Setari Cookie-uri

sa renunt sau sa incerc sa ma impac cu ideea....

sa renunt sau sa incerc sa ma impac cu ideea....va intrebati probabil care idee....ideea k in viata asta nu poti sa ai absolut tot si k la un moment dat tre sa faci niste alegeri de care depinde intreaga ta viata..sa renunt la stabilitate sau sa renunt la ideea k dragostea o simiti makar pana mai spre batranete dk nu pt tot restul vietii.....sa renunt la o relatie de 3 ani care s-ar putea finaliza cu o casnicie in care grija zilei de maine nu ar fi kiar o probleme avand in vedere k viitorul meu sot ar avea un servici destul de bun(precizez k si eu muncesc,nu sunt o intretinuta:) )si ca e un om care mai niciodata nu se cearta cu mine si pt care respectul pe lumea asta e mai presus decat iubirea insa pasiunea dintre noi s-a cam dus pe apa sambetei....e si de aici incep problemele....m incercat sa vb k el insa nu ma asculta si nu intelege ce ma doare ii explic k nu se mai poarta cu mine cum se purta o data k am ajuns sa nu ne mai sarutam mai delok,k a face dragoste s-a transformat in ceva imposibil de realizat k nu mai imi ofera atentia de care am nevoie k am ajuns desi la doar 25 de ani sa ne purtam de parca am avea in spate ani grei de casnicie....k suntem batrani in relatia asta....e tare greu sa imi dau seama ce as putea alege.imi ebn cu el ne intelegem in multe alte privinte,e lg mine cand imi egreu,ne sustinem unul pe altul in skumb nu mai e pasiune intre noi......am citit ceva o data...cika siguranta zilei de maine e moartea pasiunii de azi...cat adevar si il simt pe propria piele atat de dur...nici nu stiu ce astept de la voi...poate sa imi spuneti nu fi fraiera poate inka nu e el destinat tie sau sa imi spuneti k in viata asta mai mult decat dragostea conteaza intelegerea si respectul,siguranta zilei de maine....va multumesc anticipat pt toate raspunsurile si parerile voastre,sunt constienta k vor fi oameni care nu vor intelege si vor zice k sunt inka o nebuna care deskide un topic asa k nu are ce face:)
inna25
Postat pe 24 Martie 2010 15:38
De la: inna25, la data 2010-03-24 15:38:39 sa renunt sau sa incerc sa ma impac cu ideea....va intrebati probabil care idee....ideea k in viata asta nu poti sa ai absolut tot si k la un moment dat tre sa faci niste alegeri de care depinde intreaga ta viata..sa renunt la stabilitate sau sa renunt la ideea k dragostea o simiti makar pana mai spre batranete dk nu pt tot restul vietii.....sa renunt la o relatie de 3 ani care s-ar putea finaliza cu o casnicie in care grija zilei de maine nu ar fi kiar o probleme avand in vedere k viitorul meu sot ar avea un servici destul de bun(precizez k si eu muncesc,nu sunt o intretinuta:) )si ca e un om care mai niciodata nu se cearta cu mine si pt care respectul pe lumea asta e mai presus decat iubirea insa pasiunea dintre noi s-a cam dus pe apa sambetei....e si de aici incep problemele....m incercat sa vb k el insa nu ma asculta si nu intelege ce ma doare ii explic k nu se mai poarta cu mine cum se purta o data k am ajuns sa nu ne mai sarutam mai delok,k a face dragoste s-a transformat in ceva imposibil de realizat k nu mai imi ofera atentia de care am nevoie k am ajuns desi la doar 25 de ani sa ne purtam de parca am avea in spate ani grei de casnicie....k suntem batrani in relatia asta....e tare greu sa imi dau seama ce as putea alege.imi ebn cu el ne intelegem in multe alte privinte,e lg mine cand imi egreu,ne sustinem unul pe altul in skumb nu mai e pasiune intre noi......am citit ceva o data...cika siguranta zilei de maine e moartea pasiunii de azi...cat adevar si il simt pe propria piele atat de dur...nici nu stiu ce astept de la voi...poate sa imi spuneti nu fi fraiera poate inka nu e el destinat tie sau sa imi spuneti k in viata asta mai mult decat dragostea conteaza intelegerea si respectul,siguranta zilei de maine....va multumesc anticipat pt toate raspunsurile si parerile voastre,sunt constienta k vor fi oameni care nu vor intelege si vor zice k sunt inka o nebuna care deskide un topic asa k nu are ce face:)


