Setari Cookie-uri

Prietenie sau ...

Hello tutuor... prima data cand postez aici. Am o problema mai ciudata cred, sunt convinsa ca nu multe v-ati confruntat cu asa ceva dar am nevoie de pareri si poate idei/sfaturi
Pe scurt, am o prietena apropiata, ne cunoastem din scoala primara . adica de peste 15 ani. Pe atunci ea era fetita grasa din clasa... intelegeti probabil la ce ma refer... insa era un copil foarte inteligent, avea mereu note mari fara sa fie intre "tocilari"... a devenit "perfecta" in liceu cand a inceput sa slabeasca si dintr-un copil obez a devenit din ce in ce mai slaba, mai inalta, in fine, acum arata ca orice fata de varsta ei sanatoasa si... frumoasa. Stiu ca mama ei este medic nutritionist si stiu ca probabil s-au straduit mult s-o ajute dar si maturizarea a avut probabil rolul ei in crestere/dezvoltare. Problema e ca, desi nu pare, stiu ca i-au ramas oarece "sechele" ca sa zic asa, psihic vorbind... In primul rand ca s-a schimbat foarte mult, lucru care nu am deranjeaza pentru ca evident, mereu am palcut-o, firea ei a ramas aceeasi, vesela, optimista, cu un simtz al umorului inteligent... dar primele schimbari au fost hainele... ins ensul ca imediat ce a ajuns asa cum probabil ishi dorea, a inceput sa faca excese vestimentarr care ar putea pune sub semnul intrebarii bunul gust. Sigur ca noi am mai vorbit despre asta si oarecum am intele, orice femeie/fata cu un corp frumos obtinut mai ales dupa atata munc, vrea sa fie admirata... probabil simte nevoiaa sta..
Acum 2 ani a plecat cu bursa in Franta pentru un an de zile. CU alte cuvinte un an de zile nu am vazut-o decat o data de sarbatori... Acolo a avut o relatzie cu un coleg de culoare. Lucru care la vremea aceea sigur mi s-a parut oarecum excentric (pentru ca la noi nu sunt asa multi oameni de culoare ca in alte parti, mi s-a parut o deschidere ciudata a ei fata de ceva nou). Se intelegeau foarte bine si inteleg ca in perioada aceea a fost foarte fericita, a fost un an bun din toate punctele de vedere. Sigur, cand s-a intors... s-au despartzit. Nu imediat, dar dupa o vreme in care nu au reusit sa se mai intalneasca el a gasit pe altcineva. Mai trecuse ea prin despartziri, ca toata lumea, stiam ca dupa cateva saptamani avea sa ii treaca, ea este genul care se indragosteste mereu de cineva. Eh... acum incepe poblema. S-a schimbat intrun mod.. extre,m. A inceput cu muzica si cu inclinatia asta spre... hip-hop american... iarashi imbracamintea, nu stiu exact sa o descriu, dar pare rupta dintr-un videoclip JayZ. Idealul ei a devenit Beyonce si inclusiv cand vorbeste foloseste expresii gen "my nigga" lucru care pe mine ma scoate din sarite... Si lucrul cel mai ciudat nu ar fi asta... ci ca a inceput usor usor sa renunte la noi, prietenele ei cele mai bune atatia ani, ca sa incerce sa isi faca un grup de oameni de culoare, in majoritatea cazurilor tot studenti veniti cu bursa... De ceva timp nu mai iese decat cu ei, si desi ei nu au atitudinea ei exagerata desprinsa dintr-un videoclip MTV ea insista cu acest gen de teribilism... se simt bine banuiesc dar nu pot s anu fiu ingrijorata. Nu inteleg de ce face asta, e ca si cum ar trai intr-un vis, nu stiu ce sa fac exact cum sa tratez subiectul asta cu ea mai ales ca sunt convinsa ca orice i-as zice nu ar conta prea mult. Vreau s-o fac sa VADA si sa inteleaga ca nu traim intr-un balon de sapun in care JayZ si Beyonce sunt prietenii nostri cei mai buni si ei conduc lumea...pe de alta parte am nevoie personal d eo explicatzie... de ce se intampla asta ? Nu pot sa o iau ca pe un lucru normal... nu cred ca asta este Ea, as zice ca e o criza de personalitate sau poate alta problema, dar nu stiu...
Morrigan
Postat pe 10 Mai 2010 17:03
Ti-am scris un mesaj privat despre impresia pe care o am despre prietena ta.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 11 Mai 2010 01:46
Cred ca ti-ai raspuns singura in finalul postarii tale, poate chiar asta , trece prin criza de personalitate.
Dar daca singurul exces pe care il face este excentricitatea imbracamintii, nu cred ca este cazul sa-ti faci griji. Uita-te la De Niro, aproape toate femeile din viata lui sunt afro-americane, inclusiv sotia lui.
Si nu e un om ciudat din nici un punct de vedere.

