Setari Cookie-uri

ZGHIRCENIA....!!!..??SA INCEAPA DISCUTIA!!..

..majoritatea businessmanilor sunt zghirciti desi ei asta numesc economie.."nu sint zghircit sunt econom!!(zic ei..)"..pai bine..dar nu numai ei sunt "economi"..economia aceasta se manifesta din ce in ce mai mult..si la mai multi..si deja nu vorbesc de business..a ramas la mine ieri o prietena, si am luat cu ea micul dejun(cafea si am servit cite o portocala..ca aveam doar 2 portocale,altceva nimic..)..in fine..i-am spus ca plec la servici..ce sa zic..imediat m-am intors sa-i las cheile..si ce vad?..avea pe masa vreo 3portocale..si inca nu tin minte ce, nu conteaza..nu i-am spus nimic..dar m-a pus pe ginduri..si nu este exemplu unic..
intr-o relatie, nu vi s-a intimplat sa se zghirceasca cineva cu voi in sentimente?..desigur..se intimpla si aici..din pacate..
cum trebuie de procedat in asa caz..?
de ce oare???sunt oameni care nu ezita sa ajute,sa se imparta..si sint oameni care nici NU ISI DAU SEAMA cit sunt de zghirciti..indiferenti..invidiosi..?????????????
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 12:34
sunt de acord mai ales in cazul sentimentelor!
de ce mereu in relatii se intimpla ca unul se staruie pentru ambii insa al doilea pur si simplu isi petrece viata.?????????
apoi dupa ce persoana care s-a staruit isi da seama cit a fost de ingenua si ii spune partenerului ca sa terminat totul acela isi da seama de greseala si incearca se ispraveasca totul. si dupa ce totul incepe sa fie bine si frumos peste citeva timp iar se repeta ecelasi lucru.
in ziua de azi toti se gindesc numai la ei insasi. persoanele au pierdut tactul de prietenie, de fratie!!!!!!!!!
gossip_girl89
Postat pe 4 Iulie 2008 13:02
daaa....asa e..
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 13:03
si apoi cu prietena !
ce inseamna adevarata prietenie?
prietenia se cunoaste nu numai in momentele cele frumoase dar in acelea de nevoie.
nu sunt aceia prieteni care stau si discuta cu tine numai cind ai bani sau ai dispozitie dar sunt prieteni acele persoane care cind nu ai pofta de viata si te simti singur si vulnerabil ele stau linga tine, nu spun nimik dar stau linga tine.
prietenii sincere in ziua de azi nu exista.
gossip_girl89
Postat pe 4 Iulie 2008 13:14
da este acesta raspunsul cel mai usor calea spre infinitul dantesc spre paradis dar este totul inversat. aceasta este calea spre infernul chinuitor si oprimant al vietii de toate zilele
gossip_girl89
Postat pe 4 Iulie 2008 13:28
stii..am foarte multi prieteni..deobicei ii ajut la nevoie(daca pot)pe toti egal..si nu astept ceva in schimb..sincer..dar..uneori chiar si intr-o prietenie adevarata..cit de veche n-a fi..unul dintre prieteni este cel care ofera..si acelalalt..care primeste..de ce nu exista reciprocitate?..oo...sorry..nu am idee..
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 13:30
da..dar in relatie..
ok..nu am in vedere zghircit(material)..
