Setari Cookie-uri

Cand nu poti fi cu cel pe care il iubesti, ai sta cu cel care te iubeste?

Povestea mea e cam lunga si probabil e clasica, dar mi-ar face placere daca ati citi-o si mi-ati da un sfat. :)

In urma cu doua saptamani m-am despartit de prietenul meu cu care am stat vreo 2 ai jumate si cu care aveam planuri sa raman probabil toata viata. Amandoi am facut cate o greseala. Eu am reusit sa il iert pe el si sa trec peste, el in schimb nu.

Greseala lui a fost ca a vorbit pe internet cu foarte multe fete in mod special despre sex si si-a postat pe un site poze semidezbracat. Eu am aflat intamplator despre asta si i-am spus. Nu a negat nimic, mi-a zis ca a fost prost, ca atata timp cat in viata reala imi e loial nu ar trebui sa ma deranjeze ce face el pe internet. M-a durut un pic chestia asta, dar am zis ca avem prea multe impreuna si nu are sens sa fac circ. Si ne-am impacat.

Dupa cateva zile de la incident, eu am intrat pe id'ul lui din curiozitate (am mai intrat si cu alte ocazii si stia, dar de data asta nu i-am mai spus). Si de data asta a aflat el. Si s-a enervat foarte tare si a zis ca mai bine ne despartim acum.

Faza e ca nu este o despartire definitiva, cred. Amandoi suntem in clasa a12a si suntem fffff stresati cu bacul. Si mi-a spus ca prefera o pauza pana la bac si discutam dupa. Am incercat sa-l impac, dar nu am avut succes. De cand ne-am despartit am mai vorbit putin, dar nu despre noi, ci pur si simplu ce am mai facut etc. El mi-a spus de cateva ori ca sunt posesiva, el era gelos..asa ca ne-am gasit la chestia asta:P Si mai zicea ca daca ar fi vreodata cu alta tot la mine s-ar intoarce pentru ca ma iubeste. Si tind sa cred pentru ca pentru amandoi a fost prima relatie cu adevarat serioasa si am ajuns sa il cunosc foarte bine.

Eu mai cunosc un baiat de mult care ma place si ar vrea sa fie cu mine, dar nu l-am bagat niciodata in seama pana acum, poate si pentru ca e si mult mai mare decat mine (eu am 19 ani, el 27). Si de cand m-am despartit de prietenul meu mi-a tot propus sa iesim, dar l-am refuzat.

Acum problema mea este: sa astept sa treaca bacul si apoi sa discut cu prietenul meu serios, sa vedem exact ce si cum sau sa ies cu tipul asta mai mare?

(Tipul mai mare nu este chiar genul meu, dar se poarta frumos cu mine, iar eu nu suport singuratatea)
baby_r
Postat pe 22 Mai 2010 19:51
Vroiam sa spun "2 ani jumate".
Scuzati alte greseli, am scris in graba
baby_r
Postat pe 22 Mai 2010 19:53
Daca nu-ti place tipul de 27 de ani, nu cred ca ar trebui sa iesi cu el doar ca te temi de singuratate caci ai putea sa-i dai sperante desarte ...
Daca crezi ca baiatul cu care te-ai intilnit atita timp merita sa-l astepti..atunci asteapta-l ...profita de aceasta "singuratate" ca sa-ti dai seama de anumite chestii, poate descoperi cite ceva , astfel de perioade de despartire sunt o buna sansa sa reevaluezi relatia
Khristie
Postat pe 22 Mai 2010 20:10
De la: Khristie, la data 2010-05-22 20:10:01 Daca nu-ti place tipul de 27 de ani, nu cred ca ar trebui sa iesi cu el doar ca te temi de singuratate caci ai putea sa-i dai sperante desarte ...
Daca crezi ca baiatul cu care te-ai intilnit atita timp merita sa-l astepti..atunci asteapta-l ...profita de aceasta "singuratate" ca sa-ti dai seama de anumite chestii, poate descoperi cite ceva , astfel de perioade de despartire sunt o buna sansa sa reevaluezi relatia


