Setari Cookie-uri

Modernizarea statului între SIDA ºi Ebola

Despre ce rigoare proceduralã poate fi vorba într-o þarã în care legea, instituþiile ºi demnitãþile nu sunt la dispoziþia cetãþeanului, ci la cea a clientelei politice?

Nu contest faptul cã România este o democraþie - doar cã este una primitivã, cu reminiscenþe feudale, nefuncþionalã. Modernitatea politicã, ceea ce se numeºte democraþie liberalã, presupune, pe lângã „alegeri libere ºi corecte”, funcþionarea statului de drept. În esenþã, aceasta înseamnã Justiþie deasupra discuþiilor, respectarea drepturilor ºi libertãþilor fundamentale ºi rigoare proceduralã. Despre Justiþie am tot scris! E plinã presa în general de „performanþele” sale, cum e plinã ºi de cazuri de încãlcare flagrantã a drepturilor ºi libertãþilor. M-aº opri puþin asupra ultimei dimensiuni. [...]
http://gandeste.org/puncte-de-vedere/modernizarea-statului-intre-sida-si-ebola/10451
calubalan
Postat pe 28 Aprilie 2010 09:43
De la: calubalan, la data 2010-04-28 09:43:15Despre ce rigoare proceduralã poate fi vorba într-o þarã în care legea, instituþiile ºi demnitãþile nu sunt la dispoziþia cetãþeanului, ci la cea a clientelei politice?

Nu contest faptul cã România este o democraþie - doar cã este una primitivã, cu reminiscenþe feudale, nefuncþionalã. Modernitatea politicã, ceea ce se numeºte democraþie liberalã, presupune, pe lângã „alegeri libere ºi corecte”, funcþionarea statului de drept. În esenþã, aceasta înseamnã Justiþie deasupra discuþiilor, respectarea drepturilor ºi libertãþilor fundamentale ºi rigoare proceduralã. Despre Justiþie am tot scris! E plinã presa în general de „performanþele” sale, cum e plinã ºi de cazuri de încãlcare flagrantã a drepturilor ºi libertãþilor. M-aº opri puþin asupra ultimei dimensiuni. [...]
http://gandeste.org/puncte-de-vedere/modernizarea-statului-intre-sida-si-ebola/10451

Dezvoltarea -pardon "modernizarea" spre care varianta ar fi de preferat?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Aprilie 2010 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
romanul s-a nascut poet !! 248 De la: AvocatCuculis 6 August 2015 12:05
STIU CA VIATA E GREA DAR FERICIREA MEA UNDE E? 9 De la: diana1981 6 Mai 2009 16:22
EXISTA VREUN OM DE LA KUDICA CARE CHIAR CITESTE MAILURILE NOASTRE 72 De la: kiss_my_ass 4 Iulie 2013 11:07
Din nou... 12 De la: steffy91 29 Ianuarie 2012 16:13
Ce v-a binedispus azi? 51 De la: lao_kudika 23 Septembrie 2009 02:24