Setari Cookie-uri

Mai este apreciat bunul simt, respectul si sinceritatea?

Povestea începe cu un copil care benficiaza de toatã atenția pãrinților și primește o educație cat se poate de buna: principii în viata etc, pana la varsta de majorat, dupã aceasta perioada cand practic este format din toate punctele de vedere (caracter format) pentru varsta pe care o are dorește sa aibã o relație serioasa; timpul trece încercãri nenumãrate în diferite medii însa se dovedește ca are o "problema" caracterul format și principiile lui nu sunt compatibile cu mediul în care trãiește, atunci apare întrebarea "Nu m-am nãscut în locul potrivit?" sau are o problema pe care nu o descoperã și este nevoie de un psiholog, sau în ziua de azi nu este apreciat omul dupã "stofa" pe care o afișeazã ci dupã: bani, mașini, avere, etc ............ Nu pot considera asta un hanidicap sau neadaptare pentru ca oricand se pot schimba lucrurile, dar ........... trebuie sa știi direcția în care sa te îndrepți și mai ales "Trece vremea si nu o poți o pri", lucrurile trebuiesc îndreptate pana nu este prea tarziu sau pana nu apar gafele.

Eu sunt acel copil ajuns la maturitate și avand aceasta problema, încearcã sa o împãrtãșeascã și celorlalți care poate, dacã au plãcere pot scrie cateva sfaturi pe care sa le pot urma, pentru a aduce o schimbare in viata mea, pentru a gãsi fericirea și persoana potrivita care sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt și ceea ce pot devenii alãturi de ea, sa pot dovedi ca sunt bãrbatul pe care si-l dorește, ca exista bãrbați care știu sa se poarte cu o femeie și sa o facã sa se simtã femeie.

Asadar va rog sa va dați cu pãrerea (accept critici), sunt interesat de pãrerea voastrã.
Va mulțumesc anticipat, cu respect Iustin_D

PS. Este prima data cand scriu și-mi împãrtãșesc pe un forum problemele.
Iustin_D
Postat pe 4 Aprilie 2010 14:50
probabil ca esti prea pretentios!!..nu stiu ce sa zic...altfel nu te/ai plange ca nu iti gasesti!!..
stii cu se compara ce ai zis tu???...e ca si cand eu stiu ca daca maine dimineata ma trezesc din somn tarziu...(automat o sa intarzii la serviciu)...si io daca o sa intarzii la serviciu o sa fiu data afara!.Si vine maine dimineata si ma trezesc tarziu...e clar ca nu mai am ce sa fac si stiu si eu asta!..Doar o minune m/ar m/ai putea salva ...desi stiu ca nu se poate face nici o minune!...adica as vrea sa stiu ca nu mi/am pierdut serviciul chiar daca am intarziat ...desi in acelasi timp stiu ca nu se poate!!
...Ce vrei tu ..probabil este sa ..intrii cu educatia si formarea ta ca om intr/o relatie pe care din prima o vrei a fi serioasa(ceea ce e si normal)!....numai ca ori nu cauti unde trebuie ..ori nu stiu...
stii ce se bate cap in cap in ceea ce ai zis???...educatia ta cu ceea ce doresti tu...sa faci o femeie sa se simta femeie...se poate sa ai prea multa educatie ca sa poti face ce ai zis!!!...avand educatie ar trebui sa stii...si mai e o treaba(pentru care eu personal nu te condamn deloc)...si anume aceea ca...probabil nu vrei sa faci nici o concesie in cee ce priveste persoana ta...ca sa ii faci pe plac unei femei...adiac se poate ca ...tu sa nu o vrei fericita cu adevarat...ci cum ti se pare tie ca ar fi ea fericita///...si asha o relatie nu are cum sa mearga...///E CA SI CAND TU VREI SA REINCARCI UN TELEFON SONY ERICSSON CU UN INCARCATOR DE SAMSUNG!!..--deduci logic ca asta nu se poate...
,...daca vrei sa te accepte ceea ce esti...cum iti imaginezi ca poti deveni barbatul pe care si/l doreste...???
// adica ma gandesc ca...s/ar putea sa nu fie unul si acelasi lucru ceea ce esti cu...ce si/ar dori..
...tocmai ca ..daca iti dai seama ca timpul trece...ia niste masuri in sensul asta ...daca asta iti e scopul cu adevarat(sa te casatoresti de exemplu)..cauta una..care iti place tie...si fa in asha fel incat sa fii cum vrea ea...ca sa stea langa tine....sau ia/ti una care te place asha cum esti ..dar ai grija sa faci ce vrei tu!!....sau lasa/te de gandu cu insuratoarea...si vezi/ti de cariera...si scopul tau in viatza!!!...adica ce cauti tu probabil ca e ...un anume gen de femeie...care nu se mai gaseste....pe care au luat/o altii cu mult inaintea ta...si acum nu mai alegi tu...tu doar culegi ce a mai ramas!!!
andreea_n_x
Postat pe 4 Aprilie 2010 15:56
probabil ca situatia e una asemanatoare cu....urmatoarea!!!...io la ora asta as vrea sa beau o cafea...din aia de un leu...de la aparatul de facut cafele de prin magazinele mici....numai ca azi e si Duminica si Pastele si este inchis pe peste tot...si io nu am de unde sa imi fac rost de cafeaua aia!!...acuma daca ar fi numai bautul cafelei sau a unui pui de cafea...as avea cateva optiuni..sa beau un 3 in 1...ca mi/am facut rezerva de asha ceva in casa...sau sa ma duc la McDonalds sa imi iau o cafea(dar nu imi convine nici acolo ca e mai mult de un leu...si io nu vreau sa cheltui mai mult de un leu)...deci ce/as vrea eu nu se poate....nu astazi!!!...asha ca ori fac o concesie...si accept una din variantele alternative...ori ma las de ideea bautului cafelei astazi!!!!
andreea_n_x
Postat pe 4 Aprilie 2010 16:02
da
_Alexa_
Postat pe 5 Aprilie 2010 10:02
mai cunosc si eu un tip care e prea strict ca sa zic asa, principiile insuflate de parinti se pare ca prea l'au fortat sa vada lucrurile intr'un fel anume. nu stiu daca e bine sau rau, dar la 32 de ani pe care ii are nu e casatorit, mai mult nici relatiile ce le'a avut nu prea au durat cine stie ce. trage tu concluzia.
Shhh
Postat pe 5 Aprilie 2010 10:40
indiferent de educatie,viata o traiesti tu.ajuns la maturitate incerci sa te adaptezi.sunt copii crescuti alaturi de parinti betivi si scandalagii,sau prin puscarii,dar in viata au trait ca persoane oneste si s-au casatorit,au trait ca toate persoanele cu bun simt.incercand s-o faci pe neintelesul nu vei rezolva nimic si nu-ti vei gasi locul niciodata nicaieri.da-ti o palma si trezeste-te!o sa-ti pierzi cei mai frumosi ani cautand raspunsuri.
milibumbi
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:18
De la: andreea_n_x, la data 2010-04-04 16:02:39probabil ca situatia e una asemanatoare cu....urmatoarea!!!...io la ora asta as vrea sa beau o cafea...din aia de un leu...de la aparatul de facut cafele de prin magazinele mici....numai ca azi e si Duminica si Pastele si este inchis pe peste tot...si io nu am de unde sa imi fac rost de cafeaua aia!!...acuma daca ar fi numai bautul cafelei sau a unui pui de cafea...as avea cateva optiuni..sa beau un 3 in 1...ca mi/am facut rezerva de asha ceva in casa...sau sa ma duc la McDonalds sa imi iau o cafea(dar nu imi convine nici acolo ca e mai mult de un leu...si io nu vreau sa cheltui mai mult de un leu)...deci ce/as vrea eu nu se poate....nu astazi!!!...asha ca ori fac o concesie...si accept una din variantele alternative...ori ma las de ideea bautului cafelei astazi!!!!


