ce este viata???

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
Reea_Andreea Avatarul lui Reea_Andreea

13 mesaje

De la: kudika105839, la data 2010-06-06 02:19:23Viata este incercarea la care sintem fiecare supusi in drumul catre adevarata viata - viata vesnica.Nu este important ceea ce agonisim in aceasta viata cat este important ceea ce economisim pentru viata vesnica.Faptele bune, milostenia chiar si suferinta, iubirea aproapelui ca pe tine insuti si nu in ultimul rand credinta in Dumnezeu te pot ajuta sa-ti cladesti palate in aceea viata vesnica.
Masini de ultima generatie , vile cu zeci de camere , toale de firma si mai stiu si eu ce astfel de minunatii nu-ti sant de folos.Intr-o zi dupa atata goana dupa agoniseala vei pica lat de oboseala si bolnav.Atunci iti vei aduce aminte de Dumnezeu si-l vei chema sa-ti sara in ajutor.Atunci vei vedea ca am avut dreptate.

Dpdv teologic asa e...dar nu toti gandim la fel..Cel putin in ziua de azi majoritatea tinerilor tind sa nu mai creada in povestile bunicilor cu "viata vesnica". E adevarat ca in cele din urma nu ramanem cu nimic dar de ce sa mai traim?Nu cumva asta e farmecul vietii?Sa ajungem cat mai sus, sa ne realizam cat mai multe vise? In fond asta e viata..O cursa in urma careia poti castiga sau nu, iar in momentul in care nu ai realizat ce ti'ai propus trebuie sa mergi mai departe ,mai hotarat.
Raporteaza abuz de limbaj
kudika188976 Avatarul lui kudika188976

5 mesaje

ai mare dreptate.............
viogen26 Avatarul lui viogen26

112 mesaje
Oras: bucuresti

Viata este un mister,o minune;nu stim de unde venim si incotro ne indreptam si poate tocmai de aceea e frumoasa si trebuie pretuita.
Fosta membra Kudika.ro
De la: Reea_Andreea, la data 2010-06-06 12:34:05
De la: kudika105839, la data 2010-06-06 02:19:23Viata este incercarea la care sintem fiecare supusi in drumul catre adevarata viata - viata vesnica.Nu este important ceea ce agonisim in aceasta viata cat este important ceea ce economisim pentru viata vesnica.Faptele bune, milostenia chiar si suferinta, iubirea aproapelui ca pe tine insuti si nu in ultimul rand credinta in Dumnezeu te pot ajuta sa-ti cladesti palate in aceea viata vesnica.
Masini de ultima generatie , vile cu zeci de camere , toale de firma si mai stiu si eu ce astfel de minunatii nu-ti sant de folos.Intr-o zi dupa atata goana dupa agoniseala vei pica lat de oboseala si bolnav.Atunci iti vei aduce aminte de Dumnezeu si-l vei chema sa-ti sara in ajutor.Atunci vei vedea ca am avut dreptate.

Dpdv teologic asa e...dar nu toti gandim la fel..Cel putin in ziua de azi majoritatea tinerilor tind sa nu mai creada in povestile bunicilor cu "viata vesnica". E adevarat ca in cele din urma nu ramanem cu nimic dar de ce sa mai traim?Nu cumva asta e farmecul vietii?Sa ajungem cat mai sus, sa ne realizam cat mai multe vise? In fond asta e viata..O cursa in urma careia poti castiga sau nu, iar in momentul in care nu ai realizat ce ti'ai propus trebuie sa mergi mai departe ,mai hotarat.

