Setari Cookie-uri

Nu mi-a mai venit de 10zile ce sa fie oare??

Va rog da-ti mi si mie un sfat ceva ptr k nu stiu ce sa mai fac...Nu mi-a mai venit de 10 zile, de ce nu stiu k pana aqm cateva luni mi se reglasera menstruatia...venea mereu pe aceeasi data sau numai la o zi diferenta, numai k aqm nu mi-a mai venit de 10zile. Tot stau si ma gandesc dak sa fie oare ceva de rau...ma refer la o posibila sarcina. Tin sa precizez k sex fac numai protejat (folosim prezervativul, )iar partenerul meu de fiecare data nu isi da drumul in mine. Si culmea este k dupa menstruatia de luna trecuta a mai facut-o ink o data...In 5-6 zi de menstruatie si atat ptr k dupa aceea am avut cv de facut(o pomana) si stiti cum se zice...k nu e bn...deci trebuia sa imi vina. Am incercat tot felul de chestii k sa provoc...de ex: bai fierbinti, am baut chiar si vin rosu, am luat aspirina, dar degeaba...Stiu k cel mai simplu ar fi sa ma duc sa imi cumpar un test numai k imi e frik...desi motive nu ar prea fi...dar imi e frik.
Dak stie careva ce as mai putea incerca k sa imi vina...va rog mult de tot ajutati-ma cu un sfat.
elenamirela_necula
Postat pe 20 Mai 2010 15:52
sa ne chemi la botez!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 20 Mai 2010 17:44
asa am patit si eu si am o frumusete de baiat de 6 ani.inceputul a fost mai greu acum sunt o mamica fericita.fruntea sus.
kudika109797
Postat pe 20 Mai 2010 23:27
SIGUR ai folosit prezervativ????
mj300877
Postat pe 21 Mai 2010 23:56
Ce sa fie oare ?? Nu mai incerca tot felul de leacuri babesti si nu da cu presupusul ! Fa un test si termini cu panica si grijile.
kudika186043
Postat pe 22 Mai 2010 06:07
La un ntest de sarcina te-ai gindit , sau poate a revenit dereglarea de ciclu ........... Daca nu esti pregatita pentru pampers atunci sa speram ca este o dereglare hormonala CU CURAJ SE REZOLVA TOTUL MULTA BAFTA .....
cicilia
Postat pe 22 Mai 2010 10:21
De la: elenamirela_necula, la data 2010-05-20 15:52:58Va rog da-ti mi si mie un sfat ceva ptr k nu stiu ce sa mai fac...Nu mi-a mai venit de 10 zile, de ce nu stiu k pana aqm cateva luni mi se reglasera menstruatia...venea mereu pe aceeasi data sau numai la o zi diferenta, numai k aqm nu mi-a mai venit de 10zile. Tot stau si ma gandesc dak sa fie oare ceva de rau...ma refer la o posibila sarcina. Tin sa precizez k sex fac numai protejat (folosim prezervativul, )iar partenerul meu de fiecare data nu isi da drumul in mine. Si culmea este k dupa menstruatia de luna trecuta a mai facut-o ink o data...In 5-6 zi de menstruatie si atat ptr k dupa aceea am avut cv de facut(o pomana) si stiti cum se zice...k nu e bn...deci trebuia sa imi vina. Am incercat tot felul de chestii k sa provoc...de ex: bai fierbinti, am baut chiar si vin rosu, am luat aspirina, dar degeaba...Stiu k cel mai simplu ar fi sa ma duc sa imi cumpar un test numai k imi e frik...desi motive nu ar prea fi...dar imi e frik.
Dak stie careva ce as mai putea incerca k sa imi vina...va rog mult de tot ajutati-ma cu un sfat.


