el
deea90
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:30
De la: kudika051287, la data 2010-01-30 17:29:32La ora asta nu ,nu avem posibilitate sa o sustinem,eu sper ca se mai indreapta situatia....dar sotul nu pune asa problema.Adica zice ca nu avem posibilitate sa o sustinem ..dar ea sa invete sa mearga de exemplu la politie, la jandarmi,la sri...pe banii statului...iar fetei nu-i place.Acum cand scriu imi vine in minte intrebarea...Nu-i place ca nu-i place sau nu-i place ca se desparte de prietenul ei?


Posibil ambele variante...poate fetei tale chiar nu ii place ideea de politie...eu stiu poate o atrage medicina...sau mai stiu eu ce. Vorbeste cu ea. Cel mai important este sa faca ceea ce ii place. Insa foarte posibil sa nu ii placa nici sa se desparta de el...
deea90
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:34
sa iti zic ceva ..nici ai mei u au foarte multi bani dar au luptat soara mea a ales america jurnalism eu anglia arte lteratura si reusim relatile la distanta niciodata nu mi-au suras m-am despartit de cineva pentru ca nu are ganduri catre anglia ci alta tara deci
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:37
De la: kudika051287, la data 2010-01-30 17:25:49Nu,sotul meu nu este un monstru si ne iubeste pe amandoua dar are anumite chesti peste care nu poate trece, de fapt nu aceepta anumite lucruri ,se enerveaza foarte repede si nu mai vorbeste cu noi zile in sir.
Noi doi ,sotul meu si cu mine am fugit de acasa acum 20 de ani ..eu aveam 18 ani iar el 19..ne-am casatorit, am facut facultate amandoi, avem servici,am luat casa ,masina si avem doar un singr copil..fata. Ne-am uitat la ea ca la un inger,i-am facut toate poftele dar si ea a fost si este foarte cuminte ...si asa cum am mai zis nu ne-a dezamagit niciodata.In ultimul timp,cam de vreun an , avem ceva probleme cu banii...ca de altfel toata lumea...dar din cauza asta sotul meu a devenit mai nervos..tot timpul imi zice ca nu vom avea cu ce sa tinem fata la facultate...ei ii zice ca trebuie sa invete sa plece la facultate...sa lase iubirile..ca ea trebuie sa plece..
Fata e constienta ca trebuie sa mearga la facultate dar vrea in orasel si nu intr-un centru pentru ca sigur nu vom avea posibilitate sa o tinem.


Draga mea, esti constienta ca "raul" a fost facut. Asa ca, ai de ales.. iti iei inima in dinti si ii spui sotului tau.. alea-alea.. ca pe ceva firesc si nu ca pe o tragedie.. ori continui sa-l minti pana ce fata va termina facultatea si el va intreba ingrozit: "e inca virgina la 25 de ani?"
Acum, serios, mai cu seama ca aveti o poveste de dragoste frumoasa si luuunga... nu poate fi chiar atat de rau. Este adevarat ca nimeni de aici nu se afla in locul tau, dar, tocmai pentru faptul ca tu iti cunosti cel mai bine sotul... nu se poate sa nu gasesti momentul potrivit sa-i vorbesti despre fiica voastra.
Si, ca un sfat.. daca vrei, nu prezenta lucrurile de parca ar fi un eveniment de marcat in calendar.. prezinta-le ca pe ceva firesc. Atat timp cat tu vei face un caz din asta.. e firesc ca si el sa vada doar "grozavia" faptei.
"Haide, dragule, ca are 19 ani, doar nu te asteptai sa doarma spate´n spate la varsta asta!".... (intelegi tu ideea).
rashela
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:39
Va multumesc din suflet pentru mesaje..imi sunt de mare ajutor. Nu as vrea sa gresesc cu fata pentru ca am muncit foarte mult pentru ea si tocmai acum cand trebuie sa-si hotarasca viitorul sa dam gres.Eu o voi sustine indiferent ce alegere va face dar simt ca e un,, teren alunecos,, si mi-e frica.Normal ca voi trage cu dintii numai sa o pot face sa se hotarasca.
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:43
De la: rashela, la data 2010-01-30 17:39:37
De la: kudika051287, la data 2010-01-30 17:25:49Nu,sotul meu nu este un monstru si ne iubeste pe amandoua dar are anumite chesti peste care nu poate trece, de fapt nu aceepta anumite lucruri ,se enerveaza foarte repede si nu mai vorbeste cu noi zile in sir.
Noi doi ,sotul meu si cu mine am fugit de acasa acum 20 de ani ..eu aveam 18 ani iar el 19..ne-am casatorit, am facut facultate amandoi, avem servici,am luat casa ,masina si avem doar un singr copil..fata. Ne-am uitat la ea ca la un inger,i-am facut toate poftele dar si ea a fost si este foarte cuminte ...si asa cum am mai zis nu ne-a dezamagit niciodata.In ultimul timp,cam de vreun an , avem ceva probleme cu banii...ca de altfel toata lumea...dar din cauza asta sotul meu a devenit mai nervos..tot timpul imi zice ca nu vom avea cu ce sa tinem fata la facultate...ei ii zice ca trebuie sa invete sa plece la facultate...sa lase iubirile..ca ea trebuie sa plece..
Fata e constienta ca trebuie sa mearga la facultate dar vrea in orasel si nu intr-un centru pentru ca sigur nu vom avea posibilitate sa o tinem.


