Setari Cookie-uri

Buna va rog sa imi da-ti sfaturi

De 4 luni de zile am cunoscut un baiat este tot ce imi doresc sa am in aceasta viata,dar exista o problema el vine si tot pleaca in strainatate eu stau aici in romania pentru ca acuma termin postliceala si mai vreau sa termin si o facultate aseara m-a cerut de sotie .
Totul este frumos am acceptat ,dar cu jumatate de inima pentru ca parerea mea este ca nu ne cunoastem destul de bine si ma gandesc cum ne vom cunoaste obiceiurile fiecare.
El vrea sa ne logodim cand termin fara ca ai nostri sa se stie pana de craciun sa le facem surpriza .Ne intalnim odata la 2 luni si sta o sapt nu imi ajunge atata ca sa il cunosc.Nu sar hop gata si fac pasul ce mai conteaza .
Ma tem de cuvantul casnicie este pentru ca stiu cum mai tarziu copii trag ponoasele parintilor ,ai mei s-au casatorit tot asa si mama mamei mele nu a vrut sa mai auda de ei ,dupa ce m-am nascut eu nu a venit nici sa isi vada nepoata,pana ce eu am implinit 1 si 5 luni.
Dupa aceea cand am mai crescut imi tot spunea bunica ca nu am fost dorita ,mama imi spunea sa nu o bag in seama .
Acum is in cumpana si nu vreau ca si copilul meu sa fie la fel pentru ca daca imi voi intemeia o familie imi doresc ca toti sa fie de acord cu decizia noastra.
Eu ma gandesc halal surpriza le vom face.Intrebarea este cum sa il conving sa mai astepte ?
Oare gandesc prea prosteste?
Va rog sa imi da-ti un sfat daca se poate.
gdeia
Postat pe 21 Mai 2010 17:45
Te-ai gandit sa discuti cu el? Asta e primul semn ca ar trebui sa mai asteptati, daca ti-e teama sau mai stiu eu ce, sa discuti absolut orice te framanta cu el. Spune-i ce ne-ai spus noua aici. Si, din proprie experienta, pot sa zic ca cel cu care sa te mariti sa fie cel cu care vorbesti despre orice fara retineri si cu care razi mereu.

Oricum, zici ca sunteti impreuna de 4 luni, dar va vedeti o saptamana o data la 2 luni. Adica voi sunteti impreuna efectiv de vreo 3 saptamani. E foarte putin ca sa stii daca el e tot ce vrei sa ai in aceasta viata. Inca sunteti in faza in care va aratati numai fata buna si in care incercati sa va impresionati.
kitty_krieger
Postat pe 21 Mai 2010 23:29
Mersi de sfat am vorbit cu el .Si a spus ca nu gandea cand mi-a spus asta si inelul tot mi-l da cand ne vedem.Mi se pare ca este prea repede si m-a ranit cand mi-a spus ca scuze nu mai stiu ce am vorbit aseara sau sa imi spuna a iubit-o scuze am vorbit si eu asa de cand il cunosc a avut 3 accidente de masina ,un infarct ,i s-au furat actele eu l-am sustinut mereu si am plans si m-am rugat sa fie bine chiar am pus pe prietenul prietenei mele cele mai bune sa vada la spital cum este, daca este bine si sa imi spuna starea lui cand el a plecat acasa tata mi-a spus ca nu mai vrea sa ma mai vada plangand ca mi-a fost de ajuns si asa nu se poate continua.Cand mi-a spus ca nu isi mai aminteste de ce vorbeste cu mine parca m-a facut sa realizez ca poate doar eu am luptat si am crezut in aceasta poveste si ii dureros . Ma face confuza si nu pot sa imi dau seama daca a vorbit vreodata serios cu mine asa ca m-am decis ca nu are rost sa incerc sa trec peste asta si sa merg mai departe chiar daca imi va fi greu ca ma doare faptul ca inca odata se pare ca am visat si realitatea este alta .Nu am avut curajul sa ii spun ca m-a ranit si imi venea sa plang, am preferat sa ii zambesc si sa ii spun bine iubitule a inchis si m-am decis sa nu mai vorbesc cu el pentru ca nu vreau sa il ranesc asa cum a facut el .Mi-a fost invatatura de minte sa nu mai cred atata ca poate cel de langa tine nu poate pune atata suflet ca si celalalt si ca te lupti de unul singur pentru ceva ce nu exista si poate nici nu a existat .
gdeia
Postat pe 22 Mai 2010 01:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sondaj plansul public 1 De la: Floh 31 August 2011 18:28
Bijuterii, accesorii 1 De la: andra_220891 25 Noiembrie 2012 23:56
cartea "Din tainele vietii si ale universului'' 12 De la: battleofwits 25 Noiembrie 2010 16:55
capricornii 4 De la: kudika_982064 4 Martie 2015 08:36
soarele...si pielea.. 5 De la: DayC 18 Iunie 2010 19:04