Se poate sa-ti intarzie tocmai pentru ca iti faci griji si te tot stresezi. Totusi, ca sa te linistesti, e mai bine sa-ti cumperi un test de sarcina...
Micael
Postat pe 22 Mai 2010 10:50
eu zic ca cel mai bine ii ori sa-ti cumperi un test de sarcina ori sa mergi la un ginecolog doar asa poti sa stii ce ai.fii curajoasa si ia masuri pana nu ii prea tarziu
kudika179903
Postat pe 22 Mai 2010 11:29
De la: Micael, la data 2010-05-22 10:50:53
De la: elenamirela_necula, la data 2010-05-20 15:52:58Va rog da-ti mi si mie un sfat ceva ptr k nu stiu ce sa mai fac...Nu mi-a mai venit de 10 zile, de ce nu stiu k pana aqm cateva luni mi se reglasera menstruatia...venea mereu pe aceeasi data sau numai la o zi diferenta, numai k aqm nu mi-a mai venit de 10zile. Tot stau si ma gandesc dak sa fie oare ceva de rau...ma refer la o posibila sarcina. Tin sa precizez k sex fac numai protejat (folosim prezervativul, )iar partenerul meu de fiecare data nu isi da drumul in mine. Si culmea este k dupa menstruatia de luna trecuta a mai facut-o ink o data...In 5-6 zi de menstruatie si atat ptr k dupa aceea am avut cv de facut(o pomana) si stiti cum se zice...k nu e bn...deci trebuia sa imi vina. Am incercat tot felul de chestii k sa provoc...de ex: bai fierbinti, am baut chiar si vin rosu, am luat aspirina, dar degeaba...Stiu k cel mai simplu ar fi sa ma duc sa imi cumpar un test numai k imi e frik...desi motive nu ar prea fi...dar imi e frik.
Dak stie careva ce as mai putea incerca k sa imi vina...va rog mult de tot ajutati-ma cu un sfat.


Se poate sa-ti intarzie tocmai pentru ca iti faci griji si te tot stresezi. Totusi, ca sa te linistesti, e mai bine sa-ti cumperi un test de sarcina...





sau poate o raceala? combinata cu stres.... :| am patit sh eu asa. dupa 2 sapt mi=a venit fara ginecolog :) si acum sunt bine! :)
cine`o sti. mai bine fa un test de sarcina.... sa fie cum iti doresti!
BluOndA
Postat pe 22 Mai 2010 12:18
De la: elenamirela_necula, la data 2010-05-20 15:52:58Va rog da-ti mi si mie un sfat ceva ptr k nu stiu ce sa mai fac...Nu mi-a mai venit de 10 zile, de ce nu stiu k pana aqm cateva luni mi se reglasera menstruatia...venea mereu pe aceeasi data sau numai la o zi diferenta, numai k aqm nu mi-a mai venit de 10zile. Tot stau si ma gandesc dak sa fie oare ceva de rau...ma refer la o posibila sarcina. Tin sa precizez k sex fac numai protejat (folosim prezervativul, )iar partenerul meu de fiecare data nu isi da drumul in mine. Si culmea este k dupa menstruatia de luna trecuta a mai facut-o ink o data...In 5-6 zi de menstruatie si atat ptr k dupa aceea am avut cv de facut(o pomana) si stiti cum se zice...k nu e bn...deci trebuia sa imi vina. Am incercat tot felul de chestii k sa provoc...de ex: bai fierbinti, am baut chiar si vin rosu, am luat aspirina, dar degeaba...Stiu k cel mai simplu ar fi sa ma duc sa imi cumpar un test numai k imi e frik...desi motive nu ar prea fi...dar imi e frik.
Dak stie careva ce as mai putea incerca k sa imi vina...va rog mult de tot ajutati-ma cu un sfat.


