Setari Cookie-uri

dragoste ..sau obisnuinta?

vorbesc cu un baiat din liceu, toate bune si frumoase pana la un pas ce ne-a diferentiat viata din punct de vedere al studiilor..eu am mers l o facultate aici in oras el intr-un altul si ne e imposibil si destul de costisitor sa ne vedem mai des de 3 saptamani..cu toate astea as putea sa relatez k acea comunicare si dragoste sa cam risipit..neenumarate conflicte intervenind ulterior si..gandul kk el nu e chiar tot ce imi doresc ma face sa fiu nemultumita..sa cred k ma respecta mai putin si ca a intervenit obisnuinta..faptul k el nu admira tot ce fac..nu il intereseaza ce imi place si nu stie nici ce inseamna de fapt facultatea pe care o fac..imi da de inteles k se gandeste doar la el...dar de fapt asta si este imi lauda realizarile si crede ca doar ceea ce face el este destul de important..restul e pe lokul urmator..as inceta aceasta relatie dar nu am cunoscut inca pe nimeni care sa inlokuiasca catusi aceasta absenta a lui..oare sa continui aceasta relatie sau...sa ii gasescc un sfarsit..astept pareri pe forum..popici
kudika052779
Postat pe 18 Martie 2010 23:14
Tare mi-as dori si eu sa aflu raspunsul la aceasta intrebare...Unde e limita dintre dragoste si obisnuinta?
Cred ca ar trebui sa luati o pauza.Daca ii simti lipsa....poate chiar e vb de dragoste. .Multa bafta!
pissy
Postat pe 19 Martie 2010 19:43
De la: pissy, la data 2010-03-19 19:43:09Tare mi-as dori si eu sa aflu raspunsul la aceasta intrebare...Unde e limita dintre dragoste si obisnuinta?
Cred ca ar trebui sa luati o pauza.Daca ii simti lipsa....poate chiar e vb de dragoste. .Multa bafta!



Se poate sa ii simta lipda...tot din obisnuinta :)
Summer_
Postat pe 19 Martie 2010 19:48
deci vb cu un baiat de la liceu....acum esti la faculatate.....nu conteaza anul ,conteaza ca esti si distanta te-a facut sa iti dai seama de multe lucruri pe care pana sa pleci nu le luai in seama,parerea mea este ca ar trebui sa luati o pauza dar,in nici un caz sa nu te gandesti inca la o alta relatie pt ca din proprie experienta iti spun ca nu ar fi tocmai indicat.....
kudika148171
Postat pe 23 Martie 2010 13:03
obisnuinta....in opinia mea apare in orice lucru pe care il faci in viata de zi cu zi.....obisnuinta intr-o relatie care implica un cuplu este ceva inevitabil....doar ca,dragostea poate sa faca "obisnuinta "un lucru minunat,de ex: eu -am fost- timp de 2 ani si jumatate cu un tip,am petrecut foarte mult timp impreuna ,am mers chiar si la facultatea din orasul in care locuia el, asta acum 1 an jumate,toate bune si frumoase dragoste era -obisnuinta era,si nu deranja,monotonia......prea tineri inca,daaar.....incompatibilitatea,nepotrivirea de caracter.....era prea evidenta ,prea apasatoare pt mine uneori si pt el,ceea ce vreau sa zic este ca obisnuinta face parte dintr-o relatie si nu "ea" e de fapt problema,ci faptul ca ne incapatanam sa credem ca poaaate cu timpuuul ,pooaaate dupa ce ne vom cunoaste ....-va fi mai bine.....adica NE VOM POTRIVI,dupa care ne dam seama ca am astpetat,am incercat,chiar am insistat prea mult si ne pare rau......parerea mea e ca nu ai de unde sa stii de la inceput dar poti macar sa analizezi mai mult.....
kudika148171
Postat pe 23 Martie 2010 13:15
eu cred k un om care iubeste nu critik sau lasa persoana iubita pe locul doi.......daca te iubea intradevar facea tot posibilul sa va mearga bine.....poate k tu il iubesti dar el nu te iubeste indeajuns....spune-i k vrei sa iei o pauza,sa vezi cum reactioneaza.Si asa ai sa vezi si sentimentele tale daca il iubesti sau este obisnuinta,oricum nustiu cat ai sa-ti dai seama daca il iubesti sau nu....pt k un sentiment tot exista.
BlAcK_PuMA
Postat pe 24 Martie 2010 01:39
..obisnuinta...
cami_goanga10
Postat pe 26 Martie 2010 18:49
Salut..
Mi-ash dori si eu sa-mi expun parerea.
Despre toate ce ai relatat, pare a fi mai mult o obisnuinta, decit dragoste. Da e corect ca dragoste la departare nu exista, dar aici nu e cazul tau.. Cum ai spus ca el nu apreciaza ceea ce tu faci, sau nu se intereseaza mai detaliat depre tine , despre ce iti place si ce nu , atunci el nu e pentru tine.. Chiar daca sunteti departe unul de altul, aceasta nu incurca...Persoanele dragi mereu trebuie sa shtie una despre alta, sa se completeze unul pe altul..sa fie armonie..Da, cauza este departarea si nu numai, chiar daca o sa fiti alaturi unul de altul, voi o sa incepeti sa vedeti minusurile voastre , sa va enerveze ceva etc... Cel mai bine o sa fie daca o sa analizati bine cazul dat si sa luati o decizie corecta si finala.Sigur ca aceasta o sa fie dificil, dar mai bine o sa fie pentru ambii: Sau acceptati totul asha cum este, sau puneti punct relatiei. Fiindca daca inchizi o usha , atunci ti se deschide o a doua usha.. Nu trebuie sa zici , ca pina cind nu ii gasesti inlocuitor.. Mai devreme sau mai tirziu vei gasi persoana de care ai nevoie si de care iti doreshti..!! La sigur!! Multa bafta si ia decizia corecta, asculta-ti inima!!
mimi101010
Postat pe 6 Aprilie 2010 11:35
Da si eu ma trezesc adesea intrebandu-ma acelasi lucru ca si tine ... si pe zi ce trece imi dau seama ca este vorba de o obisnuinta :) ....Pentru ca de ar fi dragoste 100% nu am fi atat de confuzi ....In orice caz este acea obinuinta dezvoltata din senzatia de atasare parerea mea...si probabil ca de indata ce vei intalni o alta persoana care iti va readuce aminte ce inseamna fluturii in stomac, de mult uitati intr-un coltisor ai sa iti readuci aminte si de unde incepe dragostea si ce inseamna ea...si nu te invinovati pentru ca nu tu ai fost cea care s-a indepartat de relatie, poate e o nepotrivire de caracter care s-a hranit din certuri si creste pe zi ce trece. Ti-am zis si mie mi se intampla...Tu nu trebuie decat sa realizezi daca aceste conflicte pot fi stapanite sau oprite definitiv, ca dragostea sa reapara...totusi e greu sa o iei de la inceput intr-o relatie veche...numai un om puternic poate face asta parerea mea.Mult succes!
kudikagirl05
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa invat mai repede???????? 30 De la: LisaMe 25 Iunie 2015 10:19
extramoney in concediu de maternitate 4 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:40
hellp=( 13 De la: kolina 16 Ianuarie 2012 14:13
help me urgent, maine am interviu, cum ma imbrac?? 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 21:16
sfaturi va rog 8 De la: elenarthemiss 11 Decembrie 2013 10:19