eu cred ca merita sa-l astept pentru ca in momentul de fata si el sufera ca suntem despartiti, dar e foarte orgolios si nu ii place sa cedeze :)
baby_r
Postat pe 22 Mai 2010 20:12
Acuma pe bune, hai sa fim seriosi.
Vorbeste pe net cu altele despre sex si isi pune poze semidezbracat si tu il ierti. Nu pot sa spun ca e o tragedie, aici tine de parerea fiecaruia despre fidelitate. Dar ceva imi spune ca nu ti-a convenit daca te-a durut. Nu inteleg, daca te are pe tine, va intelegeti cat de cat bine, ce ii trebuie discutii pe net despre sex cu alte fete? Nu poate sa discute, sa incerce cu tine? Si de unde stii ca se limiteaza doar la discutii? Eu nu as accepta asa ceva din partea prietenului meu. Consider inselat si lucrul asta, chiar daca e o simpla conversatie despre sex pe net. Pana la urma iubitul meu trebuie sa-mi fie si cel mai bun prieten si invers. Scuza-ma, dar unde iti este demnitatea?

Poate am fost eu crescuta mai altfel, si sunt diferita de adolescentii din jurul meu, dar s-o luam pe partea cealalta. El face atatea, si nu te poate ierta pe tine pentru ca ai intrat pe idul lui? Si baga ca motiv ca s-a suparat pentru ca ai intrat fara sa stie? Nu cumva s-a enervat asa tare pentru ca are ceva de ascuns si se teme? Sau cauta un pretext ca sa se dezlipeasca cat mai repede de tine?

Prima relatie serioasa e importanta, e greu de trecut peste ea. Dar trebuie sa te gandesti daca merita. Si nu mai crede atata in tot ce spun baietii daca nu iti dovedesc lucrul respectiv. S-ar intoarce la tine pentru ce? Pentru sex, o noapte, doua, trei, asa cum tot citesc pe forumul asta?

Cat despre tipu de 27 ani, lasa-l... o sa-si dea seama ca stai cu el din singuratate.
aiai
Postat pe 29 Mai 2010 14:12
De la: baby_r, la data 2010-05-22 19:51:10Povestea mea e cam lunga si probabil e clasica, dar mi-ar face placere daca ati citi-o si mi-ati da un sfat. :)

In urma cu doua saptamani m-am despartit de prietenul meu cu care am stat vreo 2 ai jumate si cu care aveam planuri sa raman probabil toata viata. Amandoi am facut cate o greseala. Eu am reusit sa il iert pe el si sa trec peste, el in schimb nu.

Greseala lui a fost ca a vorbit pe internet cu foarte multe fete in mod special despre sex si si-a postat pe un site poze semidezbracat. Eu am aflat intamplator despre asta si i-am spus. Nu a negat nimic, mi-a zis ca a fost prost, ca atata timp cat in viata reala imi e loial nu ar trebui sa ma deranjeze ce face el pe internet. M-a durut un pic chestia asta, dar am zis ca avem prea multe impreuna si nu are sens sa fac circ. Si ne-am impacat.

Dupa cateva zile de la incident, eu am intrat pe id'ul lui din curiozitate (am mai intrat si cu alte ocazii si stia, dar de data asta nu i-am mai spus). Si de data asta a aflat el. Si s-a enervat foarte tare si a zis ca mai bine ne despartim acum.

Faza e ca nu este o despartire definitiva, cred. Amandoi suntem in clasa a12a si suntem fffff stresati cu bacul. Si mi-a spus ca prefera o pauza pana la bac si discutam dupa. Am incercat sa-l impac, dar nu am avut succes. De cand ne-am despartit am mai vorbit putin, dar nu despre noi, ci pur si simplu ce am mai facut etc. El mi-a spus de cateva ori ca sunt posesiva, el era gelos..asa ca ne-am gasit la chestia asta:P Si mai zicea ca daca ar fi vreodata cu alta tot la mine s-ar intoarce pentru ca ma iubeste. Si tind sa cred pentru ca pentru amandoi a fost prima relatie cu adevarat serioasa si am ajuns sa il cunosc foarte bine.

