Setari Cookie-uri

Concurs: Dragostea. Citate

"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste."
kudika022318
Postat pe 2 Februarie 2010 13:14
A iubi nu inseamna a ne privi unul pe celalalt, ci a privi amandoi in aceeasi directie. – Antoine de Saint-Exupery
dya_dya_diana
Postat pe 2 Februarie 2010 13:15
De la: concursKudika, la data 2010-02-01 14:50:37Poti castiga o carte de neuitat, care reuneste citate ce surprind esenta scrierilor lui Paulo Coelho, cu ilustratii superbe semnate de Catalina Estrada daca participi la concursul nostru! Tot ceea ce trebuie sa faci este [b]sa ne spui in acest topic de forum care este citatul tau preferat referitor la iubire.[/b]

Iata cateva dintre citatele noastre preferate, desprinse din opera lui Paulo Coelho:

"Forta Iubirii - atunci cand iubim, vrem totdeauna sa fim mai buni decat suntem." (Alchimistul)

"Dragostea e cea mai importanta si mai vulnerabila traire a oamenilor." (Brida)

"Iubirea renaste prin daruire deplina." (Invingatorul este intotdeauna singur)

"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste." (Vrajitoarea din Portobello)

Premiile constau in 3 seturi formate din cate doua carti semnate de Paulo Coelho (dintre care una este Dragostea. Citate)

Concursul se desfasoara in perioada 01.02.2010 – 15.02.2010
Vor fi luate in considerare numai raspunsurile postate in acest topic de forum.
Nota: Nu conteaza de cate ori se posteaza, noi NUMARAM UN SINGUR RASPUNS/UTILIZATOR!
kudika056219
Postat pe 2 Februarie 2010 13:16

“Dragostea este indelung rabdatoare,este plina de bunatate,dragostea nu invidiaza,dragostea nu se lauda,nu se umfla de mandrie…..acopera totul,crede totul,spera totul,sufera totul.Dragostea nu va pieri niciodata!”
(1 Corinteni 13)
kudika056219
Postat pe 2 Februarie 2010 13:17
Nu poti fi iubit de toata lumea, dar respectat trebuie sa fii!
cor
Postat pe 2 Februarie 2010 13:18
"Dragostea indelung rabda;dragostea e binevoitoare,nu pizmuieste,nu se lauda,nu se trufeste.Dragostea nu se poarta cu necuviinta,nu cauta ale sale,nu se aprinde de manie,nu gandeste raul;nu se bucura de nedreptate ci se bucura de adevar;toate le sufera,toate le crede,toate le nadajduieste,toate le rabda.Dragostea nu cade niciodata!!!"-Epistola intai catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Mirelutza21
Postat pe 2 Februarie 2010 13:18
Citatul meu preferat este:

"Sa darui totul, sa sacrifici totul fara speranta de rasplata, asta inseamna iubire."

Albert Camus


redrosse
Postat pe 2 Februarie 2010 13:25
Iubeºti pentru cã iubeºti. Nu existã niciun motiv pentru ca sã iubeºti.(ALCHIMISTUL)
Aless
Postat pe 2 Februarie 2010 13:28
De la: concursKudika, la data 2010-02-01 14:50:37Poti castiga o carte de neuitat, care reuneste citate ce surprind esenta scrierilor lui Paulo Coelho, cu ilustratii superbe semnate de Catalina Estrada daca participi la concursul nostru! Tot ceea ce trebuie sa faci este [b]sa ne spui in acest topic de forum care este citatul tau preferat referitor la iubire.[/b]

Iata cateva dintre citatele noastre preferate, desprinse din opera lui Paulo Coelho:

"Forta Iubirii - atunci cand iubim, vrem totdeauna sa fim mai buni decat suntem." (Alchimistul)

"Dragostea e cea mai importanta si mai vulnerabila traire a oamenilor." (Brida)

"Iubirea renaste prin daruire deplina." (Invingatorul este intotdeauna singur)

"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste." (Vrajitoarea din Portobello)

Premiile constau in 3 seturi formate din cate doua carti semnate de Paulo Coelho (dintre care una este Dragostea. Citate)