Postat pe 11 Mai 2010 08:33
imi face si mie cineva un rezumat??????? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,este mult prea de dimineatza pentru mine!
Dontyyy
Postat pe 11 Mai 2010 08:38
De la: Dontyyy, la data 2010-05-11 08:38:14 imi face si mie cineva un rezumat??????? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,este mult prea de dimineatza pentru mine!


fata asta poarta de grija prietenei ei ca trece prin niste transformari mai aparte.Prietena a fost foarte grasa a slabit si-a facut gagic negru s-au despartit si de atunci se imbraca la fel de excentric ca ei( hip-hoperi) si umbla numai cu indivizi de culoare si se crede Beyonce.
Neatza , dragalasa!

Postat pe 11 Mai 2010 08:47
De la: scorpio67, la data 2010-05-11 08:47:28
De la: Dontyyy, la data 2010-05-11 08:38:14 imi face si mie cineva un rezumat??????? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,este mult prea de dimineatza pentru mine!


fata asta poarta de grija prietenei ei ca trece prin niste transformari mai aparte.Prietena a fost foarte grasa a slabit si-a facut gagic negru s-au despartit si de atunci se imbraca la fel de excentric ca ei( hip-hoperi) si umbla numai cu indivizi de culoare si se crede Beyonce.
Neatza , dragalasa!


si ea ce vrea? sa-i spunem noi ce trebuie sa faca?
Dontyyy
Postat pe 11 Mai 2010 08:58
De la: Dontyyy, la data 2010-05-11 08:58:24
De la: scorpio67, la data 2010-05-11 08:47:28
De la: Dontyyy, la data 2010-05-11 08:38:14 imi face si mie cineva un rezumat??????? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,este mult prea de dimineatza pentru mine!


fata asta poarta de grija prietenei ei ca trece prin niste transformari mai aparte.Prietena a fost foarte grasa a slabit si-a facut gagic negru s-au despartit si de atunci se imbraca la fel de excentric ca ei( hip-hoperi) si umbla numai cu indivizi de culoare si se crede Beyonce.
Neatza , dragalasa!


si ea ce vrea? sa-i spunem noi ce trebuie sa faca?


Sa-i dam pareri daca noi credem ca purtarea amicei e exagerata sau nu .Ei i se pare ca nu mai este cea adevarata ca personalitate ci se transpune intr-un personaj ridicol .

