Setari Cookie-uri

il iubesc insa recent ceva ma indeparteaza de el si nu stiu ce!!!

E adevarat ca in ultima vreme am fost extrem de stresata ... la munca, din punct de vedere financiar, nici cu sanatatea nu stau foarte bine, trebuie sa ma mut, din nou ... si toate astea au avut repercursiuni asupra mea si a relatiei noastre. m-am depratat foarte mult si desi ma intreaba mereu ce e cu mine, simt ca nu ma pot deschide, fata de nimeni de altfel, ma inchid in mine, tac si ma consum singura. acum gasesc cate o nemultumire in tot ce face, vreau mai multa atentie, asta e sigur, dar nici nu vreau sa devin femeia cicalitoare, disperata dupa atentie, pentru ca pana acum totul a fost ok. Nu sunt multumita de nimic, am tendinta sa fiu pesimista in gandire si ce mai important, mi-am pierdut zambetul si veselia, lucruri care pana acum ma caracterizau. imi dau seama ca am o problema, dar nu stiu exact cum sa o tratez si ce ma macina cel mai mult ... de ce sunt asa de rece cu el? vreau sa fim impreuna ca si inainte insa acum ... nici sexul nu ma mai incanta, nimic nu ma multumeste, sunt in continuu neincrezatoare si suspicioasa si stresanta, sunt constienta si de asta. any ideeas?
oudry
Postat pe 25 Aprilie 2010 14:32
De la: oudry, la data 2010-04-25 14:32:01E adevarat ca in ultima vreme am fost extrem de stresata ... la munca, din punct de vedere financiar, nici cu sanatatea nu stau foarte bine, trebuie sa ma mut, din nou ... si toate astea au avut repercursiuni asupra mea si a relatiei noastre. m-am depratat foarte mult si desi ma intreaba mereu ce e cu mine, simt ca nu ma pot deschide, fata de nimeni de altfel, ma inchid in mine, tac si ma consum singura. acum gasesc cate o nemultumire in tot ce face, vreau mai multa atentie, asta e sigur, dar nici nu vreau sa devin femeia cicalitoare, disperata dupa atentie, pentru ca pana acum totul a fost ok. Nu sunt multumita de nimic, am tendinta sa fiu pesimista in gandire si ce mai important, mi-am pierdut zambetul si veselia, lucruri care pana acum ma caracterizau. imi dau seama ca am o problema, dar nu stiu exact cum sa o tratez si ce ma macina cel mai mult ... de ce sunt asa de rece cu el? vreau sa fim impreuna ca si inainte insa acum ... nici sexul nu ma mai incanta, nimic nu ma multumeste, sunt in continuu neincrezatoare si suspicioasa si stresanta, sunt constienta si de asta. any ideeas?



upsssss

cred ca relatia asta nu este ceea ce iti dorestiPUNCT
anastasia_m
Postat pe 25 Aprilie 2010 14:36
- In cazul in care nu ai scris doar ca sa te afli in treaba si intr-adevar vrei sau cauti solutii, iti recomand sa citesti doua carti:
Prima este de la editura businesstech, si se numeste " Scapa din capcana negativismului" scrisa de Dr. David Schloss. Titlul este sugestiv, ma gandesc ca nu ar trebui sa mai fac ce stiu eu ce prezentare, insa acolo vei gasi un plan simplu de urmat, cum sa-ti folosesti gandirea pozitiva ca sa depasesti barierele lui "nu pot" si "nu se poate"
A doua este "Cele cinci limbaje ale iubirii" scrisa de Gary Chapman., de la editura Curtea veche.
Cred ca le poti comanda si la biblioteca on line sau direct de pe site-ul editurii.
In cazul in care nu ai gasit solutiile la necazul tau in cele doua carti, (cu toate ca ma indoiesc sa nu le gasesti), atunci putem vorbi. (ma rog, daca iti face placere putem vorbi oricum.)
supermiki
Postat pe 25 Aprilie 2010 17:53
eu zic ca e bine ca tu constientizezi ca ai o problema si iti doresti sa o rezolvi, s-ar putea sa te confrunti cu o depresie, o sa-ti dau cu copy-paste un articol referitor la aceasta boala sa vezi daca regasesti si simptomele tale:
"Cu totii ne simtim tristi uneori. Face parte din natura noastra umana. Dar starile depresive ce dureaza perioade indelungate de timp nu sunt normale. In plus, de multe ori ele sunt cauzate doar de o tulburare a starii noastre de spirit.
Uneori este foarte evident cand cineva este deprimat. Poate parea trist, nu face lucruri care de obicei ii provocau placere, se descrie ca simtindu-se neinsemnat si inutil. In cazul altor persoane, insa, depresia poate fi mai putin evidenta.
Unele dintre aceste persoane nici nu admit ca se simt triste sau ca au o stare proasta. Ei par schimbati doar pentru persoanele apropiata.