Frate elocvent exemplu! Mai bine lasa-te de cafea , e evident ca bei prea multa!

Postat pe 6 Aprilie 2010 09:32
De la: scorpio67, la data 2010-04-06 09:32:35
De la: andreea_n_x, la data 2010-04-04 16:02:39probabil ca situatia e una asemanatoare cu....urmatoarea!!!...io la ora asta as vrea sa beau o cafea...din aia de un leu...de la aparatul de facut cafele de prin magazinele mici....numai ca azi e si Duminica si Pastele si este inchis pe peste tot...si io nu am de unde sa imi fac rost de cafeaua aia!!...acuma daca ar fi numai bautul cafelei sau a unui pui de cafea...as avea cateva optiuni..sa beau un 3 in 1...ca mi/am facut rezerva de asha ceva in casa...sau sa ma duc la McDonalds sa imi iau o cafea(dar nu imi convine nici acolo ca e mai mult de un leu...si io nu vreau sa cheltui mai mult de un leu)...deci ce/as vrea eu nu se poate....nu astazi!!!...asha ca ori fac o concesie...si accept una din variantele alternative...ori ma las de ideea bautului cafelei astazi!!!!


Frate elocvent exemplu! Mai bine lasa-te de cafea , e evident ca bei prea multa!
milibumbi
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:34
da-te pe bere
milibumbi
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:35
De la: scorpio67, la data 2010-04-06 09:32:35
De la: andreea_n_x, la data 2010-04-04 16:02:39probabil ca situatia e una asemanatoare cu....urmatoarea!!!...io la ora asta as vrea sa beau o cafea...din aia de un leu...de la aparatul de facut cafele de prin magazinele mici....numai ca azi e si Duminica si Pastele si este inchis pe peste tot...si io nu am de unde sa imi fac rost de cafeaua aia!!...acuma daca ar fi numai bautul cafelei sau a unui pui de cafea...as avea cateva optiuni..sa beau un 3 in 1...ca mi/am facut rezerva de asha ceva in casa...sau sa ma duc la McDonalds sa imi iau o cafea(dar nu imi convine nici acolo ca e mai mult de un leu...si io nu vreau sa cheltui mai mult de un leu)...deci ce/as vrea eu nu se poate....nu astazi!!!...asha ca ori fac o concesie...si accept una din variantele alternative...ori ma las de ideea bautului cafelei astazi!!!!


