Setari Cookie-uri

dilema...

Am 22 de ani si am o relatie de 6 luni, am ramas insarcinata dupa intreruperea anticonceptionalelor care imi faceau rau organismului. Nu vreau sa fac avort insa am ceva probleme cu tatal copilului datorate in principiu diferentelor de religie, celor de gandire si ceva probleme financiare. El este musulman, eu crestin ortodox, nu sunt foarte religioasa , nu sunt adepta mersului la biserica sau discutiilor cu preoti insa sunt constienta ca nu suntem aruncati fara sens ,aici, in lumea aceasta, exista ceva sau cineva fara de care nimic altceva nu ar putea exista, probabil ceea ce noi numim astazi Dumnezeu. In fine eu vreau ca copilasul meu sa fie botezat , el imi spune ca copilasul lui nu intra niciodata in biserica iar eu nu pot sa refuz botezul copilului meu si simt asta in interior. In aceasta situatie nu stiu ce sa fac, avortul il refuz cu desavarsire, dar sa il cresc singura imi este imposibil, am doar sprijinul surori mele si nici una dintre noi nu are cine stie ce situatie materiala. Ma mai intreb, de asemenea, in conditiile in care, nu exista iubire intre noi ( 6 luni sunt categoric insuficiente pentru a spune ca iubesti pe cineva) si avem destul de mari diferente in gandire, urmate de conflicte destul de aprinse, vom rezista unei relatii pe termen lung, vom putea sa oferim copilului familia la care are dreptul , familia pe care o merita? Nu stiu ce decizie sa iau....iar la avort imi este extrem de greu sa ma gandesc desi un copil mi-ar ingreuna destul de mult situatia in conditiile in care nu mi-am terminat facultatea, si locuiesc intr-o tara in care nu cunosc limba care ce-i drept e destul de greu de invatat. Am venit aici in interes de serviciu, l-am intalnit pe el , am renuntat la vechiul job pentru ca presupunea sa calatoresc foarte mult iar el nu era de acord cu asta. Stiu ca am actionat prosteste, fara cap dar acum suntintr-o situatie in care sincera sa nu stiu incotro sa o iau. Economiile pe care la mai am in urma jobului anterior nu imi sunt suficiente nici macar pana la nasterea copilului.
Va rog frumos oferiti-mi un sfat, o parere...... Multumesc.
MihaShaky
Postat pe 10 Iunie 2010 18:25
pun si eu o intrebare retorica: daca nu-l iubesti, de ce doamne iarta-ma te-ai legat la cap fara sa te doara?
un sfat e greu de dat pt ca nu esti intr-o situatie prea roza, o solutie ar fi sa te intorci in tara, unde totusi beneficiezi inca de o oarecare protectie din partea statului
miss_darine
Postat pe 10 Iunie 2010 21:20
care stat?...ce protectie?....dar sa lasam asta...
te-a mancat rau pe tine....tu vezi cate greseli ai facut in numai 6 luni?
ce mai astepti?...fa avort...acum cat mai poti daca vrei sa mai salvezi ceva....viata ta este recuperabila momentan.
destin_srr
Postat pe 10 Iunie 2010 23:18
Mai exista si alte metode contraceptive in afara de anticonceptionale , de exemplu 'banalul' prezervativ , stiai asta ?
Ai 3 optiuni :
1-faci intrerupere de sarcina
2-cresti copilul singura ( dar asta inteleg ca e prima varianta care iese din calcul din cauza resurselor materiale limitate )
3-ramai in relatia asta , accepti ce ti se ofera si , mai ales , ce ti se cere in schimb !!! Tu stii ce presupune casatoria si viata alaturi de un musulman ?
Parerea mea este sa pui punct si relatiei , care spui singura ca nu pare promitatoare , si sarcinii . E greu , dar nu imposibil sa o iei de la capat .
Sunt atatea cazuri ca al tau.... si totusi nimeni nu invata nimic din greselile altora ....
mahy33
Postat pe 10 Iunie 2010 23:30
Viata mea este recuperabila momentan ....dar cum ramane cu viata micutului? Am eu dreptul oare sa ii inchei viata? Cat de scuzabila ar fi fapta mea?
MihaShaky
Postat pe 11 Iunie 2010 17:03
De la: kudika103178, la data 2010-06-10 18:25:01Am 22 de ani si am o relatie de 6 luni, am ramas insarcinata dupa intreruperea anticonceptionalelor care imi faceau rau organismului. Nu vreau sa fac avort insa am ceva probleme cu tatal copilului datorate in principiu diferentelor de religie, celor de gandire si ceva probleme financiare. El este musulman, eu crestin ortodox, nu sunt foarte religioasa , nu sunt adepta mersului la biserica sau discutiilor cu preoti insa sunt constienta ca nu suntem aruncati fara sens ,aici, in lumea aceasta, exista ceva sau cineva fara de care nimic altceva nu ar putea exista, probabil ceea ce noi numim astazi Dumnezeu. In fine eu vreau ca copilasul meu sa fie botezat , el imi spune ca copilasul lui nu intra niciodata in biserica iar eu nu pot sa refuz botezul copilului meu si simt asta in interior. In aceasta situatie nu stiu ce sa fac, avortul il refuz cu desavarsire, dar sa il cresc singura imi este imposibil, am doar sprijinul surori mele si nici una dintre noi nu are cine stie ce situatie materiala. Ma mai intreb, de asemenea, in conditiile in care, nu exista iubire intre noi ( 6 luni sunt categoric insuficiente pentru a spune ca iubesti pe cineva) si avem destul de mari diferente in gandire, urmate de conflicte destul de aprinse, vom rezista unei relatii pe termen lung, vom putea sa oferim copilului familia la care are dreptul , familia pe care o merita? Nu stiu ce decizie sa iau....iar la avort imi este extrem de greu sa ma gandesc desi un copil mi-ar ingreuna destul de mult situatia in conditiile in care nu mi-am terminat facultatea, si locuiesc intr-o tara in care nu cunosc limba care ce-i drept e destul de greu de invatat. Am venit aici in interes de Ierviciu, l-am intalnit pe el , am renuntat la vechiul job pentru ca presupunea sa calatoresc foarte mult iar el nu era de acord cu asta. Stiu ca am actionat prosteste, fara cap dar acum suntintr-o situatie in care sincera sa nu stiu incotro sa o iau. Economiile pe care la mai am in urma jobului anterior nu imi sunt suficiente nici macar pana la nasterea copilului.
Va rog frumos oferiti-mi un sfat, o parere...... Multumesc.

IN PROBLEMA DE IUBIRE SI RELATII NU SUNT DELOC EXPERTA. sufar si eu la randul meu din diverse motive pe care nu vreau sa le detaliez aici.
Ce pot eu sa-ti spun este ca indiferemnt ce relatie ai, nu renunta la copil.
Eu am un baietel pe care l-am adoptat si mi-as fi dorit sa am si eu un copil dar nu am reusit.Si sunt multi altii ca mine. Asa ca e darul celui de sus si nu ai nici un drept sa renunti. Iti va parea sigur rau intr-o zi.
andreea37
Postat pe 11 Iunie 2010 17:12
De la: kudika194410, la data 2010-06-11 17:12:34
De la: kudika103178, la data 2010-06-10 18:25:01Am 22 de ani si am o relatie de 6 luni, am ramas insarcinata dupa intreruperea anticonceptionalelor care imi faceau rau organismului. Nu vreau sa fac avort insa am ceva probleme cu tatal copilului datorate in principiu diferentelor de religie, celor de gandire si ceva probleme financiare. El este musulman, eu crestin ortodox, nu sunt foarte religioasa , nu sunt adepta mersului la biserica sau discutiilor cu preoti insa sunt constienta ca nu suntem aruncati fara sens ,aici, in lumea aceasta, exista ceva sau cineva fara de care nimic altceva nu ar putea exista, probabil ceea ce noi numim astazi Dumnezeu. In fine eu vreau ca copilasul meu sa fie botezat , el imi spune ca copilasul lui nu intra niciodata in biserica iar eu nu pot sa refuz botezul copilului meu si simt asta in interior. In aceasta situatie nu stiu ce sa fac, avortul il refuz cu desavarsire, dar sa il cresc singura imi este imposibil, am doar sprijinul surori mele si nici una dintre noi nu are cine stie ce situatie materiala. Ma mai intreb, de asemenea, in conditiile in care, nu exista iubire intre noi ( 6 luni sunt categoric insuficiente pentru a spune ca iubesti pe cineva) si avem destul de mari diferente in gandire, urmate de conflicte destul de aprinse, vom rezista unei relatii pe termen lung, vom putea sa oferim copilului familia la care are dreptul , familia pe care o merita? Nu stiu ce decizie sa iau....iar la avort imi este extrem de greu sa ma gandesc desi un copil mi-ar ingreuna destul de mult situatia in conditiile in care nu mi-am terminat facultatea, si locuiesc intr-o tara in care nu cunosc limba care ce-i drept e destul de greu de invatat. Am venit aici in interes de Ierviciu, l-am intalnit pe el , am renuntat la vechiul job pentru ca presupunea sa calatoresc foarte mult iar el nu era de acord cu asta. Stiu ca am actionat prosteste, fara cap dar acum suntintr-o situatie in care sincera sa nu stiu incotro sa o iau. Economiile pe care la mai am in urma jobului anterior nu imi sunt suficiente nici macar pana la nasterea copilului.
Va rog frumos oferiti-mi un sfat, o parere...... Multumesc.

IN PROBLEMA DE IUBIRE SI RELATII NU SUNT DELOC EXPERTA. sufar si eu la randul meu din diverse motive pe care nu vreau sa le detaliez aici.
Ce pot eu sa-ti spun este ca indiferemnt ce relatie ai, nu renunta la copil.
Eu am un baietel pe care l-am adoptat si mi-as fi dorit sa am si eu un copil dar nu am reusit.Si sunt multi altii ca mine. Asa ca e darul celui de sus si nu ai nici un drept sa renunti. Iti va parea sigur rau intr-o zi.