Si eu fac parte din categoria tinerilor care nu cred in viata vesnica...de fapt nu este vorba ca nu cred in ceva spiritual, ci am ales sa imi traiesc viata fara sa fiu influentata de biserica sau de vorbele batranilor !
Consider ca este datoria mea sa fac un bine atunci cand am aceasta posiblitate, fara sa sper ca voi primi o recompensa ! Este alegerea mea si nu cred ca voi arde in flacarile iadului pt ca sunt asa :)

well behaved women never made history
vaiana Avatarul lui vaiana

126 mesaje

ce este viata???mmmm ...e o piesa de teatru in care fiecare dintre noi are un rol...de la primul tipat si pana la ultima suflare.depinde doar de noi ca sa fim buni actori sau jalnici cabotini....
blanch Avatarul lui blanch

71 mesaje

Cand eram si eu la fel de tanara ca si voi si cind nu vedeam in fata ochilor decat distractie, bunicii mei au venit si mi-au spus ca sant alte lucruri mult mai importante in lumea asta.Cand voi reusii sa-mi fac o familie , sa am masa si casa mea, sa sadesc un pom, atunci se va chema ca am reusit in viata si ca nu mi-am trait degeaba viata. Cati dintre noi nu ar spune acum ca sint sfaturi desuete? Probabil ca la fel ca si mine atunci, sinteti si voi cei tineri azi care, parca cereti inca un pic de ragaz sa va mai distrati un pic, sa mai gustati un pic din prapastia desertaciunii.Pentru ca asta este ceea ce se afla in jurul vostru atat de poleit si atat de ametitor.Este un timp pentru toate, nu stiu insa daca asa de mult, dar sigur va veni o zi in care veti descoperii ca totul este desertaciune.Ganditi-va ca atunci cand moare un om, fie sarac fie superbogat, nu ia nimic cu el.Din pamant venim , acolo ne inapoiem.
Nu doresc sa credeti ca stau cu biblia in mana tot timpul.Vreau doar sa incerc sa va spun ca din punctul meu de vedere viata pe care o avem si pe care fiecare o foloseste dupa bunul sau plac nu este citusi de putin o intimplare simpla, ci vine de la Dumnezeu cu un scop anume.Acest scop depinde de fiecare dintre noi sa-l aflam.
Cat priveste trecutul pe la biserica, nu vad de ce nu ati face-o, nu va costa nimic, cel mult o lumanare!
kudika125572 Avatarul lui kudika125572

3 mesaje

Cred ca ceea ce crezi e in urma unor deceptii...si poate ai si dreptate...poate viata chiar e varza pentru ca eu una nu inteleg de ce mai murim sau de ce nu ne putem resemna cu totii la gandul de moarte?e naspa sa te gandesti ca trb sa traiesti clipa pentru ca mai tarziu sa ajungi hrana pentru viermii din pamant....Viata nu e a noastra!!!!
Artemis25 Avatarul lui Artemis25

143 mesaje

Viata? Eu o vad ca pe un ghiozdan pe care il umplem incet, incet cu bucurii, cu tristeti, cu prieteni, cu dezamagiri...cu reusite ...cu esecuri....cu vise...si pe masura ce traim ghiozdanul se umple...se tot umple, pana cand intr-o zi ... nu il mai putem duce....
Adevarata genialitate a unui barbat nu consta in a cuceri o femeie dorita de toti, ci in a gasi o femeie de pret intr-o fiintza necunoscuta.
oksanaa Avatarul lui oksanaa

63 mesaje

pur si simplu TRAIESTE.......si ai sa vezi ce este viata!!!
LOPY_71 Avatarul lui LOPY_71

164 mesaje
Oras: pitesti

bravo roxxen
uite o femeie care nu pierde nimic
cici12345 Avatarul lui cici12345

6 mesaje
Oras: campulung moldovenesc

ce este viata?.....depinde.... pentru unii, viata inseamna fericire.....pentru altii, iubire.....pentru altii, suferinta.....iar pentru altii, nebunie....Pentru mine viata este un dar pe care trebuie sa-l primim cu bratele deschise.....cu bune cu rele....odata trecem prin ea....cand e bine , sa ne bucuram....cand e rau...sa speram...traieste clipa...
Fosta membra Kudika.ro
Din pacate numai copiii mai cred in "viata si-o face fiecare cum doreste" uneori viata nu te intreaba deloc ce doresti.
blanch Avatarul lui blanch