Eu mai cunosc un baiat de mult care ma place si ar vrea sa fie cu mine, dar nu l-am bagat niciodata in seama pana acum, poate si pentru ca e si mult mai mare decat mine (eu am 19 ani, el 27). Si de cand m-am despartit de prietenul meu mi-a tot propus sa iesim, dar l-am refuzat.

Acum problema mea este: sa astept sa treaca bacul si apoi sa discut cu prietenul meu serios, sa vedem exact ce si cum sau sa ies cu tipul asta mai mare?

(Tipul mai mare nu este chiar genul meu, dar se poarta frumos cu mine, iar eu nu suport singuratatea)

duda...am sa-ti zic urmatoarele:
-nu e ok k dak ai prietena sa te afisezi semigol(bust) pe net si apoi sa te faci asa...putin suparata desi pbbl a fost cv mai multa..nu e ok.si punct la faza asta.nu e corect.
-tipul de 27 nu mi se pare k te-ar placea fara pat(si u in el) sau poate gresesc?ai vb cu el asta?nu.
-pt singuratate axista fete si altele-animale de companie,filme,jurnal(poti sa-ti versi nn in el) si invatat(vezi de bac si lasa...)
-eu una..nu as vrea nici pe unu nici pe altul.pe cine?pe un tip care se vrea admirat de altele?sau pe altul care "ma place dar..park..."si nu-ti place?lasa treci peste si vezi de bac,admitere si incepe o viata marfa la fcultate.poate vei intalni un alt tip mai normal si modest:) si cinstit:).fara "eu pot sa fac asta,dar sa nu ma vezi si sa stii prea multe..."
vezi ce faci si ai grija de tine:)
dragon_fly88
Postat pe 29 Mai 2010 17:57
va multumesc de sfaturi.. destul de dure, dar mi-au dat de gandit. au trecut 3 sapt-o luna de cand ne-am despartit si nu ii mai simt asa mult lipsa. mai am momente cand imi e foarte dor de el, dar incep sa-mi revin. deocamdata imi vad de bac, si dup'aia o sa vad ce va fi:)
baby_r
Postat pe 29 Mai 2010 20:23
ohoo.. tu ia si vezi'ti de examene, ia bacul, intra la facultate, ca dupa aia sa vezi viata ce te asteapta. puii mei studentia e cea mai frumoasa perioada din anii de studiu, da'l dracu pe prost, nu s'a terminat lumea la el, lasa'l cu netul lui si cu sexul lui virtual si tu traieste'ti viata. nu se merita sa suferi si nici sa te bagi cu capu' intr'o astfel de relatie. iar in ceea ce'l priveste pe cel de 27 de ani, daca esti dispusa sa ai o relatie bazata doar pe sex fara sentimente baga'te, caci oricum mai multe tipul n'o sa'ti poata oferi (sanse sa fie sentimente reale intre EL si tine sunt 10%). asa ca treci la invatat si lasa prostiile, ai timp de ele..
Shhh
Postat pe 29 Mai 2010 20:55
Tu nu ai o problema, lucrurile sunt extrem de simple, doar ca esti subiectiva, nu vezi padurea de copaci.
Primul nu te iubeste, daca te-ar iubi nu ar avea nevoie de afirmare din partea altora, agatat pe net si asa mai departe, nu asa se poarta un om care iubeste. Celalalt... daca nu-ti place de ce sa fi cu el? Ca sa nu fi singura? Pai si ce o sa faci? Te daruiesti mereu primului venit? Tu n-ai standarde, n-ai dorinte? Esti nimic? Vezi-ti de examene, ai o viata inainte, nu te casatoresti maine (sper!!!), experimenteaza si distreaza-te. Dar fi cu cel care iti place tie, nu accepta sa fi calcata in picioare si intelege ca viata e asa cum ti-o faci. Vezi ca pe kudika o gasesti pe Andreea Papp, ai ce invata de la ea, are si carti si un site propriu - Stilul Tau. Cauta, informeaza-te, si nu te distruge inainte sa apuci sa traiesti. Viata inseamna alegeri, nimanui nu-i place singuratatea, dar asta nu inseamna sa acceptam toate rebuturile societatii. Iar daca cineva se poarta frumos, bravo lui pentru maniere, dar relatiile se construiesc pe compatibilitate si atractie, nu pe bune maniere. Nu spun ca nu sunt necesare, dar sunt insuficiente.