Frate elocvent exemplu! Mai bine lasa-te de cafea , e evident ca bei prea multa!



oare sa fie vorba numai de cafea? neahhhhhhhh
Dontyyy
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:36
eu ce spuneam??? e vorba de mai multe tipuri de bere
milibumbi
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:40
De la: milibumbi, la data 2010-04-06 09:40:40eu ce spuneam??? e vorba de mai multe tipuri de bere


in cazul ei crede-ma cu sigurantza este vorba de cu totul altceva!!!
Dontyyy
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:43
cred ca bietul neinteles,chiar nu mai intelege nimic ne-am indepartat total de subiect
milibumbi
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:46
De la: Iustin_D, la data 2010-04-04 14:50:30 Povestea începe cu un copil care benficiaza de toatã atenția pãrinților și primește o educație cat se poate de buna: principii în viata etc, pana la varsta de majorat, dupã aceasta perioada cand practic este format din toate punctele de vedere (caracter format) pentru varsta pe care o are dorește sa aibã o relație serioasa; timpul trece încercãri nenumãrate în diferite medii însa se dovedește ca are o "problema" caracterul format și principiile lui nu sunt compatibile cu mediul în care trãiește, atunci apare întrebarea "Nu m-am nãscut în locul potrivit?" sau are o problema pe care nu o descoperã și este nevoie de un psiholog, sau în ziua de azi nu este apreciat omul dupã "stofa" pe care o afișeazã ci dupã: bani, mașini, avere, etc ............ Nu pot considera asta un hanidicap sau neadaptare pentru ca oricand se pot schimba lucrurile, dar ........... trebuie sa știi direcția în care sa te îndrepți și mai ales "Trece vremea si nu o poți o pri", lucrurile trebuiesc îndreptate pana nu este prea tarziu sau pana nu apar gafele.

Eu sunt acel copil ajuns la maturitate și avand aceasta problema, încearcã sa o împãrtãșeascã și celorlalți care poate, dacã au plãcere pot scrie cateva sfaturi pe care sa le pot urma, pentru a aduce o schimbare in viata mea, pentru a gãsi fericirea și persoana potrivita care sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt și ceea ce pot devenii alãturi de ea, sa pot dovedi ca sunt bãrbatul pe care si-l dorește, ca exista bãrbați care știu sa se poarte cu o femeie și sa o facã sa se simtã femeie.

Asadar va rog sa va dați cu pãrerea (accept critici), sunt interesat de pãrerea voastrã.
Va mulțumesc anticipat, cu respect Iustin_D

PS. Este prima data cand scriu și-mi împãrtãșesc pe un forum problemele.


Pentru a primi un raspuns, cel putin din partea mea;-) mi se pare ca scrii la modul general. Deci raspund tot in general;-)

Probabil exact principiile si educatia te inhiba sa te dezvolti asa cum iti doresti langa o persoana care ti-ar putea vedea meritele, te-ar putea aprecia , dar pe care tu o consideri mult prea diferita, sau incompatibila, deci nu are nici o sansa...Sau mai bine zis, nu ai vrut sa-i dai sanse...


"Parca" din principiu te consideri mult prea deosebit, poate superior "spiritual" (nu stiu daca spiritual este cuvantul potrivit) celorlalti din jurul tau, care sunt prea triviali, iar valoarea lor consta in bani, masina si avere. Educatie, principii, bani, avere nu se exclud una pe alta. Stii exista si oameni care detin toate aspectele si nu le exteriorizeaza;-)
Banuiesc ca tu nici nu doresti sa faci parte din mediul in care traiesti. Vorba aia: societatea nu te accepta dar nici tu nu o accepti;-)

Consider educatia, stofa sau principiile doar ca o baza care trebuie sa evolueze, nu ca un status per se format care ramane rigid/inflexibil. Din cele relatate mi se pare ca ai ramas un pic prea fidel principiilor si nu ti-ai dezvoltat personalitatea in continuare spre favoarea ta.




Full_Metal_Jacket
Postat pe 6 Aprilie 2010 14:02
De la: Dontyyy, la data 2010-04-06 09:36:16
De la: scorpio67, la data 2010-04-06 09:32:35
De la: andreea_n_x, la data 2010-04-04 16:02:39probabil ca situatia e una asemanatoare cu....urmatoarea!!!...io la ora asta as vrea sa beau o cafea...din aia de un leu...de la aparatul de facut cafele de prin magazinele mici....numai ca azi e si Duminica si Pastele si este inchis pe peste tot...si io nu am de unde sa imi fac rost de cafeaua aia!!...acuma daca ar fi numai bautul cafelei sau a unui pui de cafea...as avea cateva optiuni..sa beau un 3 in 1...ca mi/am facut rezerva de asha ceva in casa...sau sa ma duc la McDonalds sa imi iau o cafea(dar nu imi convine nici acolo ca e mai mult de un leu...si io nu vreau sa cheltui mai mult de un leu)...deci ce/as vrea eu nu se poate....nu astazi!!!...asha ca ori fac o concesie...si accept una din variantele alternative...ori ma las de ideea bautului cafelei astazi!!!!


Frate elocvent exemplu! Mai bine lasa-te de cafea , e evident ca bei prea multa!



oare sa fie vorba numai de cafea? neahhhhhhhh


Si de conexiuni neuronale distruse, dar nu voiam sa spun !

Postat pe 6 Aprilie 2010 14:17
De la: Iustin_D, la data 2010-04-04 14:50:30 Povestea începe cu un copil care benficiaza de toatã atenția pãrinților și primește o educație cat se poate de buna: principii în viata etc, pana la varsta de majorat, dupã aceasta perioada cand practic este format din toate punctele de vedere (caracter format) pentru varsta pe care o are dorește sa aibã o relație serioasa; timpul trece încercãri nenumãrate în diferite medii însa se dovedește ca are o "problema" caracterul format și principiile lui nu sunt compatibile cu mediul în care trãiește, atunci apare întrebarea "Nu m-am nãscut în locul potrivit?" sau are o problema pe care nu o descoperã și este nevoie de un psiholog, sau în ziua de azi nu este apreciat omul dupã "stofa" pe care o afișeazã ci dupã: bani, mașini, avere, etc ............ Nu pot considera asta un hanidicap sau neadaptare pentru ca oricand se pot schimba lucrurile, dar ........... trebuie sa știi direcția în care sa te îndrepți și mai ales "Trece vremea si nu o poți o pri", lucrurile trebuiesc îndreptate pana nu este prea tarziu sau pana nu apar gafele.

