Setari Cookie-uri

o poveste frumoasa dar cu final trist...

A aparut in viata mea tocmai cand aveam mai multa nevoie de cineva...sunt casatorita si am un copil,dar nu am o casnicie fericita.Cu El am avut o relatie acum 10 ani si ne-am "intalnit" pe net ,anul trecut.Un an am vorbit cu el,si ne-am spus atatea lucruri frumoase,el a zis sa ne intalnim,dar nu eram inca pregatita ptr asa ceva,apoi am vazut niste poze pe hi5 cu el si una,si m-am suparat rau de tot,el si-a dat seama si a facut-o pe respectiva sa-si stearga pozele,fara sa-mi spuna mie nimic despre asta si l-am iertat.Am inceput sa vb cu el tot mai des,el era tot pe mess si apoi a inceput sa faca tot felul de faze pe care nu le intelegeam...vorbeam cu el,era asa de dragut ,imi spunea lucruri frumoase,ca nu vrea sa se certe cu mine niciodata si ca nu vrea sa ma supere cu nimic,eu ii povesteam de problemele din casnicia mea,a incercat sa ma faca sa inteleg ca trebuie sa divortez,a inceput chiar sa ma intrebe de copilul meu...iar apoi dupa tot ce vorbeam avea perioada cand nu mai intra pe mess cate 2 sapt. sau intra pe inviz.Am crezut ca ma evita,lucrul asta s-a intamplat de vreo trei ori si apoi asa ,odata l-am intrebat ceva pe mail si mi-a raspuns imediat si mi-a zis sa-l sun ,pana atunci nu mai vb cu el la tel.Si l-am sunat...a fost,nu stiu,parca eram blocati amandoi,nu-mi gaseam cuvintele ...aveam niste emotii... si el la fel.Dupa3 zile de la faza aceasta am vb cu el iar pe mess si mi-a spus din nou aceleasi lucruri dragute,chiar si faptul ca daca ar fi sa fiu iubita sau sotia lui mama lui m-ar iubi ca pe sora lui...am ramas socata de astfel de vorbe,apoi mi-a spus sa-l sun intr-o ora si sa vorbim mai multe si l-am sunat...am vb cu el tot felul,ne-am amintot de cand eram impreuna acum 10 ani si apoi mi-a zis sa-l sun a doua zi.Eram asa de fericita,de-abia asteptam sa vina a doua zi sa vorbim,eram sigura ca urma sa ne intalnim,deja visam si apoi ...totul s-a naruit.L-am sunat si nu mi-a raspuns,nu a mai intrat nici pe mess,i-am trimis mesaj ,am crezut ca s-a intamplat ceva cu el si culmea e ca mi-a raspuns,mi-a zis ca e bine si ca "mai bine fara mess o perioada",nu am inteles ce-a vrut sa zica cu asta si i-am scris din nou,l-am intrebat daca eu il deranjez dar nu mi-a raspuns.M-am enervat f. rau si i-am scris din nou,i-am spus lucruri care nu cred ca i-au placut,l-am facut imatur si iresponsabil ptr ca nu vrea sa-mi spuna care e problema ,de ce face asta,l-am acuzat ca a vrut doar sa se razbune pe mine ptr ce a fost acum 10 ani intre noi si altele...iar la final i-am scris ca daca isi revine la normal si vrea sa-mi dea o explicatie sa ma caute pe mess.Si culmea ca a doua zi a intrat pe mess,l-am vazut online pe program de verificat cine e pe inviz.,dar nu am intrat ,nu vroiam sa creada ca-s disperata.Si apoi gata...nu a mai intrat altadata...de o luna de zile nu mai intra deloc pe mess si si-a anulat si contul de hi5,stia ca intru ptr ca el imi daduse linkul sa-l vad in poze cum arata.Am plans ca disperata nopti intregi, simteam ca nu mai am aer sa respir,ca totul s-a naruit fara el...el care era mereu acolo de cate ori eram suparat,imi spunea lucruri dragute si ma facea sa rad.Si apoi am intrat pe contul de hi5 a lui tipa cu care l-am vazut in poze si stupoare...avea pus la status ceva de genul:"plec departe de tot ce-am pierdut",si avea cateva poze noi puse cu tot felul de comentarii ca si cum s-ar fi despartit de cineva... intr-unul chiar zicea ceva de o "EA din viata ta"...adica a lui.
Acum sunt intr-o bezna totala ,nu mai stiu ce sa cred...ma evita pe mine totusi sau pe respectiva?Atunci de ce nu mi-a raspuns la mail-uri si de ce nu mi-a raspuns a doua zi la tel??Si totusi a intrat pe mess cand i-am trimis ultimul mail...nu stiu ce sa cred si ce sa fac,m-am jurat ca nu-l mai caut ...m-am gandit si la varianta ca poate vrea si ceva timp de gandire,ptr ca totusi sunt maritata si am un copil...ce sa fac?Sa mai astept sa vad ce se intampla?O sa mai intre oare pe mess vreodata sau o sa renunte la id-ul asta cum si-a inchis si contul de hi5?Poate l-a enervat aia ,poate-l teroriza...si cum el e foarte ofticos e posibil sa fi reactionat asa...va rog dati-mi un sfat,ce sa fac?El sta in alt oras deci exclus sa ma intalnesc cu el si sa-l intreb.Sa mai astept,oare totusi pe mine ma evita sau vrea sa-si regleze conturile cu respectiva si intre timp sa se mai gandeasca daca vrea ceva de la mine.Dati-mi un sfat,va implor ptr ca simt ca-mi pierd mintile.
kudika047649
Postat pe 23 Martie 2010 18:15
