Setari Cookie-uri

Motorul libertatii – schimbarea

Urmeaza schimbari radicale in viata mea. Presimt ca am incheiat un ciclu si trebuie sa fac o revolutie. Daca va amintiti (cei care mai intrati pe aici), ziceam prin februarie ca o sa schimb radical si blogul. Mi-am fixat un deadline pentru treaba asta. Tot ce pot sa va spun momentan este ca acest lucru se va petrece in vara asta…

Mai pot sa va spun ca este vorba de schimbari serioase.

Acestea vor fi corelate si cu schimbari din viata mea… din stilul de viata in general. E o perioada de care urmeaza sa fiu foarte entuziasmat. Inceputuri noi, viziuni noi, vise noi. Acelasi eu, dar mult mai conturat in anumite directii. Probabil ce scriu acum este destul de irelevant in comparatie cu ce am scris in ultimul timp. Probabil este unul dintre acele posturi care imi confirma faptul ca nu reusesc sa ma maturizez in ceea ce priveste blogging-ul si sa ofer continut relevant pentru public.

Cateodata nu prea avem chef sa fim relevanti, ci pur si simplu sa scriem despre noi. Sunt convins ca stiti si voi cum e. Cateodata vrem sa luam “pauza de la scopuri“.

Imi plac momentele astea in care simti cum schimbarea vine spre tine, tropaind ca un rinocer turbat. Cu toate acestea, stii ca e genul de rinocer pe care te vei urca din mers, ca un cascador, iar el te va duce intr-un safari cu totul nou si necunoscut.

Necunoscutul sperie si atrage, deopotriva. Cel mai trist lucru mi se pare banalitatea, predictibilitatea propriei vieti. Mi se pare atat de usor sa te inchistezi intr-un plan clar, pe care sa il respecti pas cu pas, fara sa vezi punctele de magie din jurul tau. Urasc ochelarii de cal si incerc sa ii distrug de fiecare data cand simt ca mi se formeaza in jurul urechilor.

Incepe sa imi vina cheful de scris pe masura ce tastez si ma tem ca veti avea o sarcina din ce in ce mai grea… sa cititi pana la capat. Nu ma supar daca dati click pe “back” sau “home”. Va inteleg.



Exista o opozitie importanta in viata fiecarui om: punctele de eficienta si punctele de libertate. Un fel de legi ale lui Murphy, daca vreti. Iata un exemplu: “nu vei putea pastra niciodata prea mult timp ceea ce te face liber”. Eu cred ca schimbarea face oamenii liber. Faptul ca gasesti lucruri noi, ca esti curios, ca nu incetezi sa cauti. In tine si in jurul tau. Cu toate acestea, trebuie sa intri intr-un anumit barem de eficienta sociala. Ca sa supravietuiesti. Unde vreau sa ajung?

Trebuie sa incercam sa vedem clar care sunt punctele noastre de eficienta si care sunt cele de libertate. Lasa-ti eficienta sa devina draconica, imbatabila si libertatea sa zburde. In acelasi timp. De exemplu, eu am un job. Pe care trebuie sa il fac bine. Insa in acelasi timp am un hobby (pasiune, etc, cum vreti voi), care imi e ingradit de lipsa de timp. Generata mai ales de job.

Nu mai ingraditi hobby-ul. Lasati-l sa traiasca! Sa aiba propria lui viata… indiferent de costurile din punctele de eficienta.
sicktear1
Postat pe 6 Mai 2010 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma iubeste sau doar sunt un capriciu? 26 De la: kudika517270 23 Aprilie 2012 17:03
Vreau sa il iubesc..... 22 De la: kudikaroxi 5 Iunie 2009 17:43
psiholog 11 De la: tonim69 20 Noiembrie 2011 17:12
sa-i impartasesc ce simt??? 8 De la: alynyutza 6 Octombrie 2011 15:29
:) 6 De la: jenesaispas 11 Iulie 2009 17:50