71 mesaje

As minti daca as spune ca nu am avut si eu deceptii, ca mai toata lumea dar nu acestea m-au facut sa vad viata in felul asta.Am sa spun pe scurt o intimplare la care am asistat intr-un fel sau altul.In urma cu multi ani o persoana afla de la medic ca va muri intr-o luna.Soc total! I s-a descoperit o problema (tumoare) la cap.In aceea luna nu a iesit din casa si astepta resemnat sa moara neintelegand de ce i se intimpla tocmai lui asta.Pana la acel moment facuse tot ce-si dorise in materie de distractii .Calatorise foarte mult.Avusese si familie dar a divortat lasind cele trei fete in grija mamei.Poate ca s-a crezut mai presus de orice.Ca un ultim detaliu avea bani de nu le mai stia numarul.A trecut luna si ....surpiza nu a murit asa cum au spus medicii.A decis din acel moment sa schimbe modul de viata radical.Din tipul gretos si plin de talente si fite a devenit prieten chiar si cu dusmanii.Era omenia intruchipata.Toti isi doreau sa fie preajma lui.Devenise foarte generos mai ales cu cei aflati in nevoi.Mi-aduc aminte ca intr-o zi a primit un telefon ca i s-a furat una dintre barci(vaporas in toata legea).A exclamat un CEEEEE? dupa care a spus dar ce e mai important in lumea asta viata mea sau o amarata de barca?
Azi el nu mai este dar modul in care a luptat pentru o secunda de viata in plus mi-a ramas ca o lectie.Ar fii platit milioane in dolari numai pentru inca o secunda de viata dar......
Fosta membra Kudika.ro
vorba:"nimeni nu moare virgin,viata ne f-te pe toti "e un adevar suprem!
Fosta membra Kudika.ro
viata este plina de rahat!
iar noi suntem plini de viata!
kudika196280 Avatarul lui kudika196280

4 mesaje

e o lupta.
Fosta membra Kudika.ro
De la: kudika196280, la data 2010-06-14 20:55:37e o lupta.

si tu prin care parte a lupei privesti?
Drumurile noaaastreee oaaaaree.......Se vor aaasfaltaaaa vreodaataaaa....

4 mesaje

prin fata
Fosta membra Kudika.ro
De la: kudika196280, la data 2010-06-14 21:19:43prin fata

lupa n-are fata. are doar un geam, intr-o parte concava iar in cealalta convexa. sau complexa...nu mai stiu sigur.
Fosta membra Kudika.ro
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-06-14 21:21:54

lupa n-are fata. are doar un geam, intr-o parte concava iar in cealalta convexa. sau complexa...nu mai stiu sigur.

este formata dintr-o lentila convergenta!
Fosta membra Kudika.ro

mai, dashteptu' lu' mama, hai sa te tzuc pe fruntea aia de baiat istetz!!

4 mesaje

mda, nu era vorba de lupe
Fosta membra Kudika.ro
De la: Lucia38, la data 2010-06-14 21:28:15

pupa-ma convergent!!
Fosta membra Kudika.ro
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-06-14 21:29:58

pupa-ma convergent!!

Fosta membra Kudika.ro

pupa-ma convergent!!

mi-a luat-o baba cloanta inainte, asa ca... te-ai lins pe botic
Fosta membra Kudika.ro
De la: baba_cloanta, la data 2010-06-14 21:38:22

pupa-ma convergent!!

tzuc si io baba cloanta

ce frumoasa-i viata !
Fosta membra Kudika.ro
De la: Lucia38, la data 2010-06-14 21:41:02

pupa-ma convergent!!

mi-a luat-o baba cloanta inainte, asa ca... te-ai lins pe botic

bine imi iau pupicii inapoi!
Pagini: << 1 2 Sari la pagina: