Setari Cookie-uri

Orice parere ma poate ajuta... HELP!

Buna, am varsta de 19 ani si sunt inca in liceu.
Nu sunt o persoana careia complexele ii stapanesc viata.. cu toate ca am cateva care DIN FERICIRE mi le-am recunoscut(nu ca alte persoane care neaga si pentru propria-i persoana ca are complexe).
Am o problema de cand sunt mica... mama mea fiind o persoana mai delasatoare a evitat sa ma duca la dentist(prima mea vizita la dentist fiind la inaintata varsta de 13 ani:| cand era sa mor din pricina unui abces foarte puternic).Eu fiind mica imi era frica sa i-au fraiele in mana si sa merg... mai ales ca m-a infricat si mama.
Acum am ajuns la o varsta unde am inceput sa gandesc singura si sa constientizez dar,se pare ca este PREA TARZIU pentru mine problema este foarte inaintata.. am o multime de carii, dintii sunt strambi.. au crescut care in ce directie au vrut,sunt galbeni si pe DEASUPRA mai am si o carie fix in fata care se vede foarte urat si foarte inestetic....
Eu incerc din tot sufletul sa imi fac un renume... in muzica si actorie dar oricata munca si talent as depune acest DEFECT ma copleseste pentru ca am impresia ca intodeauna lumea se uita la mine defaimator...
Am incercat din toate puteriile mele sa merg la dentist cand am aflat ca... "Serviciile GRATUITE se ofera decat persoanelor SUB 18 ani" degeaba am incercat sa ii explic ca eu sunt eleva si ca beneficiez inca de alocatie,si de medic de familie... ca nu am fost ascultata.
Mi s-a spus ca astea sunt "regulile" de la minister si ca m-ar costa in jur de 500 de euro toata lucrarea ca sa am un zambet frumos+ inca vreo 1000 un aparat dentar care sa mi-ndrepte la loc.
Eu stau decat cu mama,parintii mei nu sunt impreuna,aceasta nu lucreaza deoarece are probleme de sanatate, eu toata ziua mi-o petrec la liceu invatant(NU MA POT ANGAJA),traim practic din pensia bunicii mele...
Va rog ,puneti-va in pielea mea si ajutati-ma va rog cu un sfat sunt DISPERATA!
unap
Postat pe 9 Aprilie 2010 20:00
Strange bani pt a-ti trata problemele, treptat, mai intai cariile dupa care aparatul dentar !
Daca ramai asa iti vei pierde dintii de tanara, nu cred ca vrei sa ramai asa si tot trebuie sa dai niste bani ( muuulti ) pt a-ti reconstitui arcadele dentare !
Asa ca mai devreme sau mai tarziu trebuie sa dai bani !
Dupa ce-ti vei rezolva problemele cu dantura, nu uita sa respecti normele de igiena, este f important, discuta cu medicul tau pt a primi sfaturi utile
Summer_
Postat pe 9 Aprilie 2010 20:09
stiu ca erau anumite cabinete de stomato care au contract incheiat cu casa de asigurari. daca tu mai esti inca la scoala cu adeverinta de elev ti'ar face o reducere, la unele lucrari si o gratuitate. dar tb sa te interesezi, pt ca asta era acuma cativa ani, nu mai am idee ce si cum e pe la stomato. stiu doar ca pe mine, sa'mi fac doua carii si sa'mi repar niste dinti ce au pocnit practic dupa ce am nascut ma costa cam 10 de milioane, bine si cabinetul e scump dar si medicul lucreaza f bine. maicamea vrea sa'si imbrace toti dintii si o costa pe 100 de milioane. puii mei... dai un ban da stai in fata ....
Shhh
Postat pe 9 Aprilie 2010 20:42
Incearca sa lucrezi in timpul vacantei de vara... ai putea sa iti faci niste coronite, sa imbraci dintii... pt ca daca ii plombezi cu timpul vei avea iar probleme
kudika1000000
Postat pe 11 Aprilie 2010 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
operatii estetice ... rinoplastie??? 69 De la: kudika_1001276 11 Februarie 2016 04:49
Ajutor 5 De la: geo_tz 24 Ianuarie 2009 18:53
vot 16 De la: mafia_nrr1 26 Octombrie 2008 22:38
Protejslip-uri 5 De la: ADINAIOAN 25 Mai 2009 10:45
Folositi produse BIO? 2 De la: kudika098825 4 Ianuarie 2010 10:43