Scuze pt greseli de scriere !
andreea37
Postat pe 11 Iunie 2010 17:13
mai tu te-ai gandit meai la viitor????
abia dupe ce ai ramas gravida de buna seama..intentionat..?
nu face avort.pastreaza-l si creste-l singura.
trebuie sa ai ceva rude
ce mama naibii te-ai bagat tu pe unde nu trebuie...nu stiu..te-a mancat rau????/
iti faceau rau anticonceptionalele?oau...si ce mama naibii faceau?nu dadeau copii?
acum ca-l porti..cum e?????
musulman...cam nasol.. dak vei ramane cu el..stii ca va trebui sa accepti si pe altele..??????? care pot avea si ele copii?
ciudata alegere
dragon_fly88
Postat pe 26 Iunie 2010 20:12
Aloooo si daca nu o sa aibe cu ce sa il creasca o sa-l de-a la orferinat!
Nu sunt de acord cu avorturile,nu iti nimeni dreptul sa iei o viata doar pt ca esti inconstienta(scuza-ma dar nu ma pot abtine),dar ce viata o sa aibe copilul ala?Hai sa il fac ca o bucata de paine se gaseste?!
Cred ca ar fi fost bine daca Dzeu ii supunea pe viitorii parinti la un test de competenta,ca multi nu ar mai fi avut copii.
Acum sa ma scuzi daca am fost cam dura,dar imi sare mustarul cand e vorba de copii!
Barbie30
Postat pe 26 Iunie 2010 22:06
De la: Barbie30, la data 2010-06-26 22:06:12Aloooo si daca nu o sa aibe cu ce sa il creasca o sa-l de-a la orferinat!
Nu sunt de acord cu avorturile,nu iti nimeni dreptul sa iei o viata doar pt ca esti inconstienta(scuza-ma dar nu ma pot abtine),dar ce viata o sa aibe copilul ala?Hai sa il fac ca o bucata de paine se gaseste?!
Cred ca ar fi fost bine daca Dzeu ii supunea pe viitorii parinti la un test de competenta,ca multi nu ar mai fi avut copii.
Acum sa ma scuzi daca am fost cam dura,dar imi sare mustarul cand e vorba de copii!

scuza'ma dar nu sunt de acord cu tine....lucrurile desi sunt haos acum...si situatia financiara si relatia nu tocmai perfecta sunt ferm convinsa k or sa se aseze in timp si au sa se rezolve.pt cea care a deschis topcul.....nu renuntza la sarcina...ai incredere...desi nu vezi nici o iesire ai sa vezi k lucrurile in timp au sa se rezolve intr'un fel sau altul...iar peste ceva ani ai sa te uiti in urma si ai sa fi mandra de tine k nu ai renuntzat la lupta.cu sigurantza nu va fi usor cel putin la inceput...dar cumva tot se va gasi o solutie si pentru tine.nu stiu situatia prea bine din ce ai relatat...nu stiu dak e bine sau nu sa contiunui relatia...asta u stii mai bine decat oricine.dar nu renunta la copil desi ai fi tentata, si ti'ar fi mai usor.eu sunt de parere k nu esti nici prima nici ultima careia i se intampla asa ceva...si totusi nu exista mame....sau cel putin eu nu cunosc cazuri in care mamicile sa nu fie multumite si fericite de copii lor.
dark_eye
Postat pe 27 Iunie 2010 19:01
e complicata situatia
vezi ce poti accepta
coplilu sal cresti singura,dar nai cu ce
avortu,nu il vrei
copil+fam si totu nasol.asta mii se pare ceea mai mare nemultumire.nu exista iubire intelegeresi nici religie
eu zic..............................................cu greu................................................. avortu.
alyn27
Postat pe 28 Iunie 2010 00:21
SÃ NU FACI AVORT PENTRU NIMIC ÎN LUME, PENTRU CÃ ESTE UCIDERE DE OM, ÎN ORICE STADIU S-AR FACE! DACÃ FACI AVORT ÎÞI VA PÃREA FOARTE RÃU ! AVORTUL ESTE CRIMÃ, DECI PÃCAT FOARTE MARE ! ESTE DEMONSTRAT CU CERTITUDINE, ATÂT DE BIOLOGIE CÂT ªI DE RELIGIE CÃ OMUL ESTE OM DIN MOMENTUL CONCEPÞIEI, ATÂT TRUPEªTE, CÂT ªI SUFLETEªTE. DECI ESTE UCIDERE DE OM ORICÂND S-AR FACE AVORTUL !

PREOTUL DAN DAMASCHIN DIN IAªI OFERÃ AJUTOR MATERIAL ªI CONSILIERE SPIRITUALÃ FEMEILOR ÎNSÃRCINATE PENTRU A NU FACE AVORT
TELEFON 0744 798 610, preot Dan Damaschin.
adresã de e-mail (dar pe e-mail intrã rar)
pr.dandamaschin@yahoo.com

Viaþa umanã este sacrã ºi inviolabilã! Copilul este darul lui Dumnezeu. Numai Dumnezeu este stãpânul vieþii. Nu avem dreptul sã ne atingem de viaþã în nici un fel. Faptul cã s-a conceput copilul nu e din întâmplare. Nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea sã trãiascã ºi El te va ajuta sã-l creºti, prin posibilitãþile pe care þi le va scoate în cale. În plus, te ajutã ºi statul ºi numeroase fundaþii ºi asociaþii pentru viaþã (multe adrese, numere de telefon ºi site-uri ale asociaþiilor de acest fel le gãseºti în cadrul acestui text, precum ºi pe cele douã bloguri pe care le voi indica pe parcurs).

A FOST ADOPTATÃ ªI LEGEA PRIN CARE SE ACORDÃ INDEMNIZAÞIE ATÂT MAMELOR CARE LUCREAZÃ, CÂT ªI MAMELOR ELEVE ªI STUDENTE.
Prin Legea 240 / 2009 publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 403 din 15/06/2009, toate mãmicile care urmeazã cursurile de zi ale învãþãmântului preuniversitar ºi universitar PRIMESC BANI (800 RON) ÎN FIECARE LUNÃ PENTRU CREªTEREA COPILULUI, pe o perioadã de 2 sau 3 ani, dupã caz. CEI 800 RON LUNAR SUNT COMPUªI DIN: 600 RON LUNAR INDEMNIZAÞIA PENTRU MAME PLUS 200 RON LUNAR ALOCAÞIA DE STAT PENTRU COPIL.
Mamele care lucreazã pot opta sã primeascã 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, tot pe aceeaºi perioadã de 2 sau 3 ani, dupã caz.
Pentru detalii puteþi vizita urmãtoarele adrese de internet:

http://www.mmuncii.ro/ro/articole/2009-09-10/precizari-referitoare-la-indemnizatiile-pentru-gemeni-si-tripleti-1376-articol.html

http://www.provitabucuresti.ro/Legislatie/indemnizatie-maternitate-concediu-maternitate-alocatie.html

sau puteþi scrie la urmãtoarele adrese de e-mail:

relatiicupublicul1@mmuncii.ro

mgrecu@mmuncii.ro

- PENTRU SPRIJIN ÎN SCOPUL EVITÃRII UCIDERII COPILULUI, CÂT ªI PENTRU INFORMAÞII ÎN LEGÃTURÃ CU LEGEA DE MAI SUS, POÞI SÃ SUNI LA NUMÃRUL DE TELEFON 0744 798 610 SAU 0749 860 545 SAU 0746 175 340 SAU POÞI SÃ SCRII LA ADRESA DE E-MAIL ioana_dlv@yahoo.com

- ªI EU COLABOREZ CU MAI MULTE ASOCIAÞII PENTRU VIAÞÃ ªI POT SÃ TE PUN ÎN LEGÃTURÃ CU MULTE ASEMENEA ASOCIAÞII CARE TE SPRIJINÃ ªI TE AJUTÃ MATERIAL SÃ-ÞI CREªTI COPILAªUL SAU, DACÃ DOREªTI O ALTÃ VARIANTÃ, TE AJUTÃ SÃ-L DAI ÎN ASISTENÞÃ MATERNALÃ LA O FAMILIE PENTRU CÂT TIMP DOREªTI (CÂTEVA LUNI, UN AN SAU MAI MULÞI ANI) ªI APOI ÎL POÞI LUA ÎNAPOI CÂND VREI !
- DE ASEMENEA, EXISTÃ POSIBILITATEA DE A FI GÃZDUITÃ LA CENTRE MATERNALE, CU MASA ªI CAZAREA GRATUITE.
- PENTRU A TE PUNE ÎN LEGÃTURÃ CU ASOCIAÞII PENTRU VIAÞÃ CARE ÎÞI OFERÃ DIFERITE SOLUÞII ALTERNATIVE DE SPRIJIN, POÞI SUNA LA NUMÃRUL DE TELEFON 0747 436 201 SAU POÞI SCRIE LA ADRESA DE E-MAIL vieru_cezar_iasi@yahoo.com SAU PE MESSENGER LA ID-UL vieru_cezar_iasi

O altã soluþie este sã-l dai spre adopþie dacã vei dori acest lucru.

RECOMAND VIZIONAREA FILMULUI DOCUMENTAR STRIGÃTUL MUT, REALIZAT DE MEDICUL GINECOLOG ªI OBSTETRICIAN BERNARD NATHANSON, CARE FUSESE ÎNTÂI PRO AVORT, DAR, CÂND ªI-A DAT SEAMA CÃ AVORTUL E CRIMÃ, A RENUNÞAT SÃ MAI FACÃ AVORTURI ªI A DEVENIT ACTIVIST PRO LIFE (PENTRU VIAÞÃ). CA ACTIVIST PRO LIFE A REALIZAT ACEST DOCUMENTAR DESPRE AVORT ªI A FÃCUT PUBLICE MANIPULAREA ªI MINCIUNILE PE CARE LE SPUN CEI CARE SUNT PRO AVORT. FILMUL DOCUMENTAR STRIGÃTUL MUT, SUBTITRAT ÎN ROMÂNÃ, SE POATE VIZIONA ACCESÂND LINKUL URMÃTOR:
http://www.youtube.com/watch?v=6UmvhdCc7DM

SAU PE SITE-UL

http://www.strigatulmut.ro/


Acceseazã te rog ºi urmãtoarele linkuri pentru a vedea câteva videoclipuri foarte interesante:

1) VIDEOCLIP INTITULAT JURNALUL UNUI COPIL NENÃSCUT
http://www.youtube.com/watch?v=hWG8ZXdb50I&feature=player_embedded

2) NU AVORTURILOR
http://www.youtube.com/watch?v=VpCZjKPYgrg&feature=related

3) DREPTUL LA VIATA – SPUNE NU AVORTULUI
http://www.youtube.com/watch?v=UeUfSvIARqE&feature=related

4) ACCESÂND LINKUL URMÃTOR POÞI VIZIONA PREZENTAREA (SUBTITRATÃ ÎN LIMBA ROMÂNÃ) UNUI DOCUMENTAR ªOCANT, «BANI ÎNSÂNGERAÞI», CARE DEZVÃLUIE DEZINFORMAREA PRACTICATÃ PE SCARÃ LARGÃ DE COMPANIA DE PLANIFICARE FAMILIALÃ «PLANNED PARENTHOOD» DESPRE EFECTELE GRAVE ALE AVORTULUI ªI METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE. ACEASTÃ COMPANIE ESTE CA O CARACATIÞÃ CU TENTACULE (FILIALE CU DIFERITE DENUMIRI) ÎN APROAPE TOATE ÞÃRILE (INCLUSIV ÎN ROMÂNIA)

http://www.youtube.com/watch?v=PH8SI7v5Rek


AªA CUM AM SPUS LA ÎNCEPUT, ESTE DEMONSTRAT CU CERTITUDINE, ATÂT DE ªTIINÞÃ CÂT ªI DE RELIGIE, CÃ OMUL ESTE OM DIN MOMENTUL CONCEPÞIEI, ATÂT TRUPEªTE, CÂT ªI SUFLETEªTE. DECI ESTE UCIDERE DE OM ORICÂND S-AR FACE AVORTUL.
Trupeºte, din momentul concepþiei, adicã din momentul fecundaþiei, copilul are un cod genetic uman ºi propriu, diferit de codul genetic al mamei ºi de cel al tatãlui, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. În acel cod genetic sunt programate toate trãsãturile sale trupeºti : culoarea ochilor, culoarea pãrului, înãlþimea la care va ajunge, nuanþa tenului, forma feþei, forma nasului, etc. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei. Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei. Deci avortul, în orice stadiu s-ar face, este crimã, pãcat foarte mare ! E copilaºul tãu, nu trebuie sã te lase inima sã-l ucizi! În plus, avortul aduce ºi numeroase consecinþe fizice ºi emoþionale foarte grave! Nu-þi ucide copilaºul! Iubeºte-þi copilaºul ºi lasã-l sã trãiascã ºi nu-þi va pãrea rãu ! E copilaºul tãu ! Nu-þi ucide copilul, naºte-l ºi, dacã nu-l poþi creºte, poþi sã alegi una sau mai multe dintre soluþiile alternative descrise mai jos. Adresele asociaþiilor pentru viaþã le gãseºti în cadrul acestui text ºi pe blogurile de mai jos. În plus, te pot pune în legãturã cu doi preoþi, care au locuinþe pentru fetele însãrcinate, dacã vrei sã locuieºti acolo o perioadã.
Viaþa omului nu vine de la pãrinþi, ci de la Dumnezeu PRIN pãrinþi. Oamenii nu au nici un drept sã ucidã. Îþi amintesc cã o poruncã a lui Dumnezeu spune: SÃ NU UCIZI! E vorba de a respecta voinþa lui Dumnezeu, de a primi ºi ocroti viaþa! Cel mult dupã câteva luni de la concepþie, te vei obiºnui cu faptul cã porþi copilul ºi îl vei iubi.
Iatã ºi un videoclip interesant, intitulat Stiinta medicala demonstreaza ca avortul inseamna crima http://www.youtube.com/watch?v=jdqIPWlwd-s&feature=related

Dar în primul rând te invit pe blogul urmãtor :

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conþine : Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã omul este om din momentul concepþiei. Noua lege prin care se acordã indemnizaþie ºi pentru mamele eleve ºi studente. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative pentru a nu face avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Filme documentare. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare.

Te rog intrã ºi pe blogul urmãtor:
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gãseºti: Înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; filme documentare ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio); cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care ofera servicii caritabile.

Te rog intrã pe aceste bloguri. Chiar meritã.

Mi-am dat licenþa în bioeticã, iar acum fac doctoratul. Nu ca sã mã laud spun ce studii am, ci pentru a arãta cã sunt foarte bine documentat în domeniu.

II. IATÃ ªI CÂTEVA MÃRTURII PUBLICE ALE UNOR FEMEI CARE AU FÃCUT SAU CARE NU AU FÃCUT AVORT :
Despre consecinþele emoþionale, douã femei mãrturisesc urmãtoarele : (Din revista pentru elevi „Schreibenkleister”, Bad Neustadt / Baurische, Rhon, Germania): „Toþi cei care m-au sfãtuit sã fac avortul în urmã cu doi ani – doctorul, consilierul, pãrinþii, prietenii, prietenele ºi soþul meu – m-au asigurat cã aºa e cel mai bine pentru mine ºi pentru copilul meu! Acum copilul meu este mort iar eu sunt disperatã! Nu mai pot sã dorm noaptea, nu mai pot sã râd. Nimeni nu mã înþelege! Vã rog, spuneþi tuturor oamenilor cât de groaznic este un avort! Dureri cumplite îmi chinuie trupul ºi sufletul. De ce nu mi-a spus nimeni ce va urma?” (Jutta)

„Mi-am avortat copilul. Astãzi nu aº mai lua o asemenea hotãrâre, indiferent ce ar spune cei din jur. Trãiesc cu o fricã în mine de care nu mai pot scãpa. Am coºmaruri în care îmi apare o fetiþã care fuge spre mine cu braþele întinse ºi întreabã mereu: «De ce mãmico? De ce?» Apoi mã trezesc udã de transpiraþie. Acest vis ºi privirea fetiþei mã urmãresc continuu de când am avut acea intervenþie._Relatez acest lucru pentru folosul tuturor femeilor ºi tinerelor fete care se aflã în aceeaºi situaþie. Gândiþi-vã foarte bine ce faceþi, pentru cã vã vor chinui visele ºi vã vor urmãri privirile copiilor avortaþi. Veþi simþi o singurãtate copleºitoare, durere ºi jale, când veþi vedea o mamã cu copilul ei. Voi veþi suporta consecinþele acestei intervenþii, nu partenerul vostru. El nu vã poate lua teama, regretul sau însingurarea. De aceea gândiþi-vã bine înainte de a alege avortul ºi nu permiteþi nimãnui sã vã constrângã, pentru cã viaþa voastrã va fi distrusã. Existã numeroase organizaþii care vã pot ajuta. Nu faceþi aceeaºi greºealã ca ºi mine!” (Judith)

Iatã ºi câteva mãrturii din România, preluate de pe site-ul
http://www.avort.ro/marturii.php

- Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort
Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort... Sunt inca la liceu si printr-o coincidenta am ramas insarcinata.Prietenul meu a fost langa mine si m-a sustinut. Am hotarat ca e mai bine sa fac avort, mama nu putea sa afle, mai am scoala de terminat, nu as avea cu ce sa cresc un copil... Am gasit un dr renumit care sa imi faca avortul. Saptamana trecuta m-am programat si alaltaieri a avut loc crima... Inainte de avort dr-ul mi-a facut ecografie. Eram in 7 saptamani, totusi la ecograf s-a cazut un corp de bebelus ghemuit. dr a spus: ce copil frumos! apoi ne-au dus undeva in subsol... mai era o femeie care a facut avort. Ne-am imbracat in camasi de noapte si stateam pe pat. E a a intrat prima si a iesit dupa nici 20 minute. Mi-a spus zambind, sub efectul sedativului: nu-ti fie frica, nu simti nimic, nu doare! Asistenta m-a condus in camera de macelarit. Era un miros puternic de dezinfectant. M-am intins pe masa... am primit anestezie generala si pe cand a intrat doctorul, am adormit. In timpul avortului l-am visat pe copilasul meu. Avea gene lungi cum are tatal lui.Eram intr-un camp. M-a intrebat: De ce faci asta? I-am spus: Eu nu vreau sa fac asta, iar el m-a intrebat: Atunci totusi, de ce faci asta? Nu stiu cum am ajuns in cealalta camera in pat... nu tin minte nimic... stiu doar ca m-am trezit si mi-am dat seama ca am dormit vreo 20 minute. Am iesit afara cu ultimele puteri... totul se invartea in jurul meu.. afara era prietenul meu cu inca un amic. Am realizat ce am facut... primul meu gand a fost ca sunt o criminala... I-am cerut batiste si am inceput sa plang. A aparut imediat asistenta si a spus ca atata timp cat sunt acolo sa nu plang ca fac imagine proasta clinicii.. M-am dus iar la ecograf, iar monitorul a aratat ca uterul meu este gol... pacat ca nu exista si un monitor, care ar fi aratat ca si sufletul meu e gol... M-am dus acasa si am dormit vreo ore, iar cand m-am trezit eram uda, am transpirat... Azi-noapte l-am visat din nou in acelasi cadru.S-a uitat la mine si a spus: Vezi, acum sunt mort. M-au omorat. I-am spus sa ma ia cu el, dar a spus ca nu poate sa faca asta, nu i se da voie... si ca nu pot pleca, voi avea parte de o intamplare in curand... mai multe nu a putut sa imi spuna... Fetelor, doamnelor, va spun, nu faceti avort! Poate credeti ca in viitor un alt copil va umple golul lasat de acesta, dar va spun... fiecare copil e unic in felul lui si nici unul nu poate fi inlocuit de nimeni si nimic... Ilona In sufletul meu e un mare gol ... am doar 17 ani...si akum 2 luni jumatate am ramas insarcinata...prietenul meu nu era pregatit pt asa ceva...si poate k nici eu...insa...am iubit copilul meu...inca din prima clipa knd am aflat ca sunt insarcinata...am fost la un ecograf...unde am auzit bataile inimii lui...atat de rapide...inima mea batea langa a lui...si akum in mintea mea nu aud decat inimioara lui...care ma implora pt o sansa la viata...nimeni nu m-a intrebat ce vreau...ci altii au luat decizia in locul meu...si acum ma urasc...ma urasc pt ca nu am avut curajul ma ma opun tuturor,sa ma lupt cu toti...pt sufletzelul pe care il purtam...mi-as da si viata acum...la o saptamana dupa crima...sa-l pot vedea...sa-l pot strange candva in brate...insa nu mi-a mai ramas decat ecografia facuta inainte de avort...la care ma uit si plang...si plang...caci in sufletul meu e un mare gol...caci o data cu el...a plecat si o bucata din sufletul meu... Adriana

