Setari Cookie-uri

Concurs: Dragostea. Citate

Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. – Michelangelo Buonarotti
drairam
Postat pe 2 Februarie 2010 21:53
iubirea nu este un targ: te iubesc pt ca ma iubesti. iubirea este o certitudine: te iubesc pt ca te iubesc...
mirela03
Postat pe 2 Februarie 2010 22:02
Cand voi inchide ochii pt totdeauna, tu sa-mi pecetluiesti buzele cu un sarut pt a le incalzi,iar picioarele sa mi le acoperi cu petale albe de trandafiri si in par sa-mi prinzi trandafirul rosu al iubirii eterne ce va lumina chipul meu invaluit de tristetea mortii. Iar de vei zari o lacrima ce se va scurge pe obrazul meu palid sa stii ca e de ramas bun. Si cand pamantul imi va acoperi trupul care candva tu l-ai atins, sa-ti amintesti ca te-am iubit dintotdeauna sincer si acea iubire nu s-a stins, dar sa nu plangi ca eu voi fi mereu cu tine, chiar daca numai in vise. Iar pe mormantul meu, din florile ce mi le-ai adus sa scrii cuvantul "FERICIRE" caci am simtit-o datorita tie si sa nu uiti ca te iubesc chiar daca nu mai sunt..
kudika034598
Postat pe 2 Februarie 2010 22:03
Dragostea înseamnã sã nu fi nevoit
sã spui niciodatã "îmi pare rãu". (Love story)
sweetviper
Postat pe 2 Februarie 2010 22:08
"A IUBI inseamna a fi in comuniune cu celalalt si a descoperi in el scanteia lui Dumnezeu"
"Iubirea ne face poate sa imbatranim inainte de vreme si ne reintinereste cand batranetea s-a dus"
(La raul Piedra am sezut si am plans-Paulo Coelho)

andreeacu2e
Postat pe 2 Februarie 2010 22:10
Je t'aime. Moi non plus.(Jane Birkin & Serge Gainsbourg )
kudika072074
Postat pe 2 Februarie 2010 22:24
Dragostea imatura spune 'Te iubesc pentru ca am nevoie de tine'. Dragostea matura spune 'Am nevoie de tine pentru ca te iubesc'. Eric Fromm

