Setari Cookie-uri

cate cazuri de oameni divortat si care locuiesc inca impreuna cunoasteti?

eu doua : unul bunicii din partea tatalui ,al doilea fostul prieten . Al trebui sa ma bucure sau sa instristeze?
marianapc2phone_yahoo_com
Postat pe 29 Martie 2010 11:33
Ohoo, sunt o multime de cazuri... Apartamentele sunt foarte scumpe si multi nu isi permit sa se mute singuri dupa ce divorteaza... Si de aici apar tot felul de conflicte...
Micael
Postat pe 9 Aprilie 2010 11:42
Sunt mii si mii de cazuri. Si parintii mei au trait dupa divort inca 5 ani in aceeasi casa si asta pt k tribunalul i-a acordat o camera din casa tatalui meu.
Dupa divort se face partajul dar numai ca in Rom. costa foarte mult si din aceasta cauza fiecare are dreptul la o parte din casa daca aceasta a fost cumparata in urma casatoriei. De aceea se ajunge in situatia in care divortezi sa mai stai inca impreuna in aceeasi locuinta cu respectivul... O lege timpita!
kudika085008
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:21
buna,ar trebui sa iei totul k o gluma
kudika165051
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:28
Mai, e bine. Mi-a zis un preot calugar franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia, nu se poate casatori din nou. Daca nu te casatoresti, oricum zicea Sf. Paul ca este mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi, el nu era casatorit. Depinde cum vrea Dumnezeu pt. fiecare. Oricum Isus e Mirele intregii, creatii, al tuturor creaturilor,si pt. Dumnezeu fiecare este unic.Asta daca te-ai putea ingrijora, nu stiu daca e cazul tau, ca ai putea sa nu te casatoresti. Nu-ti face griji, este mai bine asa. Depinde cum vrea Dumnezeu pt. fiecare, fiecare este altfel. Desi semanam, sigur, ca suntem toti frati in Cristos.
kudika081126
Postat pe 17 Aprilie 2010 02:59
De la: kudika081126, la data 2010-04-17 02:59:36Mai, e bine. Mi-a zis un preot calugar franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia, nu se poate casatori din nou. Daca nu te casatoresti, oricum zicea Sf. Paul ca este mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi, el nu era casatorit. Depinde cum vrea Dumnezeu pt. fiecare. Oricum Isus e Mirele intregii, creatii, al tuturor creaturilor,si pt. Dumnezeu fiecare este unic.Asta daca te-ai putea ingrijora, nu stiu daca e cazul tau, ca ai putea sa nu te casatoresti. Nu-ti face griji, este mai bine asa. Depinde cum vrea Dumnezeu pt. fiecare, fiecare este altfel. Desi semanam, sigur, ca suntem toti frati in Cristos.


Lasa povestile astea, ca Biblia a fost scrisa acum mii de ani, cand oamenii mai erau intregi la minte... Ar trebui sa traiesti tu in aceeasi casa, cu o persoana cu care nu te mai intelegi absolut deloc, si sa vezi cum e! De multe ori se ajunge la bataie, pentru ca fostii soti nu se mai suporta... Iar faptul ca sunt obligati sa stea impreuna, ii face si mai agresivi.... Nu sunt de acord nici cu destrabalarea asta de acum...dar nici cu regula asta idioata: sa stai cu un barbat pana la moarte (pentru ca ai facut greseala de a-l lua de sot), chiar daca nu te mai intelegi cu el.
Micael
Postat pe 17 Aprilie 2010 11:55
Nu, ca poti trai despartita de el, doar sa traiesti ca un calugar sau ca o calugarita pana cand moare el.
kudika081126
Postat pe 18 Aprilie 2010 02:50
Cei care au case mari si se pot separa privind spatiul ...................si de obicei care nu sant in prima tinerete ,..........si nu vor sa-si refaca viata prin mariaj
kudika117390
Postat pe 18 Aprilie 2010 09:48
De la: kudika081126, la data 2010-04-18 02:50:23Nu, ca poti trai despartita de el, doar sa traiesti ca un calugar sau ca o calugarita pana cand moare el.