oare de ce va complicati viata ? stau si ma intreb?!
coldwind
Postat pe 23 Martie 2010 18:29
De la: kudika047649, la data 2010-03-23 18:15:37A aparut in viata mea tocmai cand aveam mai multa nevoie de cineva...sunt casatorita si am un copil,dar nu am o casnicie fericita.Cu El am avut o relatie acum 10 ani si ne-am "intalnit" pe net ,anul trecut.Un an am vorbit cu el,si ne-am spus atatea lucruri frumoase,el a zis sa ne intalnim,dar nu eram inca pregatita ptr asa ceva,apoi am vazut niste poze pe hi5 cu el si una,si m-am suparat rau de tot,el si-a dat seama si a facut-o pe respectiva sa-si stearga pozele,fara sa-mi spuna mie nimic despre asta si l-am iertat.Am inceput sa vb cu el tot mai des,el era tot pe mess si apoi a inceput sa faca tot felul de faze pe care nu le intelegeam...vorbeam cu el,era asa de dragut ,imi spunea lucruri frumoase,ca nu vrea sa se certe cu mine niciodata si ca nu vrea sa ma supere cu nimic,eu ii povesteam de problemele din casnicia mea,a incercat sa ma faca sa inteleg ca trebuie sa divortez,a inceput chiar sa ma intrebe de copilul meu...iar apoi dupa tot ce vorbeam avea perioada cand nu mai intra pe mess cate 2 sapt. sau intra pe inviz.Am crezut ca ma evita,lucrul asta s-a intamplat de vreo trei ori si apoi asa ,odata l-am intrebat ceva pe mail si mi-a raspuns imediat si mi-a zis sa-l sun ,pana atunci nu mai vb cu el la tel.Si l-am sunat...a fost,nu stiu,parca eram blocati amandoi,nu-mi gaseam cuvintele ...aveam niste emotii... si el la fel.Dupa3 zile de la faza aceasta am vb cu el iar pe mess si mi-a spus din nou aceleasi lucruri dragute,chiar si faptul ca daca ar fi sa fiu iubita sau sotia lui mama lui m-ar iubi ca pe sora lui...am ramas socata de astfel de vorbe,apoi mi-a spus sa-l sun intr-o ora si sa vorbim mai multe si l-am sunat...am vb cu el tot felul,ne-am amintot de cand eram impreuna acum 10 ani si apoi mi-a zis sa-l sun a doua zi.Eram asa de fericita,de-abia asteptam sa vina a doua zi sa vorbim,eram sigura ca urma sa ne intalnim,deja visam si apoi ...totul s-a naruit.L-am sunat si nu mi-a raspuns,nu a mai intrat nici pe mess,i-am trimis mesaj ,am crezut ca s-a intamplat ceva cu el si culmea e ca mi-a raspuns,mi-a zis ca e bine si ca "mai bine fara mess o perioada",nu am inteles ce-a vrut sa zica cu asta si i-am scris din nou,l-am intrebat daca eu il deranjez dar nu mi-a raspuns.M-am enervat f. rau si i-am scris din nou,i-am spus lucruri care nu cred ca i-au placut,l-am facut imatur si iresponsabil ptr ca nu vrea sa-mi spuna care e problema ,de ce face asta,l-am acuzat ca a vrut doar sa se razbune pe mine ptr ce a fost acum 10 ani intre noi si altele...iar la final i-am scris ca daca isi revine la normal si vrea sa-mi dea o explicatie sa ma caute pe mess.Si culmea ca a doua zi a intrat pe mess,l-am vazut online pe program de verificat cine e pe inviz.,dar nu am intrat ,nu vroiam sa creada ca-s disperata.Si apoi gata...nu a mai intrat altadata...de o luna de zile nu mai intra deloc pe mess si si-a anulat si contul de hi5,stia ca intru ptr ca el imi daduse linkul sa-l vad in poze cum arata.Am plans ca disperata nopti intregi, simteam ca nu mai am aer sa respir,ca totul s-a naruit fara el...el care era mereu acolo de cate ori eram suparat,imi spunea lucruri dragute si ma facea sa rad.Si apoi am intrat pe contul de hi5 a lui tipa cu care l-am vazut in poze si stupoare...avea pus la status ceva de genul:"plec departe de tot ce-am pierdut",si avea cateva poze noi puse cu tot felul de comentarii ca si cum s-ar fi despartit de cineva... intr-unul chiar zicea ceva de o "EA din viata ta"...adica a lui.
Acum sunt intr-o bezna totala ,nu mai stiu ce sa cred...ma evita pe mine totusi sau pe respectiva?Atunci de ce nu mi-a raspuns la mail-uri si de ce nu mi-a raspuns a doua zi la tel??Si totusi a intrat pe mess cand i-am trimis ultimul mail...nu stiu ce sa cred si ce sa fac,m-am jurat ca nu-l mai caut ...m-am gandit si la varianta ca poate vrea si ceva timp de gandire,ptr ca totusi sunt maritata si am un copil...ce sa fac?Sa mai astept sa vad ce se intampla?O sa mai intre oare pe mess vreodata sau o sa renunte la id-ul asta cum si-a inchis si contul de hi5?Poate l-a enervat aia ,poate-l teroriza...si cum el e foarte ofticos e posibil sa fi reactionat asa...va rog dati-mi un sfat,ce sa fac?El sta in alt oras deci exclus sa ma intalnesc cu el si sa-l intreb.Sa mai astept,oare totusi pe mine ma evita sau vrea sa-si regleze conturile cu respectiva si intre timp sa se mai gandeasca daca vrea ceva de la mine.Dati-mi un sfat,va implor ptr ca simt ca-mi pierd mintile.