fi mai coerenta,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,am vrut sa-tzi raspund dar din pacate am renuntzat pe la jumatate sa mai citesc
Dontyyy
Postat pe 24 Martie 2010 15:43
scurt pe 2....:)sa renunt la relatia cu el si la planurile de casatorie pt k intre noi nu mai e pasiune mai delok sau sa raman langa el si sa ma impac cu ideea k si asta e tot un fel de dragoste
inna25
Postat pe 24 Martie 2010 16:06
De la: Dontyyy, la data 2010-03-24 15:43:06
De la: inna25, la data 2010-03-24 15:38:39 sa renunt sau sa incerc sa ma impac cu ideea....va intrebati probabil care idee....ideea k in viata asta nu poti sa ai absolut tot si k la un moment dat tre sa faci niste alegeri de care depinde intreaga ta viata..sa renunt la stabilitate sau sa renunt la ideea k dragostea o simiti makar pana mai spre batranete dk nu pt tot restul vietii.....sa renunt la o relatie de 3 ani care s-ar putea finaliza cu o casnicie in care grija zilei de maine nu ar fi kiar o probleme avand in vedere k viitorul meu sot ar avea un servici destul de bun(precizez k si eu muncesc,nu sunt o intretinuta:) )si ca e un om care mai niciodata nu se cearta cu mine si pt care respectul pe lumea asta e mai presus decat iubirea insa pasiunea dintre noi s-a cam dus pe apa sambetei....e si de aici incep problemele....m incercat sa vb k el insa nu ma asculta si nu intelege ce ma doare ii explic k nu se mai poarta cu mine cum se purta o data k am ajuns sa nu ne mai sarutam mai delok,k a face dragoste s-a transformat in ceva imposibil de realizat k nu mai imi ofera atentia de care am nevoie k am ajuns desi la doar 25 de ani sa ne purtam de parca am avea in spate ani grei de casnicie....k suntem batrani in relatia asta....e tare greu sa imi dau seama ce as putea alege.imi ebn cu el ne intelegem in multe alte privinte,e lg mine cand imi egreu,ne sustinem unul pe altul in skumb nu mai e pasiune intre noi......am citit ceva o data...cika siguranta zilei de maine e moartea pasiunii de azi...cat adevar si il simt pe propria piele atat de dur...nici nu stiu ce astept de la voi...poate sa imi spuneti nu fi fraiera poate inka nu e el destinat tie sau sa imi spuneti k in viata asta mai mult decat dragostea conteaza intelegerea si respectul,siguranta zilei de maine....va multumesc anticipat pt toate raspunsurile si parerile voastre,sunt constienta k vor fi oameni care nu vor intelege si vor zice k sunt inka o nebuna care deskide un topic asa k nu are ce face:)


fi mai coerenta,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,am vrut sa-tzi raspund dar din pacate am renuntzat pe la jumatate sa mai citesc


am citit io pana la capat printre randuri shi fata are o relatie de 3 ani care duce spre casnicie. baiatul e ok, munceste shi pentru el e important respectu. hiba: lipsa atractie de la inceput, sex deloc, nici macar nu se mai saruta etc.... shi ea a aflat k exista o vorba: siguranta zilei de maine= moartea pasiunii intr un cuplu.

acu vrea sa stie ce e de facut....