Bafta la examene!
ra_kudika
Postat pe 29 Mai 2010 21:10
buna, mai bine fa o pauza ,termina bac-ul, fa-ti o cariera si totul o sa vina de la sine, ai rabdare si stai o vreme fara prieten!
kudika130580
Postat pe 29 Mai 2010 21:30


lasa sa treaca bacul , sufera in singuratate , dupa ce trece bacul , stati de vb serios , vede-ti care este trend - ul relatiei voastre , eu cred ca va impacati , daca nu reorienteaza-te , apropo cu tipul de 27 de ani ai compatibilitate pe zodiacul chinezesc , nu stiu ce zodii sunteti amandoi ca sa iti spun ce sanse ai , anii ii stiu , m-ai mult nu , daca vrei sa stii m-ai multe intra pe privat si iti rezolv problema.Si nu uitati , nu va mai geloziti aiurea , trebuie sa aveti unul in altul incredere si ...iubiti-va mult. Spune-i sa termine cu prostiile pe net , lumea virtuala e diferita de cea reala cu mult.
banalulanonim
Postat pe 30 Mai 2010 08:57
buna am citit si eu in dimineatza "problema" care crezi ca o ai, cel mai bine e sa tii de invatat pt bac a mai ramas o zi nu?
si eu am suferit in dragoste dupa doi ani de relatie sa afli ca prietenul tau este gay nu cred ca e asa usor,tu cu relatia cu prietenu tau nu stiu ce sa zic cu sexul pe internet sigur nu face videochat?cel de 27 de ani te poate iubi dar oare cat va tine relatia?
cel mai bine invata pt examen intri la faculatate si akolo o sa vezi ca ai sa cunosti fff multe persoane care o sa iti placa.sa ai grija de tine poop
kudika051915
Postat pe 30 Mai 2010 09:37
iesi cu tipul de 27 ai nevoie de o schimbare dar nu intra inca intr-o relatie pana nu stii ce vrei
kudika108203
Postat pe 30 Mai 2010 09:50
Concentreaza-te asupra Bac-ului deocamdata ,lasa baieti acum ( de ei vei da toata viata ) scoala se face la timpul ei , prietenul tau cred ca nu stie ce vrea defapt si nu-i de judecat nici el ca este copil deocamdata , cel de 27 ani poate este prea matur pt. tine ( asa cred eu ) . Esti numai la inceput vei trece peste alte multe momente placute sau mai putin placute in viata , gandeste -te la cate posibilitati ai acum la aceasta varsta si poate -ca vei intelege ca defapt aceasta ,, problema ,, nu este defapt asa de ,, probleme ,, pe cat pare .
Mult succes in toate .
rox81
Postat pe 30 Mai 2010 10:26
Tipul e copil, are 19 ani, are nevoie sa experimenteze si sa isi incerce puterile - e bine ca o face virtual si are o limita.
parerea mea e ca ar trebui sa astepti si sa iti asumi singuratatea, o sa iti dai seama mai tarziu ca nu e chiar foarte bine sa fii dependenta de barbati. Si cel mai important concentreaza-te pe BAC, e cel mai important lucru din viata ta. inteligenta e sinura frumusete ce nu se ofileste s singura ce nu te lasa. in rest
dolitfer
Postat pe 30 Mai 2010 14:40
ce ti-au scris fetele e super ok....si nu uita , esti foarte tanara....acum imagineaza-ti ca in toamna esti studenta (eheeee, ce mai noutati) ai doar 19 ani...si imediat esti in prag de licenta, cum esti acum cu bacul. Tu ce crezi, ca dupa inca 3-4 ani de faculta, alte cunostinte, alte experiente, o sa mai vezi asta o problema?! pe la 21-22 de ani iti vei dori un barbat, nu un pustan pe site-uri cu o mana pe mouse si cealalta in pantaloni...
si da, cred ca ai ce invata de la andreea papp, macar citeste
e foarte important sa-ti desvolti propria persoana si la 18 ani ai mult de lucrat, cu bacul luat abia incepe lumea.........
si acum mai zic si eu un sfat ca sunt mai baba: indiferent de banuieli, nu te injosi sa cauti in agenda, id, telefon al partenerului. E un gest urat si daca afli ce banuiesti?! apoi daca nu te simti mizerabil, oricum nu se face. Mai bine ia problema direct si daca suferi cumva de oaresce gelozie, trateaza inainte de a te durea ca de multe ori e aiurea. Al meu e cam gelos si tot timpul l-am luat la misto pana a lasat-o balta, ca de exemplu il pregateam de plecare si ii puneam parfumul in bagaj si ii spuneam de nu stia daca glumesc sau spun serios, ca nu cumva sa se duca la gagici neras si neparfumat cum vine la mine .
dack
Postat pe 30 Mai 2010 17:14
Chiar daca nu te vei impaca cu iubitul tau,nu accepta sa iesi cu cineva care nu-ti place.Ii iei sansa de a cunoaste pe altcineva care l-ar putea iubi.
viogen26
Postat pe 30 Mai 2010 19:02
Foarte faina faza cu parfumul in geanta poate o s-o incerc si eu candva.
Desi nu il banuiesc de nimic, se poarta frumos si vine si parfumat si barbierit tot timpul la mine in fine, nu se stie cand ai nevoie
aiai
Postat pe 30 Mai 2010 19:08
odata ce ti-ai inceput viata sexuala destul de devreme,nu mai sti fetita.Cel care este mai mare stie ce vrea si te iubeste,dc nu tine cont ca ai fost recent intr-o relatie.Pofta vine mancand.Cat priveste prietenul tau elev si el e infantil inca si te-a si uitat,pt ca intervine monotonia repede si vrea altceva.Pune mana si invata si fa-ti un viitor.Ai sa te plimbi cu cel de 27 ani o vreme si dupa aceea ai sa intalnesti o sumedenie de baieti pana ai sa te mariti.Succes! la scoala.
kudika098904
Postat pe 30 Mai 2010 19:31
va multumesc mult de sfaturi si incurajari.
legat de viata sexuala, nu vreau sa par a fi panarama. cel de care tocmai m-am despartit a fost primul din viata mea, iar daca as fi cu cel de 27 de ani nu as sari imediat in patul lui. chiar nu imi doresc momentan asta. cand vorbeam de singuratate ma refeream mai mult la faptul ca imi place sa am mereu pe cineva langa mine, sa-l tin de mana, sa ne plimbam, lucruri simple.. iar fostul meu prieten asta imi oferea. sexul era ceva ce venea de la sine.