- Marturie dupa un avort ...
Era luna februarie cand am aflat ca sunt insarcinata...eram inca la liceu ultimul an... i`am dat vestea prietenului mei speram ca-mi va spune sa il pastram .. dar din pacate nu a spus asa...ma obliga intr-un fel..sa fac avort ca suntem prea tineri ca nu avem ce sa ii oferim si alte chestii...intr-un final am acceptat...in schimb nu dupa mult timp am avut o mica cearta si m-a lasat singura ...timpul trecea iar eu aveam 3 luni umblam pe la doctori ma rugam de ei ...dar nimeni nu vroia ... intr-un final am hotarat sa merg la ecograf ... era asa mic si dulce ... un ghemotoc de copilas ...iar o asistenta lauda copilasul ca e perfect sanatos ... ca doamne ajuta...o sa am un copil minunat...nestiind ce vreau eu sa fac...prietenul in care am avut incredere si cu care am fost impreuna un an si ceva...m-a lasat singura...deja simteam cum misca propriul meu copilas in mine ... nu avea stare ... l-am iubit mai mult ca orice...iar a venit ziua in care a aflat mama mea ...m-a dus la spital si m-au internat.. dupa 2 zile mi-au dat ceva pastile(acele pastile intrerup sarcina pana la 6 luni) eu aveam 4 luni jumatate .. mi-a dat prima tura de pastile ... nu simtisem nimic..dupa a doua tura am simtit cum misca foarte tare copilasul meu(se chinuia...era in ghearele mortzii) iar dintr-o data nu am mai simtit nimic...a murit copilasul meu ... a treia serie de pastile ...mi-au provocat contractii...erau tot mai puternice...dupa cateva ore mi s-a rupt apa...si am nascut...am nascut copilul omorat de mine...iar in loc sa fie ca la o nastere...sa-mi dea copilasul in brate sa fiu bucuroasa...ei mi l-au luat...era mic inca...era mic de felul lui c-am cat palma...dar era bine...era fetita mea,alexandra...ingerul meu pe care nu il pot uita si nu il voi uita niciodata...dupa ce s-a intamplat am avut vise in care plangea si ma intreba de ce am lasat-o? de ce nu am tinut-o? mi se sfasie sufletul.Tot ce imi doresc acum mi-as da si viata sa o vad cum ar arata...sau sa o am iar in pantece...dak o pastram acum aveam 7 spre 8 luni. NU VA UCIDETI COPILASUL ASA CUM AM FACUT EU! acum mi-as da viata sa o vad doar o secunda! Loredana

ªi mãrturii ale femeilor care NU au fãcut avort :

- Sint bucuroasa ca nu am facut avort
Dragii mei Vreau sa va spun povestea mea pentru a fi un sprijin pentru tinerele dezorientate si disperate,asa cum am fost si eu. Aveam 26 ani,terminasem facultatea si nu aveam un serviciu ,prietenul meu mai avea o luna si termina stagiul militar. Nu aveam nici unul bani,eram impreuna de 3 ani si ne faceam planuri de viitor.Evident, nu era momentul sa avem un copil.Intr-o zi,am aflat ca eram insarcinata.I-am spus de acest lucru si in glasul lui se simtea deznadejdea. Parintii lui au spus mai intai sa pastram copilul, apoi s-au razgandit,pe motiv ca nu avem cu ce sa il crestem.In acelasi timp el nu vorbea despre o casatorie. Parintii mei au facut presiuni sa avortez copilul.Eu eram in cumpana,eram credincioasa,dar ma aflam intr-o situatie in care nu stiam ce sa fac. Ma rugam la Dumnezu sa ma invete ce sa fac.Tot amanam dusul la doctor.Am avut un vis in care un calugar(sau preot) care imi daruia carti religioase,tamaie si eu vroiam sa il refuz. El mi-a spus atat:"Ia-le,o sa ai nevoie!".Intr-un alt vis,am visat o fetita cu o privire atat de blanda si de buna..era copilul meu. Inca plina de indoiala,am fost la doctor sa avortez. Printr-o minune,doctorul mi-a spus ca nu imi face avort deoarece copilul este prea mare (aveam 2 luni si ceva,aproape 3 de sarcina).Teoretic inca eram in termenul obisnuit de avort. Din acel moment, am vazut in asta un semn si m-am hotarat sa nu ucid acest copil, orice ar fi. Eram intr-o situatie disperata,fara bani,prietenul ma parasise(am stat despartiti vreo 3 luni), tatal meu ma ameninta ca ma da afara din casa..Cu credinta in Dumnezeu le-am rabdat pe toate.mergeam la biserica si ma rugam la Maica Domnului. Cand eram insarcinata in 5 luni, eu si prietenul meu ne-am impacat si apoi ne-am casatorit. Avem o fetita superba,pe care o iubeste foarte mult, de mine ce sa mai spun, e cea mai mare bucurie a mea Dumnezeu ne incearca si ne pune la incercare, dar noi nu stim ce are pregatit pentru noi. Ma intreb adesea,cat de goala ar fi fost viata mea daca mi-as fi ucis copilul. Nimeni nu se astepta sa ne impacam si sa imi fie bine pe viitor si totusi Dumnezeu a avut grija, si astazi ii dam slava ca ne-a ocrotit si pe noi ,si pe fetita noastra. Fetelor,oricat de disperata ar fi situatia voastra, nu deznadajduiti,pentru aceste suflete nevinovate Dumnezeu ne poarta de grija si ne scoate din cele mai complicate situatii, care par de nerezolvat pe moment. Dumnezeu sa va ajute!

-"Lumina e importanta!"
Ma numesc A. Cristina si am 21 de ani, sunt casatorita de 1 an si acum 2 luni am ramas insarcinata. Nu imi venea sa cred, pentru ca imi doream din suflet un copil cu toate ca sunt foarte tanara. Intr-o seara a venit sotul meu acasa cu doua teste de sarcina si era foarte sigur ca nu sunt insarcinata. Am facut primul test si dupa 2 minute a iesit pozitiv, nu ne venea sa credem ca sunt insarcinata si am facut si al doilea test si a iesit tot pozitiv. Eu am inceput sa plang de fericire si ii multumeam lui Dumnezeu ca sunt insarcinata. Sotul meu imi zicea sa fac avort ca suntem prea tineri pentru a avea un copil si ca nu avem situatie sa il crestem, am inceput sa plang si vroiam sa mor in momentul ala. Soacra-mea a zis ca trebuie sa fac avort ca avortul nu e o crima. Plangem si ma rugam in fiecare zi la Dumnezeu sa imi dea putere sa trec peste tot si sa il lumineze pe sotul meu. Intr-o noapte am visat ca mi-a aparut un copil in fata si mi-a zis: "Mami,Lumina e importanta!", si de atunci am stiut ca e un semn de la Dumnezeu si m-am hotarat ca nu voi face avort orice s-ar intampla. Eu sunt in strainatate si mi-am sunat parinti si le-am zis ca sunt insarcinata, ei m-au sustinut si s-au bucurat cand au aflat ca voi fi mama. Acum sotul meu si-a cerut iertare si am hotarat sa pastram copilu si sa il crestem. In fiecare zi ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat bebele si ca nu m-a lasat sa fac o prostie. Avortul este o crima pentru ca s-a dovedit ca la 18 zile de la conceptie ii bate inima la copil. Orice fiinta merita sa traiasca. Vis cu multumesc ... As raspunde si eu acestei sectiuni si mai ales Magdei ... si eu trec printr-o situatie foarte dificila. Violul la tine a fost fizic. La mine a fost moral. Adica a facut tot posibilul sa ma lase insarcinata apoi m-a parasit. Toti prietenii lui imi spuneau sa fac avort...chiar si prietenele lui care ma sfatuiau astfel stand cu un copil in brate...am pornit in cautare...nu stiam daca fac bine...am vorbit cu toti prietenii comuni cu el, cu rudele lui, cu prietenii mei care i-am selectat in a le spune, persoane care stiam ca ma vor intelege sau speram...care m-au inteles. Parintii la inceput au fost alaturi cu timpul pareau a fi ingroziti...merg in continuare la preoti si am vorbit cu psihologi. Cand doctorul meu a zis sa fac avort si ca este ceva normal .... nu m-am putut abtine din plans... Ce m-a facut sa scriu a fost visul tau in care puiul tau te intreba de ce? ... eu l-am visat dupa ce mi-au propus toti sa avortez iar eu am spus cu incapatanare NU spunandu-mi : MULTUMESC ...e ciudat dar e adevarat... Sper sa ma ajute Dumnezeu!