Postat pe 11 Mai 2010 09:04
dificil,,,,,,,,,,,,,,,,,,daca prietena se simte bine asa de ce s-o schimbe? sau poate este doar o faza ce va trece asa cum a venit cu cat insista mai mult cu atat imi este teama ca risca sa-si piarda prietena
Dontyyy
Postat pe 11 Mai 2010 09:09
eu zic ca ar trebui sa stai in banca ta ca stai bine acolo. Esti cam incuiata la minte sau, cel putin, nu-ti plac schimbarile de nici un fel; ori sunt lucrurile asa cum le stii si te-ai obisnuit ori te superi.
Slava domnului ca nu am "prietene" ca tine, ca si eu am avut perioade din viata in care am trecut prin chestii asemanatoare. Din contra, prietenele adevarate m-au acceptat mereu si cu bune si cu rele, nu m-au judecat si nici n-au incercat sa ma schimbe. Eu nu vad probleme cu ea, ci cu tine.
Sorry.
kitty_krieger
Postat pe 11 Mai 2010 11:56
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-11 11:56:45eu zic ca ar trebui sa stai in banca ta ca stai bine acolo. Esti cam incuiata la minte sau, cel putin, nu-ti plac schimbarile de nici un fel; ori sunt lucrurile asa cum le stii si te-ai obisnuit ori te superi.
Slava domnului ca nu am "prietene" ca tine, ca si eu am avut perioade din viata in care am trecut prin chestii asemanatoare. Din contra, prietenele adevarate m-au acceptat mereu si cu bune si cu rele, nu m-au judecat si nici n-au incercat sa ma schimbe. Eu nu vad probleme cu ea, ci cu tine.
Sorry.



