Setari Cookie-uri

Ce sa mai fac?am ajuns la exasperare

Buna seara dragi oameni.
Am si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu prietena mea.Sa spunem ca de foarte mult timp incerc sa i deschid ochii, si ea nu vrea sa accepte realitatea.Are o relatie de 5 ani cu un baiat care cica ar iubi-o dar nu da nici 2 bani pe ea.Am incercat sa i atrag atentia ca un comportament ca al lui denota ca nu are nici o treaba cu ea.Ea nimik.Nu spun ca are toate defectele:este plictisitor, e enervant, are figuri, are bani dar e o chitra de om de nu ar lua nici o sticla de apa minerala, e profitor(se autoinvita peste tot face bella vita pe banii altora), e tupeist si n plus o face pe prietena mea sa se simta ca ultimul om.Nu mai zic ca e atat de zgarcit incat de Craciun, de ziua ei, de ziua Femeii o floare nu i a luat...imi vine sa l sun si sa i zic vreo doua.nu mi vine sa cred cat de nesimtit e.
Dati-mi si mie un sfat va rog, ce as mai putea sa mai fac omeneste ca sa o conving ca nu e pt el.E a nu-l iubeste dar..i e mila de el
love_strike
Postat pe 8 Martie 2010 23:33
Da ia sucit mintile rau.Sfatul dai un definitivat.Spunei ca daca nu vrea sa accepte realitatea, si ajutorul tau de a o face sa inteleaga ca acel baiat nu o merita, o parasesti, si o lasi singura sa vada realitatea.Si mai cred ca la es e o iubire platonica.
kudika098645
Postat pe 8 Martie 2010 23:41
Da ia sucit mintile rau.Sfatu ? l dai un definitivat.Spunei ca daca nu vrea sa accepte realitatea, si ajutorul tau de a o face sa inteleaga ca acel baiat nu o merita, o parasesti, si o lasi singura sa vada realitatea.Si mai cred ca la e a e o iubire platonica.
kudika098645
Postat pe 8 Martie 2010 23:43
Si mai poti face ceva.Pe cit se poarta ala de urit cu ea, tu fii inversul lui.Ca sa vada diferenta , dintre cel ce o respecta si o iubeste, si celalant care e un badaran.
kudika098645
Postat pe 8 Martie 2010 23:45
De la: love_strike, la data 2010-03-08 23:33:18Buna seara dragi oameni.
Am si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu prietena mea.Sa spunem ca de foarte mult timp incerc sa i deschid ochii, si ea nu vrea sa accepte realitatea.Are o relatie de 5 ani cu un baiat care cica ar iubi-o dar nu da nici 2 bani pe ea.Am incercat sa i atrag atentia ca un comportament ca al lui denota ca nu are nici o treaba cu ea.Ea nimik.Nu spun ca are toate defectele:este plictisitor, e enervant, are figuri, are bani dar e o chitra de om de nu ar lua nici o sticla de apa minerala, e profitor(se autoinvita peste tot face bella vita pe banii altora), e tupeist si n plus o face pe prietena mea sa se simta ca ultimul om.Nu mai zic ca e atat de zgarcit incat de Craciun, de ziua ei, de ziua Femeii o floare nu i a luat...imi vine sa l sun si sa i zic vreo doua.nu mi vine sa cred cat de nesimtit e.
Dati-mi si mie un sfat va rog, ce as mai putea sa mai fac omeneste ca sa o conving ca nu e pt el.E a nu-l iubeste dar..i e mila de el


