Setari Cookie-uri

kusadasi

prin iunie o sa plecam in turcia kusadasi,poate sa imi zica si mie cineva ,ceva ce ar trebui sa stiu despre aceasta statine,cum sunt preturile pe acolo, in ce limba ma inteleg cu turci.SI daca stie cineva ceva despre hotelul esat3*,mancare,personal,nu stiu tot felul de chestii de astea
andreia_vd
Postat pe 2 Martie 2010 23:57
De la: andreia_vd, la data 2010-03-02 23:57:33prin iunie o sa plecam in turcia kusadasi,poate sa imi zica si mie cineva ,ceva ce ar trebui sa stiu despre aceasta statine,cum sunt preturile pe acolo, in ce limba ma inteleg cu turci.SI daca stie cineva ceva despre hotelul esat3*,mancare,personal,nu stiu tot felul de chestii de astea


Pai agentia la care ai facut rezervarea nu ti-a spus !?
valivieru96
Postat pe 3 Martie 2010 10:00
pai inca nu am facut rezervarea..zilele astea o sa mergem,si iti dai seama ca agentia ,c asa isi vanda biletele ,va spune ca e un hotel frumos..bla bla bla,eu voiam sa aud de la cineva care eventual a mai fost acolo si a vazut ...
andreia_vd
Postat pe 3 Martie 2010 11:40
De la: andreia_vd, la data 2010-03-03 11:40:49pai inca nu am facut rezervarea..zilele astea o sa mergem,si iti dai seama ca agentia ,c asa isi vanda biletele ,va spune ca e un hotel frumos..bla bla bla,eu voiam sa aud de la cineva care eventual a mai fost acolo si a vazut ...


google?????
_curly
Postat pe 3 Martie 2010 11:46
da vad ca tot nu ma intelege nimeni..vreau sa aud de la voi..ca pe google si forumuri am citit cate ceva..dar in fine.daca nu aveti de scris ceva concret mai bn nu scrieti
andreia_vd
Postat pe 4 Martie 2010 15:05
buna, am fost la kusadasi in 2007 la inceputul lui iulie, am stat la asena 3* AI, totul a fost bine, am avut de unde alege ce vreau la masa. nu am beneficiat cine stie ce de pachetul all inclusive pt ca nu prea am stat pe langa hotel. se vorbeste engleza, dar si romana, banii se schimba dupa un mic studiu de piata la casele de schimb din vecinatatea hotelului (la hotel e un curs ceva mai mic, iar in aeroport e si mai prost - am preferat avionul, nu aveam chef de 27 de ore cu autocarul si la dus si la intors si cu riscul de a nu merge aerul conditionat pe drum!!! tocmai venise cineva fara climatizare, cica ar fi fost defecta... nici nu vreau sa ma gandesc cum a fost drumul ala). din buc mi s-a spus sa nu iau excursii de la agentiile locale k sunt tzepari dar nu e deloc asa. ghida romanca, ce venea zilnic sa ne vanda excursii, responsabila de mai multe hoteluri, avea preturi mult mai mari. la ei se negociaza si sunt exact aceleasi pachete.
la ruinele cetatii efes si la casa fecioarei maria (pachet) am fost cu excursia de juma' de zi, nu stiu ce as fi facut in caldura aia toata ziua... la intoarcere ne-am oprit sa mancam (inclus in pret) intr-un loc cu bufet suedez f ok. asta a fost singura excursie luata de la ghida romanca.
am fost la scufundari - ff ieftin si frumos, la plimbare cu vaporasul - atentie la insulitele pe unde ancoreaza - aricii de mare din apa sunt periculosi, in cazul in care calci pe vreunul, dar se vad si pot fi evitati. si in excursiile astea ne-au dat si mancare buna in banii respectivi.
m-am plimbat cu maxi taxi pana in centru, ieftin si sigur, unde am facut greseala sa intru intr-un magazin de haine de piele din bazar si daca nu rezistam eroic imi vindea ala tot ce avea, lasa la pret, etc - aviz amatoarelor. si am mancat fructe de mare proaspete si bune!
sunt supermaket-uri cu apa si diverse peste tot, ca sa-ti iei sa ai seara in camera.
am fost si in club in aer liber, f frumos.
regret k nu am fost la pamukale dar la pranz era cumplit de cald si nu stiam dc o sa am pe unde sa ma ascund acolo, din poze nu parea sa fie decat apa calcaroasa si muuult soare. pe plaja nu se putea sta la pranz, decat sub umbrela si pe sezlong (contra cost - hotelul meu nu le avea incluse in pret) si trebuie sa ai papuci ca frige nisipul f tare.
am mai fost la aquapark la intoarcearea dintr-una din excursii am coborat acolo, la ala cu delfini dar nu erau spectacole atunci. avea garderoba, dar oricum poti sa-ti lasi lucrurile oriunde, nu dispar. nu e voie cu nici un fel de bijuterie pe tine, ca sa nu te accidentezi. m-am intors la hotel cu o cursa gratuita a aquapark-ului.
pentru suveniruri am negociat in ultima zi, am luat tot intr-un singur loc, cani, rahat, narghilea mica cu tutun si carbuni, etc.
sper ca ti-am raspuns la intrebari!
kudika136944
Postat pe 12 Martie 2010 17:40
am uitat ceva: o aripa a hotelului dadea si spre o moschee, avea ca tot hotelul vedere la mare, dar cei care stateau acolo erau cam deranjati de rugaciunile facute la megafon. la mine nu se auzea nimic dar eram in partea diametral opusa, iar vederea la mare nu a costat in plus cum e la bulgari, poate datorita faptului ca asa e hotelul construit.
enjoy!
kudika136944
Postat pe 12 Martie 2010 17:49
Kusadasi este un oras port frumos , dar ai de vizitat multe obiective turistice.
Nu uita de Efes cel mai vechi oras antic, are peste 4000 ani.
Casa Sf . Fecioare Maria.
Daca te duci la casa Sf Maria , nu uita sa-ti iei hartie si un pix ca sa-ti pui o dorinta si sa lasi biletul la zidul de acolo. Sa iei si o sticla goala sa iei apa de la izvorul de la casa Sf. Fecioare.
La cativa km ,nu rata sa vizitezi satul Sirince , unde lumea a ramas in urma cu 100 de ani , aici se mananca o placinta buna cu spanac , branza sau carne.
Daca iti place pestele in Kusadasi pe malul marii in orice restaurant cere hamsie prajita , are un gust demential si bea bere Efes , dupa mine e cea mai buna bere
Nush de hotelul tau , eu am stat la Adakule intr-un golfulet pe malul marii.
Pentru shoping in bazar in centru , sunt multe.
Mie mi-a placut.
kudika143611
Postat pe 13 Martie 2010 02:59
Buna! Si eu am fost in Kushadasi in 2008! Am stat la Egeria Beach Club hotel 4*(pe langa kushadasi, dar la agentie ne-au zis ca e in oras), insa hotelurile din turcia sunt cu o stea mai putin la calitate.