Nu cred ca e vorba ca as fi eu "incuiata". Pentru ca problema e nu ca ash avea ceva impotriva noilor ei prieteni, ci ca mi se pare dubios ca singurul ei criteriu acum de a-si alege prietenii e culoarea. A renuntzat incet incet cu totul la noi in favoarea lor, tot efortul ei de a inchega un grup intre toti cei de culoare pe care i-a intalnit aici in tzara, chiar daca cu unii nu are absolut nimic in comun nici ca gusturi nici ca atitudine... in plus chiar si in grupul lor ea este singura "excentrica", toti copiii astia sunt in mare parte la locul lor si nu vorbesc cu "my nigga" si "sister" si altele asemeni.
In plus nu cred in schimbarile astea de 180 de grade. Una e sa fii timp de 15 ani prietena cuiva si sa ai un anumit fel l tau de a fi si alta e sa te schimbi asa cu totul la varsta la care totusi nu mai e adolescenta.
Iar dilema mea e ca... tocmai asta: o stiu mult rpea bine de 15 ani iti dai seama cat de apropiate suntem 80% din timpul asta am fost impreuna zi de zi. Acum pur sis implu e alta persoana cu care nu stiu cum sa comunic. Nu o mai cunosc, nu stiu la ce sa ma astept si u stiu cum sa pun problema.
Morrigan
Postat pe 11 Mai 2010 17:23
Daca te-ai arata mai deschisa catre noile ei preferinte, sunt sigura ca ati fi in continuare apropiate; asta nu inseamna sa faci ce face ea, ci sa incetezi sa o judeci. Consideri relatia ei cu un barbat de culoare "ciudata", faptul ca-i place hip-hop-ul de necrezut (vezi punctele de suspensie dinainte de cuvant si dupa), ca are un idol, vai, blasfemie....!
Ca alearga dupa negri prin Romania poate fi doar o faza, precum si vorbitul cu "my nigga" (o s-o puna la punct negri repede, ca ei nu suporta sa le zica un alb asa ceva). Desi e o vorba, in marea majoritate a cazurilor adevarata: "once you go black, you never go back".
kitty_krieger
Postat pe 11 Mai 2010 21:53
Buna tuturor,am citit mesajele tuturo si personal consider ca problema nu este ea esti tu...consider ca ai dorii ca schimbari asa radicale sa faci cu viata ta dar fiind de moda veche iti este frica de ce o sa zica lumea....si in acelasi timp daca iar fii o prietena adevarata nu ai mai judecao atata si incerca sa o'' intelegi'' ci ai fii acolo prt ea.si apropo sa stii ca oameni de culoare sunt ''verry cool people"'si daca ai fii in jurul lor ca sa ii cunosti ai intelege de ce prietena ta isi doreste sa fie prieteni cu ei....dar tie cum ma mai zis iti este frica de ce zice lumea ca pe vremea lu bunica.si iti spun lucrurile astea ptr ca sotul meu este de culoare la fel ca si copii mei,iar ca voi sa va referiti la ei ca ''negrii''arata cat de mult respect aveti ptr alte culturi.incercati sa va mai cultivati si voi ca daca ati veni in usa si vati referii la o persoana de culoare ca fiind ''negrii' var iestii cuvintele pe nas.
asa ca NU O MAI JUDECA PE EA LA CE FACE SI VEZI DE LUCRURILE PE CARE LE FACI TU...CA SE PARE CA VEZI PRAFUL DIN OCHII EI DAR NU REUSESI SA VEZI CAT DE MULT TE DERANJEAZA ASCHIA DIN OCHIUL TAU.
IOANABVVV
Postat pe 20 Mai 2010 06:25
eu una nu sunt de acord cu faptul ca tu ai avea o vina. Consider ca e chiar o dovada frumoasa de prietenie.Asta-mi arata ca tii la ea,ca nu vrei s-o lasi sa rataceasca dupa 15 ani de prietenie.Ca in fond,puteai sa dai si tu cu piciorul,ca oameni draguti si deschisi exista peste tot.De ce sa-ti fi batut capul cu ea?Si atunci,zic eu...nu faci tu un gest frumos? Eu de exemplu as fi tare multumita sa am asa o prietena care sa incerce sa caute ajutor si sa ma aduca pe caile normale,ca sa zic asa.Mai las-o o vreme asa,poate intr-adevar o sa ii dea vre-un negru peste nas pentru vocabularul ala;poate o sa isi dea chiar ea seama.Tu trebuie sa ii arati ca nu te schimbi,ca nu-i vrei raul si fa-o sa se deschida mai mult in fata ta.Sa intelegi de ce face toate lucrurile astea pe care le face.Oricum,nu e ceva iesit din comun,mai ales fiindca ne-ai spus ca era mai grasuta in clasele mici and so on.Deci e destul de previzibil ca daca omul ajunge la niste proportii care altadata le vede doar in filme,sa vrea sa le scoata in evidenta,sa atraga,sa se simta bine.Asa ca la partea cu imbracatul,nu cred c-ar trebui sa iti pui problema.Ci doar la partea cu prieteniile,sa nu renunte la tine si la celelalte fete.Oricum,si tu trebuie sa ai grija,ca toata grija asta pentru prietena ta sa nu se transforme in simpla gelozie.Sa iti pastrezi mintea lucida si sa cauti cat mai multe oportunitatii de a iesi cu ea in oras.Pentru ea,poate toata mascarada asta e un refugiu.Poate a suferit mai mult decat dupa alte despartiri;si pentru a nu se sterge de tot toate amintirile,se refuleaza in niste oameni care aduc a stilul de viata dus acolo.Cam asta am avut eu de spus.Mult succes in a o aduce cu picioarele pe pamant.
noisette
Postat pe 20 Mai 2010 10:20
De la: IOANABVVV, la data 2010-05-20 06:25:29Buna tuturor,am citit mesajele tuturo si personal consider ca problema nu este ea esti tu...consider ca ai dorii ca schimbari asa radicale sa faci cu viata ta dar fiind de moda veche iti este frica de ce o sa zica lumea....si in acelasi timp daca iar fii o prietena adevarata nu ai mai judecao atata si incerca sa o'' intelegi'' ci ai fii acolo prt ea.si apropo sa stii ca oameni de culoare sunt ''verry cool people"'si daca ai fii in jurul lor ca sa ii cunosti ai intelege de ce prietena ta isi doreste sa fie prieteni cu ei....dar tie cum ma mai zis iti este frica de ce zice lumea ca pe vremea lu bunica.si iti spun lucrurile astea ptr ca sotul meu este de culoare la fel ca si copii mei,iar ca voi sa va referiti la ei ca ''negrii''arata cat de mult respect aveti ptr alte culturi.incercati sa va mai cultivati si voi ca daca ati veni in usa si vati referii la o persoana de culoare ca fiind ''negrii' var iestii cuvintele pe nas.
asa ca NU O MAI JUDECA PE EA LA CE FACE SI VEZI DE LUCRURILE PE CARE LE FACI TU...CA SE PARE CA VEZI PRAFUL DIN OCHII EI DAR NU REUSESI SA VEZI CAT DE MULT TE DERANJEAZA ASCHIA DIN OCHIUL TAU.