eu te sfatuiesc sincer sa revi cu picioarele pe pamant!!!! fa-ti ordine in casnicie facand abstactie de ''acel el'' !!!

anastasia_m
Postat pe 23 Martie 2010 18:32
De la: kudika047649, la data 2010-03-23 18:15:37A aparut in viata mea tocmai cand aveam mai multa nevoie de cineva...sunt casatorita si am un copil,dar nu am o casnicie fericita.Cu El am avut o relatie acum 10 ani si ne-am "intalnit" pe net ,anul trecut.Un an am vorbit cu el,si ne-am spus atatea lucruri frumoase,el a zis sa ne intalnim,dar nu eram inca pregatita ptr asa ceva,apoi am vazut niste poze pe hi5 cu el si una,si m-am suparat rau de tot,el si-a dat seama si a facut-o pe respectiva sa-si stearga pozele,fara sa-mi spuna mie nimic despre asta si l-am iertat.Am inceput sa vb cu el tot mai des,el era tot pe mess si apoi a inceput sa faca tot felul de faze pe care nu le intelegeam...vorbeam cu el,era asa de dragut ,imi spunea lucruri frumoase,ca nu vrea sa se certe cu mine niciodata si ca nu vrea sa ma supere cu nimic,eu ii povesteam de problemele din casnicia mea,a incercat sa ma faca sa inteleg ca trebuie sa divortez,a inceput chiar sa ma intrebe de copilul meu...iar apoi dupa tot ce vorbeam avea perioada cand nu mai intra pe mess cate 2 sapt. sau intra pe inviz.Am crezut ca ma evita,lucrul asta s-a intamplat de vreo trei ori si apoi asa ,odata l-am intrebat ceva pe mail si mi-a raspuns imediat si mi-a zis sa-l sun ,pana atunci nu mai vb cu el la tel.Si l-am sunat...a fost,nu stiu,parca eram blocati amandoi,nu-mi gaseam cuvintele ...aveam niste emotii... si el la fel.Dupa3 zile de la faza aceasta am vb cu el iar pe mess si mi-a spus din nou aceleasi lucruri dragute,chiar si faptul ca daca ar fi sa fiu iubita sau sotia lui mama lui m-ar iubi ca pe sora lui...am ramas socata de astfel de vorbe,apoi mi-a spus sa-l sun intr-o ora si sa vorbim mai multe si l-am sunat...am vb cu el tot felul,ne-am amintot de cand eram impreuna acum 10 ani si apoi mi-a zis sa-l sun a doua zi.Eram asa de fericita,de-abia asteptam sa vina a doua zi sa vorbim,eram sigura ca urma sa ne intalnim,deja visam si apoi ...totul s-a naruit.L-am sunat si nu mi-a raspuns,nu a mai intrat nici pe mess,i-am trimis mesaj ,am crezut ca s-a intamplat ceva cu el si culmea e ca mi-a raspuns,mi-a zis ca e bine si ca "mai bine fara mess o perioada",nu am inteles ce-a vrut sa zica cu asta si i-am scris din nou,l-am intrebat daca eu il deranjez dar nu mi-a raspuns.M-am enervat f. rau si i-am scris din nou,i-am spus lucruri care nu cred ca i-au placut,l-am facut imatur si iresponsabil ptr ca nu vrea sa-mi spuna care e problema ,de ce face asta,l-am acuzat ca a vrut doar sa se razbune pe mine ptr ce a fost acum 10 ani intre noi si altele...iar la final i-am scris ca daca isi revine la normal si vrea sa-mi dea o explicatie sa ma caute pe mess.Si culmea ca a doua zi a intrat pe mess,l-am vazut online pe program de verificat cine e pe inviz.,dar nu am intrat ,nu vroiam sa creada ca-s disperata.Si apoi gata...nu a mai intrat altadata...de o luna de zile nu mai intra deloc pe mess si si-a anulat si contul de hi5,stia ca intru ptr ca el imi daduse linkul sa-l vad in poze cum arata.Am plans ca disperata nopti intregi, simteam ca nu mai am aer sa respir,ca totul s-a naruit fara el...el care era mereu acolo de cate ori eram suparat,imi spunea lucruri dragute si ma facea sa rad.Si apoi am intrat pe contul de hi5 a lui tipa cu care l-am vazut in poze si stupoare...avea pus la status ceva de genul:"plec departe de tot ce-am pierdut",si avea cateva poze noi puse cu tot felul de comentarii ca si cum s-ar fi despartit de cineva... intr-unul chiar zicea ceva de o "EA din viata ta"...adica a lui.
Acum sunt intr-o bezna totala ,nu mai stiu ce sa cred...ma evita pe mine totusi sau pe respectiva?Atunci de ce nu mi-a raspuns la mail-uri si de ce nu mi-a raspuns a doua zi la tel??Si totusi a intrat pe mess cand i-am trimis ultimul mail...nu stiu ce sa cred si ce sa fac,m-am jurat ca nu-l mai caut ...m-am gandit si la varianta ca poate vrea si ceva timp de gandire,ptr ca totusi sunt maritata si am un copil...ce sa fac?Sa mai astept sa vad ce se intampla?O sa mai intre oare pe mess vreodata sau o sa renunte la id-ul asta cum si-a inchis si contul de hi5?Poate l-a enervat aia ,poate-l teroriza...si cum el e foarte ofticos e posibil sa fi reactionat asa...va rog dati-mi un sfat,ce sa fac?El sta in alt oras deci exclus sa ma intalnesc cu el si sa-l intreb.Sa mai astept,oare totusi pe mine ma evita sau vrea sa-si regleze conturile cu respectiva si intre timp sa se mai gandeasca daca vrea ceva de la mine.Dati-mi un sfat,va implor ptr ca simt ca-mi pierd mintile.