raspunsul meu pt ea: la mine conteaza foarte mult siguranta zilei de maine. shi nu ma refer la partea financiara (castig destul de bine shi sotul meu nu are de ce sa ma ajute financiar). conteaza sa ai siguranta k la batranete va mai fi alaturi de tine! ca te va intelege pana la batranete, k te va suporta cu ifose sau cu probleme... pasiunea... la un moment dat tot o sa se duca. sexul e o parte vitala intr-o relatie, e adevarat... dar nu poti sa te sexezi la nesfarsit. zici k ai 25 de ani. e adevarat. la varsta ta ai nevoile tale dpdv sexual. nu ziu c acu reaprinde focul pasiunii de la inceput... e un cliseu. racirea asta in relatie a aparut de ambele parti. de ce? poate ati avut alte preocupari. ati venit obositi de la job shi ati adormit imediat uitand sa va mai alintati sau zicand ca shi maine e o zi... shi asha... ati ajuns aici... in impas.... el poate nu a dat atentie - barbatii au un dar de a nu observa chestiile astea
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 24 Martie 2010 16:08
De la: inna25, la data 2010-03-24 16:06:21scurt pe 2....:)sa renunt la relatia cu el si la planurile de casatorie pt k intre noi nu mai e pasiune mai delok sau sa raman langa el si sa ma impac cu ideea k si asta e tot un fel de dragoste