scuza-ma, dar nu e nimic jignitor sa te referi la cineva ca negru, la fel cum nu e jignitor sa te referi la cineva ca alb. Probabil asociezi "nigger" cu "negri", dar nigger se traduce in romana prin cioara, negrotei. Ca tot esti casatorita cu un negru, stii ca mai degraba prefera sa fie folosit cuvantul "black" cand vine vorba de rasa lor (adica negru pe romaneste), decat "colored".
kitty_krieger
Postat pe 20 Mai 2010 12:46
hai sa nu schimbam subiectu de la care am plecat.......trebuie sa ne dam parerea de ceea ce credem despre prietena ei ,asa ca panala urma urmei nu ma intereseaza cum va referiti voi la restul lumii ......
IOANABVVV
Postat pe 20 Mai 2010 16:58
Ma si speriasem credeam ca se apucase de droguri sau de prostitutie da cand colo..........mey draga cred ca exagerezi un pic, esti putin invidioasa ca ea a putut face anumite lucuri pe care tu nu le-ai face niciodata sau care e probl?Nu e nimik rau in a-ti place hip-hop sau alt gen de muzica...pey ce mai zici de cei care iubesc rockul si pe Marylin Manson?Dupa tine si aia sunt plekati d'acasa?Trebuie sa intelegi ca lumea e diferita si ca e normal sa fie asa.Te-as fi inteles daca ar fi avut deviatii de comportament sau mai stiu eu ce...dar asa....putina deschidere nu ti-ar strica
jeanpierre
Postat pe 20 Mai 2010 21:51
Cred ca aceasta este doar o etapa si va trece peste. Dar nu poate nimeni sa ii schimbe parerea, trebuie sa isi dea seama singura cum sa se poarte, daca i se potrivesc noile schimbari. Poate joaca doar un rol acum. Incearca variante diferite de.. comportari sa se descopere pe sine.

Tanara are un fond bun, este inteligenta, asa ca o sa ajunga singura la o concluzie adecvata. Pana nu dai singur cu capu', nu intelegi, esti orb.

Plecarea in strainatate a fost ce a declansat la ea niste schimbari, intrand in contact cu o alta mentalitate decat la noi. Aici poate e mai ciudat pt. ceilalti sa te porti intr-un anumit fel, desi societatea incurajeaza creativitatea indivizilor si nu "uniformizarea", dar trebuie cat de cat sa ne adaptam la conceptiile din mediul in care traim... O sa isi dea seama singura de asta cand o sa fie pusa la punct printr-o situatie pe care o s-o intampine.

Cum s-a mai spus pe forum, sunt de acord ca trebuie sa incerci sa nu pierzi legatura cu ea, sa ii arati ca poate avea incredere in tine.
Lightnday
Postat pe 21 Mai 2010 10:20
Lasa fata in pace;oricat de prietena i-ai, fi nu ai dreptul sa te bagi in viata ei.De unde stii tu ce e mai bine pentru ea?
viogen26
Postat pe 21 Mai 2010 10:22
Nu inteleg de ce din toata treaba asta am ieshit eu de "cacao" sa zic asa. Nu inteleg de unde pana unde sunt eu aia incuiata :)) cat priveste "deschiderea" mea, sincer nu cred ca am dat vreun detaliu cu privire la faptul asta. Poate ca in job-ul meu intalnesc mai multi straini, zilnic, decat oricare dintre voi care locuieste in tara. Si poate formatia mea preferata e Rammstein. Acum ce o sa mai ziceti?
Sau poate nu ati inteles exact ce am spus, mai repet. Nu am nimic cu oamenii aia. Am spus, ne-am intalnit de cateva ori cu totii si a fost ok. A fost ok daca fac abstractie de prietena mea. Nu sunt invidioasa si nu cred ca ar putea exista vreo situatie care sa declanseze in mine acest sentiment pentu simplul fapt ca, cu cateva mici exceptii, am ajuns cam pe unde mi-am dorit, pentru ca nu mi-am dorit niciodata prea mult.
Sunteti agresive.