daca tot am deschis topicul, am sa va tin si la curent. tocmai am venit din oras..eram cu prietena mea si l-am vazut pe fostul meu prieten cu prietenul lui cel mai bun. erau cam la 50 de metri de noi si ne-au vazut, dar am schimbat brusc directia. pur si simplu nu am putut sa dau ochii cu el. tremuram toata. a fost cam ciudat.
baby_r
Postat pe 30 Mai 2010 20:39
"cand nu poti fi cu cel pe care il iubesti,ai sta cu cel care te iubeste?"...nu.
suna foarte egoist.nu faci decat sa-l minti pe cel ce te iubeste,sa te folosesti de el,doar de frica singuratatii si nu in ultimul rand,te minti si pe tine ca totul va fi bine asa...asa ajungi foarte repede la singuratatea in doi,care e mult mai cumplita decat singuratatea aceea de care te feresti tu.
suflet_rece
Postat pe 30 Mai 2010 20:52
Egoist, nu stiu daca e...dar nici nu e bine, te folosesti de sentimentele cuiva sa uiti pe altcineva...care pana la urma tot va fi in sufletul tau.. Deci cred ca bacul e f important, si in fac vei cunoaste multa lume, alta viata si vei vedea mult mai clar lucrurile, lasa-i pe amandoi in pace, e mai bine, unul e copil, celalalt deja barbat in toata firea care ar avea alte idei si principii decat tine, si nu e sigur ca ti-ar placea, mai ales daca nu sunt sentimente, "defectele" le vezi mult mai repede.
Vorba asta care ai pus-o ca titlu apare si in Twilight...
kudika86
Postat pe 31 Mai 2010 07:36
CLASA A 12??????????
BA DA VOI CHEF DE VIATA NU AVETI?
SI CE SUNT ISTERIILE ASTEA CU INTRATUL PE ID??
RAC_EU
Postat pe 31 Mai 2010 14:23
ca tot zici ca ne tii la curent, ce'ai facut azi la BAC?
Shhh
Postat pe 31 Mai 2010 16:15
Chiar asa...ce ai facut la BAC?? Succes!
Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar citind ce ai scris am avut reactia aceea: 'are u kidding me'?????
Sunt intrigata de cat tupeu are baiatul asta sa isi spuna ca 'si daca ar fi cu alta, tot la tine s-ar intoarce'
Barbatii care gandesc asa vor gandi mereu asa, ei vor sa aiba toate optiunile deschise si de unde alege... therefore daca iti spune ca desi ar fi cu alta tot la u s-ar intoarce, e o mare mizerie, iar el destul de aiurit si nesincer!!!!
Daca iubesti si respecti pe cineva cu adv nu ii spui asa ceva,esti cu pers in cauza pt ca VREI SA FII, pt ca NU VREI ALTCEVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! so again, nu nu nu si iar nu!!!!! iar cel de 27 d ani nu e o optiune, nu sari in bratele altuia din frustrare si teama de singuratate. si rel astea necesita un pic de gandire, putere de decizie, putere de a gasi solutii adaptate, clare, concrete...iubirea nu e chiar un joc, ce decizi acum te poate afecta pt tot restul vietii. toate cele bune.
anemma2002
Postat pe 31 Mai 2010 19:52
De la: baby_r, la data 2010-05-22 19:51:10Povestea mea e cam lunga si probabil e clasica, dar mi-ar face placere daca ati citi-o si mi-ati da un sfat. :)