Un om care te iubeste nu te evita si nu te face sa suferi. E greu sa incerci sa gasesti o solutie "din interior"..dar din exterior e mult mai simplu. Ai grija de sotul tau si de copil, si ia in considerare vechea zicala " nu da vrabia din mana pe pasarea de pe gard"....Incearca sa-l eviti si sa nu te mai gandesti la el. Cand iti vin in minte amintiri cu el, gandeste-te la copilul tau, si o sa vezi ca o sa treci mult mai usor peste.
ioanam859
Postat pe 23 Martie 2010 18:37
De la: coldwind, la data 2010-03-23 18:29:06oare de ce va complicati viata ? stau si ma intreb?!


In primul rand, coldwind, indiferent de ce ai vrut sa transmiti prin mesajul tau, fa bine si nu mai judeca situatiile si oamenii daca nu poti intelege pe deplin. Cand cineva iti cere ajutorul ofera-i un sfat constructiv daca poti, daca nu abtine-te.
kudika_ludika
Postat pe 23 Martie 2010 18:38
In al doilea rand, kudika04...., celalalt mesaj care ti se adreseaza , desi brutal si "superior" , este corect. Prioritatea ta, indiferent de terta persoana, este sa iti stabilesti scopul in legatura cu casnicia ta. Trebuie sa iei o decizie corecta, in care sa faci abstractie de existenta unui viitor cu cel pentru care ai o pasiune. Pentru ca daca divortezi pentru altcineva si relatia nu va merge, vei avea de suferit atat tu, dar mai ales copilul. Deci, discuta cu sotul tau, fa-ti ordine in idei si stabiliti daca mai exista o sansa pentru casnicia voastra. Analizati diferentele dintre voi, analizati ce anume vreti de la viata si unul si celalalt, analizati-va ca si cuplu de la inceput pana in prezent si identificati ce anume nu mai merge. Daca si dupa ce ati ajuns la concluzia ca sunteti incompatibili, aveti doua solutii: ori ramaneti in casnicie de compromis pentru copilul vostru, ori divortati. Asta este o alegere pe care nu v-o poate face nimeni in loc, Singuri decideti cat puteti "duce".
Gandeste-te serios la cum va fi viata ta in cazul unui divort sau in cazul in care iti pastrezi casnicia. Trebuie sa fii constienta de plusurile si minusurile ambelor situatii.

Legat de pasiunea/iubirea ta pentru cel de al treilea: din pacate, nu iti poate spune nimeni daca va merge sau nu. Depinde cum va este scris. Insa, gandeste-te daca, nu cumva, "iubirea" pentru el este ceva trecator. Daca nu cumva ti se pare ca il iubesti pentru ca a aparut intr-un moment in care erai vulnerabila. In care, oricine ar fi venit cu propozitiile corecte, te-ar fi facut sa te indragostesti. Din ce povestesti despre el sunt inclinata sa spun ca nu vorbea serios. Dar viata mi-a dat peste nas exact cu aceeasi problema. Tot ce iti pot spune este ca, daca intr-adevar te iubeste si esti cea pe care o vrea alaturi, se va intoarce la tine mai devreme sau mai tarziu. Dar tu nu iti poti pune stop vietii tale actuale asteptand un raspuns de la el. Gaseste o modalitate sa treci mai departe si, daca...daca...daca se va intoarce la tine peste un timp, vei stii la momentul respectiv ce sa faci.

Si alte cateva precizari legate de "pasiunea" ta : in opinia mea, daca te iubeste cu adevarat, copilul tau nu va fi o problema pentru el. Daca te iubeste cu adevarat, nu are dreptul sa se bage in viata ta actuala, nici macar cu un sfat: nu are voie sa iti spuna sa divortezi....asta este numai decizia ta. Pe care trebuie sa o iei, repet, pentru ca intre tine si sotul tau lucrurile au devenit ireparabile, nu pentru ca a aparut altcineva. Si prin ireparabil nu mai refer numai la un aspect al casniciei, ci la toate aspectele luate impreuna.