Il iubesti?
Kathara
Postat pe 24 Martie 2010 16:08
El ce explicatie iti da, ptr. comportarea lui?Undeva sa rupt firul intr-e voi.Cu ceva i-ai gresit.Sau poate are el pe alcineva?Ai facut totul, ca sa fie bine ?Ar trebui sa ai o ultima dicutie cu el definitorie, si sa-ti spuna unde ai gresit, ca sa te poti corecta.Daca nu e vina ta ci a lui, atunci fa investigatii si vezi care e cauza.Si in functie de ce vei descoperi, sa ei decizia finala.
kudika098645
Postat pe 24 Martie 2010 16:16
ms mult...inteleg ce vrei sa zici:)ai dreptate greseala noastra afost k ne-am cam neglijat,eu muncesc din primul an de facultate si imi e destul de greu incerc sa ajung si la scoala si sa pot sa si invat cat mai bn astfel incat sa nu imi pierd nici bursa si e ff greu.cand ajung acasa asta pe 7 seara sunt franta si dai: mancare,curatenie,spalat calcat si sunt terminata ...el nu ma ajuta cu nimik si nici nu e genul care sa fie pe lang cratita sau mai stiu eu ce.e adevarat k nici nu ma intelege in privinta asta si nu isi da seama k si eu muncesc si timpul meu e atat de scurt in cat nu am cum sa le fac pe toate.il iubesc si imi e greu dar de cateva zile suntem certati si nu mai sta la mn s-a dus la un prieten unde statea inainte....o parte din lucruri inka le mai are la mn dar de vb nu mai vb decat prin mesaje in care ne reprosam tot felul de lucruri....mi-am dat seama in timpul asta k imi lipseste dar am vazut insa si k akum nu mai sunt asa obosita.....nu mai alerg k nebuna sa le fac pe toate,dk nu am kef sa gatesc nu gatesc dk nu am kef sa spal vasele nu le spal smdp.....
inna25
Postat pe 24 Martie 2010 16:36
Da te cred acuma stiu cum e.Afost vina lui, trebuia sa te inteleaga si sa te sprijine nu sa-ti reproseze.Tu alergai faceai de toate, si el?
Normal ca erai terminata si el asta na inteles.Sa fie sanatos.Stiu ca tie greu si cal iubesti, dar va trece cum toate trec pea cest pamint.Vei intilni pe alcineva care sa te aprecieze la adevarata ta valoare.
kudika098645
Postat pe 24 Martie 2010 16:49
asa ma gandesc si eu ....stiu k am gresit poate si eu k de obicei asa se intampla dar cel mai tare ma doare k el nu a vazut toate lucrurile pe care le-am facut pt el,nu ii reprosez nimik nu m-a obligat niciodata,am facut totul cu draga inima si nu am asteptat de la el decat putina intelegere atunci cand aveam nevoie in skimb dk ceva nu fac bn parca sterge cu buretele toate celelalte lucruri pe care le-am facut si tre sa ii aduk eu aminte si aia si aia k sa isi dea seama.eu sunt mai copilaroase si as vrea sa ma rasfete mai mult sa fie mai ....atent k mine sa ma ia in brate sa ma pupe sa...nu stiu....prietenele mele imi spun k sunt fraiera k dau cu piciorul k poate altul se va purta mai rau cu mine si o sa imi dau seama atunci k mai bn alegeam monotonia in care sunt akum
inna25
Postat pe 24 Martie 2010 17:05
E normal sa vrei asa ceva.Lupul paru-si schimba dar naravul ba.De ce sa stai cu un om insensibil la dorintele tale, cind exizista posibilitatea sa-ti gasesti intradevar perechea potrivita si sa fii fericita?Din contra, cred ca te vei felicita ptr. alegerea de acum.Asa iti va face toata viata si de ce s-ai suporti mereu reprosurile nefondate? mie nu mi se pare ca ai gresit.
kudika098645
Postat pe 24 Martie 2010 17:26
nici nu sti ce greu imi e cateodata...cand ma gandesc k tre sa rasp la toate intrebarile de genu:cum va-ti despartit?nu8 pot sa cred,de ce?ce nu ti-a convenit ,el e un tip cu un servici bun,frumusel foc,te iubeste,aveati planuri mari....imi e greu sa imi dau inelul jos de pe deget,sa le spun alor mei k nu mai suntem impreuna,sa ma duk singura acasa akum de paste....sa inventez cate o scuza iefina k nu a putut venii k mine k lucreaza,asta k sa scap mai ieftin de intrebarile sufocante care mi se vor pune de unele cunostinta,imi e frica k o sa ma simt singura si k o sa cedez si o sa ma intorc....offf viata grea:)
inna25
Postat pe 24 Martie 2010 17:43
De la: inna25, la data 2010-03-24 16:36:06ms mult...inteleg ce vrei sa zici:)ai dreptate greseala noastra afost k ne-am cam neglijat,eu muncesc din primul an de facultate si imi e destul de greu incerc sa ajung si la scoala si sa pot sa si invat cat mai bn astfel incat sa nu imi pierd nici bursa si e ff greu.cand ajung acasa asta pe 7 seara sunt franta si dai: mancare,curatenie,spalat calcat si sunt terminata ...el nu ma ajuta cu nimik si nici nu e genul care sa fie pe lang cratita sau mai stiu eu ce.e adevarat k nici nu ma intelege in privinta asta si nu isi da seama k si eu muncesc si timpul meu e atat de scurt in cat nu am cum sa le fac pe toate.il iubesc si imi e greu dar de cateva zile suntem certati si nu mai sta la mn s-a dus la un prieten unde statea inainte....o parte din lucruri inka le mai are la mn dar de vb nu mai vb decat prin mesaje in care ne reprosam tot felul de lucruri....mi-am dat seama in timpul asta k imi lipseste dar am vazut insa si k akum nu mai sunt asa obosita.....nu mai alerg k nebuna sa le fac pe toate,dk nu am kef sa gatesc nu gatesc dk nu am kef sa spal vasele nu le spal smdp.....

si unde este respectul...tu nu esti scalva lui in casa..?!trebuie sa te ajute si el in treburile casnice...
roz5blue6lila7
Postat pe 24 Martie 2010 17:59
De la: inna25, la data 2010-03-24 17:43:34nici nu sti ce greu imi e cateodata...cand ma gandesc k tre sa rasp la toate intrebarile de genu:cum va-ti despartit?nu8 pot sa cred,de ce?ce nu ti-a convenit ,el e un tip cu un servici bun,frumusel foc,te iubeste,aveati planuri mari....imi e greu sa imi dau inelul jos de pe deget,sa le spun alor mei k nu mai suntem impreuna,sa ma duk singura acasa akum de paste....sa inventez cate o scuza iefina k nu a putut venii k mine k lucreaza,asta k sa scap mai ieftin de intrebarile sufocante care mi se vor pune de unele cunostinta,imi e frica k o sa ma simt singura si k o sa cedez si o sa ma intorc....offf viata grea:)