Concursul se desfasoara in perioada 01.02.2010 – 15.02.2010
Vor fi luate in considerare numai raspunsurile postate in acest topic de forum.
Nota: Nu conteaza de cate ori se posteaza, noi NUMARAM UN SINGUR RASPUNS/UTILIZATOR!
elle13
Postat pe 2 Februarie 2010 13:36
Cine iubeste si este iubit nu va mai fi
niciodata acelasi om ca inainte...(O.Paler)
elle13
Postat pe 2 Februarie 2010 13:39
Citatul meu preferat este:
"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste." (Vrajitoarea din Portobello)
adyna28
Postat pe 2 Februarie 2010 13:39
Dragostea e chiar parte din suflet.E de aceasi natura.Dragoste e o scanteie divina ca si sufletul,si tot ca el e incoruptibila,indivizibila,nepieritoare.E un punct de foc in noi,nemuritor si infinit,pe care nimic nu-l poate margini si nimic nu-l poate atinge.Il simti arzand pana in maduva oaselor si-l vezi stralucind pana in adancurile cerului!
issa_es
Postat pe 2 Februarie 2010 13:41
Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa staluceasca, oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii. Paulo Coelho
coolal3z
Postat pe 2 Februarie 2010 13:46
De la: Shhh, la data 2010-02-01 20:25:24Love suck's


Daca premiul e prin tragere la sorti.. bafta! macar n-ai dat copy-paste.
rashela
Postat pe 2 Februarie 2010 13:51
Iubirea e un cuvant surt,dar cuprinde totul:inseamna trupul,sufletul,viata,intreaga fiinta.(Guy de Maupassant)
argentino
Postat pe 2 Februarie 2010 13:52
E periculos sa iubesti!Iubirea e ca un drog.L a inceput ai senzatia de euforie,de abandon total.Apoi,a doua zi,vrei mai mult,insa nu e un viciu,dar iti place senzatia si iti inchipui ca o poti tine sub control.Te gandesti la persoana iubita vreme de doua minute si uiti de ea o vreme de trei ore.In scurt timp insa,te obisnuiesti cu acea persoana si incepi sa fii complet dependent de ea.Acum te gandesti la ea trei ore si o uiti doua minute.Daca ea nu e langa tine,incerci aceeasi senzatie ca si drogatii cand nu isi obtin drogul.In acel moment,asa cum drogatii fura si se injosesc ca sa faca rost de ceea ce le trebuie,si tu esti dispus sa faci orice pentru dragoste!
- Paulo Coelho -
issa_es
Postat pe 2 Februarie 2010 13:54
"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste." (Vrajitoarea din Portobello)

Acesta este citatul ales de mine ca fiind cel mai sugestiv pentru IUBIRE.
niko3girl
Postat pe 2 Februarie 2010 14:06
"Iubirea este atunci când sufletul începe sã cânte ºi florile vieþii tale înfloresc singure".Rabindranath Tagore
kudika026589
Postat pe 2 Februarie 2010 14:28
"O femeie urata nu poate inspira decat o iubire nebuna, caci izbuteste a se face iubita ori printr-o ciudata slabiciune a iubitului ei, ori prin alte farmece mai tainice si mai de neinvins decat cele ale frumusetii" Jean de la Bruyere
Mi-e dor sa citesc carti de-ale lui Coelho...si m-as bucura enorm sa fie de la voi
Adyda
Postat pe 2 Februarie 2010 14:42
iubirea este un adevar pur si inevitabil!
roz5blue6lila7
Postat pe 2 Februarie 2010 14:46
De la: roz5bule6lila7, la data 2010-02-02 14:46:38iubirea este un adevar pur si inevitabil!



vezi ca nu te incadrezi in cerintzele concursului trebuia sa dai copy/paste
Dontyyy
Postat pe 2 Februarie 2010 14:49
E cel mai bun scriitor contemporan ador sa citesc operele sale.Iata cateva citate de dragoste:


Te iubesc mult, cum n-am mai iubit niciodatã ºi tocmai de aceea plec pentru cã, dacã aº rãmâne visul s-ar transforma în realitate, în dorinþa de a poseda, de a dori ca viaþa lui sã fie a mea. în fine, toate lucrurile care transformã dragostea în sclavie. E bine sã avem grijã de ceea ce luãm cu noi din viaþã.(11 MINUTE)


E periculos sã iubeºti! Iubirea e ca un drog. La început ai senzaþia de euforie, de abandon total. Apoi, a doua zi, vrei mai mult, încã nu e un viciu, dar îþi place senzaþia ºi îþi închipui cã o poþi þine sub control. Te gândeºti la persoana iubitã vreme de douã minute ºi uiþi de ea vreme de trei ore. În scurt timp însã, te obiºnuieºti cu acea persoanã ºi începi sã fii complet dependent de ea. Acum te gândeºti la ea trei ore ºi o uiþi douã minute. Dacã ea nu e lângã tine, încerci aceeaºi senzaþie ca ºi drogaþii când nu îºi obþin drogul. În acel moment, aºa cum drogaþi furã ºi se înjosesc ca sã facã rost de ceea ce le trebuie, ºi tu eºti dispus sã faci orice pentru dragoste!(La râul Piedra am ºezut ºi-am plânS)




Dragostea poate fi o experienþã mai înspãimântãtoare decât aceea de a te afla faþã în faþã cu un arcaº care þinteºte spre inima ta. Dacã sãgeata îºi nimereºte þinta, eºti mort ºi de restul are grijã Dumnezeu. Dacã te loveºte dragostea, trebuie sã-þi asumi singur consecinþele.(Al cincilea munte)



La urma urmei, ce e fericirea? Dragoste, se spune. Dar dragostea nu a adus ºi nici nu va aduce vreodatã fericirea. Dimpotrivã, nu e decât neliniºte, un câmp de luptã, nopþi nedormite, când ne întrebãm dacã e bine ce facem. Adevãrata dragoste este plãmãditã din extaz ºi agonie.(Vrajitoarea din Portbello)



Iubeºti pentru cã iubeºti. Nu existã niciun motiv pentru ca sã iubeºti.(Alchimistul)



A iubi înseamnã a pierde controlul.

Dragostea este primul lucru capabil sã schimbe total viaþa unei persoane de la o clipã la alta.

Inchei cu un citat din romanul meu preferat „ZAHIR„ :
Iubirea este singurul lucru care activeazã inteligenþa ºi creativitatea, care ne purificã ºi ne elibereazã.






kudika113615
Postat pe 2 Februarie 2010 15:11
De la: rashela, la data 2010-02-02 13:51:46
De la: Shhh, la data 2010-02-01 20:25:24Love suck's


Daca premiul e prin tragere la sorti.. bafta! macar n-ai dat copy-paste.


macar daca scria corect
kudika113615
Postat pe 2 Februarie 2010 15:14
"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste." (Vrajitoarea din Portobello)
AdinaLu
Postat pe 2 Februarie 2010 15:18
De la: symona_nedelcu, la data 2010-02-02 10:23:12"IUBIREA imatura spune ‘Te iubesc pentru ca am nevoie de tine'; IUBIREA matura spune ‘Am nevoie de tine pentru ca te iubesc' ". Erich Fromm


I-am scris citatul asta pe o bucata de hartie iubitului meu si i-am lasat-o pe noptiera intr-un moment de cumpana al relatiei noastre, un moment incarcat de emotii, si de atunci citatul asta ne-a devenit foarte drag.

Unul din citatele mele de dragoste preferate este: "Age does not protect you from love, but love to some extent protects you from age" Jeanne Moreau
tweegirl
Postat pe 2 Februarie 2010 15:38
Dragostea este o fiinta salbatica. Cand incercam sa o tinem in frau, ne distruge. Cand incercam sa o inchidem, ne inrobeste. Cand incercam sa o intelegem, ne tulbura. – Paulo Coelho
butterfly0091
Postat pe 2 Februarie 2010 15:41
Iubirea renaste prin daruire deplina. Invingatorul este intotdeauna singur
loreea
Postat pe 2 Februarie 2010 15:45
...atunci cand dragostea e adevarata, lucrurile ies bine. Nu neaparat asa cum crezi tu ca or sa iasa, dar ies bine.
eu_adelina
Postat pe 2 Februarie 2010 15:46
"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste." (Vrajitoarea din Portobello)
LUMIDEE
Postat pe 2 Februarie 2010 15:49
"Iubesc pamantul de sub picioarele lui,si aerul de deasupra capului lui,si orice obiect pe care il atinge,si fiecare vorba pe care o rosteste.Iubesc toate privirile lui si toata faptura,asa cum este."
tviti
Postat pe 2 Februarie 2010 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Diva Universal 86 De la: concursKudika 2 Noiembrie 2010 17:22
Castiga 10 seturi Eucerin pentru tine si jumatatea ta! 250 De la: concursKudika 21 Decembrie 2010 18:27
Concurs: Kudika premiaza cea mai frumoasa declaratie de dragoste! 291 De la: aelimarual 13 Februarie 2009 16:17
Ce profesie visezi pentru copilul tau? Vacuta Paula te invita la concurs! 45 De la: concursKudika 11 Februarie 2015 19:38
Castiga una dintre cele doua rochii de zi oferite de Sense! 364 De la: concursKudika 17 Decembrie 2014 16:47