In final nu iti pot dori decat sa gasesti raspunsurile in interiorul tau si sa ajungi sa fii impacata cu orice decizie ai lua.
A, si sa nu uit: nu esti prima si nici ultima in aceasta situatie...si cum au trecut altii, vei trece si tu. Nu esti mai buna sau mai rea pentru ca te afli aici. Nu lasa pe nimeni sa te judece (pentru ca o vor face). Cata vreme te impaci cu tine, cei care tin la tine nu vor dori decat sa te stie fericita, indiferent de concluzia la care va ajunge casnicia ta.
kudika_ludika
Postat pe 23 Martie 2010 19:03
Stiu ca ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui,dar...mi-e asa de greu sa trec peste.Nu o sa inteleg niciodata de ce a facut asta.El a fost cel care a insistat sa ne intalnim,el era non -stop pe mess si care incerca tot timpul sa vorbeasca cu mine,el mi-a dat nr de tel sa-l sun,el mi-a dat tot timpul de inteles prin ceea ce zicea ca tine la mine,eu nu i-am spus niciodata nimic si tocmai cand am vrut sa ma apropii de el,cand m-am hotarat ca vreau ceva mai mult de la el...a facut asta.Poate s-a speriat,e o situatie putin mai complicata.Poate vrea timp de gandire ptr ca e convins ca nu poate face o chestie de genul,hai sa ne intalnim,sa ajung probabil sa am o relatie cu el si apoi sa-mi zica :"gata,asta a fost"...si ai dreptate,daca intr-adevar ma iubeste o sa se intoarca la mine,o sa ma caute si sunt dispusa sa-i acord ceva timp,probabil o luna-doua,apoi gata,s-a terminat!Eu inca sper din tot sufletul ca se va intoarce,nu stiu de ce dar cred ca o va face mai devreme sau mai tarziu...poate ma insel,dar ceva imi spune ca chiar ma iubeste,asa cum m-a iubit si acum 10 ani.Dar e si o situatie aiurea,ptr ca el a fost prieten cu sotul meu,au copilarit impreuna.El e un tip f. de treaba si il cred ca ii este greu sa faca asta...vedem ce va fi sau daca va fi ceva...oricum multumesc mult de incurajari!daca vrei mai putem vb pe mess.Pup!!
kudika047649
Postat pe 23 Martie 2010 22:17
Te-ai gandit serios de ce nu-ti merge casnicia? Cand ai facut copilul, ai luat in calcul varianta ca el are nevoie si de tata si de mama, nu de un nene care s-o viziteze pe mami? Sincer nu sunt de acord ce ceea ce zice dna de mai sus. Daca te iubea era alaturi de tine, nu te agita si dupa te lasa asa. Un barbat matur isi asuma ceea ce face si sustine ceea ce afirma...ori el...unde este acum? Faptul ca ai o famile, in fata careia trebuie sa-ti asumi o responsabilitate, nu e o joaca, e o datorie. Poate ti-ai iubit sotul si ai plecat la drum cu el pt a depasi obstacolele si pt a va face viata frumoasa impreuna, mai ales copilului vostru. Probabil ca e greu sa treci prin aceste momente, dar cred ca trebuie sa fii o femeia matura, nu sa te comporti ca o pustoaica. Si inca ceva...daca descoperi ulterior ca sotul tau are aceleasi manifestari ca si tine ce ai face? Ti-ar placea? Eu cred ca nu...Ce i-ai raspunde copilului tau la intrebarea.."unde e tati?", "de ce mami e singura?" Esti femeie, dar nu uita ca esti si mama si asta cred ca e destul de important pt o adevarata femeie. Daca te leaga amintiri de domnul nehotarat si lucruri neconsumate, gandeste-te la ceva: "Ceea ce n-ai trait la timp, nu poti trai niciodata". Nu te lasa condusa de instincte, cum spunea cnv mai sus, nu esti singura care trece prin asa ceva, au mai trecut si altii si totusi au reusit sa fie fericiti si langa alte persoane. Lupta pt casnicia ta, pt barbatul langa, care te trezesti dimineata, tatal copilului tau, sotul tau in societate, nu dupa o iluzie care te poate costa mai mult decat ti-ai imaginat vreodata...Multa bafta!!!
uratzica
Postat pe 24 Martie 2010 11:27
De la: kudika_ludika, la data 2010-03-23 18:38:32
De la: coldwind, la data 2010-03-23 18:29:06oare de ce va complicati viata ? stau si ma intreb?!