de ce nu luati o mica pauza...de exempu sa petreceti Pastele separat?!
roz5blue6lila7
Postat pe 24 Martie 2010 18:02
De la: inna25, la data 2010-03-24 17:43:34nici nu sti ce greu imi e cateodata...cand ma gandesc k tre sa rasp la toate intrebarile de genu:cum va-ti despartit?nu8 pot sa cred,de ce?ce nu ti-a convenit ,el e un tip cu un servici bun,frumusel foc,te iubeste,aveati planuri mari....imi e greu sa imi dau inelul jos de pe deget,sa le spun alor mei k nu mai suntem impreuna,sa ma duk singura acasa akum de paste....sa inventez cate o scuza iefina k nu a putut venii k mine k lucreaza,asta k sa scap mai ieftin de intrebarile sufocante care mi se vor pune de unele cunostinta,imi e frica k o sa ma simt singura si k o sa cedez si o sa ma intorc....offf viata grea:)


felicitari in primul rand ca ai luat o decizie pentru care o sate feliciti toata viata. mai sunt barbati.....gramada pe lumea asta si mai buni si mai rai...dar eu sunt convinsa ca o sa gasesti un baiat bun care sa aprecieze ceea ce faci, si o sa te aprecieze pentru adevarata ta valoare. nu te chinuii sa dai explicatii nimanui, pentru ca indiferent ce le spui oricum ei au deja o parere frmata si nu or sa creada . Parintilor poti sa le spui ca tu le faceai pe toate, cu toate ca eu una cred ca ei stiu asta deja.....si pentru restul lumii??...poti sa le spui k el face parte din trecut si ca nu vrei sa vb despre ce a fost pentru ca viata merge inainte.
iti doresc sa fi fericita si da il intalnesti cat mai curand pe cel care sa te aprecieze pentru ceea ce esti si pentru ce faci.
ioanam859
Postat pe 24 Martie 2010 18:03
De la: inna25, la data 2010-03-24 16:36:06ms mult...inteleg ce vrei sa zici:)ai dreptate greseala noastra afost k ne-am cam neglijat,eu muncesc din primul an de facultate si imi e destul de greu incerc sa ajung si la scoala si sa pot sa si invat cat mai bn astfel incat sa nu imi pierd nici bursa si e ff greu.cand ajung acasa asta pe 7 seara sunt franta si dai: mancare,curatenie,spalat calcat si sunt terminata ...el nu ma ajuta cu nimik si nici nu e genul care sa fie pe lang cratita sau mai stiu eu ce.e adevarat k nici nu ma intelege in privinta asta si nu isi da seama k si eu muncesc si timpul meu e atat de scurt in cat nu am cum sa le fac pe toate.il iubesc si imi e greu dar de cateva zile suntem certati si nu mai sta la mn s-a dus la un prieten unde statea inainte....o parte din lucruri inka le mai are la mn dar de vb nu mai vb decat prin mesaje in care ne reprosam tot felul de lucruri....mi-am dat seama in timpul asta k imi lipseste dar am vazut insa si k akum nu mai sunt asa obosita.....nu mai alerg k nebuna sa le fac pe toate,dk nu am kef sa gatesc nu gatesc dk nu am kef sa spal vasele nu le spal smdp.....