Eu sunt acel copil ajuns la maturitate și avand aceasta problema, încearcã sa o împãrtãșeascã și celorlalți care poate, dacã au plãcere pot scrie cateva sfaturi pe care sa le pot urma, pentru a aduce o schimbare in viata mea, pentru a gãsi fericirea și persoana potrivita care sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt și ceea ce pot devenii alãturi de ea, sa pot dovedi ca sunt bãrbatul pe care si-l dorește, ca exista bãrbați care știu sa se poarte cu o femeie și sa o facã sa se simtã femeie.

Asadar va rog sa va dați cu pãrerea (accept critici), sunt interesat de pãrerea voastrã.
Va mulțumesc anticipat, cu respect Iustin_D

PS. Este prima data cand scriu și-mi împãrtãșesc pe un forum problemele.


Valorile nu se demodeaza niciodata.Depinde cu cine te insotesti, daca are aceleasi valori si daca stie sa-ti aprecieze educatia si pricipiile.

Postat pe 6 Aprilie 2010 14:19
De la: andreea_n_x, la data 2010-04-04 15:56:57probabil ca esti prea pretentios!!..nu stiu ce sa zic...altfel nu te/ai plange ca nu iti gasesti!!..
stii cu se compara ce ai zis tu???...e ca si cand eu stiu ca daca maine dimineata ma trezesc din somn tarziu...(automat o sa intarzii la serviciu)...si io daca o sa intarzii la serviciu o sa fiu data afara!.Si vine maine dimineata si ma trezesc tarziu...e clar ca nu mai am ce sa fac si stiu si eu asta!..Doar o minune m/ar m/ai putea salva ...desi stiu ca nu se poate face nici o minune!...adica as vrea sa stiu ca nu mi/am pierdut serviciul chiar daca am intarziat ...desi in acelasi timp stiu ca nu se poate!!
...Ce vrei tu ..probabil este sa ..intrii cu educatia si formarea ta ca om intr/o relatie pe care din prima o vrei a fi serioasa(ceea ce e si normal)!....numai ca ori nu cauti unde trebuie ..ori nu stiu...
stii ce se bate cap in cap in ceea ce ai zis???...educatia ta cu ceea ce doresti tu...sa faci o femeie sa se simta femeie...se poate sa ai prea multa educatie ca sa poti face ce ai zis!!!...avand educatie ar trebui sa stii...si mai e o treaba(pentru care eu personal nu te condamn deloc)...si anume aceea ca...probabil nu vrei sa faci nici o concesie in cee ce priveste persoana ta...ca sa ii faci pe plac unei femei...adiac se poate ca ...tu sa nu o vrei fericita cu adevarat...ci cum ti se pare tie ca ar fi ea fericita///...si asha o relatie nu are cum sa mearga...///E CA SI CAND TU VREI SA REINCARCI UN TELEFON SONY ERICSSON CU UN INCARCATOR DE SAMSUNG!!..--deduci logic ca asta nu se poate...
,...daca vrei sa te accepte ceea ce esti...cum iti imaginezi ca poti deveni barbatul pe care si/l doreste...???
// adica ma gandesc ca...s/ar putea sa nu fie unul si acelasi lucru ceea ce esti cu...ce si/ar dori..
...tocmai ca ..daca iti dai seama ca timpul trece...ia niste masuri in sensul asta ...daca asta iti e scopul cu adevarat(sa te casatoresti de exemplu)..cauta una..care iti place tie...si fa in asha fel incat sa fii cum vrea ea...ca sa stea langa tine....sau ia/ti una care te place asha cum esti ..dar ai grija sa faci ce vrei tu!!....sau lasa/te de gandu cu insuratoarea...si vezi/ti de cariera...si scopul tau in viatza!!!...adica ce cauti tu probabil ca e ...un anume gen de femeie...care nu se mai gaseste....pe care au luat/o altii cu mult inaintea ta...si acum nu mai alegi tu...tu doar culegi ce a mai ramas!!!



Multumesc frumos interesanta abordare.
Iustin_D
Postat pe 11 Aprilie 2010 13:43
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-04-06 14:02:49
De la: Iustin_D, la data 2010-04-04 14:50:30 Povestea începe cu un copil care benficiaza de toatã atenția pãrinților și primește o educație cat se poate de buna: principii în viata etc, pana la varsta de majorat, dupã aceasta perioada cand practic este format din toate punctele de vedere (caracter format) pentru varsta pe care o are dorește sa aibã o relație serioasa; timpul trece încercãri nenumãrate în diferite medii însa se dovedește ca are o "problema" caracterul format și principiile lui nu sunt compatibile cu mediul în care trãiește, atunci apare întrebarea "Nu m-am nãscut în locul potrivit?" sau are o problema pe care nu o descoperã și este nevoie de un psiholog, sau în ziua de azi nu este apreciat omul dupã "stofa" pe care o afișeazã ci dupã: bani, mașini, avere, etc ............ Nu pot considera asta un hanidicap sau neadaptare pentru ca oricand se pot schimba lucrurile, dar ........... trebuie sa știi direcția în care sa te îndrepți și mai ales "Trece vremea si nu o poți o pri", lucrurile trebuiesc îndreptate pana nu este prea tarziu sau pana nu apar gafele.

Eu sunt acel copil ajuns la maturitate și avand aceasta problema, încearcã sa o împãrtãșeascã și celorlalți care poate, dacã au plãcere pot scrie cateva sfaturi pe care sa le pot urma, pentru a aduce o schimbare in viata mea, pentru a gãsi fericirea și persoana potrivita care sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt și ceea ce pot devenii alãturi de ea, sa pot dovedi ca sunt bãrbatul pe care si-l dorește, ca exista bãrbați care știu sa se poarte cu o femeie și sa o facã sa se simtã femeie.

Asadar va rog sa va dați cu pãrerea (accept critici), sunt interesat de pãrerea voastrã.
Va mulțumesc anticipat, cu respect Iustin_D

PS. Este prima data cand scriu și-mi împãrtãșesc pe un forum problemele.


Pentru a primi un raspuns, cel putin din partea mea;-) mi se pare ca scrii la modul general. Deci raspund tot in general;-)

Probabil exact principiile si educatia te inhiba sa te dezvolti asa cum iti doresti langa o persoana care ti-ar putea vedea meritele, te-ar putea aprecia , dar pe care tu o consideri mult prea diferita, sau incompatibila, deci nu are nici o sansa...Sau mai bine zis, nu ai vrut sa-i dai sanse...


"Parca" din principiu te consideri mult prea deosebit, poate superior "spiritual" (nu stiu daca spiritual este cuvantul potrivit) celorlalti din jurul tau, care sunt prea triviali, iar valoarea lor consta in bani, masina si avere. Educatie, principii, bani, avere nu se exclud una pe alta. Stii exista si oameni care detin toate aspectele si nu le exteriorizeaza;-)
Banuiesc ca tu nici nu doresti sa faci parte din mediul in care traiesti. Vorba aia: societatea nu te accepta dar nici tu nu o accepti;-)

Consider educatia, stofa sau principiile doar ca o baza care trebuie sa evolueze, nu ca un status per se format care ramane rigid/inflexibil. Din cele relatate mi se pare ca ai ramas un pic prea fidel principiilor si nu ti-ai dezvoltat personalitatea in continuare spre favoarea ta.






Este de apretiat raspunsul tau scurt si la obiect, cred ca incep sa iau niste decizii in ceea ce ma priveste si am sa actionez cat mai rapid. Sincer ma cam sperie raspunsurile voastre insa mai tare ma sperie ce se va intampla cu mine in viitor, de aceea nu este timp de pierdut.
Multumesc Full_Metal_Jacket cu respect.
Iustin_D
Postat pe 11 Aprilie 2010 13:53
De la: scorpio67, la data 2010-04-06 14:19:39
De la: Iustin_D, la data 2010-04-04 14:50:30 Povestea începe cu un copil care benficiaza de toatã atenția pãrinților și primește o educație cat se poate de buna: principii în viata etc, pana la varsta de majorat, dupã aceasta perioada cand practic este format din toate punctele de vedere (caracter format) pentru varsta pe care o are dorește sa aibã o relație serioasa; timpul trece încercãri nenumãrate în diferite medii însa se dovedește ca are o "problema" caracterul format și principiile lui nu sunt compatibile cu mediul în care trãiește, atunci apare întrebarea "Nu m-am nãscut în locul potrivit?" sau are o problema pe care nu o descoperã și este nevoie de un psiholog, sau în ziua de azi nu este apreciat omul dupã "stofa" pe care o afișeazã ci dupã: bani, mașini, avere, etc ............ Nu pot considera asta un hanidicap sau neadaptare pentru ca oricand se pot schimba lucrurile, dar ........... trebuie sa știi direcția în care sa te îndrepți și mai ales "Trece vremea si nu o poți o pri", lucrurile trebuiesc îndreptate pana nu este prea tarziu sau pana nu apar gafele.

Eu sunt acel copil ajuns la maturitate și avand aceasta problema, încearcã sa o împãrtãșeascã și celorlalți care poate, dacã au plãcere pot scrie cateva sfaturi pe care sa le pot urma, pentru a aduce o schimbare in viata mea, pentru a gãsi fericirea și persoana potrivita care sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt și ceea ce pot devenii alãturi de ea, sa pot dovedi ca sunt bãrbatul pe care si-l dorește, ca exista bãrbați care știu sa se poarte cu o femeie și sa o facã sa se simtã femeie.

Asadar va rog sa va dați cu pãrerea (accept critici), sunt interesat de pãrerea voastrã.
Va mulțumesc anticipat, cu respect Iustin_D

PS. Este prima data cand scriu și-mi împãrtãșesc pe un forum problemele.


Valorile nu se demodeaza niciodata.Depinde cu cine te insotesti, daca are aceleasi valori si daca stie sa-ti aprecieze educatia si pricipiile.


Multumesc. De multe ori ma gandesc daca este asa sau nu !!!!!!!
Iustin_D
Postat pe 11 Aprilie 2010 13:59
Multumesc pentru toate gandurile voastre. Astept cu interes si alte pareri.