In primul rand, coldwind, indiferent de ce ai vrut sa transmiti prin mesajul tau, fa bine si nu mai judeca situatiile si oamenii daca nu poti intelege pe deplin. Cand cineva iti cere ajutorul ofera-i un sfat constructiv daca poti, daca nu abtine-te.


am inteles situatia foarte bine ! ce voiai sa-i spun mai mult ?! ca si-a complicat viata aiurea si ca mai are si un copil care ar trebui sa fie prima prioritate ? nu judeca oamenii aiurea ! si nu arunca cu vorbe ! nu ma cunosti ! asa ca pastreaza pt tine ce ai de zis ! cine vrea sa inteleaga intelege ! fara a scrie romane ! ok?
coldwind
Postat pe 24 Martie 2010 11:34
De la: coldwind, la data 2010-03-24 11:34:44
De la: kudika_ludika, la data 2010-03-23 18:38:32
De la: coldwind, la data 2010-03-23 18:29:06oare de ce va complicati viata ? stau si ma intreb?!


In primul rand, coldwind, indiferent de ce ai vrut sa transmiti prin mesajul tau, fa bine si nu mai judeca situatiile si oamenii daca nu poti intelege pe deplin. Cand cineva iti cere ajutorul ofera-i un sfat constructiv daca poti, daca nu abtine-te.


am inteles situatia foarte bine ! ce voiai sa-i spun mai mult ?! ca si-a complicat viata aiurea si ca mai are si un copil care ar trebui sa fie prima prioritate ? nu judeca oamenii aiurea ! si nu arunca cu vorbe ! nu ma cunosti ! asa ca pastreaza pt tine ce ai de zis ! cine vrea sa inteleaga intelege ! fara a scrie romane ! ok?


1. viata este complicata si complexa. NU este nimic atat de simplu precum au impresia unii
2. nu exista prima sau a doua prioritate. este un pleonasm
3. copilul trebuie sa fie prioritatea, insa o mama este inainte de toate femeie...si una nu o poate exclude pe cealalta. Cum si un tata este inainte de toate un barbat. Astea nu se pot nega....se pot ignora, insa depinde de persoana
4. nu eu sunt cea care judeca.
5. situatiile nu se impart in bune/ rele, mature/imature etc...sunt personalizate in functie de sufletul fiecareia.
kudika_ludika
Postat pe 24 Martie 2010 11:52
E greu e foarte greu, prin ce treci.Eu7 zic sa ai rabdare, sa astepti o perioada pina isi va clarifica el situatia.Daca mai exizsta o alta probabil vrea sa discearna intr-e voi 2.Si daca te va alege pe tine te va cauta sigur.Daca nu incearca sal uiti .Si incearca sa-ti salvezi casnicia, cit inca n-ui prea tirziu.
kudika098645
Postat pe 24 Martie 2010 12:06
De la: kudika047649, la data 2010-03-23 22:17:55Stiu ca ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui,dar...mi-e asa de greu sa trec peste.Nu o sa inteleg niciodata de ce a facut asta.El a fost cel care a insistat sa ne intalnim,el era non -stop pe mess si care incerca tot timpul sa vorbeasca cu mine,el mi-a dat nr de tel sa-l sun,el mi-a dat tot timpul de inteles prin ceea ce zicea ca tine la mine,eu nu i-am spus niciodata nimic si tocmai cand am vrut sa ma apropii de el,cand m-am hotarat ca vreau ceva mai mult de la el...a facut asta.Poate s-a speriat,e o situatie putin mai complicata.Poate vrea timp de gandire ptr ca e convins ca nu poate face o chestie de genul,hai sa ne intalnim,sa ajung probabil sa am o relatie cu el si apoi sa-mi zica :"gata,asta a fost"...si ai dreptate,daca intr-adevar ma iubeste o sa se intoarca la mine,o sa ma caute si sunt dispusa sa-i acord ceva timp,probabil o luna-doua,apoi gata,s-a terminat!Eu inca sper din tot sufletul ca se va intoarce,nu stiu de ce dar cred ca o va face mai devreme sau mai tarziu...poate ma insel,dar ceva imi spune ca chiar ma iubeste,asa cum m-a iubit si acum 10 ani.Dar e si o situatie aiurea,ptr ca el a fost prieten cu sotul meu,au copilarit impreuna.El e un tip f. de treaba si il cred ca ii este greu sa faca asta...vedem ce va fi sau daca va fi ceva...oricum multumesc mult de incurajari!daca vrei mai putem vb pe mess.Pup!!