Pai atunci de ce sa nu te calugaresti de la inceput! Hai sa fim seriosi... Viata e mult mai complicata... Se poate sa faci o greseala si sa te casatoresti asa, cu cine nu trebuie (in adolescenta cel putin, crezi ca tot ce zboara se mananca) si sa descoperi pe urma, ca fat-frumos e de fapt dracul... De ce sa nu ai dreptul sa-ti refaci viata alaturi de un barbat care sa te faca fericita? Bunica mea a fost intr-o astfel de situatie...si a fost ingrozitor pentru ea... Nu cred ca Dumnezeu te arunca in iad daca divortezi si iti faci o familie cu altcineva... Bunica mea, dupa ce a divortat de ticalos (pentru ca era un nemernic cel cu care s-a maritat prima oara), s-a casatorit cu bunicul si au trait fericiti pana la adanci batraneti...si au avut si doi copii impreuna... Asa ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple in viata reala...
Micael
Postat pe 18 Aprilie 2010 11:25
Micael, ca bine zici! Ar trebui ca toti sa gindim asa, numai ca am fost crescuti (ma refer la "decretei", din care fac si eu parte) sa stam cu ochii plecati, incatusati in doctrinele comuniste idioate si e destul de greu sa indraznesti acum sa ridici privirea, sa infrunti realitatea. Sigur, sunt si oameni care gindesc corect... Astazi se implinesc 18 ani de cind sunt casatorita, dar de ceva timp casatoria mea a devenit doar o relatie de prietenie (suntem fideli unul altuia, dar dormim in camere diferite, "cotizam" cu salariile la comun, ne intelegem perfect, sigur ca ne mai si certam din când in când, insa fara violenta, dar... atât!) si nu am curajul sa merg mai departe (n-am idee ce gindeste el — ai citit "De ce bãrbaþii se uitã la meci ºi femeile în oglindã?"? — si sunt constienta ca mie imi fac rau!) pentru ca motivul principal e problema cu casa! Nu mi-as permite sa dau 200 euro pe o chirie... Desigur, nu stiu cum m-as impaca cu mine, nu stiu daca as fi fericita cind vin de la serviciu si nu-mi gasesc acasa decit câinii! Intr-adevar, viata e mult mai complicata, dar cred ca in parte o complicam noi singuri.
mishutka
Postat pe 18 Aprilie 2010 11:50
Cunosc un cuplu care a divortat si stau inca in aceeasi casa. Asta pentru ca, spun ei - au 2 copii inca micuti - 3 si 10 ani, dar si pentru ca inca au credit la casa in care stau si nici unul nu are oricum unde sa mearga in alta parte.
Deci, in Romania de azi nici sa divortam/ sa ne despartim ca lumea nu ne mai permitem. :|
Roxa13
Postat pe 18 Aprilie 2010 14:22
dupa o casnicie de 24 de ani, am divortat .
sta inca cu mine si cu fata mea nu pt ca asteapta finalizarea partajului, ci pt ca moare fara noi.
la inceput, nu a acceptat nici macar ideea divortului insa, in timp s-a obisnuit cu ea; problema ea ca, sunt sigura ca si dupa partaj, dupa ce ii voi da partea lui..nu se va dezlipi de langa noi decat daca ii fac evacuare cu politia.
e cumplit sa stai in casa cu un om pe care nu il mai poti suporti . norocul meu este ca am destul spatiu si el e multumit ca e in preajma noastra ...
inca ii fac menajul, el plateste unele din utilitatile lunare dar....nu mai vreau sa fie asa. eu ma descurc f bine financiar iar fata nu il mai accepta deloc. eu, mai diplomata inca accept compromisul pe care l-am suportat 24 de ani...
caile vietii sunt asa incurcate pt unii....si asa lejere pt altii....
ramada_00
Postat pe 18 Aprilie 2010 14:22
De la: ramada_00, la data 2010-04-18 14:22:45dupa o casnicie de 24 de ani, am divortat .
sta inca cu mine si cu fata mea nu pt ca asteapta finalizarea partajului, ci pt ca moare fara noi.
la inceput, nu a acceptat nici macar ideea divortului insa, in timp s-a obisnuit cu ea; problema ea ca, sunt sigura ca si dupa partaj, dupa ce ii voi da partea lui..nu se va dezlipi de langa noi decat daca ii fac evacuare cu politia.
e cumplit sa stai in casa cu un om pe care nu il mai poti suporti . norocul meu este ca am destul spatiu si el e multumit ca e in preajma noastra ...
inca ii fac menajul, el plateste unele din utilitatile lunare dar....nu mai vreau sa fie asa. eu ma descurc f bine financiar iar fata nu il mai accepta deloc. eu, mai diplomata inca accept compromisul pe care l-am suportat 24 de ani...
caile vietii sunt asa incurcate pt unii....si asa lejere pt altii....
pai ce ce locuiesc impreuna dupa ce au divortat eu cred ca au facut un divort doar pe hartie in rest fac tot ce faceau inainte de a divorta..nu-i asa....???
kudika029282
Postat pe 18 Aprilie 2010 18:07
si cuplurile care

se bat
se cearta des

se blesteama

se jicnesc

se inseala reciproc

si multe altele se chiama ca sunt to ca unii divortati
deci sunt destule mai ales in romania
LOPY_71
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:54
Si eu am cunoscut cateva cazuri, care culmea, se intelegeau bine
ice_flower
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:21
De la: ice_flower, la data 2010-04-19 15:21:59Si eu am cunoscut cateva cazuri, care culmea, se intelegeau bine
mai ales ca dragostea dupa divort este mai intensa....
kudika029282
Postat pe 19 Aprilie 2010 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Suicidul in randul adolescentilor si al copiilor 15 De la: kudika473660 28 Aprilie 2013 11:16
Visezi? Inseamna ca stiu unde poti afla raspunsul!!!!!!! 53 De la: geo_sh 25 Martie 2009 13:48
hi 6 De la: Full_Metal_Jacket 14 Decembrie 2009 22:52
Gradinita Puiutul Pufos din sectorul 3 11 De la: RalucaRalu 18 August 2016 18:08
Dependenta de partener! 17 De la: Cassey 14 Mai 2009 21:42