INTRÃ ªI PE SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT. FOARTE INTERESANT. CONÞINE FILME DOCUMENTARE, MÃRTURII ªI SFATURI:
http://www.adevaruldespreavort.ro/

Copilul din uter e om la fel ca ºi copilul nãscut, pe care pãrinþii îl mângâie ºi sunt în stare sã-l apere chiar ºi cu preþul vieþii. În acest sens, iatã o povestire realã, relatatã de Arhimandritul grec Epifanie Teodoropulos, în care se aratã cum un medic a fãcut pe cineva sã înþeleagã cã a avorta un copil este acelaºi lucru cu a ucide un copil deja nãscut : „Un oarecare ucenic de-al meu, lector la o facultate, poartã un nume rar ºi neobiºnuit pentru un laic, ca de pildã Amfilohie (citez un nume fictiv, nu pe cel adevãrat). Cu câteva sãptãmâni mai înainte, fiind de faþã ºi pãrinþii lui ºi alte persoane, l-am întrebat din curiozitate cum de s-a întâmplat sã se numeascã astfel. Tatãl lui, þãran simplu ºi cu puþinã carte, s-a grãbit sã-mi explice faptul, cu o minunatã sinceritate. Transcriu aproape cuvânt cu cuvânt povestirea sa, fãrã nici un comentariu: «Atunci când femeia mea a rãmas însãrcinatã cu Amfilohie, adicã acum 55 de ani, începuse ca obiceiul avorturilor sã se transmitã ºi la sate. Deoarece mai aveam ºi alþi trei copii, ne-am gândit sã nu-l mai þinem pe acesta. Am mers în oraº ºi am vizitat un medic ginecolog, cunoscut de-al nostru. I-am spus ce vroiam. El ne-a ascultat si dupã aceea mi-a spus:
"- Dacã vrei sã ai numai trei copii cãci patru þi se par mulþi, de ce nu faci altceva? Dacã îl omorâm pe acesta o bãgãm în primejdie ºi pe femeia ta. Nu e oare mai bine sã-l omorâm mai degrabã pe unul din cei trei copii pe care îi ai ºi sã-l lãsãm pe acesta sã se nascã? Astfel vei avea tot numai trei copii, iar femeia ta nu va trece prin nici o primejdie".
Când am auzit aceasta m-am cutremurat. Credeam cã mi-a cãzut un trãznet în cap. Atunci am realizat ce vroiam sã fac.
- Bine, doctore, i-am spus. Ai dreptate. Îþi multumesc. Vom þine copilul.
- ªi-l voi boteza eu, a rãspuns medicul.
Ne-am dat mâinile, ºi când s-a nãscut Amfilohie al nostru ºi l-a botezat medicul, i-a dat numele tatãlui sãu, pe care îl chema Amfilohie. Dupã asta, cum sã ne mai gândim la avort?! Astfel au venit pe lume încã alþi doi copii dupã Amfilohie. Si, fireºte, nu ne-a pãrut rãu niciodatã. Toþi copiii noºtri au ajuns foarte bine, toþi s-au aranjat în cel mai bun mod. Când au crescut ºi au luat calea lui Dumnezeu, ne-au ajutat ºi pe noi sã devenim creºtini buni...»“
(Arhimandrit Epifanie Teodoropulos, „Presa Ortodoxã“, 28.05.1986. Grecia)
Mama poate intra în „dialog” cu copilul încã din timpul sarcinii, prin manifestãri de iubire. „Ea poate astfel afla cã fãtul rãspunde gesturilor ei de dragoste. Poate miºca uterul în care se aflã fãtul la dreapta sau la stânga, punând mâna dreaptã pe partea dreaptã a abdomenului ºi cea stângã pe partea stângã, imprimând miºcãri într-o parte ºi în alta. Concomitent, ea îºi poate imagina cã aceste gesturi de alintare vor face ca pruncul sã creascã în putere ºi bunãtate. Ca rãspuns, pruncul se aºeazã cu spatele sub mâinile iubitoare. Dacã mama îºi deplaseazã concentrarea iubirii ei pe mâna stângã, ºi pruncul va face aceeaºi miºcare spre a se aºeza sub mâna stângã. Repetând zilnic ºi la aceeaºi orã aceleaºi exerciþii, copilul va lovi, dacã, la ora respectivã, baia de iubire nu apare. Deci copilul poate fi afectat nu numai de violenþa tentativelor de avort, ci ºi prin simpla absenþã a manifestãrilor de iubire.” („A Way of Life”, The Society for the Protection of Unborn Children).
Este un lucru dovedit cã fãtul simte nu numai iubirea mamei dar ºi iubirea tatãlui. Când tatãl este alãturi ºi dacã vorbeºte, fãtul se deplaseazã uºor spre el, adicã spre aceastã voce pe care o aude ºi care îi devine încetul cu încetul familiarã, cu multe luni înainte de a se naºte. Omul este pe deplin individualizat încã din momentul concepþiei ºi are nevoie de ocrotire ºi iubire pentru a se putea dezvolta.


III. SOLUÞII ALTERNATIVE LA AVORT :
Una dintre soluþii este indemnizaþia ºi alocaþia care prin noua lege adoptatã anul acesta, se acordã atât mamelor care lucreazã, cât ºi mamelor eleve ºi studente, despre care am vorbit la început.

Existã ºi soluþii alternative la avort propuse de asociaþii pentru apãrarea vieþii, în decursul consilierii pre-avort (înainte de avort). Patru asociaþii de acest fel sunt în Iaºi:


1) Asociaþia de caritate „Primul Pas”, Iaºi, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, scara A, parter, ap.2, cod 700401; telefon 0232 / 277.901;
e-mail: contact@primulpas.org
adresa web: http://www.primulpas.org/
Serviciile asociaþiei sunt oferite de cãtre specialiºti în domeniu: asistenþi sociali, medici, psihologi. Asociaþia „Primul Pas” oferã gratuit urmãtoarele servicii:
- Teste de sarcinã;
- Trimiteri pentru consultaþii ginecologice ºi ecografii gratuite;
- Consiliere pre-avort ºi post-avort, direct sau prin e-mail;
- Informare cu privire la implicaþiile ºi alternativele unui avort;
- Oferire de ajutor material de urgenþã, atât înainte, cât ºi dupã naºtere;
- Gãzduire;
- Grup de suport pentru mãmici;
- Informare despre alte servicii de îngrijire.

2) Fundaþia Solidaritate ºi Speranþã – Centrul InfoAdolescent, Iaºi, str. Costache Negri nr. 48, cod 700071, telefon 0232 / 220.548; 0232 / 271.228 sau 0332 / 805.750; e-mail: infoadolescent@yahoo.com
Serviciile sunt aceleaºi ca ºi la Asociaþia Primul Pas ºi sunt tot gratuite.

Iatã unele dintre soluþiile alternative la avort oferite de asociaþiile pentru apãrarea vieþii:
- Ajutor material atât înainte, cât ºi dupã naºtere;
- Centre maternale unde sunt primite femeile, tinerele ºi adolescentele însãrcinate. Ele pot ramâne în aceste centre maternale cu masa ºi cazarea gratuite, pânã la un anumit timp dupã naºtere, iar apoi sunt ajutate material pentru a-ºi putea creºte mai uºor copilul;
- Asistenþã maternalã a copilului (încredinþarea lui pentru un timp unei familii care vrea sã ia un copil în îngrijire). Aceasta înseamnã cã mama realã are dreptul legal sã-ºi ia copilul înapoi oricând doreºte acest lucru (când se simte în stare sã-l creascã);
- Încredinþarea copilului spre adopþie unor familii care nu pot avea copii sau care au, dar vor sã ºi adopte. Decât sã-l ucidã prin avort, este clar cã e preferabil ca mama sã-l nascã pe copil ºi sã-l aºeze în braþele unor pãrinþi adoptivi, care îl vor îngriji cu dragoste. Adopþiile, dupã cum se ºtie, se fac pe cale legalã. Mama poate sã-ºi viziteze copilul oricând, dacã doreºte. În fiecare an, peste 50.000 de femei din America fac aceatã alegere. Iatã ce spunea o femeie: „Datoritã faptului cã nu am putut sã-i ofer minimul necesar, cea mai bunã decizie pe care am luat-o vreodatã a fost sã-i gãsesc fiicei mele o familie adoptivã care sã o iubeascã ºi sã o creascã. În prezent îºi iubeºte familia adoptivã ºi mã iubeºte ºi pe mine. Fãrã sã renunþ la ea, i-am oferit mult mai mult.”
- ªi alte soluþii.

PREOTUL DAN DAMASCHIN DIN IAªI OFERÃ AJUTOR MATERIAL ªI CONSILIERE SPIRITUALÃ FEMEILOR ÎNSÃRCINATE PENTRU A NU FACE AVORT
TELEFON 0744 798 610, preot Dan Damaschin.
adresã de e-mail (dar pe e-mail intrã rar)
pr.dandamaschin@yahoo.com

3) Centrul de formare ºi consiliere « Sfinþii Arhangheli Mihail ºi Gavriil » - Iaºi (OFERÃ CONSILIERE ªI ASISTENÞÃ SOCIALÃ DOUÃ MAICI CU PREGÃTIRE DE SPECIALITATE)
TEL. 0751.214.017 ;

0232.215.157

http://www.sfintiiarhangheli.ro

4) SITE-ul ASCOR – Iaºi :
http://www.dreptul-la-viata.ro
Telefoane :
0741.750.624,
0765.449.730

id messenger ºi e-mail:
dreptul_la_viata2008@yahoo.com

Alte asociaþii pentru viaþã în alte oraºe precum ºi site-uri foarte interesante pentru viaþã :

5) Alt preot, pãrintele Tãnase Nicolae, a înfiinþat Asociaþia Pro Vita Pentru Nãscuþi ºi Nenãscuþi ºi a construit mai multe aºezãminte unde primeºte copii spre creºtere, în satele Valea Plopului ºi Valea Screzii, comuna Poseºti, judeþul Prahova.
Adresa : Preot Tãnase Nicolae, strada Nicolae Iorga, nr. 72, bl. C1, ap. 8, Vãlenii de Munte, judeþul Prahova, România
sau :
Parohia Valea Plopului, Comuna Poseºti, Judeþul Prahova, cod cod. 107440, România
Telefoane :
0244 / 280.600
0244 / 421.208
0746 / 014.605
Fax : 0244 280.695
e-mail:
provitann@gmail.com

asociatiaprovita@hotmail.com

Site-ul Asociaþiei:
http://provitann.org/?page_id=20

Toate serviciile Asociaþiei sunt gratuite. Pãrintele Tãnase primeºte, de asemenea, ºi copii ai strãzii. În creºterea copiilor este ajutat ºi de oamenii din sat. Multe femei care au renunþat la avort ºi au nãscut copiii, i-au încredinþat pãrintelui Tãnase Nicolae pentru un timp sau definitiv.