Uite, eu nu cred ca esti neaparat insarcinata. Cred ca din cauza stresului sau pur si simplu faptul ca e primavara si hormonii sunt putin dereglati. Oricum.... in cele mai multe cazuri atunci cand esti insarcinata in ziua a 7-a de la contactul sexual iti apare o mica sangerare, care poate fi confundata cu menstruatia.. atunci are loc implantarea embrionului in uter. Sangerarea ta atunci cand a avut loc a fost abundenta sau a fost doar cateva picaturi? Pentru ca daca a fost abundenta si normala e clar ca nu erai atunci insarcinata. pe cand daca a fost doar cateva picaturi... s-ar putea sa fi fost. anw daca ai facut sex doar in ziua a 5-a sau a 6-a... sunt fff rare sanse mai ales ca ovulatia are loc de obicei in ziua a 14-a de la debutul menstruatiei, iar spermatozoidul traieste in tractul genital feminin 5 zile, iar ovulul doar 12-24 de ore. plus ca perioada in care e apt de fecundatie a spermatozoidului este mai scurta de 5 zile... ideea e ca atunci cand ai facut sex sunt aproape nule sansele sa fi fost in perioada fertila. Eu zic ca te stresezi de pomana... iti spun clar ca stressul afecteaza ff des ciclul menstrual...
Oricum. in ceea ce priveste testele de sarcina... eu zic ca sunt cele mai utile... costa doar 20 de lei.. hhormonul pe care ele il depisteaza se numeste HCG si este prezent in sange din a 7-a zi de la cotactul sexual, iar in urina din a 14-a zi (cel mai sigur).. Anw.. fa-ti testul de sarcina si linisteste-te .. sunt foarte rare sansele de a fi insarcinata. [ca sa nu zic imposibil]
Multa sanatate si tine-ne la curent... :-* si orice o fi.. stai linistita, draga mea.. Nimic nu e intamplator in viata.. are Dumnezeu un plan pentru fiecare....
Nadzieja
Postat pe 22 Mai 2010 16:03
Tu nu ai auzit de medic ginecolog?Te duci iti faci un control si te va lamuri dindu-ti medicatia necesara.Si banuesc ca nu vrei nici asa ca probabil ti-e rusine de medic.Dar cind o faci nu ti-e rusine?Crezi ca ceva babeste te ajuta? iti faci rau singura.Cind crezi ca ceva e in neregula cu tine, te duci imediat la medic..Nu apelezi la forumisti care nu au cunostinte in domeniu.
kudika098645
Postat pe 22 Mai 2010 16:19
nu ai nimic e o simpla raceala
arynaaa
Postat pe 22 Mai 2010 17:41
Ti-e frica sau nu rezultatul e acelasi...asa ca nu te mai ascunde dupa deget...curaj si cumparati un test...mai bine pici jos la medic daca se intampla sa fii...?asa mai bine acasa...stai pe scaun scz de glumitza dar nah suntem la varsta la care trebuie sa ne asumam faptele..fie ele sub protectie sau nu..succes poate nu e ceea ce crezi si te-ai speriat de la la o simpla raceala...curaj
Lady_Gaga9
Postat pe 22 Mai 2010 18:56
consulta un medic ginecolog,sau ia-ti un test de sarcina ,sunt multe motive pentru care sa nu ai ciclu.bafta
kudika034946
Postat pe 23 Mai 2010 01:44
cumpãrați un test de sarcina si fal teama nu are de ce sa iți fie si dacã e neconcludent o vizita la medic ar fi indicata.iar pe viitor ca sa nu ai asemenea probleme folosește si anticoncepționale.si oricum dacã e sa fie sarcina pana la urma un copil e o binecuvântare
iukiko
Postat pe 23 Mai 2010 07:47
Viziteaza un ginecolog , e cea mai sigura metoda. Nu te baza pe alte chesti babesti .
kudika185934
Postat pe 23 Mai 2010 09:09
nu ai cum sa grabesti ciclul, cu cat stai stresata cu atat intarzie. ar avea multe alte motive sa apara cu intarziere. verifik totusi cu un test de sarcina apoi o sa dormi mai klma stiind ca poti da vina pe stres, slabitul brusc, pilule sau alte minuni.
dyzzuk04
Postat pe 23 Mai 2010 09:33
"cine ma place , ma place asa cum sunt, iar cine nu....sa ma scuteask;)"

