Setari Cookie-uri

cine spune ce e bine si ce nu???

cine spune ce e bine si ce nu???
aud mereu ca asta nu e bine , vezi ca acolo nu faci ce trebuie, ai gresit ai grija ca nu e bine, sau mai bine e sa faci asa sau sa cumperi aia sau sa dai aia etc etc etc.... in fine si mereu m-am intrebat "cine zice ce e bine si ce nu?" si totusi cred ca numai constiinta fiecaruia stie ce e bine si daca seara la culcare pui capul pe perna si adormi linisitit si nu ai constiinta incarcata de ganduri....care iti chinuiesc somnul atunci .... ceea ce ai facut numai tu stiii cat e de bine sau nu....

Postat pe 6 Martie 2008 16:27
pai vezi ca ti-ai rapuns singura la intrebare, madalino! si eu cred la fel, ca doar constiinta proprie poate fi un bun 'barometru' moral pentru fiecare dintre noi...asta in cazul in care o avem...ca daca ne lipseste cu desavarsire sau avem un set de principii morale ori de conduita care nu are chiar nici o legatura cu normalitatea(desi conceptul asta e greu de definit si, oricum, foarte 'variabil' de la o societate la alta sau de la o epoca la alta), atunci vom dormi linistiti chiar daca suntem criminali in serie sau pedofili...ba s-ar putea ca aia sa doarma chiar mai bine!!!

Postat pe 20 Martie 2008 15:19
eu zic ca e o diferenta intre ce e bine si ce e corect. ce e corect prin prisma legilor, prin judecata celorlalti, prin faptul ca e drept fata de cei de langa tine, nu e intotdeauna bine, bine pentru propria fiinta si existenta. si de multe ori, poate fi greu sa gasesti echilibrul intre cele doua, caci fara un echilibru nu ti poate fi bine

Postat pe 20 Martie 2008 19:13
constiinta
morticia_adams
Postat pe 28 Septembrie 2008 10:31
un bun simt innascut si completat de educatia primita..

Postat pe 28 Septembrie 2008 10:33
Hello.Postari noi pe www.hainutecool.blogspot.com.hainute ieftine si funny.have a look
_madalina_alexandra_
Postat pe 13 Noiembrie 2008 01:07
De la: , la data 2008-03-06 16:27:01cine spune ce e bine si ce nu???
aud mereu ca asta nu e bine , vezi ca acolo nu faci ce trebuie, ai gresit ai grija ca nu e bine, sau mai bine e sa faci asa sau sa cumperi aia sau sa dai aia etc etc etc.... in fine si mereu m-am intrebat "cine zice ce e bine si ce nu?" si totusi cred ca numai constiinta fiecaruia stie ce e bine si daca seara la culcare pui capul pe perna si adormi linisitit si nu ai constiinta incarcata de ganduri....care iti chinuiesc somnul atunci .... ceea ce ai facut numai tu stiii cat e de bine sau nu....
SI >>>BUNUL SIMT!!!!!!

Postat pe 9 Decembrie 2008 07:02
educatia, bunul simt, constiinta, uneori legile...nu neaparat in aceasta ordine
mirelacm
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:44
Constiinta de sine,intuitia fiecaruia..vocea aceea interioara :)
liza24_84
Postat pe 13 Februarie 2009 16:38
De la: liza24_84, la data 2009-02-13 16:38:11Constiinta de sine,intuitia fiecaruia..vocea aceea interioara :)
DUMNEZEU ITI VORBESTE PRIN INIMA. DECI FA_I CE -TI SPUNE INIMA SI-ATAT.

Postat pe 17 Februarie 2009 16:02
De la: , la data 2008-03-06 16:27:01cine spune ce e bine si ce nu???
aud mereu ca asta nu e bine , vezi ca acolo nu faci ce trebuie, ai gresit ai grija ca nu e bine, sau mai bine e sa faci asa sau sa cumperi aia sau sa dai aia etc etc etc.... in fine si mereu m-am intrebat "cine zice ce e bine si ce nu?" si totusi cred ca numai constiinta fiecaruia stie ce e bine si daca seara la culcare pui capul pe perna si adormi linisitit si nu ai constiinta incarcata de ganduri....care iti chinuiesc somnul atunci .... ceea ce ai facut numai tu stiii cat e de bine sau nu....


noi ne raportam la bine si rau,la alb si negru,la lumina si intuneric...ne raportam la legile lui Dumnezeu..la cele zece porunci si multe altele..binele vine de la Dumnezeu..
faza cu constiinta...poate un dobitoc are constiinta impacata daca a lovit pe cineva si i-a spart nasul...el zice k e bine asha..pt el..
jamilla
Postat pe 17 Februarie 2009 16:07
de multe ori facem ce ne spune inima,si in unele sau cele mai multe cazuri,gresim!!!!
SweetHappyButterfly
Postat pe 17 Februarie 2009 16:18
Binele si raul sunt eterne ca si Dumnezeu; fiecare stim de cine sunt simbolizate si reprezentate central. Dincolo de asta, fiecare dintre cele doua laturi existentiale se regaseste zilnic in viata fiecaruia dintre noi sub un ocean de forme. Depinde de noi in primul rand daca avem acea valoare si virtute umana sa recunoastem binele de rau, florile de buruieni, sinceritatea de minciuna, intelepciunea de ipocrizie, puritatea de mizerie, dulceata de otrava, s.a.m.d...............

Postat pe 30 Aprilie 2009 08:40
Binele si raul sunt eterne ca si Dumnezeu; fiecare stim de cine sunt simbolizate si reprezentate central. Dincolo de asta, fiecare dintre cele doua laturi existentiale se regaseste zilnic in viata fiecaruia dintre noi sub un ocean de forme. Depinde de noi in primul rand daca avem acea valoare si virtute umana sa recunoastem binele de rau, florile de buruieni, sinceritatea de minciuna, intelepciunea de ipocrizie, puritatea de mizerie, dulceata de otrava, s.a.m.d...............

Postat pe 30 Aprilie 2009 08:40
da crezi ca se stie raspunsul la intrebarea ta...ca la uni e constiiinta la alti e corasonu....la alti e alte parti componente din organism da fiecare prin modul lui de viata stie daca e bine sau rau cred
dontworibehapi
Postat pe 30 Aprilie 2009 08:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa imi gasesc copilul 33 De la: kudika_pudika 15 Decembrie 2011 23:28
Persuasiune 3 De la: dandanaua_reloaded 8 Noiembrie 2009 14:45
sanseveria 2 De la: Full_Metal_Jacket 28 Aprilie 2010 00:10
am nevoie de ajutor...in legatura cu un motanel 23 De la: otilia3012 1 Aprilie 2014 10:38
ABERATII 32 De la: G_Bogdan 19 Februarie 2009 19:06