In urma cu doua saptamani m-am despartit de prietenul meu cu care am stat vreo 2 ai jumate si cu care aveam planuri sa raman probabil toata viata. Amandoi am facut cate o greseala. Eu am reusit sa il iert pe el si sa trec peste, el in schimb nu.

Greseala lui a fost ca a vorbit pe internet cu foarte multe fete in mod special despre sex si si-a postat pe un site poze semidezbracat. Eu am aflat intamplator despre asta si i-am spus. Nu a negat nimic, mi-a zis ca a fost prost, ca atata timp cat in viata reala imi e loial nu ar trebui sa ma deranjeze ce face el pe internet. M-a durut un pic chestia asta, dar am zis ca avem prea multe impreuna si nu are sens sa fac circ. Si ne-am impacat.

Dupa cateva zile de la incident, eu am intrat pe id'ul lui din curiozitate (am mai intrat si cu alte ocazii si stia, dar de data asta nu i-am mai spus). Si de data asta a aflat el. Si s-a enervat foarte tare si a zis ca mai bine ne despartim acum.

Faza e ca nu este o despartire definitiva, cred. Amandoi suntem in clasa a12a si suntem fffff stresati cu bacul. Si mi-a spus ca prefera o pauza pana la bac si discutam dupa. Am incercat sa-l impac, dar nu am avut succes. De cand ne-am despartit am mai vorbit putin, dar nu despre noi, ci pur si simplu ce am mai facut etc. El mi-a spus de cateva ori ca sunt posesiva, el era gelos..asa ca ne-am gasit la chestia asta:P Si mai zicea ca daca ar fi vreodata cu alta tot la mine s-ar intoarce pentru ca ma iubeste. Si tind sa cred pentru ca pentru amandoi a fost prima relatie cu adevarat serioasa si am ajuns sa il cunosc foarte bine.