Asa scriai tu la tine in profil si ca atare cineva te-a placut si multi altii te-au scutit. In mod normal ciclul iti va reveni peste 9 luni dupa ce un medic de la obstretica ginecologie va decide sa te scuteasca fara sa te placa asa cum vei ajunge.
AOlivia
Postat pe 23 Mai 2010 11:46
De la: AOlivia, la data 2010-05-23 11:46:29"cine ma place , ma place asa cum sunt, iar cine nu....sa ma scuteask;)"

Asa scriai tu la tine in profil si ca atare cineva te-a placut si multi altii te-au scutit. In mod normal ciclul iti va reveni peste 9 luni dupa ce un medic de la obstretica ginecologie va decide sa te scuteasca fara sa te placa asa cum vei ajunge.


mai fa un calcul, dak e gravida n'o sa'i vina peste 9 luni
Shhh
Postat pe 23 Mai 2010 11:53
Eu zic sa nu te stresezi daca esti sigura ca ati folosit prezervativ (si nu a fost spart).Daca totusi vrei, fa-ti un test de sarcina. O sa te lamureasca cum stau lucrurile. Succes!
Seuy
Postat pe 23 Mai 2010 12:17
hmm..uite ca si mie imi intarzie( desi nu am mai facut nimic de ceva vreme)...e posibil sa fie si vremea de vina...eu iti zic sa te duci totusi sa iti iei un test..sa nu mai fii stresata....

mirela_roxana
Postat pe 23 Mai 2010 16:00
un consult le ginecolog este cel mai sigur pt ca testul nu iese decat dupa 21 de zile de la contact...mai stiu pe cineva care patise ca tine si cand s-a dus la consult i-a zis ca avea cateva chisturi pe ovare si prin tratament a scapat de ele..
dianatl
Postat pe 23 Mai 2010 20:24
si totusi...ti`a venit in cele din urma? pentru ca si eu ma confrunt cu aceesi problema..bine..la mine este un pic diferit din cauza ca: unu la mana nu am folosit prezervativ,dar nu a ejaculat in mine si doi la mana s-a intamplat in perioada fertila.mi-a intarziat deja 7 zile.am facut doua teste de sarcina si ambele negative.oricum imi fac maine o programare la ginecolog. si parca a fost ceva luna asta .. stiu o groaza de fete carora le-a intarziat cu zilele sau chiar cu saptamanile.. nu gasesc o explicatie logica .. chiar sa ne "gasesca" acum pe toate o data?
Alee_Annie
Postat pe 23 Mai 2010 22:45
De la: Shhh, la data 2010-05-23 11:53:03
De la: AOlivia, la data 2010-05-23 11:46:29"cine ma place , ma place asa cum sunt, iar cine nu....sa ma scuteask;)"

Asa scriai tu la tine in profil si ca atare cineva te-a placut si multi altii te-au scutit. In mod normal ciclul iti va reveni peste 9 luni dupa ce un medic de la obstretica ginecologie va decide sa te scuteasca fara sa te placa asa cum vei ajunge.


mai fa un calcul, dak e gravida n'o sa'i vina peste 9 luni


poate-i elefant!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 23 Mai 2010 23:15
De la: elenamirela_necula, la data 2010-05-20 15:52:58Va rog da-ti mi si mie un sfat ceva ptr k nu stiu ce sa mai fac...Nu mi-a mai venit de 10 zile, de ce nu stiu k pana aqm cateva luni mi se reglasera menstruatia...venea mereu pe aceeasi data sau numai la o zi diferenta, numai k aqm nu mi-a mai venit de 10zile. Tot stau si ma gandesc dak sa fie oare ceva de rau...ma refer la o posibila sarcina. Tin sa precizez k sex fac numai protejat (folosim prezervativul, )iar partenerul meu de fiecare data nu isi da drumul in mine. Si culmea este k dupa menstruatia de luna trecuta a mai facut-o ink o data...In 5-6 zi de menstruatie si atat ptr k dupa aceea am avut cv de facut(o pomana) si stiti cum se zice...k nu e bn...deci trebuia sa imi vina. Am incercat tot felul de chestii k sa provoc...de ex: bai fierbinti, am baut chiar si vin rosu, am luat aspirina, dar degeaba...Stiu k cel mai simplu ar fi sa ma duc sa imi cumpar un test numai k imi e frik...desi motive nu ar prea fi...dar imi e frik.
Dak stie careva ce as mai putea incerca k sa imi vina...va rog mult de tot ajutati-ma cu un sfat.