daca e sa dai..da ma omule tot ce ai mai bun in tine..ca sa nu sa se intimple asa..ca ceea ce ai tinut ascuns in tine..iese la iveala dupa despartire..asta aveai in vedere, didi_g?
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 13:36
da acest lucru.
gossip_girl89
Postat pe 4 Iulie 2008 13:39
si cel mai interesant..cine e cel care pierde..cea/cel care nu a "dat totul"..la timp sau cea/cel care nu a stiut sa astepte acel "tot"..sa aiba rabdare..sau cea/cel care a initiat despartirea..
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 13:43
lacopmia strica totul da zgircenia nici nu mai spun
gossip_girl89
Postat pe 4 Iulie 2008 13:44
mda.... buna intrebare dar in cazul meu a suferit acela care lasa, care a dat totul si nu a primat nimik
gossip_girl89
Postat pe 4 Iulie 2008 13:47
ce satisfactie mai primesti..??????????
daca daruesti de una singura ...
mm..si mai sunt persoane care se simt satisfacute doar daca vad si simt ca au facut o persoana sa fie satisfacuta...ma rog..filosofia, nu are limite..deja..ce noroc ai..;)
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 13:54
asta nu este norok dar este ghinion.
nimeni niciodata nu a stiut sa accepte ceia ce am de daruit dar dupa ce eu spun ciao ei isi dau seanma de eroare dar este prea tirziu deacuma
ce spui asta tu socoti norok?
gossip_girl89
Postat pe 4 Iulie 2008 14:03
asta si ziceam..depinde ce noroc ai..peste cine dai ..asa e viata..nush..
:P
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 14:17
..bun subiect..bun pentru mine cel putin..si eu am un prieten de 2,5 ani..ma iubeste asa cum stie el..merge oriunde il trimit..face tot ce este de facut..dar..daca e vb sa mergem la o cafea,,el nu vrea sa bea,desi daca primeste si nu o cumpara el ii place..Iesisem zilele trecute de la un examen pe care il sustinusem dupa orele de servici..eram moarta de foame si epuizata..iar noi doi am iesit la o plimbare..l-am ruguta sa ne oprim sa imi iau o cafea..l-am rugat sa mearga sa imi cumpere el..a asteptat in masina pina ce i-am dat 2 lei sa cumpere acea cafea sa mi-o aduca in masina..
frumos nu??sa nu mai vb de pizza..i-am spus ca mi-ar place cind si cind sa iesim sa mincam cite o pizza..mi-a spus ca..cindva..vom cumpara una si o vom imparti ca el nu poate sa manince una intreaga...
ce-i asta..economie??zgircenie..prostie..sau//boala???
Merido
Postat pe 4 Iulie 2008 19:37
...cred ca inca nu a realizat ca in cuplu se imparte totul..ori se va invata..ori vei suferi tu...cine stie..poate zgarcenia se "lecuieste"..sper si eu..
dolcedoll
Postat pe 6 Iulie 2008 14:16
omul bun are mereu de pierdut,asa ca trebuie sa actionezi cu cap,sa fii cu 10 pasi in fata celuilalt, sa ii observi miscarile.partea asta cu zgarcenia e aiurea,eu numai peste din astia am dat,cu mici exceptii.nu sunt materialista dar un suc nu cost o avere.merg pe principiul ca fiecare trebuie sa dea,nu numai baiatul asa e normal,nimeni nu sta pe roze....dar totul trebuie cu masura,ca,ce este mai rarut e mai dragut.

