Setari Cookie-uri

Plante pt o terasa deshisa - sugestii

Va rog sa ma ajutati - cele care stiti cate ceva despre plante - sa aleg si eu cateva pe care sa le tin pe o terasa deschisa, pavata cu gresie, neacoperita, maricica (16 mp). Terasa este situata spre NE, am soare doar pana la ora 11 (si nu pe toata suprafata), in concluzie e mai mult umbroasa, insa lumina e suficienta. Partea mai delicata este ca, fiind mai la inaltime, in majoritatea timpului este vant sau sunt curenti de aer.
Pana acum mi-am luat un tuia, sper sa reziste :) dar as mai vrea si altceva.
M-ar interesa plante pe care sa le pot lasa afara iarna, eventual sa invelesc ghivecele cu ceva pt izolare (pentru ca nu am loc sa le duc in casa).

Multumesc anticipat
Ifeoma
Postat pe 6 Mai 2010 22:00
Eu am Bambus (sta afara neinvelit), un maslin, un lamai (lamaiul si maslinul le pun iarna in casa ) si diverse plante pe care ori le cultiv prin semanta anual ori le las afara. Muscate, levantica , aster (pe astea le las afara invelite si vad ce ramane) , zorele,tropaleum. In afara de flori mai am rosmarin, patrunjel, salvie, busuioc, melissa si marar
Gasesti pe http://www.gradinamea.ro/ mai multe plante pentru balcon.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Mai 2010 00:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amenda ratb 6 De la: ad__83 9 Iunie 2011 19:39
Licenta de nota 10 Sociologie 1 De la: loca 1 Martie 2011 20:05
Ajutati sufletele necuvantatoare!Vorbiti voi in locul lor! 19 De la: angelfromheaven 12 Octombrie 2009 22:09
Cum iti alegi unde sa mananci? 7 De la: gigel_curiosu 24 Aprilie 2010 22:45
EXISTA VREUN OM DE LA KUDICA CARE CHIAR CITESTE MAILURILE NOASTRE 72 De la: kiss_my_ass 4 Iulie 2013 11:07