Eu mai cunosc un baiat de mult care ma place si ar vrea sa fie cu mine, dar nu l-am bagat niciodata in seama pana acum, poate si pentru ca e si mult mai mare decat mine (eu am 19 ani, el 27). Si de cand m-am despartit de prietenul meu mi-a tot propus sa iesim, dar l-am refuzat.

Acum problema mea este: sa astept sa treaca bacul si apoi sa discut cu prietenul meu serios, sa vedem exact ce si cum sau sa ies cu tipul asta mai mare?

(Tipul mai mare nu este chiar genul meu, dar se poarta frumos cu mine, iar eu nu suport singuratatea)


scurt ...nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard...gandeste...bine inainte de a lua o decizie,aceasta relatie inca nu este finalizata,deci mai ai rabdare stiu ca este ff greu dar pana nu rezolvi situatia clar cu acest baiat nu fa prostii de care sa-ti para mai tarziu rau ,mai ales daca stii ca el te iubeste si sentimentele dintre voi mai sunt puternice..ok...bafta...
vio_miha66
Postat pe 31 Mai 2010 20:43
am facut bine la bac:D multumesc de intrebare. am dat proba scrisa la spaniola si a fost ok.. am avut un text despre politica si la compunere am avut sa scriu despre ceva ce s-a intamplat recent in romania si am vorbit despre criza economica si greva generala.

miercuri am proba orala. acolo mi-e putin frica. sa-mi tineti pumnii.
baby_r
Postat pe 31 Mai 2010 21:35
De la: baby_r, la data 2010-05-22 19:51:10Povestea mea e cam lunga si probabil e clasica, dar mi-ar face placere daca ati citi-o si mi-ati da un sfat. :)

In urma cu doua saptamani m-am despartit de prietenul meu cu care am stat vreo 2 ai jumate si cu care aveam planuri sa raman probabil toata viata. Amandoi am facut cate o greseala. Eu am reusit sa il iert pe el si sa trec peste, el in schimb nu.

Greseala lui a fost ca a vorbit pe internet cu foarte multe fete in mod special despre sex si si-a postat pe un site poze semidezbracat. Eu am aflat intamplator despre asta si i-am spus. Nu a negat nimic, mi-a zis ca a fost prost, ca atata timp cat in viata reala imi e loial nu ar trebui sa ma deranjeze ce face el pe internet. M-a durut un pic chestia asta, dar am zis ca avem prea multe impreuna si nu are sens sa fac circ. Si ne-am impacat.

Dupa cateva zile de la incident, eu am intrat pe id'ul lui din curiozitate (am mai intrat si cu alte ocazii si stia, dar de data asta nu i-am mai spus). Si de data asta a aflat el. Si s-a enervat foarte tare si a zis ca mai bine ne despartim acum.

Faza e ca nu este o despartire definitiva, cred. Amandoi suntem in clasa a12a si suntem fffff stresati cu bacul. Si mi-a spus ca prefera o pauza pana la bac si discutam dupa. Am incercat sa-l impac, dar nu am avut succes. De cand ne-am despartit am mai vorbit putin, dar nu despre noi, ci pur si simplu ce am mai facut etc. El mi-a spus de cateva ori ca sunt posesiva, el era gelos..asa ca ne-am gasit la chestia asta:P Si mai zicea ca daca ar fi vreodata cu alta tot la mine s-ar intoarce pentru ca ma iubeste. Si tind sa cred pentru ca pentru amandoi a fost prima relatie cu adevarat serioasa si am ajuns sa il cunosc foarte bine.

Eu mai cunosc un baiat de mult care ma place si ar vrea sa fie cu mine, dar nu l-am bagat niciodata in seama pana acum, poate si pentru ca e si mult mai mare decat mine (eu am 19 ani, el 27). Si de cand m-am despartit de prietenul meu mi-a tot propus sa iesim, dar l-am refuzat.

Acum problema mea este: sa astept sa treaca bacul si apoi sa discut cu prietenul meu serios, sa vedem exact ce si cum sau sa ies cu tipul asta mai mare?