Postat pe 20 Iulie 2008 00:55
asa am patit si eu desi eram la prima intalnire.am cumparat eu 2 pizza,l-am condus la gara caci trebuia sa plece si a doua zi i-am spus ca nu vom fi niciodata impreuna.scria sms-uri de iti lua ochii cu dulcegarii si cand a venit aici a inceput tot cu jumatate de pizza.asa ca nu mai avea rost sa mergem pe principuil saracie de la inceput.e aiurea,eu una nu as putea sta cu o astfel de persoana.

Postat pe 20 Iulie 2008 00:59
la inceput am inteles ca trece o perioada grea cu bani,dar dupa ceva timp cand m-am dus eu la el in oras (distanta dintre noi fiind de 300 km)a trebuit sa platesc tot eu totul Toate astea mi-au lasat un gust amar dar nu pot sa nu i mai vb.zgarcenie,economie cum s-o numi nu-i pot spune stop oare de ce?
farmaceutica
Postat pe 20 Iulie 2008 12:44
fetelor daca-i pe asa.....lasati-i!!!!mai incercati!!!ma tem ca nu-i o ,,boala,,vindecabila!!!!cine-i zgarcit...asa ramane toata viata!!!!doar il stiti pe Hagi Tudose...nici in ultima clipa nu si-a luat o supa?!!!si este diferenta intre a fi econom si a fi zgarcit!!!!economul restrange cheltuielile cand e stramtorat,zgarcitul le restrange toata viata.... Mult noroc!
mell_30
Postat pe 20 Iulie 2008 18:13
inseamna ca nu exista leac pentru zgarcenie
dolcedoll
Postat pe 20 Iulie 2008 19:44
oamenii zgarciti multa vreme or sa ajunga sa arunce banii mai tarziu pe te miri ce, isi dau seama ca au aruncat banii de pomana si apoi iar se zgarcesc sau poate nu. depinde de la om la om, de mentalitatea fiecaruia. e naspa insa in cuplu. mai bine fugiti de ei. e naspa daca el e un zgarcit si iti comenteaza si tie de ce iti cumperi alea si alea chiar din salariul tau. TU AI NUMAI O VIATA!!!!!!!!

m5g
Postat pe 22 Iulie 2008 14:12
sa va zic despre zgarcenie??....iubitul meu castiga destul de bine, si mai mult ca mine. ma scoate in oras (mai rar acum), dar se uita la bani....imi face mici cadouri, gen flori sau bomboane ocazional...insa, cand l-am invitat la o aniversare a zis k nu are bani, pt k urmeaza nunta fratelui lui, cand l-am invitat la o nunta in familie, a zis la inceput ca vine, apoi k nu mai vine, s-a hotarat sa vina dar a dat cu 200 de ron mai putin ca mine...am zis sa il inteleg din cauza k e nunta fratelui lui caruia ii da oricum in fiecare luna destul de multi bani,(fratele lui are 25 de ani si nu lucreaza deloc), nu mi-a luat un bilet la un concert k sa nu piarda banii in cazul in kre nu mai e cu mine...nu imi da un sms din cauza ca are doar telefon de munca si ii e frica sa nu ii zica ceva sefii daca mai consuma din mesaje, pecand eu nu tin cont si ii trimit oricand...acum nu inteleg, e zgarcit cu adevarat?.pt k nici pt el nu a mai cumparat ceva in ultimul timp...si nush unde i se duc toti banii. daca am cumparat ceva necesar doar lui(nu cadou), pentru ca nu avea bani la el, nu mi i-a mai dat inapoi, e corect? merita sa stai cu o astfel de persoana??
micky_ai
Postat pe 25 Iulie 2008 15:10
eu zic ca nu merita sa stai cu unu zgarcit ca nu se schimba. am avut o prietena care a incercat vreo 5 ani sa-l schimbe pe respectivu si nu a reusit, doar cand se certau era f darnic dar dupa vreo saptamana era la loc.s-a despartit de el si acum el are pe altcineva cu care vrea sa se insoare dar tot zgarcit e si cu ea.
witcher
Postat pe 28 Iulie 2008 11:00
Urata boala zgarcenia! Chiar ca sunt de evitat acest fel de oameni, fie ca sunt femei sau barbati. Pentru simplul motiv ca tot ce este exagerat (in general) strica, un om (prea) zgarcit este deja un meschin.

Postat pe 5 August 2008 00:01
De la: micky_ai, la data 2008-07-25 15:10:33sa va zic despre zgarcenie??....iubitul meu castiga destul de bine, si mai mult ca mine. ma scoate in oras (mai rar acum), dar se uita la bani....imi face mici cadouri, gen flori sau bomboane ocazional...insa, cand l-am invitat la o aniversare a zis k nu are bani, pt k urmeaza nunta fratelui lui, cand l-am invitat la o nunta in familie, a zis la inceput ca vine, apoi k nu mai vine, s-a hotarat sa vina dar a dat cu 200 de ron mai putin ca mine...am zis sa il inteleg din cauza k e nunta fratelui lui caruia ii da oricum in fiecare luna destul de multi bani,(fratele lui are 25 de ani si nu lucreaza deloc), nu mi-a luat un bilet la un concert k sa nu piarda banii in cazul in kre nu mai e cu mine...nu imi da un sms din cauza ca are doar telefon de munca si ii e frica sa nu ii zica ceva sefii daca mai consuma din mesaje, pecand eu nu tin cont si ii trimit oricand...acum nu inteleg, e zgarcit cu adevarat?.pt k nici pt el nu a mai cumparat ceva in ultimul timp...si nush unde i se duc toti banii. daca am cumparat ceva necesar doar lui(nu cadou), pentru ca nu avea bani la el, nu mi i-a mai dat inapoi, e corect? merita sa stai cu o astfel de persoana??


