Setari Cookie-uri

Animalele nimenui... Cum le putem ajuta?

Probabil multi dintre noi am asistat in ultima perioada la tot mai multe nenorociri din lumea necuvantatoarelor... Cum le putem ajuta? Sunteti dispusi sa adoptati un pisoi sau un catel, fie si la distanta?
crissa_909
Postat pe 13 Februarie 2010 11:10
intra pe site www.dasiprimeste.ro si lasi mesaj acolo, daca vrei sa dai pisicutii fara sa primesti bani. si vei gasi urgent un doritor.
Shhh
Postat pe 13 Februarie 2010 11:11
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:10:04Probabil multi dintre noi am asistat in ultima perioada la tot mai multe nenorociri din lumea necuvantatoarelor... Cum le putem ajuta? Sunteti dispusi sa adoptati un pisoi sau un catel, fie si la distanta?



www.animale.ro daca nu te descurci scriemi adresa ta ..eu nu fiindca am deja 2 caini
iulia069834
Postat pe 13 Februarie 2010 11:12
Multam fain! Numai ca ma refer la o scara mult mai mare a problemei... E o problema la scara nationala... Uite, de exemplu, adapostul Glina, din Bucuresti, este imposibil sa nu fi vazut o stire la tv, sau sa nu fi citit in ziare despre subiect. Acolo sunt 300 de catei ai nimanui. Intrebarea mea era ce putem noi, oamenii sa facem pentru ei.
crissa_909
Postat pe 13 Februarie 2010 11:16
De la: iulia069834, la data 2010-02-13 11:12:38
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:10:04Probabil multi dintre noi am asistat in ultima perioada la tot mai multe nenorociri din lumea necuvantatoarelor... Cum le putem ajuta? Sunteti dispusi sa adoptati un pisoi sau un catel, fie si la distanta?



www.animale.ro daca nu te descurci scriemi adresa ta ..eu nu ca sa isu fiindca am deja 2 caini


animale.ro este a doua mea casa :)
crissa_909
Postat pe 13 Februarie 2010 11:17
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:17:33
De la: iulia069834, la data 2010-02-13 11:12:38
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:10:04Probabil multi dintre noi am asistat in ultima perioada la tot mai multe nenorociri din lumea necuvantatoarelor... Cum le putem ajuta? Sunteti dispusi sa adoptati un pisoi sau un catel, fie si la distanta?



www.animale.ro daca nu te descurci scriemi adresa ta ..eu nu ca sa isu fiindca am deja 2 caini


animale.ro este a doua mea casa :)


acolo sant multi crescatori lasa un anunt acolo
iulia069834
Postat pe 13 Februarie 2010 11:18
Acolo problema este bine dezbatuta. Incerc acum sa vad parerea oamenilor obisnuiti, care nu se ocupa zilnic de animale. Sa vad cati ar fi dispusi sa mearga o data pe saptamana intr-un adapost si sa se ocupe efectiv de un animal, sa se ingrijeasca de hrana lui, de medicamente, de vaccinuri...
crissa_909
Postat pe 13 Februarie 2010 11:27
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:27:32Acolo problema este bine dezbatuta. Incerc acum sa vad parerea oamenilor obisnuiti, care nu se ocupa zilnic de animale. Sa vad cati ar fi dispusi sa mearga o data pe saptamana intr-un adapost si sa se ocupe efectiv de un animal, sa se ingrijeasca de hrana lui, de medicamente, de vaccinuri...


pai nu chiar 'cum zici tu ,,oameni obisnuiti''..eu am avut acum prima monta am vandut pui...expo ...deci deaia iti zic
iulia069834
Postat pe 13 Februarie 2010 11:29
Oricat de dispusi ar fi unii sa ai ajute nu ar reusii .nu sunt nici fonduri si nu ar reusii sa ai adune chiar pe toti!
In afara ,dc oare nu vad nici un caine pe strada??NICI MACAR UNUL....doar poate unul ratacit ...care cine stie cum ajunge pe afara ,in strada ,fuge din curte ..dar aici iti da o amenda ..de nu iti mai trebuie ,daca il pierzi sau il bati ..sau alte chestii.
Ar trebuii niste "sponsori" sa faca niste adaposturi in fiecare oras al tarii sa ai i-a acolo si sa aibe grija de ei .Eu una,cand eram acasa,mai mica ce e drept ,am luat vreo 6 7 caini in casa ,de afara ,aveam grija de ei ,ai spalam ,le dadeam sa manance si ai tineam pe langa bloc ,ma certam cu toata lumea pt ei ,vroiau sa ai bata .
Mare lucru ,nu cred ca am putea face noi,pt toate animalele ( caini ma refer ,in special)ca astia sunt cel mai multi ,peste tot la noi in tara.Problema vine de "sus" pt ca avem niste oameni pusi la conducere vai de capu' nostru !
Deaia se duce tara de rapa pe zi ce trece !!
blaa
Postat pe 13 Februarie 2010 11:31
daca mediatizarile s-ar face mai putin prost, adica dintr-un punct de vedere pozitiv vizavi de animale si ar exista tentative serioase de a sensibiliza populatia cu privire la maidanezi, adapostul s-ar goli ceva mai repede. cei mai multi maidanezi sint foarte docili si afectuosi, punerea in evidenta a acestor caracteristici de dorit la un ciine ar avea mai mult succes decit prezentarea lor actuala: jigariti, inghesuiti, abrutizati etc.