Iatã un link cu prezentarea Asociaþiei ºi fotografii de acolo :
http://www.crestinortodox.ro/Valea_Plopului___asezamant_al_iubirii_crestine-22-21847.html

6) Asociaþia Pro Vita Pentru Nãscuþi ºi Nenãscuþi are filialã ºi în Bucureºti, precum ºi în alte oraºe din þarã. Site-ul Asociaþiei Pro Vita pentru nãscuþi ºi nenãscuþi – Filiala Bucureºti (de aici puteþi primi ºi CD-uri gratuite cu filme ºi alte materiale pentru viaþã)
http://www.provitabucuresti.ro/

tel.: 0728.673.673
fax: 031/815.27.80
e-mail:
provitabucuresti@yahoo.com

7) SITE-UL http://www.avort.ro/consiliere.php
CONÞINE POSIBILITATEA DE CONSILIERE PE E-MAIL DIN PARTEA A DOUA MAICI CU PREGÃTIRE DE SPECIALITATE (MAICA SOFRONIA ªI MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE ªI LA TV) DE LA CENTRUL DE FORMARE ªI CONSILIERE "SFINÞII ARHANGHELI MIHAIL ªI GAVRIIL ", PRECUM ªI ARTICOLE, DOCUMENTARE, MÃRTURII ªI SFATURI :
http://www.avort.ro/

8) SITE CARE CONÞINE MÃRTURII PUBLICE ALE FEMEILOR http://www.avort.ro/marturii.php

9) SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT. FOARTE INTERESANT. CONÞINE FILME DOCUMENTARE, MÃRTURII ªI SFATURI: http://www.adevaruldespreavort.ro/

10) SITE-UL http://www.vreausaaflu.ro/
CONÞINE ÎNREGISTRÃRI VIDEO ªI DOCUMENTARE FOARTE INTERESANTE PENTRU VIAÞÃ
http://www.vreausaaflu.ro/camp/?page_id=11

11) Site-ul Asociaþiei Darul Vieþii :
http://www.darulvietii.ro/

12) Alte înregistrãri video ºi audio foarte interesante pentru viaþã. Cele mai multe dintre ele sunt în limba românã:
http://www.provita.org.ro/

13) Site-ul Asociaþiei Pro Vita Media
http://www.provita.ro/

14) Site-ul Asociaþiei Pro Vita Craiova
http://www.provitacraiova.ro/

15) Site-ul Asociaþiei Pro Vita Galaþi
http://www.provitagalati.ro/

16) Site-ul avort.info cu multe informaþii pentru viaþã :
http://www.avort.info/

17) Site-ul Asociaþiei FAMILIA ªI VIAÞA, centru de consiliere pentru familie http://www.familiasiviata.ro/

18) Accesând linkul urmãtor, gãsiþi o colecþie foarte interesantã de înregistrãri video ºi documentare pentru viaþã:
http://www.catholicdigitalstudio.com/prolifevideos.htm

19) Accesând urmãtorul link, puteþi citi o carte direct pe internet, despre probleme fundamentale de bioeticã:
http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?omulafi

20) Puteþi citi direct pe internet cartea intititulatã „Manual de bioeticã”, în care se vorbeºte foarte pe larg despre avort, dacã accesaþi urmãtorul link: http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?manual

21) Site-ul Asociaþiei Ortodoxe Frãþia Franco-Românã despre Pro-Vita http://aoffr.free.fr/html/provita_ro.html

22) Un site foarte interesant al Miºcãrii Pentru Viaþã, poate fi accesat pe linkul urmãtor:
http://pentru-viata.org/

23) Un alt site pentru viaþã :
http://www.avort.net/

24) Informaþii foarte interesante pentru viaþã, difuzate de Altermedia http://ro.altermedia.info/news/cultura-vietii/
25) Un site deosebit de interesant care conþine multe cãrþi (care pot fi citite direct pe internet), reviste despre cãsãtorie, apãrarea vieþii, familie, adolescenþã, sãnãtate, recenzii de filme, jocuri, precum ºi legãturi cu alte site-uri
http://www.profamilia.ro/

26) Existã organizaþii pentru apãrarea vieþii umane ºi la nivel internaþional, cum ar fi organizaþia Human Life International, cu site-ul urmãtor:
http://www.hli.org/

27) Un site despre Sfânta Gianna Beretta Molla, o martirã a apãrãrii vieþii umane http://www.hli.org/gianna_molla/

28) Despre Marºul vieþii, manifestare publicã împotriva avortului http://provitabucuresti.ro/2006/06/02/pro-vita-bucuresti-a-participat-la-marsul-vietii-la-iasi/

Pe un afiº erau fotografiaþi copii tãiaþi în bucãþi în urma avortului, iar lângã ei era reprezentat un copil în uterul unei femei care se pregãtea pentru avort. Lângã acel copil din uter scria simbolic, ca ºi cum ar spune el: „Vã rog, vã implor, nu-mi faceþi aceasta! Sunt alte soluþii!”

IV. CONSECINÞE FIZICE ªI EMOÞIONALE ALE AVORTULUI :

Pe lângã faptul cã este uciderea unui copil fãrã apãrare, avortul are ºi numeroase consecinþe asupra sãnãtãþii ºi uneori asupra vieþii femeii, chiar dacã este fãcut de medic, cu aparaturã medicalã, oricât ar fi aceasta de sterilã. Dupã un avort, cele mai multe femei se confruntã cu una sau mai multe dintre urmãtoarele consecinþe (unele dintre aceste consecinþe sunt imediate, iar altele pot apãrea ºi dupã câþiva ani):

1) Consecinþe fizice

- Hemoragii - complicaþii hemoragice - de multe ori atât de greu de stãpânit, încât necesitã extirparea chirurgicalã a uterului ºi permanentizarea unei infirmitãþi serioase pentru femeie;

- Infecþii ale aparatului genital feminin, cu reducerea pânã la dispariþie a capacitãþii de procreare;

- Infecþii pelviene acute ºi cronice;

- Perforaþii uterine însoþite uneori ºi de lezarea organelor din vecinãtate: vezicã, rect, intestin subþire, peritoneu . De cele mai multe ori, consecinþele sunt catastrofale, chiar dacã nu sunt constatate de la început. Perforaþiile mici, neobservate, evolueazã lent ºi pot produce infecþii grave, cangrenã uterinã;

- Sterilitate;

- Complicaþii particulare legate de diverse manevre;

- Accidente neurologice datorate diverselor embolii ;

- Tetanus post-avort (încã prezent, în ciuda profilaxiei);

- Dureri abdominale acute ºi prelungite (mai ales dupã dispariþia anesteziei), ameþeli, dureri de cap;

- Rãni cervicale (tãierea sau ruperea colului uterin de cãtre instrumentele folosite pentru avort);

- Rãni cicatriciale permanente ale mucoasei uterine;

- Inflamarea trompelor uterine;

- Infecþii datorate rãmânerii în uter a unor resturi ale fãtului sau ale placentei;

- Sinechii uterine ;

- Conflicte serologice Rh ;

- Infectarea cu virus hepatic datoritã transfuziei din cauza hemoragiei dupã avort;
- Cancer la sân. O legãturã între cancerul de sân ºi avort a fost precizatã de medici încã din anul 1957. Pornindu-se de la faptul cã hormonii produºi în timpul sarcinii au un efect protector, s-a ajuns la concluzia cã avortul induce o schimbare hormonalã bruscã. Efectul acestei violenþe afectezã celulele sânului, schimbare care, pânã la urmã, provoacã apariþia cancerului. Un studiu publicat în 1994 în „Jurnalul Institutului Naþional de Cercetare a Cancerului” constata: „Riscul cancerului de sân pentru femeile care au fãcut un avort este cu 50% mai mare decât în cazul altor femei”.

- Creºterea incidenþei hipertensiunii. Un studiu efectuat în California (S.U.A.) a arãtat cã „în comparaþie cu femeile care au nãscut, femeile care au avut un avort au un risc mai mare, din punct de vedere statistic, de deces cerebro – vascular. Aceasta este o dovadã cã avortul provocat creºte incidenþa de hipertensiune la femei.” („A Record Linkage Study of 173, 279 Low Income American Women”, în „Clinical Medicine & Health Research”, 25 aprilie 2001).

- Creºterea frecvenþei avorturilor spontane;

- Creºterea frecvenþei sarcinilor extrauterine ;

- Naºteri premature, naºteri de copii morþi;

- Dereglãri menstruale;

- Atac de cord ºi convulsii datoritã reacþiei alergice faþã de anestezie;

- Embolismul lichidului amniotic : este o boalã catastrofalã ºi înseamnã o infectare a sângelui femeii cu lichid amniotic din conþinutul placentei sau cu fragmente din þesuturile fãtului. Asemenea cazuri sunt deseori mortale.

- Febrã ridicatã, blocaj renal , convulsii, ºoc septic , comã;

- Moarte.
Nimeni nu va ºti exact numãrul femeilor care mor din cauza avortului. Motivul tãcerii este „reputaþia”, atât a medicului, cât ºi a familiei în care are loc decesul. În general, drept cauzã a decesului nu se trece cea realã, adicã avortul, ci complicaþiile care rezultã din avort, de exemplu hemoragie, hepatitã, etc. Se considerã cã numãrul real al deceselor provenite din avort este cel puþin de zece ori mai mare decât cel indicat oficial de statistici. În publicaþia „The Scotsman”, la 9 martie 1970, s-au scris urmãtoarele cuvinte: „Putem sã considerãm cã avortul legal este cauza principalã a morþii femeilor tinere” (ºi nu numai a celor tinere – n. n.) Existã o corespondenþã aproape matematicã între rata avorturilor ºi rata mortalitãþii materne. România a fost mai mulþi ani pe primul loc în Europa la rata avorturilor (ºi în primii ani de dupã 1989 chiar pe primul loc în lume) ºi a ajuns pe locul doi în Europa la rata mortalitãþii materne. Se poate muri ºi de la primul avort, chiar dacã e fãcut de medic cu aparate oricât de sterile.

De asemenea, vaccinurile avortive ºi pilula avortivã RU486, prezintã consecinþe fizice foarte grave. Douã exemple:
- Injecþia intrauterinã a diverselor lichide în scop avortiv (încã extrem de frecventã) are risc foarte mare de apariþie a aºa-numitului avort toxico-septic cu evoluþie rapidã ºi violentã ºi cu sfârºit în general mortal;

- Ingestia diverselor substanþe avortive afecteazã în special ficatul ºi rinichii, iar doza avortivã este foarte apropiatã de cea mortalã.