Doamne, mare ti-e gradina...!!! Ai auzit si tu cumva de medic ginecolog, de ecografie, de test de sarcina?
A, scuze, cica de test ai auzit, dar.... ti-e frica sa faci pipi pe el....
Noroc ca nu doare prostia ca altfel... ar fi vai si-amar
arahne
Postat pe 24 Mai 2010 08:54
salut!
si eu am patit asa chiar anul trecut numai k mie mi-a intarziat 21 de zile adica 3 saptamani calendaristice.... si mai ales ca va protejati stai linistita ca e o posibila dereglare hormonala, nicidecum o posibila sarcina...
ce te sfatuiesc eu sa faci cat mai repede e sa mergi la ginecolog pentru un control ca medicul stie exact ce sa faca in cazul asta. si cand mai patesti asa sa nu mai iei aspirina sa iti provoci menstruatia ca aspirina opreste sau intarzie menstruatia daca vrei sa stii!
deci stai linistita ca nu esti gravida! nu te lua dupa toata lunea care are chef de glume proaste! fa asa cum te sfatuiesc eu...
te pup si astept sa imi zici ce rezolvi!
myrelusha1990
Postat pe 24 Mai 2010 19:47
si inca ceva.... ce iti poate deregla menstruatia dar in timp sunt pastilele de urgenta... eu am luat cu aproape 2 ani inainte a imi intarzie si uite dupa cat timp mi s-a vazut.... asa ca sper ca nu ai luat sau daca nu ai luat sa ai multa grija astfel incat sa nu ajungu sa iei... si lasa stresul deoparte orice ar fi ca si din cauza stresului iti intarzie asa! la mine a fost stresul pentru bac pe langa altele.. asa k , calmeaza-te si relaxeaza-te ca nu ai de ce sa te stresezi... si un sfat pe viitor... daca ai dureri inuportabile de burta la mentruatie sa nu iei in primele 2 zile algocalmin ca iti opreste menstruatia!
pupici si sa ma tii la curent!
myrelusha1990
Postat pe 24 Mai 2010 19:56
De la: mj300877, la data 2010-05-21 23:56:59SIGUR ai folosit prezervativ????


daaaa si tantalau cica nici nu termina in ea...cu tot cu prezervativ termina pe pereti dar cu prezervativul

cica ce sa fie oare...

oricum cel mai bun remediu e tocanita de ochi de furnicutza(dar numai ochii) si coada de broscutza( sa fie 4/5 cozi de si 4/5 perechi de ochisori) daca papi tocanita d'asta de 3 ori pe zi,in 10 zile sigur vine mos cracila vine
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 24 Mai 2010 23:42
poate ti sa dergalat stopu asa cum a zis myrelusha sau fa'ty un test asa cum zic toti si aia e makr sti la ce sa te astepti ...
lory_bya
Postat pe 24 Mai 2010 23:49
De la: lory_bya, la data 2010-05-24 23:49:17poate ti sa dergalat stopu asa cum a zis myrelusha sau fa'ty un test asa cum zic toti si aia e makr sti la ce sa te astepti ...



a ramas stopul pe intermitent dereglajul pare mai de graba celebral
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 24 Mai 2010 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sagetator el gemeni??? 3 De la: kudy12 16 Iulie 2009 11:42
ce parere aveti despre barbatul din zodia taur? 23 De la: ingerasul_noptii 12 Martie 2012 19:45
buna 3 De la: Barbie30 3 Septembrie 2010 17:36
dilema 12 De la: cristina_crisu 14 Mai 2009 00:46
Premiile KUDIKA NU se dau! Si le insusesc ei! 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 12:54