Draga mea, esti constienta ca "raul" a fost facut. Asa ca, ai de ales.. iti iei inima in dinti si ii spui sotului tau.. alea-alea.. ca pe ceva firesc si nu ca pe o tragedie.. ori continui sa-l minti pana ce fata va termina facultatea si el va intreba ingrozit: "e inca virgina la 25 de ani?"
Acum, serios, mai cu seama ca aveti o poveste de dragoste frumoasa si luuunga... nu poate fi chiar atat de rau. Este adevarat ca nimeni de aici nu se afla in locul tau, dar, tocmai pentru faptul ca tu iti cunosti cel mai bine sotul... nu se poate sa nu gasesti momentul potrivit sa-i vorbesti despre fiica voastra.
Si, ca un sfat.. daca vrei, nu prezenta lucrurile de parca ar fi un eveniment de marcat in calendar.. prezinta-le ca pe ceva firesc. Atat timp cat tu vei face un caz din asta.. e firesc ca si el sa vada doar "grozavia" faptei.
"Haide, dragule, ca are 19 ani, doar nu te asteptai sa doarma spate´n spate la varsta asta!".... (intelegi tu ideea).

Si eu ma simt rau..ca si cum l-as fi inselat , dar mi-e foarte greu sa-i spun.In adancul sufletului meu eu cred ca el si-a dat seama dar si lui ca si mie ne e greu sa vorbim despre asta.De aceea el nu prea mai vrea sa o lase si o tot preseaza sa invete,sa invete.Fata se enerveaza pentru ca chiar invata si mereu izbucneste o cearta intre ei.
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:48
sper sa iti fie bine si tie si ei succes in a o indruma

si citeste ce ti-am scris mai sus
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:50
La varsta ei, dragostea vine si trece...Ai grija cum o indrumi !
Mie nu mi se pare tocmai ok sa il urmeze pe el, cand ea poate sa aiba un viitor stralucit !
El de ce nu o urmeaza pe ea ?
Sau...de ce nu incearca sa faca si altceva decat sa munceasca prin tari straine ca cine stie ce ?
Summer_
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:59
De la: iulia069834, la data 2010-01-30 17:37:35sa iti zic ceva ..nici ai mei u au foarte multi bani dar au luptat soara mea a ales america jurnalism eu anglia arte lteratura si reusim relatile la distanta niciodata nu mi-au suras m-am despartit de cineva pentru ca nu are ganduri catre anglia ci alta tara deci


Am citit iulia si ma bucur nespus pentru reusita voastra si eu mi-as dori astfel de realizari pentru fiica mea dar acum cred ca va depinde mai mult de ea decat de mine.Singurul lucru pe care ma bazez este ca inca am un cuvant de spus inaintea ei...adica asculta...poate pe undeva mie imi e frica ...ca acel cuvant sa fie bun.(daca intelegi ce vreau sa spun)
danuta_72
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:03
De la: kudika051287, la data 2010-01-30 18:03:29
De la: iulia069834, la data 2010-01-30 17:37:35sa iti zic ceva ..nici ai mei u au foarte multi bani dar au luptat soara mea a ales america jurnalism eu anglia arte lteratura si reusim relatile la distanta niciodata nu mi-au suras m-am despartit de cineva pentru ca nu are ganduri catre anglia ci alta tara deci


Am citit iulia si ma bucur nespus pentru reusita voastra si eu mi-as dori astfel de realizari pentru fiica mea dar acum cred ca va depinde mai mult de ea decat de mine.Singurul lucru pe care ma bazez este ca inca am un cuvant de spus inaintea ei...adica asculta...poate pe undeva mie imi e frica ...ca acel cuvant sa fie bun.(daca intelegi ce vreau sa spun)


da tie frica ca nu o sa ii fie bine dar daca ii place ceva mult sa lupte sa ajunga acolo chair daca are bani putini ti-am zis si noi avem bani putini...cat despre acel baiat..cred ca e deajuns ca iti spune tie asta ca vrei sa ii dpui si sotului fao nu cred ca va va da afara cate zice si tatal meu si tot e cu noi deci capul sus
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vine maju meu! 11 De la: yumalai 17 Februarie 2010 07:57
Cantonament de SALSA la Loga Dance SCHOOL! 13-19 Iulie 2009 1 De la: logadanceschool 22 Iunie 2009 19:42
sun foarte speriata 4 De la: kudika076975 6 Martie 2010 18:11
Distractia e'n toi si la noi 41 De la: eutoteu 31 Martie 2012 13:06
ce melodii credeti ca sunt :dragutze, cool, funny si au un videoclip pe masura 4 De la: Adora_me 27 Iunie 2009 10:19