Iustin_D
Postat pe 11 Aprilie 2010 14:05
Trebuie sa recunosc ca ai abordat un subiect foarte interesant. Intr-adevar si din nefericire societatea de astazi promoveaza non-valori. Dupa cum spuneai ca ai primit o educatie buna din partea parintilor cred ca te descurci sa gasesti cele mai bune solutii pt problemele tale, tinand cont de aceasta educatie, respect si bun simt. Poate ca nu am inteles eu bine dar din modul in care ai spus...am impresia ca tii cont foarte mult de parerea parintilor tai. Ideea este ca esti destul de matur sa decizi tu pentru tine (acest lucru il spun in cazul in care esti ,,dependent" de parintii tai). In ceea ce priveste fericirea....hmmmm.....depinde ce cauti si unde cauti!....Important e sa pastrezi ce ai bun la tine, sa schimbi ce crezi ca nu e bun, sa fii fericit in primul rand pt lucruri simple (de ex ca esti sanatos), sa fii multumit de tine si sigur pe tine.....pt ca atunci cand esti sigur pe tine....cei din jur simt asta......:)
O alta impresie este ca esti putin complexat (o spun fara a fi rautacioasa). Oare am dreptate???
Sper ca te-am pus putin pe ganduri...mult succes!!!

yoney
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:04
De la: Iustin_D, la data 2010-04-04 14:50:30 Povestea începe cu un copil care benficiaza de toatã atenția pãrinților și primește o educație cat se poate de buna: principii în viata etc, pana la varsta de majorat, dupã aceasta perioada cand practic este format din toate punctele de vedere (caracter format) pentru varsta pe care o are dorește sa aibã o relație serioasa; timpul trece încercãri nenumãrate în diferite medii însa se dovedește ca are o "problema" caracterul format și principiile lui nu sunt compatibile cu mediul în care trãiește, atunci apare întrebarea "Nu m-am nãscut în locul potrivit?" sau are o problema pe care nu o descoperã și este nevoie de un psiholog, sau în ziua de azi nu este apreciat omul dupã "stofa" pe care o afișeazã ci dupã: bani, mașini, avere, etc ............ Nu pot considera asta un hanidicap sau neadaptare pentru ca oricand se pot schimba lucrurile, dar ........... trebuie sa știi direcția în care sa te îndrepți și mai ales "Trece vremea si nu o poți o pri", lucrurile trebuiesc îndreptate pana nu este prea tarziu sau pana nu apar gafele.

Eu sunt acel copil ajuns la maturitate și avand aceasta problema, încearcã sa o împãrtãșeascã și celorlalți care poate, dacã au plãcere pot scrie cateva sfaturi pe care sa le pot urma, pentru a aduce o schimbare in viata mea, pentru a gãsi fericirea și persoana potrivita care sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt și ceea ce pot devenii alãturi de ea, sa pot dovedi ca sunt bãrbatul pe care si-l dorește, ca exista bãrbați care știu sa se poarte cu o femeie și sa o facã sa se simtã femeie.

Asadar va rog sa va dați cu pãrerea (accept critici), sunt interesat de pãrerea voastrã.
Va mulțumesc anticipat, cu respect Iustin_D

PS. Este prima data cand scriu și-mi împãrtãșesc pe un forum problemele.


Educatie=mediu controlat
Educatie orientata=mediu controlat pentru atingerea scopurilor prevazute de parinti, cu buna intentie insa care scapa din vedere un aspect.
Maturitate=mediu fara control unde toate capacitatile copilului sunt compatibile cu ce doreau parintii si incompatibile cu ce poate de fapt adultul, cu visele sale interne. Apare un conflict distrugator intre ce face, ce ii reuseste, ce ar vrea sa faca, si ce simte ca e corect fata de cei dragi.
M-am lovit de acest aspect in asa masura incat a trebuit sa imi redefinesc personalitatea , de aceasta data pornind de la capacitatile native si visele proprii reale, nu insuflate, impuse indiferent cu ce intentii.
Nu e usor...nu e greu....e de gandit si actionat , intelegand pe parcurs adevaratul eu si adevarata cale personala.
Parintii corecti si constienti lanseaza copilul capabil sa ISI indeplineasca visele oricare ar fi acestea. Parintii supraprotectori nu cred in capacitatea copilului de a gandi rational, comparand in permanenta experienta acestuia cu vasta lor experienta....castigata culmea......prin gasirea caii personale in viata, nu prin indeplinirea unor nazuinte parintesti. Astfel pe acest principiu , dorind sa il scape de greutati, il cresc in mediu fara legatura cu cel natural, unde alegerile au alte efecte decat in viata normala, creiind de fapt un personaj lipsit de caracteristicile necesare pentru a intelege viata, care se dezvolta in contact direct cu situatii reale de viata. Practic e antrenat pentru medii....septice!
Cum se face aceasta revenire?......Contactati-ma!
Colaborare pana in momentul rezolvarii problemei pas cu pas!
catyboy69
Postat pe 15 Aprilie 2010 17:58
Eu apreciez bunul simt si barbatii cu bun simt si cred ca mai sunt si altii ca mine. Cauta compania celor ca tine si o sa te simti bine.
alina02
Postat pe 15 Aprilie 2010 20:14
De la: Iustin_D, la data 2010-04-04 14:50:30 Povestea începe cu un copil care benficiaza de toatã atenția pãrinților și primește o educație cat se poate de buna: principii în viata etc, pana la varsta de majorat, dupã aceasta perioada cand practic este format din toate punctele de vedere (caracter format) pentru varsta pe care o are dorește sa aibã o relație serioasa; timpul trece încercãri nenumãrate în diferite medii însa se dovedește ca are o "problema" caracterul format și principiile lui nu sunt compatibile cu mediul în care trãiește, atunci apare întrebarea "Nu m-am nãscut în locul potrivit?" sau are o problema pe care nu o descoperã și este nevoie de un psiholog, sau în ziua de azi nu este apreciat omul dupã "stofa" pe care o afișeazã ci dupã: bani, mașini, avere, etc ............ Nu pot considera asta un hanidicap sau neadaptare pentru ca oricand se pot schimba lucrurile, dar ........... trebuie sa știi direcția în care sa te îndrepți și mai ales "Trece vremea si nu o poți o pri", lucrurile trebuiesc îndreptate pana nu este prea tarziu sau pana nu apar gafele.

