Setari Cookie-uri

Nu stiu cum sa il ajut.....

Buna tuturor! Sunt cu prietenul meu de un an de zile. Este un baiat minunat, se poarta extraordinar de frumos cu mine,ma iubeste enorm si il iubesc la fel de mult. Va intrebati probabil unde este problema atunci... Pai mica sau mai degraba marea problema este ca joaca rummy pe bani si bineinteles pierde. El are 23 de ani si e student in ultimul an la drept iar eu 22. Isi doreste si el sa renunte la acest viciu dar sp k este k o boala si nu se poate lasa. Ne dorim un viitor impreuna dar e sigur ca daca lucrurile vor continua asa e putin probabil.De fiecare data, dupa ce joaca are remuscari,imi promite ca va fi bine si spune ca nu vrea sa ma piarda. Mi se rupe sufletul si nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa renunt la el pentru ca e un baiat extraordinar si il iubesc din tot sufletul. As vrea sa il ajut dar nu prea stiu cum. Daca aveti cunostinta de astfel de cazuri, sau aveti vreo idee va rog sa ma ajutati cu un sfat.
tinna44
Postat pe 9 Martie 2010 15:49
varianta 1 ori te duci tarree si il lasi!

varianta 2 faci un credit sa aibe si el bani!
one_size
Postat pe 9 Martie 2010 21:11
dupa parerea mea, tinand cont ca probabil ati avut deja nenumarate discutii serioase legate de acest subiect, tu ai putea sa-l ajuti determinandu-l sa evite anturajele in care se practica acest "drog". Sa luam ca exemplu copiii mici: Vor o jucarie sau o prajitura sau orice altceva si nu au voie(stim ca ce este interzis este tentant si e valabil la toate categ. de varsta). Ca sa eviti sa superi sau sa eviti ca respectivul copi sa-ti faca o scena sau pur si simplu sa nu inteleaga"de ce nu e voie",intai ii explici(in cazul tau dicutiile serioase despre care vbeam) apoi ii distragi atentia cu o alta jucarie, cu alta prajitura, cu alta activitate in care sa-l insotesti...in felul asta uita intr-un mod placut de interdictia de mai devreme.. am dat exemplul asta p ca in cazul de fata eu, ca ciitor, nu stiu detalii despre voi 2,despe cum va petreceti tmpul, c va place sa faceti etc...am recurs l un exemplu obiectiv...
Risha
Postat pe 9 Martie 2010 21:36
in general dependentele astea nu trec cu cateva sfaturi, doua trei lacrimi si multe rugaminti, astea din partea ta evident. in stadiul asta al problemei nu vad ce ai putea face tu. el trebuie sa aiba o MARE vointa sa se lase, si din momentul in care va decide sa lase in urma jocurile el singur va evita orice fel de intalnire cu partenerii de joc, orice fel de tentatie. acuma n'ai spus cat de des joaca. ca si eu am avut 2 ani in care fiecare sambata non stop jucam numai rummy cu prietenii, uneori pe bani alteori pe pedepse, chestii . dar asta nu inseamna ca eram dependenta. daca joaca o data pe sapt e ok, depinde si de cat de mult pierde, si scuza'ma ca'ti spun, dar daca pierde sume maricele de bani e un prost s'o mai faca si a doua oara si a treia oara. in concluzie tu ai sa'ti mananci viata langa un asa un om las. halal barbat mai e daca nu are vointa!
Shhh
Postat pe 9 Martie 2010 21:46
joaca cam o data pe luna cand il apuca frustrarea k nu are bani. el nu are serviciu si e intretinut momentande mama lui. intradevar are o problema de vointa. momentan incearca sa isi gaseasca de munca si invata pentru a intra la INM. el joaca in speranta k va da "marea lovitura", dar pierde de fiecare data. ultima data a pierdut km 500 de RON, dar a pierdut si mai mult. a avut o perioada in care a lucrat si nu a mai jukt timp de vreo 10 luni. isi da seama k are o problema si o considera o boala. am stabilit sa mearga la un psiholog si vom merge si la biserica impreuna. sper sa fie bine! stiti cazuri de impatimiti care au renuntat? e vreo sansa sa se lase?