DECI ASTA ERA....pai nu pot sa zic k mai bn k v ati despartit k ash fi o nesimtita shi nu vreau sa fiu. imi pare rau k nu te a sprijinit. stiu cum este sa le faci pe tpate shi sa nu fii apreciata. am patit o si io in prima mea relatie.... dar tu prea ai dus tot greu. e adevarat k nu prea observi cat de greu e cand fgaci totul din dragoste asha cum ai facut o tu pana acum. daca el nu va intelege intr un final ca e nevoie de 2 intr o relatie din toate punctele de vedere... atunci el pierde...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 24 Martie 2010 18:05
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-03-24 18:02:37
De la: inna25, la data 2010-03-24 17:43:34nici nu sti ce greu imi e cateodata...cand ma gandesc k tre sa rasp la toate intrebarile de genu:cum va-ti despartit?nu8 pot sa cred,de ce?ce nu ti-a convenit ,el e un tip cu un servici bun,frumusel foc,te iubeste,aveati planuri mari....imi e greu sa imi dau inelul jos de pe deget,sa le spun alor mei k nu mai suntem impreuna,sa ma duk singura acasa akum de paste....sa inventez cate o scuza iefina k nu a putut venii k mine k lucreaza,asta k sa scap mai ieftin de intrebarile sufocante care mi se vor pune de unele cunostinta,imi e frica k o sa ma simt singura si k o sa cedez si o sa ma intorc....offf viata grea:)

de ce nu luati o mica pauza...de exempu sa petreceti Pastele separat?!


pai sunt deja in pauza...sa ia iauza din pauza?
treaba asta cu pauze e dubioasa...intotdeauna dupa o pauza urmeaza o despartire.....asa ca ....la ce sa mai ia pauza?
ioanam859
Postat pe 24 Martie 2010 18:07
Nu-ti mai face probleme de genu.Sa stai cu el doar ca are un servici bun si s-ai suparti mereu reprosurile nefondate?
Treburile se impart la 2.Nu unu trage ca nebunu, si altuil sta degeaba si te mai si toaca la cap.Asta iti doresti o viata intraga? Le vei spune parintilor adevarul si gata.Ce esti tu sugativa de reprosuri? Indicat ar fi sa-ti cauti altul si sal uiti cit mai repede.Daca cumva vrea sa se intoarca la tine ii pui conditii, nu asa orcum.Daca le accepta de bine, de nu la revedere.Nu s=au terminat barbatii pe lume.
kudika098645
Postat pe 24 Martie 2010 18:08
:)va multumesc din suflet.....am gasit solutia:)cand ma apuca bazdacii si mi se face dor de el recitesc ce mi-ati scris voi:)aveti dreptate pe lumea asta sunt destui barbati,mai buni,mai putin buni va trebuii sa fiu insa f atenta la cel pe care il voi lasa sa mai intre in sufletul meu k sa nu ma trezesc k am facut aceiasi greseala:)va multumesc inca o data
inna25
Postat pe 24 Martie 2010 18:29
Cu multa placere Asa . sa faci .Sa ai mare grija la viitorul tau.Meriti sa fii iubita si fericita alaturi de cineva care sa te respecte, iubeasca si aprecieze la adevarata ta valoare.Eu iti doresc toata fericirea din lume si toate lucrurile bune si frumoase sa te inconjoare.
kudika098645
Postat pe 24 Martie 2010 18:59
nu te casatori cu un om pe care nu il iubesti.acum iti poate parea totul simplu,dar mai tarziu cand vei gasi iubirea ,ce vei face?ce vei alege?crezi ca iti va fi usor?...mai bine gandeste acum si lasa-ti inima sa aleaga.
ella13
Postat pe 24 Martie 2010 19:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dupa 2 ani.. 12 De la: simonycik 8 Septembrie 2009 18:20
a mai patit cvn asa cv? 10 De la: nicossia 20 Februarie 2010 10:13
Cum sunt barbatii varsator? 3 De la: kudika010627 2 Septembrie 2012 22:42
Cce e de facut????????oare toti barbatii sunt afemeiati intr-un fel sau altul? 39 De la: jigsaw_puzzle 3 Noiembrie 2009 21:07
Jocurile de noroc m-au nenorocit. Cum scap de patima asta? 48 De la: Novomatic 30 Ianuarie 2017 03:44