un proiect destept ar fi dresarea unor exemplare si organizarea de show-uri de prezentare, toate sustinute de voluntari, ca sa nu auzi eternul "n-avem fonduri".

oamenii pot adopta animale si fara sa le ia acasa. plimbarile, sustinerea financiara a intretinerii etc in conditiile in care catelul domiciliaza tot la adapost sint actiuni care s-au intreprins si in alte tari cu rezultate satisfacatoare.

witcher
Postat pe 13 Februarie 2010 11:33
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:16:52Multam fain! Numai ca ma refer la o scara mult mai mare a problemei... E o problema la scara nationala... Uite, de exemplu, adapostul Glina, din Bucuresti, este imposibil sa nu fi vazut o stire la tv, sau sa nu fi citit in ziare despre subiect. Acolo sunt 300 de catei ai nimanui. Intrebarea mea era ce putem noi, oamenii sa facem pentru ei.


noi nu avem animal cops houston din pacate aici unii caini nici nu sant luati in considerare
iulia069834
Postat pe 13 Februarie 2010 11:37
De la: witcher, la data 2010-02-13 11:33:10daca mediatizarile s-ar face mai putin prost, adica dintr-un punct de vedere pozitiv vizavi de animale si ar exista tentative serioase de a sensibiliza populatia cu privire la maidanezi, adapostul s-ar goli ceva mai repede. cei mai multi maidanezi sint foarte docili si afectuosi, punerea in evidenta a acestor caracteristici de dorit la un ciine ar avea mai mult succes decit prezentarea lor actuala: jigariti, inghesuiti, abrutizati etc.

un proiect destept ar fi dresarea unor exemplare si organizarea de show-uri de prezentare, toate sustinute de voluntari, ca sa nu auzi eternul "n-avem fonduri".

oamenii pot adopta animale si fara sa le ia acasa. plimbarile, sustinerea financiara a intretinerii etc in conditiile in care catelul domiciliaza tot la adapost sint actiuni care s-au intreprins si in alte tari cu rezultate satisfacatoare.



cati oameni crezi ca ar fi dispusi sa faca treaba asta ??
sunt multi caini si multe persoane care ...nu le pasa !!ba mai mult ,ai bat ,ai otravesc etc ...
blaa
Postat pe 13 Februarie 2010 11:37
De la: iulia069834, la data 2010-02-13 11:29:42
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:27:32Acolo problema este bine dezbatuta. Incerc acum sa vad parerea oamenilor obisnuiti, care nu se ocupa zilnic de animale. Sa vad cati ar fi dispusi sa mearga o data pe saptamana intr-un adapost si sa se ocupe efectiv de un animal, sa se ingrijeasca de hrana lui, de medicamente, de vaccinuri...


pai nu chiar 'cum zici tu ,,oameni obisnuiti''..eu am avut acum prima monta am vandut pui...expo ...deci deaia iti zic


Am inteles :), inseamna ca esti din bransa :D
Si totusi, cati suntem dispusi sa acordam cateva ore pe saptamana unui suflet in nevoie de suflet?
crissa_909
Postat pe 13 Februarie 2010 11:42
De la: witcher, la data 2010-02-13 11:33:10daca mediatizarile s-ar face mai putin prost, adica dintr-un punct de vedere pozitiv vizavi de animale si ar exista tentative serioase de a sensibiliza populatia cu privire la maidanezi, adapostul s-ar goli ceva mai repede. cei mai multi maidanezi sint foarte docili si afectuosi, punerea in evidenta a acestor caracteristici de dorit la un ciine ar avea mai mult succes decit prezentarea lor actuala: jigariti, inghesuiti, abrutizati etc.

un proiect destept ar fi dresarea unor exemplare si organizarea de show-uri de prezentare, toate sustinute de voluntari, ca sa nu auzi eternul "n-avem fonduri".

oamenii pot adopta animale si fara sa le ia acasa. plimbarile, sustinerea financiara a intretinerii etc in conditiile in care catelul domiciliaza tot la adapost sint actiuni care s-au intreprins si in alte tari cu rezultate satisfacatoare.