Eu sunt acel copil ajuns la maturitate și avand aceasta problema, încearcã sa o împãrtãșeascã și celorlalți care poate, dacã au plãcere pot scrie cateva sfaturi pe care sa le pot urma, pentru a aduce o schimbare in viata mea, pentru a gãsi fericirea și persoana potrivita care sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt și ceea ce pot devenii alãturi de ea, sa pot dovedi ca sunt bãrbatul pe care si-l dorește, ca exista bãrbați care știu sa se poarte cu o femeie și sa o facã sa se simtã femeie.
bla - k.eu cred ca tu trebuia sa te nasti in sec 18.
Asadar va rog sa va dați cu pãrerea (accept critici), sunt interesat de pãrerea voastrã.
Va mulțumesc anticipat, cu respect Iustin_D

PS. Este prima data cand scriu și-mi împãrtãșesc pe un forum problemele.
jecuestela
Postat pe 16 Aprilie 2010 05:07
eu cred ca tu trebuia sa te nasti in sec 18
jecuestela
Postat pe 16 Aprilie 2010 05:09
De la: yoney, la data 2010-04-15 16:04:21 Trebuie sa recunosc ca ai abordat un subiect foarte interesant. Intr-adevar si din nefericire societatea de astazi promoveaza non-valori. Dupa cum spuneai ca ai primit o educatie buna din partea parintilor cred ca te descurci sa gasesti cele mai bune solutii pt problemele tale, tinand cont de aceasta educatie, respect si bun simt. Poate ca nu am inteles eu bine dar din modul in care ai spus...am impresia ca tii cont foarte mult de parerea parintilor tai. Ideea este ca esti destul de matur sa decizi tu pentru tine (acest lucru il spun in cazul in care esti ,,dependent" de parintii tai). In ceea ce priveste fericirea....hmmmm.....depinde ce cauti si unde cauti!....Important e sa pastrezi ce ai bun la tine, sa schimbi ce crezi ca nu e bun, sa fii fericit in primul rand pt lucruri simple (de ex ca esti sanatos), sa fii multumit de tine si sigur pe tine.....pt ca atunci cand esti sigur pe tine....cei din jur simt asta......:)
O alta impresie este ca esti putin complexat (o spun fara a fi rautacioasa). Oare am dreptate???
Sper ca te-am pus putin pe ganduri...mult succes!!!



Mulțumesc frumos Yoney, sunt impresionat de acuratețea cu care ai abordat problema și ... da ai dreptate "am impresia ca tii cont foarte mult de pãrerea pãrinților tai"- este foarte adevãrat pentru ca pentru mine pãrinții sunt un model de urmat, însa probabil ca trebuie sa-l modelez dupã personalitatea și afecțiunile mele. Nu pot spune ca nu am defecte ar fii anormal, cred ca problema este de a adapta calitãțile mel (care de alții pot fii considerate defecte) la societatea în care trãim și de a trata fiecare om la nivelul la care se afla (poate greșesc nu sunt convins).
Este adevãrat ca sunt complexat de multe lucruri, de ce??/ pai încerc sa-mi dau rãspunsuri și o explicație este aceea ca vreau sa fie totul perfect și ca sufãr de perfecțiune (fug de eșec), o soluție cred ca este sa las viata sa "meargã" cu bune și rele pentru ca de aceea o numim viata, nu?

Sincer "Sper ca te-am pus putin pe ganduri...mult succes!!!" da ai reușit și cu fiecare intervenție a voastrã se deschid noi orizonturi și fãrã sa vreți contribuiți la integrarea unui nefericit în societate, va mulțumesc.
Iustin_D
Postat pe 19 Aprilie 2010 13:13
Da! Nu stiu cati ani ai, dar e trist sa te-ndoiesti ca aceste valori ale omenirii ar fi cazut in dizgratie!
Esti dezamagit si te inteleg perfect dar crede-ma ca dezamagirea pe care am avut-o eu de curand nu are limite, nu se poate incadra in limitele bunului simt al respectului ce mi s-ar cuvenit si crede-ma ca nu-i pot aprecia sinceritatea dupa multi ani de minciuna.
Si totusi, chiar si acum cred ca mai am multe de invatat:
sa ma iubesc inainte de toate pe mine asa cum sunt ca sa-i pot iubi din nou pe cei din jurul meu,
sa respect ca la randul meu sa fiu respectata,
ca merit tot ce e mai bun si nu merita nimeni sa-ti murdaresti orgoliul,
sa pretuiesc putinul pe care il am, pentru ca putinul meu poate fi enorm pt.altii,
sa nu cer inainte de a oferi,
sa nu accept nimic in schimb,
intotdeauna e loc de ceva nou daca ne debarasam de lucrurile vechi,
nu are sens sa-ti opresti viata in loc daca ceva nu mai merge,
ca astazi pot sa pierd, dar maine este randul meu sa castig,
ca trebuie sac astepti doar atunci cand nu depinde de tine sa rezolvi ceva,
ca nu avem timp de risipit,dar avem timp pentru rabdareeeeeee....
Aura