În ceea ce priveºte sterilitatea femeilor în urma avortului, un material apãrut în 20 noiembrie 1997 în „Evenimentul Zilei” începea cu titlul „Alarmã de gradul zero”, arãtând cã fertilitatea româncelor cunoaºte o scãdere evidentã. Avortul determinã consecinþe grave, iar statisticile evidenþiazã cã „morbiditatea cauzatã de complicaþiile avortului a devenit semnificativã” (Dr. Bartoº Daniela, „Sãnãtatea femeii ºi a copilului ºi protecþia familiei în viziunea Ministerului Sãnãtãþii ºi Familiei din România” în Congresul Internaþional „Familia ºi viaþa la începutul unui nou mileniu creºtin”, Bucureºti, 2002).

2) Consecinþe emoþionale (sindromul post – avort care poate apãrea imediat sau la câþiva ani dupã avort ºi care constã în emoþii negative)

- Sentimente de vinovãþie, mânie, teamã;

- Tristeþe, mâhnire, depresie;

- Plâns frecvent;

- Tulburãri ale somnului (insomnii, coºmaruri) ;

- Teama de sarcini viitoare;

- Pierderea respectului de sine;

- Dificultãþi de relaþionare cu ceilalþi;

- Comportament agresiv faþã de sine însãºi, faþã de tatãl copilului ºi faþã de cei implicaþi în avort;

- Incapacitatea / diminuarea implicãrii în activitatea sexualã;

- Abuz de alcool, consum de droguri;

-Gândul de suicid. Precizez cã cine se sinucide ajunge în suferinþa veºnicã a iadului, pentru cã moare cu acest pãcat al sinuciderii pe suflet. Diavolul, în viclenia lui, dupã ce îi introduce femeii gândul avortului, dacã ea face avort încearcã sã o împingã la descurajare ºi sinucidere, pentru a ajunge în suferinþa veºnicã a iadului.

Avortul nu înlãturã neliniºtea, angoasa femeii în dificultate, ci i-o sporeºte ºi i-o prelungeºte. Sunt douã forme de angoasã: una pe termen scurt care dureazã pânã la avort, alta pe termen lung, care începe la avort sau dupã avort. Toate greutãþile ºi durerile maternitãþii se uitã, dar angoasa provocatã de avort dureazã la multe femei chiar ºi toatã viaþa. Dacã ºi tatãl a fost de acord cu avortul, pot apãrea ºi la el consecinþe emoþionale, precum ºi la alte persoane. Cei care au participat la avort, cum ar fi unii medici, asistente medicale, rude sau prieteni care au contribuit la avort, au îndemnat la avort sau au fost de acord cu avortul, pot fi afectaþi de consecinþe emoþionale. Doctorul Mina Minovici, care a fost profesor de medicinã legalã la Facultatea de Medicinã ºi directorul Institutului Medico-Legal din Bucureºti, în „Tratat complet de medicinã legalã” aratã la rândul sãu urmãrile dezastruoase ale avortului.


Iatã câteva cuvinte ca ºi cum ar fi spuse de un copil nenãscut, extrase dintr-un material intitulat „Jurnalul unui copil care nu s-a nãscut”:
„5 octombrie: Astãzi a început viaþa mea. Mãmica ºi tãticul nu ºtiu încã aceasta. Sunt mai micã decât o gãmãlie de ac, cu toate acestea sunt o persoanã. Un alt lucru s-a stabilit: voi fi fetiþã. Voi avea pãrul blond ºi ochii albaºtri.
19 octombrie: Apare primul meu sânge, primele mele vene.
25 octombrie: Azi a început sã-mi batã inima. De acum încolo ea va bate încetiºor pentru tot restul vieþii.
2 noiembrie: Cresc câte puþin în fiecare zi. Mi se formeazã mâinile ºi picioarele. Dar trebuie sã mai aºtept un timp pânã când aceste picioruºe mã vor înãlþa spre braþele mamei ºi pânã când aceste mânuþe vor putea culege flori ºi îl vor putea îmbrãþiºa pe tata.
12 noiembrie: La mâini mi se formeazã degeþelele. Cu ele voi putea mângâia pãrul mamei.
20 noiembrie: Abia astãzi doctorul i-a spus mamei cã eu exist aici în pântecele ei. Ce fericitã trebuie sã fie!
13 decembrie: Acum aproape cã pot sã vãd. În jurul meu este întuneric. Când mami mã va scoate în lume, în jur vor fi pretutindeni soare ºi flori. Dar, mai mult decât orice, vreau s-o vãd pe mami. Cum arãþi, mami?
28 decembrie: Astãzi mama mea m-a ucis.”

Câteva versuri impresionante, scrise de un preot:
În “sanctuarul“ lor umbros / Se-ascund de ucigaºa armã.
E dureros cã sunt urâþi / De însãºi propria lor mamã.
Suspinã Cerul pentru ei / ªi sfinþii protesteazã-n cor,
N-avem urechi cã suntem surzi / Sã le venim în ajutor.
(Preot Petru Bãgãcian)


Unul dintre cei mai de seamã reprezentanþi ai geneticii, geneticianul francez Jérôme Lejeune , ne rãspunde prin afirmaþia pe care a fãcut-o: “Omul este om din momentul concepþiei. Fiinþa omeneascã este de atunci desãvârºitã ºi unicã.” Afirmaþia sa este confirmatã de cercetãri fãcute în Anglia, Franþa ºi S.U.A., care au fost acceptate de comunitatea ºtiinþificã internaþionalã. Deci, în zilele noastre, s-a dovedit în mod clar cã un copil este fiinþã umanã din momentul concepþiei, adicã din momentul fecundaþiei.

Savantul Robert Edwards a definit ovulul fecundat (zigotul): “o fiinþã umanã microscopicã în stadiul cel mai precoce de dezvoltare.” Zigotul, noua fiinþã umanã minusculã, va trece în continuare prin stadii de dezvoltare care vor primi diferite nume: embrion, fãt. Însã nu existã vreo discontinuitate, vreun salt calitativ sau vreo modificare revoluþionarã de la un stadiu de dezvoltare la altul.

Profesori universitari ºi medici de la Facultatea de Medicinã din Tesalonic precizau în 1986 cã „omul existã ca om din clipa concepþiei.”
Medicul ginecolog grec G. Papaevanghelu afirmã cã „omul existã din momentul concepþiei ºi viaþa nu începe abia dupã formarea deplinã a tuturor organelor (luna a doua - a treia), cum se credea mai înainte.”

Societatea Medicalã Panelenã, la congresul medical din 1985 a susþinut, conform datelor actuale ale medicinii, cã „începerea vieþii omului coincide cu momentul fecundaþiei”. Aceeaºi poziþie a avut-o ºi Asociaþia Medicilor din Atena, într-un memoriu trimis Guvernului.

Geneticianul Robert Debré spune: „Viaþa umanã începe cu celula fecundatã. Nu existã nici o etapã în care sã ai dreptul sã o opreºti.”

Faptul cã un copil este fiinþã umanã din momentul concepþiei a fost dovedit recent de ºtiinþã, dar religia a afirmat întotdeauna acest lucru. În afarã de codul genetic, copilul are ºi spirit creat de Dumnezeu în clipa concepþiei, în ovulul fecundat, dar despre aceasta mai pe larg când vom arãta argumentele religioase. Marele fiziolog Nicolae Paulescu scria cã „zãmislirea se face în momentul întâlnirii celor douã celule sexuale, a cãror unire formeazã ovulul fecundat. În acel moment, Dumnezeu trimite (creeazã în ovulul fecundat) sufletul.” (Nicolae Paulescu, „Fiziologie Filosoficã – Noþiunile suflet ºi Dumnezeu în Fiziologie”).


VI. ANEXÃ :
ADRESE, TELEFOANE ªI SITE-URI ALE ASOCIAÞIILOR PENTRU APÃRAREA VIEÞII DIN ROMÂNIA (site-urile unora dintre ele le-am amintit deja în cadrul textului)

A. Asociaþii din Iaºi pentru apãrarea veþii

1. Asociaþia de caritate PRIMUL PAS, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, parter, ap.2, Iaºi, cod 700401; telefon 0232 / 277.901; ; persoanã de contact: Geanina Ungurianu ºi Ramona Zapali, responsabile
e-mail:
primpas@mail.dntis.ro
adresa web:
http://www.primulpas.org/

2. Centrul Medical Providenþa (M.M.B), Bd. ªtefan cel Mare ºi Sfânt nr. 14, Tel. 0232 / 215940

3. Asociaþia Creºtin-Umanitarã SLUJIREA VIEÞII, str. Brateº nr. 6, bl. 513, sc. B, ap. 3, Tel. 0232 / 456793

4. Fundaþia HOLT România – Filiala Iaºi, str. Bistriþa nr. 7, bl. B 13, ap. 3, Tel. 0232 / 278143

5. Direcþia Generalã de Asistenþã Socialã Socialã ºi Protecþia Copilului, str. Vasile Lupu nr. 57A, Tel. 0232 / 477731

6. Fundaþia Iosif, Calea Chiºinãului, nr. 21, Tel. 0232 / 230469 ºi 0232 / 223053

7. Fundaþia STAR OF HOPE România – Iaºi, str. Arcu nr. 24, bl. Y 15, tr. 1, et. 1, ap. 4, Tel. 0232 / 216253 ºi 0232 / 215261

8. Asociaþia FAMILIA NOSTRA – Centrul de Primire Copiii Strãzii – „Sf. Andrei”, Tel. 0232 / 270344

9. Fundaþia Serviciilor Sociale BETHANY – Iaºi, str. Smârdan nr. 76 C, Tel. 0232 / 229554 ºi 0232 / 279856

10. Organizaþia SALVAÞI COPIII – Iaºi, str. Canta nr. 3 (Creºa nr. 25), Tel. 0232 / 219986

11. Organizaþia WORLD VISION România – Iaºi, str. Armeanã nr. 7, Tel. 0232 / 233906 ºi 0232 / 254637

12. Asociaþia ALTERNATIVE SOCIALE Iaºi, str. Cuza Vodã nr. 8, Tel. 0232 / 218232 ºi 0232 / 219382

13. Fundaþia CENTRUL DE MEDIERE ªI SECURITATE COMUNITARÃ (CMSC), str. Moara de Foc nr. 35, et. 7-8, Tel. 0232 / 252920 ºi 0232 / 252926