parerea mea....scapa de el cat de repede,nu mai investi sentimente;daca acum este asa vis-a-vis de tine,atunci cum va fi mai incolo,pe parcursul vietii? Nu trebuie sa arunce cu banii in stanga si in dreapta insa cu persoana pe care o iubesti trebuie sa fii darnic tocmai pt ca ti-e draga iar bucuria si fericirea de pe chipul celui drag atunci cand primeste cadouri,nu are pret,merita nu doar un salariu intreg.......
matracucu
Postat pe 20 August 2008 11:47
acum 2 luni va ziceam un lucru, ca prietenul meu de atunci e zgarcit!!!.....ciudat, imi e prieten in continuare, ne iubim si ne intelegem destul de bine. Nu am primit atatea flori ca de la el in viata mea, imi cumpara ciocolata chiar daca nu prea are bani, daca raman eu fara bani imi da el fara sa ii mai vrea inapoi, iesim des la restaurant....mai vorbesc oare de aceasi persoana??vrea sa mergem in austria de revelion, sa facem amintiri impreuna. Nu stiu ce sa zic, dar s-a schimbat, si asta dupa ce am luat hotatarea sa ii spun in fata ce simt si ce cred despre el.Sunt doua posibilitati:
1. Nu este zgarcit din nastere dar ii era frica sa investeasca niste bani la inceputul unei relatii, deoarece nu avea incredere.
2.Odata ce a inceput sa tina mai mult la mine, si apoi sa ma iubeasca,egoismul si zgarcenia nu mai conta.
Voi ce credeti?e posibil ca sa fie vindecata zgarcenia?
micky_ai
Postat pe 8 Octombrie 2008 15:27
micky_ai ma bucur pentru tine
probabil ai dreptate, niciodata nu poti fi sigur de ceea ce se afla in mintea unui om sau in sufletul acestuia...
eu chiar iti doresc ca intre voi sa lipseasca zgarcenia, intradevar ea lipseste de cele mai multe ori datorita faptului ca intre parteneri exista incredere totala.
dolcedoll
Postat pe 10 Octombrie 2008 08:27
Stau si ma minunez cat de greu este sa se vorbeasca (si scrie ) romaneste corect!!!!!!!!!!!!
FRATILOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOR!!!! Se scrie corect ZGARCIT .....nu exista ZGHIRCIT.................Cumparati-va niste DEX-uri si invatati-va limba natala....Vai de noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:14
De la: laly_3l, la data 2008-11-21 19:14:54Stau si ma minunez cat de greu este sa se vorbeasca (si scrie ) romaneste corect!!!!!!!!!!!!
FRATILOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOR!!!! Se scrie corect ZGARCIT .....nu exista ZGHIRCIT.................Cumparati-va niste DEX-uri si invatati-va limba natala....Vai de noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pey stii eu cred ca"zghircenia " asta e pentru "buinessman"
yumy
Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Neplacuta experienta! 16 De la: ella_c 26 Aprilie 2009 20:40
help?! 2 De la: kudika029654 1 Octombrie 2009 08:24
PREMONITIILE 31 De la: madyna89 13 Septembrie 2010 20:24
infricosator!!! ati avut experiente similare? 339 De la: tzvetociki 14 Octombrie 2015 02:06
ajutorrrrrrr! 58 De la: r_girl 24 Mai 2009 00:20