e foarte simplu...el a demonstrat atat lui cat si tie ca poate sa fac din tine orice vrea el si dupa 10 ani....asa ca....iti mai spun inca odata ..concentreaza-te pe familia pe care o ai si nu da niciodata " vrabia din mana pe pasarea de pe gard"..
ioanam859
Postat pe 24 Martie 2010 16:24
Inteleg ca familia e sfanta,dar cand ai un sot care efectiv te ignora,care nu-si face niciodata timp sa vb cu tine,sa te intrebe bur si simplu"esti ok?"e greu sa te concentrezi pe lucrul asta.Iar cand apare cineva care te intelege,care te face sa razi cand esti trista,care isi face timp sa te asculte,care iti spune lucruri frumoase...ai impresia ca d-zeu ti-a trimis un inger pazitor.Intelegi ce vreau sa spun?Si eu am gresit mult,mai ales cu ultimul mail pe care i l-am trimis.Poate ca el vroia doar putin timp sa-si clarifice situatia,probabil ca nici nu avea treaba cu mine ci cu cealalta,am impresia ca-l cam stresa,dupa ce comentarii am vazut la ea pe hi5,iar eu am rabufnit ca o nebuna si l-am acuzat de tot felul de lucruri.El a intrat pe mess a doua zi dar eu nu...si poate a crezut ca gata nu mai am chef de el...nu stiu ce sa cred,asa ca si eu am partea mea de vina.Nu stiu daca ma poate intelege cineva.Oricum eu inca mai sper ca nu e totul pierdut,sper sa i se faca dor de mine odata si odata...din tot sufletul sper asta.
kudika047649
Postat pe 24 Martie 2010 21:01
incearca sa nu-ti pierzi mintile.ai rabdare,ia pastile cu calciu .magneziu si zinc fiinca iti pierzi mineralele din organism din cauza stresului.asteapta nu dispera asa sunt barbatii le e frica de iubire mai rau decat femeilor.
kudika127260
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:56
nu am mai scris demult...situatia e aceeasi,el e tot suparat pe mine.nu mai intra deloc pe mess.am mai aflat intre timp unele lucruri,inainte de a incepe sa vb cu mine el a avut o relatie din care a iesit f dezamagit.de aici si neincrederea in femei despre care mi-a tot spus,de cate ori il suparam imi spunea ca eu vreau doar sa-mi bat joc de el,desi nu era asa...oricum,au trecut luni dar nu pot sa-l uit si vreau sa fac ceva,ceva care sa-l faca sa ma ierte,se apropie ziua lui si vreau sa-i fac o surpriza,ceva dragut,nu stiu...un mesaj dragut.nu stiu insa cum sa procedez,sa-i trimit pe telefon,sa-i trimit pe mail,dar daca nu-l vede??ca daca nu mai intra deloc??sau sa-i trimit o felicitare din acelea care sunt pe net cu un mesaj.poate-mi dati un sfat ca sunt total debusolata,nu stiu cum sa procedez.oare ce l-ar face sa-si dea seama ca tin la el,ca ma gandesc la el si ca nu am vrut sa-mi bat joc de el??va implor!!!un sfat...
kudika047649
Postat pe 23 Iunie 2010 10:52
nu am mai scris demult...situatia e aceeasi,el e tot suparat pe mine.nu mai intra deloc pe mess.am mai aflat intre timp unele lucruri,inainte de a incepe sa vb cu mine el a avut o relatie din care a iesit f dezamagit.de aici si neincrederea in femei despre care mi-a tot spus,de cate ori il suparam imi spunea ca eu vreau doar sa-mi bat joc de el,desi nu era asa...oricum,au trecut luni dar nu pot sa-l uit si vreau sa fac ceva,ceva care sa-l faca sa ma ierte,se apropie ziua lui si vreau sa-i fac o surpriza,ceva dragut,nu stiu...un mesaj dragut.nu stiu insa cum sa procedez,sa-i trimit pe telefon,sa-i trimit pe mail,dar daca nu-l vede??ca daca nu mai intra deloc??sau sa-i trimit o felicitare din acelea care sunt pe net cu un mesaj.poate-mi dati un sfat ca sunt total debusolata,nu stiu cum sa procedez.oare ce l-ar face sa-si dea seama ca tin la el,ca ma gandesc la el si ca nu am vrut sa-mi bat joc de el??va implor!!!un sfat...
kudika047649
Postat pe 23 Iunie 2010 10:57
cred ca el s a indepartat de tine de frica ca nu vei renunta vreodata la sotul tau si nu vroia alta dezamagire e si normal. da i un mesaj de ziua lui, dar daac as fii in locul tau as incerca sa remediez problemele cu sotul sa vb cu el sa i spun ca am nevoie de atentie de iubire din partea lui. bafta
sofia_maria
Postat pe 23 Iunie 2010 13:08
De la: kudika047649, la data 2010-03-24 21:01:10Inteleg ca familia e sfanta,dar cand ai un sot care efectiv te ignora,care nu-si face niciodata timp sa vb cu tine,sa te intrebe bur si simplu"esti ok?"e greu sa te concentrezi pe lucrul asta.Iar cand apare cineva care te intelege,care te face sa razi cand esti trista,care isi face timp sa te asculte,care iti spune lucruri frumoase...ai impresia ca d-zeu ti-a trimis un inger pazitor.Intelegi ce vreau sa spun?Si eu am gresit mult,mai ales cu ultimul mail pe care i l-am trimis.Poate ca el vroia doar putin timp sa-si clarifice situatia,probabil ca nici nu avea treaba cu mine ci cu cealalta,am impresia ca-l cam stresa,dupa ce comentarii am vazut la ea pe hi5,iar eu am rabufnit ca o nebuna si l-am acuzat de tot felul de lucruri.El a intrat pe mess a doua zi dar eu nu...si poate a crezut ca gata nu mai am chef de el...nu stiu ce sa cred,asa ca si eu am partea mea de vina.Nu stiu daca ma poate intelege cineva.Oricum eu inca mai sper ca nu e totul pierdut,sper sa i se faca dor de mine odata si odata...din tot sufletul sper asta.