(Tipul mai mare nu este chiar genul meu, dar se poarta frumos cu mine, iar eu nu suport singuratatea)


parerea mea este ca o grava eroare ati facut amandoi. tu pentru ca ai intrat intr-un spatiu privat (este ilegal si contrar oricarei maniere) iar el pentru faptul ca desi stia ca tu cunosti parolele lui nu le-a schimbat. a fi intr-o relatie inseamna a respecta intimitatea celorlalti. si eu cu prietena era sa ne certam definitiv chiar pe lucruri mult mai mici, cum ar fi faptul ca s-a apucat sa se joace prin mesaje (asta in cazul in care nu aveam nimic dubios acolo). oricum relatia voastra a luat sfarsit asa ca nu mai spera sa mai obtii ceva de la ea.

cat despre celalalt... am vazut parerile fetelor de pe aici. eu am una de mijloc, cea pe care o utilizez de fiecare data cand sunt intr-o situatie asemanatoare: prefer persoanele care ma iubesc pe mine fata de cele pe care le caut eu. poate ca o dragoste rezultata dintr-o astfel de relatie nu este exploziva si cutremuratoare, insa este frumoasa si trainica de cele mai multe ori si iti permite sa te relaxezi si sa primesti in loc sa te chinuiesti sa iti dai seama ce sa oferi celuilalt. dar, desigur sunt avantaje si dezavantaje. tu alegi, insa poti incerca, chiar si netinand seama de ceea ce spun fetele pe aici cum ca el te-ar vrea in pat si etc etc. in primul rand ele nu stiu asta si, eu tot timpul consider oamenii care imi spun ca o relatie nu incepe in pat deranjati rau sau virgini.
leo_
Postat pe 1 Iunie 2010 02:56
De la: baby_r, la data 2010-05-22 19:51:10Si s-a enervat foarte tare si a zis ca mai bine ne despartim acum.

in traducere libera "mai bine ne despartim acum, decat mai tarziu cand ai sa afli ca te insel pe bune, nu doar virtual."

Nu trebuie tu sa il impaci si nu cred ca ai multe de discutat cu el.

Daca celalalt tip iti place, iesi cu el, poate o sa-ti placa si pe alt plan sau poate nu; eu zic sa astepti pana dupa bac, nu din cauza asa-zisului prieten, ci din cauza ca acum trebuie sa te concentrezi pe invatat.... daca nu-ti place, nu-l amagi degeaba.
kitty_krieger
Postat pe 1 Iunie 2010 11:28
De la: Shhh, la data 2010-05-29 20:55:07ohoo.. tu ia si vezi'ti de examene, ia bacul, intra la facultate, ca dupa aia sa vezi viata ce te asteapta. puii mei studentia e cea mai frumoasa perioada din anii de studiu, da'l dracu pe prost, nu s'a terminat lumea la el, lasa'l cu netul lui si cu sexul lui virtual si tu traieste'ti viata. nu se merita sa suferi si nici sa te bagi cu capu' intr'o astfel de relatie. iar in ceea ce'l priveste pe cel de 27 de ani, daca esti dispusa sa ai o relatie bazata doar pe sex fara sentimente baga'te, caci oricum mai multe tipul n'o sa'ti poata oferi (sanse sa fie sentimente reale intre EL si tine sunt 10%). asa ca treci la invatat si lasa prostiile, ai timp de ele..

dap
de acord:)
dragon_fly88
Postat pe 1 Iunie 2010 20:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sondaj plansul public 1 De la: Floh 31 August 2011 18:28
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 1 De la: fototapettt 27 Ianuarie 2011 16:20
Ellen Show 3 De la: amaliaa21 17 Iunie 2011 14:33
vand brose handmade ...astept sugestii,de asemenea pot face si la comanda dupa ideile vostre :D 1 De la: kudika186327 24 Mai 2010 17:36
parapareza spastica si urgent operatie la ochi pentru a nu-l pierde 2 De la: lumi27 21 Octombrie 2010 18:23