Exact despre asta vb! Despre sustinerea unui proiect de adoptie la distanta.
crissa_909
Postat pe 13 Februarie 2010 11:45
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:42:48
De la: iulia069834, la data 2010-02-13 11:29:42
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:27:32Acolo problema este bine dezbatuta. Incerc acum sa vad parerea oamenilor obisnuiti, care nu se ocupa zilnic de animale. Sa vad cati ar fi dispusi sa mearga o data pe saptamana intr-un adapost si sa se ocupe efectiv de un animal, sa se ingrijeasca de hrana lui, de medicamente, de vaccinuri...


pai nu chiar 'cum zici tu ,,oameni obisnuiti''..eu am avut acum prima monta am vandut pui...expo ...deci deaia iti zic


Am inteles :), inseamna ca esti din bransa :D
Si totusi, cati suntem dispusi sa acordam cateva ore pe saptamana unui suflet in nevoie de suflet?


daca as putea i-as lua pe toti am vazut pe diferite anunturi vand maidanez si toata lume nu ca nu ...o fata de pe caini pisici ..daca il sti a zis ca de un an tot cauta stapan il tine afara lumea il ia in badjocura asa se intampla
iulia069834
Postat pe 13 Februarie 2010 11:54
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:16:52Multam fain! Numai ca ma refer la o scara mult mai mare a problemei... E o problema la scara nationala... Uite, de exemplu, adapostul Glina, din Bucuresti, este imposibil sa nu fi vazut o stire la tv, sau sa nu fi citit in ziare despre subiect. Acolo sunt 300 de catei ai nimanui. Intrebarea mea era ce putem noi, oamenii sa facem pentru ei.
Dar despre casa de copii ai auzit ?!! Mergi acolo si vezi ce fac oamenii pentru ei ,si poate vei antelege de ce nu fac nimic nici pentru catei!!
cristinxxx
Postat pe 13 Februarie 2010 14:00
am 2 motani la bloc , la curte 2 caini gasiti intr o stare jalnica, si 6 matze gasite la tomberon , erau proaspat fatate, cineva le aruncase, nu stiu cum dar au trait , acum sunt maricele , e nasoala situatia cu animalele , le as aduna pe toate, dar........ unde sa le duc? in cumpana era un domn care strangea caini intr o groapa si turna acid pe ei , nu stiu ce ar trebui sa m mai consoleze
bella28
Postat pe 1 Martie 2010 13:26
nu este o solutie sa le dai mincare doar - se vor aduna mai multi si nu vei face fata la problema - trebuie sterilizati , legile nu ajuta cu nimic pentru ca nu se aplica , deci ...eu am doi catei in fiecare an ii vaccinez sint ca si copii mei .
kudika099473
Postat pe 5 Martie 2010 15:59
De la: crissa_909, la data 2010-02-13 11:10:04Probabil multi dintre noi am asistat in ultima perioada la tot mai multe nenorociri din lumea necuvantatoarelor... Cum le putem ajuta? Sunteti dispusi sa adoptati un pisoi sau un catel, fie si la distanta?


vand haski! ! ! gasit pe strada,curat,ingrijit,parfumat,cuminte,educat. un animal splendid. momentat e in curtea mecanicilui meu,in cotet. am fost cu el la deparazitat si spalat. caienele e sanatos tun. nu cred ca are mai mult de 8 luni. pret 150 de E . astept mesaje pe privat :D
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 5 Martie 2010 16:22
in sf ceva pe placul meu pe kudika.si mie imi pare foarte rau de saracele animale,nici nu ma pot uita la stirile care anunta astfel de nenorociri.Am si eu un motanel pe care il iubesc foarte mult. e sufletelul meu si am grija de el ca de un copil.ii cumpar cea mai buna mancare, desi poate renunt sa-mi cumpar mie alte lucruri.
Thomas mi-a schimbat f mult viata.Mama mea nu suporta pisicile si akum chiar s-a obisnuit cu Thomas.
Adoptati animale daca aveti posibilitatea.Daca nu vreti sa adoptati, macar nu le chinuiti pe cele de pe strazi si dati-le si lor ceva de mancare!
pissy
Postat pe 5 Martie 2010 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Motan agitat 2 De la: Car0line 6 Martie 2016 15:58
In ce masura credeti ca hormonii ne influentzeaza activitatea pe Kudika? 37 De la: ALEXIA67 3 Mai 2009 07:43
PENTRU DOAMNA PROFESOARA 41 De la: Kathara 20 Iulie 2009 20:16
cum pot sa imi gasesc sora si mama 1 De la: kudika_1033253 30 Iunie 2018 23:06
fetelor ati plati vreodata pe un barbat pentru a face sex cu voi? 35 De la: bestiutza_relouded 29 Iulie 2009 23:46