" Iubire - un singur cuvant, dar care inseamna totul: trup, suflet, viata, fiinta intreaga."
"Iubirea creste in suflet, incalzeste sangele si bate in toate pulsurile. - Joseph Addison
adyandy
Postat pe 2 Februarie 2010 22:26
"Oamenii sunt ca niste arici, care nu se pot atinge fara sa se intepe, dar nici sa ramana departe unii de altii fara sa li se faca frig" :P:P:P
m1hae1a
Postat pe 2 Februarie 2010 22:36
Iubirea este genul de copac ale carui fructe nu cresc pe crengi, ci la radacina.
la_belle_mer
Postat pe 2 Februarie 2010 22:49
Dragostea nu pune intrebari, deoarece atunci cand incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, care nu poate fi exprimata in cuvinte. De aceea nu intrebi, faci. - Paulo Coelho
Lily88
Postat pe 2 Februarie 2010 22:55
Se spune ca...dragostea nu are varsta, e oarba, nu urmareste interese materiale, exista dincolo de frumusetea fizica, invinge orice obstacol si dureaza vesnic! Cred ca fiecare om adult, se poate mandri ca a trait aceasta dragoste, cu aceste caracteristici, cu exceptia uneia: nu a durat vesnic!Dar...e frumos, atat de frumos, incat ii vei cauta gustul mereu....
avallon
Postat pe 2 Februarie 2010 23:03
Aceasta e puterea dragostei: sa crezi ca nu ai pierdut-o chiar daca sufletul iti va plange mereu!
avallon
Postat pe 2 Februarie 2010 23:06
A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." -
mirabele
Postat pe 2 Februarie 2010 23:06
Niciodata in viata nu obtinem ceea ce ne dorim...poate jumatati de masura...sau nici macar atat!
avallon
Postat pe 2 Februarie 2010 23:07
Poate ca au avut dreptate cand au pus dregostea in carti; se prea poate ca ea sa nu existe in alta parte!
avallon
Postat pe 2 Februarie 2010 23:09
Dragostea nu are nimic in comun cu ce te astepti sa primesti, ci cu ceea ce te astepti sa dai - adica TOTUL !
avallon
Postat pe 2 Februarie 2010 23:11
Dragostea poate uneori sa fie magie... Dar magia poate fi uneori doar o....iluzie...!
avallon
Postat pe 2 Februarie 2010 23:12
Sunt preferate pentru ca sunt adevarate.....si celebre: "Daca dragoste nu e, nimic nu e" (Marin Preda), sau "Dragostea nu se face cu forta"(folclor)
FELICIA70
Postat pe 2 Februarie 2010 23:16
Dragostea rãmâne. Doar oamenii se schimbã.
(Alchimistul)
valutzu22
Postat pe 2 Februarie 2010 23:52
"Love is patient and kind, it is never jealous, love is never boastful or conceited, it is never rude or selfish, it does not take offense, nor is it resentful. Love takes no pleasure in others’ sins but delights in the truth; it is always ready to excuse, to trust, to hope and to endure whatever comes. Love does not come to an end. There are three things that last, faith, hope and love and the greatest of these is love." Corinteni 13:4-7
chanty
Postat pe 3 Februarie 2010 00:05
Am iubit pana la ceea ce altii numesc asta nebunie,dar pentru mine e singurul mod firesc de a iubi!
carmen1988
Postat pe 3 Februarie 2010 00:17
"Iubirea este un fum fãcut din arborii suspinelor. Purificatã, e un foc în ochii celor ce se iubesc. Tulburatã, este o mare hrãnitã cu lacrimile celor ce se îndrãgesc. ªi încã ce mai e? E nebunia cea mai înþeleaptã, fierea ce înãbuºã, dulceaþa ce ne mântuie." William Shakespeare
ileanamanuela
Postat pe 3 Februarie 2010 00:25
"Iubirea nu se sfarseste doar pentru ca nu ne mai vedem.
Asta nu e genul meu de iubire.
Poate ca nici nu exista alt gen. " Graham Greene "The end of the Affaire "
Anisoara_Maria
Postat pe 3 Februarie 2010 00:33
iubesc ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine!
dangerousnumber5
Postat pe 3 Februarie 2010 00:50
a iubi inseamna a darui
andradeedee
Postat pe 3 Februarie 2010 01:07
"Eu imi iau hrana de la iubire; cand iubirea va muri, voi muri si eu; firea mea cu iubire se hraneste..." - Nezami Ganjavi
BB_Beea
Postat pe 3 Februarie 2010 01:22
te iubesc precum marea iubeste cerul
hardcore_zucchinii
Postat pe 3 Februarie 2010 01:31
Imi place mult citatul de dragoste al lui ARISTOTEL ,citat foarte adevarat de altfel....

Dragostea este oompusa dintr-un singur suflet care locuieste in doua corpuri .
carmita1
Postat pe 3 Februarie 2010 06:49
"Oriunde te-ai afla, te astept sa vii in viata mea, dar sa ramai pentru totdeauna, asa ca, ajuta-ma sa te pot gasi, gasindu-te sa te pot iubi, iubindu-te sa nu ma mai satur de dragostea ta."
adry2200
Postat pe 3 Februarie 2010 08:16
...
Daca va fi sa simti foame, simte foamea de iubire!!!!
...
(Pablo Neruda)
sandita
Postat pe 3 Februarie 2010 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vrei sa iti innoiesti garderoba? Castiga vouchere de cumparaturi oferite de Zippler.ro! 563 De la: concursKudika 1 Mai 2012 19:42
Castiga unul dintre cele 5 kituri cu geluri de dus Palmolive! 494 De la: concursKudika 28 Octombrie 2013 06:24
Castiga unul din cele 3 pachete cu Ulei de Argan BIO de la Organique! 372 De la: concursKudika 30 Aprilie 2012 10:16
Concurs: Kudika premiaza cea mai frumoasa declaratie de dragoste! 291 De la: aelimarual 13 Februarie 2009 16:17
Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker! 251 De la: concursKudika 10 Iulie 2015 17:02