De ce nu-i spui sotului ce te doare? De ce nu-i spui ca ai nevoie de mai multa atentie din partea lui, ca vrei sa discutati, sa va rezolvati problemele? De ce e mai usor sa cauti in alta parte ceea ce nu ai momentan de la sotul tau? Sunt foarte curioasa de cate ori v-ati vazut fata in fata cu celalalt tip din 23 martie cand ai deschis subiectul si pana azi, 28 iunie. Eu nu am citit nicaieri ca v-ati fi vazut vreodata fata in fata, ci doar ca ati vorbit pe mess, prin mail si la telefon...adica doar virtual+telefon. Si atunci ma intreb: pentru niste discutii pe net vrei sa-ti lasi tu sotul? Dupa un om pe care nu l-ai vazut fata in fata de cine stie cat timp ti-e tie asa dor? Ca-mi pari de-a dreptul disperata sa-ti dea tipu asta semne, ori mie sincera sa fiu nu mi se pare ca omu asta te-ar chiar iubi. Adica eu consider ca se joaca cu tine si asta din cauza ca a vazut ca se poate, ca tu oricum esti in limba dupa el. Cand te-ai maritat nu ti-ai iubit sotul? Daca l-ai iubit, de ce nu incerci sa te reapropii de el? Normal ca tipu de pe net e mai interesant decat sotul pentru ca el cand iti scrie pe mess isi masoara fiecare silaba scrisa si reciteste frazele inainte de a le da ,,enter'' in fereastra de dialog, pe cand sotul cand vine obosit seara de la munca poate mai arunca si vorbe mai nechibzuite sau pur si simplu n-are chef de vorba. Dar tu ar fi bine sa lasi amantul si sa vezi ce mai poti rezolva cu sotul care nu uita, esta tatal copilului tau. Iar daca nu l-ai iubit niciodata pe sotul tau, de ce te-ai mai maritat cu el?(spun asta intrucat nu ai specificat daca ti-ai iubit sau nu vreodata sotul, ci tu o dai inainte tot despre tipu de pe net...ciudat oricum la anii tai si fiind maritata ca-ti arde de net, hi5, mess)
tematoare
Postat pe 28 Iunie 2010 12:24
Sunt un om care a trait si a crescut alaturi de o mama care a alergat tot timpul dupa iubirea ei...ai mei s-au despartit cand avea 11 ani iar mama era deja de vreo 2 ani intr-o alta relatie...bun, pana la urma asta nu ar fi o problema vitala, un copil poate creste si avand parintii despartiti(desi e foarte greu oricum isi pierde din start stabilitatea oferita de familie), insa mama si noul ei sot au o relatie problematica(se cearta, se impaca, se despart, iar se impaca)...iar eu am crescut acolo din oficiu, pe langa ea, pur si simplu pentru ca deja eram acolo...insa tot eu eram cea care trebuia sa fie mereu acolo langa ea si cand el o parasea si cand el venea inapoi...n-a fost deloc usor...timpul a trecut, eu am crescut, insa am avut o copilarie nefericita si de aceea ma simt neterminata ca om...marele meu noroc a fost ca mi-am gasit intr-o fosta profesoara(care a a avut aceeasi copilarie ca si a mea) un sprijin, mi-a devenit cea mai buna prietena si de multe ori a tinut locul mamei care era prea prinsa in povestile ei de iubire...nu o condamn pe mama pentru ca totusi mi-a dat viata si m-a crescut(ma rog, mi-a asigurat cresterea financiar), iar acum ca am crescut nu vreau sa o judec, pur si simplu nu imi mai pasa...eu am viata mea, ea are viata ei, dar ani de-a randul m-a pierdut in fiecare zi cate putin...de ce? pentru ca a considerat iubirea prioritara...
gandeste-te putin...alegerea e foarte dificila...tu il iubesti pe acel om probabil...dar faptul ca ai un copil nu trebuie uitat...nu cred ca in stadiul asta le poti avea pe amandoua, asa cum ar fi vrut mama mea, sa fii si femeie si mama...totul depinde numai de tine...
AndM
Postat pe 28 Iunie 2010 15:08
Poate ca s-a retras pentru faptul ca esti casatorita cu un prieten de-al lui si ai un copil! Nu e de ajuns?Nu toata lumea calca pe cadavre!
Barbie30
Postat pe 29 Iunie 2010 08:01
De la: Barbie30, la data 2010-06-29 08:01:51Poate ca s-a retras pentru faptul ca esti casatorita cu un prieten de-al lui si ai un copil! Nu e de ajuns?Nu toata lumea calca pe cadavre!



daca gandea asta" statea pe fundul lui"de la inceput....nu are nici o legatura dupa parerea mea...asa cum ti-am spus mai sus....esti singura care isi poate da raspunsurile la intrebari, pentru ca numai tu sti ce se intampla cu adevarat acolo...si incearca sa fi realista. numai bine.
ioanam859
Postat pe 29 Iunie 2010 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoie de un sfat....ce sa fac?? 28 De la: witcher 9 Mai 2010 15:22
Salut :( 31 De la: martie02 18 Octombrie 2009 22:53
il vreau inapoi.... 48 De la: Elyaa 19 Iunie 2011 19:15
hello again... 10 De la: _dulcik_ 15 Aprilie 2009 22:54
Am nevoie de idei...sugestii.... 18 De la: chalon 17 Iulie 2012 00:43