kudika074708
Postat pe 19 Aprilie 2010 14:27
De la: kudika074708, la data 2010-04-19 14:27:24Da! Nu stiu cati ani ai, dar e trist sa te-ndoiesti ca aceste valori ale omenirii ar fi cazut in dizgratie!
Esti dezamagit si te inteleg perfect dar crede-ma ca dezamagirea pe care am avut-o eu de curand nu are limite, nu se poate incadra in limitele bunului simt al respectului ce mi s-ar cuvenit si crede-ma ca nu-i pot aprecia sinceritatea dupa multi ani de minciuna.
Si totusi, chiar si acum cred ca mai am multe de invatat:
sa ma iubesc inainte de toate pe mine asa cum sunt ca sa-i pot iubi din nou pe cei din jurul meu,
sa respect ca la randul meu sa fiu respectata,
ca merit tot ce e mai bun si nu merita nimeni sa-ti murdaresti orgoliul,
sa pretuiesc putinul pe care il am, pentru ca putinul meu poate fi enorm pt.altii,
sa nu cer inainte de a oferi,
sa nu accept nimic in schimb,
intotdeauna e loc de ceva nou daca ne debarasam de lucrurile vechi,
nu are sens sa-ti opresti viata in loc daca ceva nu mai merge,
ca astazi pot sa pierd, dar maine este randul meu sa castig,
ca trebuie sac astepti doar atunci cand nu depinde de tine sa rezolvi ceva,
ca nu avem timp de risipit,dar avem timp pentru rabdareeeeeee....
Aura






Foarte foarte frumos spus, cuvintele tale au sens și ma bucur ca mai sunt oameni care au caracter și principii în viata. Cu respect ma înclin, Iustin.
Iustin_D
Postat pe 19 Aprilie 2010 14:43
Parerea mea e ca nu te-ai "ars" suficient ca sa zic asa...
Si eu am primit o educatie stricta de la bunica mea care a fost educatoare inchipuie-ti si cu toate astea cand am plecat de la sanul familie in jungla din Bucuresti(ca altfel nu o pot numi) a trebuit sa-mi regandesc total principiile si felul meu de a fi pt ca altfel nu aveam nici o sansa. Am pastrat ceea ce am considerat mai bun si anume respectul pt mine si cei din jur(pt ca numai respectandu-i pe cei din jur te respecti pe tine insuti) si am incercat sa ma adaptez mediului in care eram. Astfel am reusit sa ma integrez destul de bine atat printre "cei ca mine" cat si printre ceilalti. Am apreciat si respectat intotdeauna potentialul celui cu care intram in contact chiar daca poate el nu a avut norocul ca familia lui sa-i dea o educatie buna. Din acest motiv uni poate ma considera o persoana slaba sau "proasta" dar vezi tu eu am evoluat ei au ramas cu dorinta sa evolueze, alti au invatat sa ma aprecieze asa cum sunt... Asa ca nu cred ca trebuie sa schimbi esenta ci doar sa incerci s-o adaptezi mediului in care esti si sa-ti vezi de treaba ta.
miraje86
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:34
De la: miraje86, la data 2010-04-19 15:34:50Parerea mea e ca nu te-ai "ars" suficient ca sa zic asa...
Si eu am primit o educatie stricta de la bunica mea care a fost educatoare inchipuie-ti si cu toate astea cand am plecat de la sanul familie in jungla din Bucuresti(ca altfel nu o pot numi) a trebuit sa-mi regandesc total principiile si felul meu de a fi pt ca altfel nu aveam nici o sansa. Am pastrat ceea ce am considerat mai bun si anume respectul pt mine si cei din jur(pt ca numai respectandu-i pe cei din jur te respecti pe tine insuti) si am incercat sa ma adaptez mediului in care eram. Astfel am reusit sa ma integrez destul de bine atat printre "cei ca mine" cat si printre ceilalti. Am apreciat si respectat intotdeauna potentialul celui cu care intram in contact chiar daca poate el nu a avut norocul ca familia lui sa-i dea o educatie buna. Din acest motiv uni poate ma considera o persoana slaba sau "proasta" dar vezi tu eu am evoluat ei au ramas cu dorinta sa evolueze, alti au invatat sa ma aprecieze asa cum sunt... Asa ca nu cred ca trebuie sa schimbi esenta ci doar sa incerci s-o adaptezi mediului in care esti si sa-ti vezi de treaba ta.


Frumos exemplu nu am nimic de adãugat sau comentat, experiența ta de viata înseamnã o lecție de urmat. Mulțumesc frumos.
Iustin_D
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne certam din cauza amicului sau 38 De la: greierash_is_back 22 Ianuarie 2010 21:13
compatibilitate zodiacala/ varsator....? 33 De la: Barbie30_ 5 Ianuarie 2011 09:23
Cum trec peste greutati?... 18 De la: roz5blue6lila7 24 Iunie 2010 19:26
Sunt trista si foarte plictisita :( cine este din Galati? 59 De la: ankris 27 Februarie 2011 15:16
La Famiglia 2 De la: Iris4ever 31 Octombrie 2008 18:51