exista o vorba : " facerea de bine e futere de mama " din exp[erienta iti spun, daca nu iti cere ajutorul, nu il oferii ... se va trezii ea la un moment dat ... omul din experiente invata iar ea trebuie sa si le traiasca si pe ale ei pana s se invete ... face parte din procesul continuu de maturizare
Arthur_Rogers
Postat pe 8 Martie 2010 23:48
Si de ce s-ai fie mila de el?
asta iti spune ea tie, dar il iubeste.Iti spune asta ca sa nu te piarda.
kudika098645
Postat pe 8 Martie 2010 23:48
si eu am o pritena ..e in acelasi stadiu..nu pot sa zic ca si acesta este profitor..insa nu participa cu nimic in viata ei ,nici macar cu om discutie clara in ceea ce-i priveste viitorul impreuna si toate aste adupa 5 ani in care se intalnesc cand isi doreste el ..si asta mai mult sexual ..nu vrea mai mult cu ea ,dar nici fara ea nu poate(cica) ..si mai trebuie mentionat faptul ca amandoi se apropie de 30 ani
ionelaela
Postat pe 9 Martie 2010 01:00
eu consider ca...ti/ai facut datoria ca prietena...sa ii atragi atentia ..si sa/i expui punctul tau de vedere cu privire la ...situatia in care este....ca asta fac prietenii doar...isi expun perceptia personala...sau modul cum vad ei lucrurile...cu privire la ce vad....dara in acelasi timp....mi se pare ca nu ii poti impune cu cine sa fie intr/o relatie si cu cine nu!...e adevarat ca ...nici ea nu te poate obliga sa/i ramai prietena in continuare....dar daca nu iti convine o astfel de prietena...careia nu ii poti impune punctul tau de vedere in stilul ei de viatza...renunta la prietenia cu ea....dar nu indrazni sa faci afirmatia ca ...pentru ca ii doresti binele...binele pe care il vezi tu...incerci tu sa ii impui...cu cine sa traiasca si cu cine nu!!...e treaba ei...ca nu/i traiesti tu viatza!!!...si chai daca sunteti prietene...nu sunteti copii identice care sa ganditi la fel si sa aveti acelasi destin....
....si mai e o treaba....dincolo de anumite limite...mi se pare ca nu au voie prietenii...oricat ar fi ei de prieteni sa se implice in viatza intima a unui cuplu...punct
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 04:38
io daca as avea prietene de astea care sa imi zica mie...ca persoana cu care sunt nu li se pare lor a fi de buna calitate....as renunta la astfel de prietene....ce stiu ele ce treaba am io cu el!...e treba mea si nu tre sa o stie prietenele!!...adiac ce fac?...o bag in patul meu cu el si pe prietena???...io cred ca nu ...
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 04:42
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-09 04:42:29io daca as avea prietene de astea care sa imi zica mie...ca persoana cu care sunt nu li se pare lor a fi de buna calitate....as renunta la astfel de prietene....ce stiu ele ce treaba am io cu el!...e treba mea si nu tre sa o stie prietenele!!...adiac ce fac?...o bag in patul meu cu el si pe prietena???...io cred ca nu ...


asa e ..nici eu nu intervin in viata ei personala sau intima..pot fii doar umarul pe care se poate plange oricum pentru ca-mi este o persoana f draga ..numai ca are valul iubirii peste ochi..
ionelaela
Postat pe 9 Martie 2010 21:47
Bine asta e parerea ta si o respect.Dar daca ai fi atata de indragostita de el si nu i-ai vedea defectele si s ar comporta foarte nasol cu tine..ar mai si umbla cu altele..nu ai vrea ca o prietena sa te aduca pe linia de plutire?Sau ai prefera sa treaca anii pe langa tine , sa ti pierzi cele mai frumoase momente din viata doar ca sa fii alaturi de un om care nu merita?Si-n plus...tu sa declari ca esti nefericita langa el...dar prietenele tale sa nu dea doi bani pe viata ta?Daca ai astfel de prietene...mai bine nu le-ai mai avea...Eu sunt dedicata prieteniei,..si daca mi vad o prietena ca sufera, suferinta ei e si a mea...
love_strike
Postat pe 12 Martie 2010 11:22
De la: love_strike, la data 2010-03-12 11:22:05Bine asta e parerea ta si o respect.Dar daca ai fi atata de indragostita de el si nu i-ai vedea defectele si s ar comporta foarte nasol cu tine..ar mai si umbla cu altele..nu ai vrea ca o prietena sa te aduca pe linia de plutire?Sau ai prefera sa treaca anii pe langa tine , sa ti pierzi cele mai frumoase momente din viata doar ca sa fii alaturi de un om care nu merita?Si-n plus...tu sa declari ca esti nefericita langa el...dar prietenele tale sa nu dea doi bani pe viata ta?Daca ai astfel de prietene...mai bine nu le-ai mai avea...Eu sunt dedicata prieteniei,..si daca mi vad o prietena ca sufera, suferinta ei e si a mea...


insa din pacate din prostii d-astea femeile sunt asa de orbite incat sunt in stare sa rupa o pritenie de pret pt un nefericit d-asta
ionelaela
Postat pe 15 Martie 2010 21:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietenia dintre un barbat si o femeie 57 De la: BEL_AMY1 8 Februarie 2011 09:46
colega si ...prietena mea...?? 37 De la: carmenul 2 Ianuarie 2014 00:16
Despre prietene 130 De la: lacrasar 7 Martie 2009 12:40
Fazanu cu poveste 716 De la: luyyzz 21 Decembrie 2009 23:45
BOYFRIENDS 24 De la: d_soara_Criss 18 August 2009 13:56