Iata, deci, care sunt simptomele depresiei:
- tristete persistenta, anxietate
- sentimente de inutilitate sau de pesimism;
- sentimente de vinovatie sau neputinta;
- pierdere de interes sau placere pentru hobby-uri sau activitatile obisnuite, inclusiv pentru sex;
- energie scazuta, oboseala, senzatie de “incetineala”;
- capacitate de concentrare redusa sau dificultate de luare a deciziilor;
- probleme de somn, trezire dimineata devreme sau dormit prelungit;
- modificari ale apetitului sau/si ale greutatii;
- ganduri de moarte sau sinucidere, tentative de suicid chiar;
- neliniste sau iritabilitate;
- stima de sine scazuta;
- probleme fizice persistente, precum dureri de cap, tulburari digestive, dureri cronice ce nu raspund la tratamentele de rutina."
miss_darine
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:01
Buna! Multumesc pentru raspuns si chiar nu am scris ca sa ma aflu in treaba. in general evit sa fiu publica, m-am gandit totusi sa schimb tactica in ideea in care daca nu incerc nu am de unde sa stiu ce-o sa iasa, ba mai mult, ce am de pirdut?! voi comanda cartile si chair mi-ar face placere sa stam de vorba. Id-ul meu de mess e doneinluv@yahoo.com - nu are nici o egatura cu starea mea de suflet, a fost facuta la intamplare acum cativa ani :p O zi buna!
oudry
Postat pe 1 Mai 2010 12:36
De constientizat da, o fac ... ideea e ca mai greu gasesc solutia. E posibil sa fie, probabil si acea 'criza' ce o au femeile ce ajung sa schimbe prefixul pe la 30 :p si chiar nu ma caracaterizeaza starile acestea de spirit. am un prieten foarte rabdator, ideea e ca nu stiu cata rabdare mai are, eu una nu as avea atata. oricum, merg in continuare in cautarea unuei formule de succes si sper sa revina totul la normal. multumtesc pentru raspuns. O zi buna!
oudry
Postat pe 1 Mai 2010 12:40
Salut!!!Eu sint convinsa ca asta nui persoana vietii tale,sau cal iubesti cu adevarat,cred ca teai obisnuit cu el !!!! Fiindca cind iubesti cu adevarat toate problemele in jur iti par foarte mici si nu dai asa mare atentie,mai ales sa te indeparteze de el!!!Cauta iubirea adevarata!!!
elenaki
Postat pe 2 Mai 2010 13:38
Puteti achizitiona cartea SCAPA DIN CAPCANA NEGATIVISMULUI de DAVID P. SCHLOSS de la CARTREGALE Tel: 0746407499 Pret: 19 RON
Descriere carte:
Cand iti ajunge sub ochi aceasta carte, inchipuieste-ti ca ar putea fi singurul tren care te poate duce acolo unde iti doreai si daca refuzi sa o citesti iti refuzi pana si sansa de a-ti procura un bilet in marea calatorie.
Trebuie sa te urci in tren chiar acum si sa mergi pana la capat! Sa nu ajungi sa spui: Ce-am facut cu viata mea? Ah, daca as putea sa o iau de la capat...
Nu astepta un moment mai bun. Acesta ar putea sa nu vina niciodata. Acum este momentul cel mai prielnic sa deschizi aceasta carte si sa incepi sa iti asiguri succesul de durata.
Cand este vorba de viata, de obicei, avem dreptul la o singura lovitura, asa ca ar fi al naibii de bine sa ne pregatim ca sa putem nimeri tinta din prima.
Tradusa in sase limbi si distribuita in peste douazeci de tari, aceasta carte alerta si concisa iti va dezvalui cai simple si directe pentru a depasi barierele lui "nu pot" si "nu se poate", pentru a recunoaste negativismul de fiecare zi si a te motiva sa scapi de toate acele rutine paguboase care te impiedica sa atingi excelenta. Este scrisa special pentru cei care nu au timp sa citeasca dar simt ca merita mai mult de la viata.
Pentru ceilati, pentru cei care cred ca viata nu le poate oferi mai mult... condoleantele mele pentru pierderea restului vietii. Cu siguranta ei ar avea cel mai mult de castigat din lectura acestei carti!
Vei afla DE CE dar vei afla mai ales CUM.
Iata cateva din subiectele tratate cu maiestrie de David Schloss:
- De ce unii dau gres si cum poti evita sa faci si tu aceleasi greseli
- Cum sa te programezi pentru succes
Cum sa continui sa gandesti pozitiv in ciuda tuturor piedicilor
- Cum sa iti consolidezi increderea in tine insuti
- Cum sa controlezi factorii care iti influenteaza in mod real succesul
- Cum sa iti recapeti entuziasmul
- Modalitatea potrivita de a stabili scopuri si de a folosi eficient timpul
... Si altele, la fel de importante
Cei mai multi oameni isi petrec intreaga viata concentrandu-se pe aspectele negative. Mereu nemultumiti ca lumea nu exista ca sa-i faca pe ei fericiti, isi consuma energia "dorindu-si" cate ceva: cand sunt tineri, isi doresc sa fie in varsta, cand e luni, isi doresc sa fie vineri...
Tu invata sa iti placa ceea ce esti, doreste-ti mai mult, planifica-ti obiectivele si actioneaza cu hotarare pentru implinirea lor. Si aminteste-ti permanent ca oricine poate vedea cum arata prezentul, dar succesul este al vizionarilor si al celor care indraznesc sa determine schimbari. Succesul este al celor care au curaj sa lupte pentru a transforma ceea ce poate fi in ceea ce vor ei sa fie. Succesul este al celor ca tine, cititorule! (David P. Schloss)
Sa faci mai mult, sa ai mai mult, sa fii mai mult... Citeste, retine si, mai ales, aplica ideile din aceasta minunata carte. Vei fi in toate invingator! (Nido Qubein)
kudika_25816
Postat pe 16 Ianuarie 2013 09:09
http://academiadecroitorie.blogspot.ro/
kudika_30611
Postat pe 28 Martie 2013 17:32
http://academiadecroitorie.blogspot.ro/
kudika_30611
Postat pe 28 Martie 2013 17:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pantofi.. 3 De la: mimi_ca29 13 Mai 2011 21:19
se mai poarta? 8 De la: kudika344657 28 Decembrie 2010 06:54
salut 33 De la: datura 24 Februarie 2009 20:27
cadouri inedite de 1 iunie 31 De la: ronna20 1 Iunie 2010 21:23
buna..... 14 De la: sakura23 30 Noiembrie 2009 23:36