Mancarea este foarte buna, te sfatuiesc sa-ti iei all inclusive, sa nu mai stai dupa-amiaza sa cauti mancare prin statiune. Am fost cu masina, am facut destul de mult pe drum (din Bucuresti) dar daca ma mai duc, tot cu masina ma voi duce. Am fost si in Grecia, Halkidiki, dar daca ar fi sa aleg intre cele 2 tari, tot Turcia as alege. Turcii sunt oameni foarte buni, saritori, nu accepta bacsis(cica e pacat la ei), vorbesc engleza si pe la magazine si romana.

Intr-o zi am fost la ADALAND, un aqua park foarte tare unde am stat de dimineata pana seara. Merita vazut pt ca e chiar in Kushadasi. Poti sa te duci individual si sa-ti iei bilet la intrare.

De hotelul la care vrei sa mergi nu stiu nimic, dar asigura-te de la agentie ca-ti va da o camera ok. Ce mai, o sa-ti placa si nu vei regreta ca ai ales Turcia- Kushadasi!!!

Si eu tocmai mi-am luat bilet weekendul asta, dar de data asta pt Bulgaria. La anul ma voi duce iar in Turcia! Vacanta placuta si nu da inapoi! (parerile sunt impartite pt toate hotelurile, de la cele de 3* pana la cele de 5*)
cristinutzza1987
Postat pe 15 Martie 2010 10:06
buna..am fost vara trecuta in kusadasi in turcia..la aqua fantasy....varianata cu all inculsiv este cea mai conevanibila..include cazarea 3 mese pe zi si intrarea la marele parc de distractie gratuita.....pt consumul bauturilor si al alimentelor din cadrul complexului poti apela la o modalitatea mai rapida de plata....iti dau de la holet un card pe care tu iti bagi cati bani vrei si apoi peste tot platesti numai cu acel card...evitand astfel riscul pierderii banilor...in hotelul Aqua fantesy..care face parte din compelxul cu accelasi nume bauturile racoritoare pot fi servite gratuit la barur hoteluluinacesta fiind de 5 * din cate imi amintesc da 5 *...la subsolul fiecarui hotel din complex se gasesc magazine artizanale..specifice turciei..de asemenea si magazine cu haine incaltamainte si altele... salile de internet sali de jokuri biliard boowling tenis de masa..toate se gasesc la subsolul hotelelor.... complexul are plaja privata inconjurata de un frumos peizaj.... exista si posibilitatea unei plimbari cu sckijetul pe mare sau admirarea apusui de soare de pe un"pod" care merge in larg...merita banii..:D
kudika146861
Postat pe 17 Martie 2010 18:38
Buna fetelor! Eu am fost de mai multe ori in Kusadasi si daca vreti un hotel cochet si frumos va pot recomanda Fantasia De Luxe, mie mi-a placut mult hotelul. Un alt hotel incredibil de frumos este si Paloma Pasa Resort!
kudika338059
Postat pe 28 Decembrie 2010 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vacanta ta cu nonametravel 1 De la: piatapietelor18 18 August 2009 12:15
salut, am nevoie de toate parerile voastre :) 13 De la: geo_x 9 Iunie 2009 12:50
SERVICII TRANSPORT EUROPA TRAVEL 1 De la: kudika439157 19 Septembrie 2011 21:13
pilde 3 13 De la: i_andra 21 Septembrie 2009 12:55
credeti in destin?? 9 De la: car3less 11 Iulie 2009 00:30