tinna44
Postat pe 9 Martie 2010 22:03
stiu doar doua cazuri, ambele probleme legate de jocurile de noroc, au inceput in tinerete cu tampeniile astea, si'au format si o familie si acum distrug tot ce e mai frumos. unul are o fetita de 4 ani, a plecat in Italia pt a munci cu nevasta'sa, dar s'a bagat in jocuri, a trimis copila in tara, sta la bunici de 2 ani, femei'sa e distrusa, ea munceste si plateste datoriile lui. celalalt caz, el are un baietel, abia daca isi gaseste cate un servici, dar la ziua de salar incep minciunile, ba ca nu i'au dat banii, ba ca i'au furat portofelul, ba ca a avut o datorie, si o mie de alte scuze, de fapt el joaca toti banii, dar mai si castiga in schimb nu aduce acasa la copil NIMIC!! mai mult, au facut un imprumut la provident pt niste datorii, si el a furat banii din casa si i'a jucat, evident a pierdut. nici unul nu constientizeaza gravitatea problemei. sotiile lor i'au stiut asa dinainte de a se casatori cu ei si uite unde au ajuns. sa'ti dea D'zeu rabdare si putere, iar lui minte multa.
Shhh
Postat pe 9 Martie 2010 22:19
Dai un definitivat.Ori remi, ori tu.sI Spunei ca daca te iubeste asa mult, sa faca asta ptr. tine si iubirea voastra, alfel te va pierde ptr.totdeauna.
kudika098645
Postat pe 16 Martie 2010 12:20
Trebue sa fii hotarita si sa pui piciorul in prag.Daca acum nu faci nimic si ajungi sa te casatoresti cu el asa iti va minca toata viata.Caci va deveni din obisnuita viciu si e grav.Asta trebue sa faci.
kudika098645
Postat pe 16 Martie 2010 12:35
BUNA,SUNT IOANA AM 48 DE ANI SI AM INTRAT SI EU PE AICI ,, AM CITIT CE SCRII TU AICI SI MI-AM ADUS AMINTE DE MINE CAND ERAM MAI TANARA,ATUNCI L-AM CUNOSCUT PE" SOTUL MEU" AM PUS GHILIMELE , INCA NU SUNTEM CASATORITI ,DESI AU TRCUT 15 ANI DE ATUNCI NU POT SA UIT NERVII PE CARE MIII FACEAM CAND SOTUL MEU MERGEA IN BARURI SI DADEA APROAPE TOTI BANII LA JOCURILE DE NOROC [APARATE], STIU CE SIMTI, AM TRAIT ACESTE CLIPE GROAZNICE CATIVA ANI BUNI , NU STIU CARE ESTE STAREA TA ,MATERIALA SI SOCIALA DAR EU AM SUFERIT FFFF MULT PANA CE AM REUSIT SA -L FAC PE SOTUL MEU SA RENUNTE LA APARATELE ACELEA ,DACA VREI CU ADEVARAT SA-L PASTREZI SI SA LUPTI PENTRU EL, SA NU MAI JOACE REMI AI O SARCINA FFF GREA PENTRU CA O SA TE DISTRUGI TU, PHSIHIC, DAR TU STI DACA MERITA INCEARCA IN PRIMUL RAND TREBUIE SA-L SCOTI DIN ANTURAJUL IN CARE A INTRAT SA VA FACETI ALTI PRIETENI SI SA EVITE PE CAT POSIBIL CERCUL IN CARE UMBLA TRBUIE SA PLEC SUUUUUCCES
ioana_bebec_yahoo_com
Postat pe 17 Martie 2010 11:39
Din ce am vazut poate fi o boala foarte nasoala. Incearca la psiholog bun. Daca nici dupa ce se angajeaza si are bani nu se lasa atunci ... nu stiu ce se poate face.
ilovethisgame
Postat pe 18 Martie 2010 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 20 De la: yumalai 8 Februarie 2010 18:08
lacrimi pt un barbat care ma iubeste dar eu nu stiu ce sa fac 30 De la: liliana_2007 24 Martie 2013 13:07
eu balanta-el rac credeti ca avem vreo sansa???? 29 De la: DiavolytaTa 20 Aprilie 2009 22:11
Totul despre cresterea in inaltime 2 De la: xeniutza_jojo 1 Noiembrie 2009 20:52
Sunt frustrata......:(((( 21 De la: kudika322371 1 Octombrie 2010 16:59