Oricum cred ca m-am lamurit. Sper si eu ca e tot o perioada care va trece. Grupul nostru a ramas acelasi si cred ca asta e cam tot ce putem face... deocamdata. De fapt acum daca ma gandesc mai bine nu cred ca poate fi vorba de o schimbare permanenta. Ar fi absurd. Pentru ca 99,9% din persoanele din jurul ei suntem albi... ar fi cam imposibil sa nu reia relatiile cu noi pana la urma.
Morrigan
Postat pe 21 Mai 2010 22:29


Cred ca aceasta este doar o etapa si va trece peste.Trebuie sa isi dea seama singura cum sa se poarte, daca i se potrivesc noile schimbari. Poate joaca doar un rol acum. Incearca variante diferite de.. comportament, sa se descopere pe sine.
Plecarea in strainatate a fost ce a declansat la ea niste schimbari, intrand in contact cu o alta mentalitate decat la noi. Aici poate e mai ciudat pentru ceilalti sa te porti intr-un anumit fel. O sa isi dea seama singura de asta cand o sa fie pusa la punct printr-o situatie pe care o s-o intampine.
Sa incerci sa nu pierzi legatura cu ea, sa ii arati ca poate avea incredere in tine.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 24 Mai 2010 15:57
parerea mea este ca oricat de mult ai tine la ea si oricat de mult ai apreciat`o sa nu intervii !!incercand sa intervii iti faci si tie un rau si probabil ca si ei !!!nusth ...ma ten sa nu fii acuzata pe urma ca te bagi cand ea nu ti`o cerut !!!fii precauta las`o sa`si dea seama de greselile pe care le face si sa realizeze ca o pretenie nu o faci peste noapte pt simplu` fapt ca (ascuta aceeasi muzica, gandeste la fel) ma rog nu stiu dac ai inteles ce am vrut sa zic !!!las`o sa constientizeze ca face rau dandu`te la oparte pritena fiind de multi ani !!!
simonella
Postat pe 24 Mai 2010 16:50
hmm..sincer..si eu am o prietena..o stiu de mai bine de 13 ani, o vad ca pe sora mea, si ea a avut unele schimbari in viata ei..vestimentatie,comportament..aderarul e ca si ea se schimbase intr`o per..nu o mai recunosteam...incepusem sa ne vedem din ce in ce mai rar..sa ne sunam doar cand ne simteam singure,triste,supate,etc.....acum insa a redevenit ea..e tipa pe care o stiu de la gradinita..aceeasi prietena pe care ma pot baza....tot ce trebuie sa faci e doar sa porti o discutie doar tu cu ea..sa ii zici ce te apasa, ce te doare...si apoi laso o perioada de timp in pace sa se gandeasca....
mirela_roxana
Postat pe 24 Mai 2010 17:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubesc doi barbati in acelasi timp 141 De la: darius_grace 22 Februarie 2011 23:06
bisexuala valcea 1 De la: Alexandru_Florin_Stefanescu_1 28 Octombrie 2016 10:34
Vreau parerile voastre... 19 De la: melania_klara 2 Ianuarie 2014 00:19
ce se intampla oare cu prietena mea? 23 De la: iacinta 12 Ianuarie 2010 14:20
Buna sa-ti fie inima. 1 De la: Lyvyus 12 Mai 2010 11:34