B. Asociaþii din alte oraºe pentru apãrarea vieþii

1. Asociaþia PRO-VITA, Bucureºti, Tel. 021 / 223.58.55
e-mail: cpvb@fx.ro
persoanã de contact: Lavinia Calotã, psiholog

2. Asociaþia PROVITA MEDIA, Bucureºti, Calea Moºilor, nr. 245-249, bl. 49, sc. A, et.5, ap.15, Sector 2, Tel. 021 / 210.33.56; persoanã de contact: Larisa Ciochinã, preºedinte;
e-mail: larisac@pcnet.ro
adresa web: http://www.provita.ro/

3. Centrul pentru viaþã ºi familie BUNAVESTIRE, Bucureºti, Aleea Râmnicu Sãrat nr. 3-5, Sector 3, 74542, Tel. 021 / 321.05.27 ; persoanã de contact : Marina Fara, director

4. Asociaþia Medicilor Catolici din România, str. General Berthelot nr. 19, Sector 1, Bucureºti; dr. Rozalia Dãnila, preºedinte

5. Asociaþia filantropicã medical-creºtinã CHRISTIANA, Bucureºti, ªos. Pantelimon nr.27, Sector 2, Tel. 021 / 252.05.17 6. Asociaþia CARITAS, Bucureºti, str. Gheorghe Misail nr. 83, Sector 1, Bucureºti, Tel. 021 / 224.30.36
e-mail: christiana@christiana.sorostm.ro
persoanã de contact: pr. Alexandru Cobzaru, director general

7.Asociaþia PROVITA, Vãlenii de Munte,
e-mail: asociatiaprovita@hotmail.com
persoanã de contact : Pr. Mihai Tãnase, consilier

8. Asociaþia CHRISTIANA, Timiºoara, str. Gh. ªincai nr. 9, Tel. 0256 / 217.096; persoanã de contact: pr. Vasile Secheres

9. Asociaþia filantropicã creºtin-ortodoxã SFÂNTUL VASILE CEL MARE, str. Domneascã nr. 104, Galaþi, Tel. 0236 / 410.197; persoanã decontact: pr. Gelu Aron

10. Asociaþia filantropicã medical-creºtinã CHRISTIANA, Cluj-Napoca, Tel. 0264 / 421038;
e-mail: policlinica@xnet.ro
persoanã de contact: dr. Cristea Todea-Gross, coordonator de proiect

11. Asociaþia filantropicã medical-creºtinã CHRISTIANA – filiala Cluj, Piaþa Avram Iancu nr. 18, Tel. 0264 / 431.004; persoanã de contact: Carmen Bârsan

12. Asociaþia Medicilor Creºtini Timiºoara
e-mail: m.radu@xnet.ro
persoanã de contact: Dr. Ileana Radu, vicepreºedinte

13. Asociaþia PAªI SPRE VIAÞÃ, Târgu Jiu, Tel. 0253 / 223.495, e-mail: hudulin@xnet.ro
persoanã de contact: Sandalã Hudulin, consilier

14. Asociaþia PROVITA Braºov, Tel. 0268 / 251.173
e-mail: provitabv@xnet.ro
persoanã de contact: Mariana Tache, asistent social

15. Asociaþia PRO-VITA Sibiu
e-mail: sebastian.moldovan@ulsibiu.ro
persoanã de contact: Sebastian Moldovan

16. Asociaþia RIVER OF LIFE, Corneºti, Tel. 0740.790.995
e-mail: marygroze@hotmail.com
persoanã de contact: Ileana Olaru, preºedinte

17. Fundaþia AGAPE pentru Ocrotirea Vieþii, Cluj-Napoca, Str. Moþilor, nr. 16, ap. 4, Tel./fax: 0254 / 430.382
e-mail: agape@mail.dntcj.ro
persoanã de contact: dr. Agnes Konya

18. Fundaþia Clinica PRO-VITA, Cluj-Napoca, Bd. 21 Decembrie 1989, nr. 93, bl. L3, ap. 14, Tel. 0264 / 196.049
e-mail: provitacj@rdslink.ro
davidille@zapp.mobile.ro
persoane de contact: Carmen Nistor, coordonator; dr. David Ille

19. Fundaþia CONFIDENT, Cluj – Napoca
e-mail: confident@mail.dntcj.ro
persoanã de contact: Daniel Popa

20. Fundaþia ESTERA, Timiºoara, Tel / Fax 0256 / 192.862
e-mail: estcons@mail.dnttm.ro
persoanã de contact: Rodica Paul-Falina, preºedinte

21. Fundaþia GUADALUPE Timiºoara
email: chisaraug@yahoo.com
persoanã de contact: Gerda Ciºãrãu, preºedinte

22. Fundaþia IOCHEBED Oradea, Tel. 0259 / 20129
e-mail: iochebed@rdslink.ro
persoanã de contact: Damaris Ungurean, psiholog

24. Fundaþia IOCHEBED Suceava, Tel. 0230 / 523.380
e-mail: iochebed@e-suceava.com
persoanã de contact: Mihaela Pintilei, coordonator

25. Fundaþia IOCHEBED Alba Iulia, Tel. 0258 / 832.483
e-mail: iocebed@apulum.ro
persoanã de contact: Dana Ujvari

26. Asociaþia PRO-VITA MEDICA Timiºoara, Tel. 0723 / 440.393
e-mail: provita@mail.dnttm.ro
persoanã de contact: Daniela Giuglea, coordonator

C. Asociaþii pentru apãrarea vieþii din strinãtate
Sunt foarte multe, dar amintesc aici doar HUMAN LIFE INTERNATIONAL, cu site-ul http://www.hli.org/

Amintesc din nou cele douã bloguri foarte interesante pe care le-am recomandat în cadrul textului :

Poþi intra pe blogul Dreptul la viaþã, accesând:
http://www.augustincezar.blogspot.com/
Conþine: Argumente din ºtiinþã ºi religie cã omul este om din momentul concepþiei. Legea prin care se acordã indemnizaþie pentru mamele salariate ºi pentru mamele care studiaza (eleve, studente, la master sau doctorat). Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative femeilor, pentru a NU face avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi.Filme documentare.Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului. Legãturi cu site-uri asemãnãtoare.

Te rog intrã ºi pe blogul urmãtor:
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul conþine: înregistrãri video cu miracole; videoclipuri; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 28 Iunie 2010 02:36
E complicata situatia.Bine te felicit ca ai ales sa lasi copilul.De botezat poti sa-l botezi in tara la noi fara sa stie el.Zici ca vrea parintii tai sa-l vada si il aduci in tara.Cit priveste partea financiara te vei descurca , cumva.Poate parintii te vor intelege sil vor creste ei pina te mai refaci tu financiar.Te-ai bagat in ceva cam fara esire.
kudika098645
Postat pe 28 Iunie 2010 06:32
A scris cam prea mult de data asta , dar din multe puncte de vedere are mare dreptate domnul Vieru .Citeste de 3 ori si urmeaza-i sfaturile.

Postat pe 28 Iunie 2010 07:14
mai fata, u esti intreaga la cap? dc nu te-ai protejat?iti trebuie copil cu un musulman?astia trateaza femeile k pe carpe, si asa le trebuie la alea care se leaga la cap......doamne...cea mai mare greseala.auzi sa iti interzica sa te duci la job sau mai stiu eu ce....mai fetelor ganditi un pic, ce draq....gata ai cracanat picioarele si l-ai lasat sa isi lase samanta..
oana_gabi
Postat pe 30 Iunie 2010 01:07
Ce tot o intrebati "de ce nu s-a protejat"? Ce mai conteaza ACUM?

Din punctul meu de vedere, copilul il "pierzi" oricum. Probabil ca vei fi nevoita sa te casatoresti cu el, pentru a putea supravietui intr-o tara unde nu cunosti pe nimeni, nu cunosti limba si, data fiind starea ta, nu vei avea nici servici, si atunci nu-ti mai apartine oricum.
Singura ta solutie, in cazul in care excluzi cu desavarsire avortul si casatoria cu el, este sa vii acasa. Daca tot lupti atat pentru copil, macar in RO ii vei fi cu adevarat mama si te vei putea ocupa de educatia lui. Acolo.... asa cum am mai spus, mi-e teama ca il vei vedea doar cand il alaptezi. Stiu, am exagerat putin, dar stim foarte bine ca la musulmani femeia nu are drepturi nici macar asupra pruncului purtat in pantece. Si, cu certitudine, nu va fi botezat. Tare mi-e teama ca deja este prea tarziu sa mai crezi ca acest copil este al tau.
rashela
Postat pe 30 Iunie 2010 01:40
De la: kudika103178, la data 2010-06-10 18:25:01Am 22 de ani si am o relatie de 6 luni, am ramas insarcinata dupa intreruperea anticonceptionalelor care imi faceau rau organismului. Nu vreau sa fac avort insa am ceva probleme cu tatal copilului datorate in principiu diferentelor de religie, celor de gandire si ceva probleme financiare. El este musulman, eu crestin ortodox, nu sunt foarte religioasa , nu sunt adepta mersului la biserica sau discutiilor cu preoti insa sunt constienta ca nu suntem aruncati fara sens ,aici, in lumea aceasta, exista ceva sau cineva fara de care nimic altceva nu ar putea exista, probabil ceea ce noi numim astazi Dumnezeu. In fine eu vreau ca copilasul meu sa fie botezat , el imi spune ca copilasul lui nu intra niciodata in biserica iar eu nu pot sa refuz botezul copilului meu si simt asta in interior. In aceasta situatie nu stiu ce sa fac, avortul il refuz cu desavarsire, dar sa il cresc singura imi este imposibil, am doar sprijinul surori mele si nici una dintre noi nu are cine stie ce situatie materiala. Ma mai intreb, de asemenea, in conditiile in care, nu exista iubire intre noi ( 6 luni sunt categoric insuficiente pentru a spune ca iubesti pe cineva) si avem destul de mari diferente in gandire, urmate de conflicte destul de aprinse, vom rezista unei relatii pe termen lung, vom putea sa oferim copilului familia la care are dreptul , familia pe care o merita? Nu stiu ce decizie sa iau....iar la avort imi este extrem de greu sa ma gandesc desi un copil mi-ar ingreuna destul de mult situatia in conditiile in care nu mi-am terminat facultatea, si locuiesc intr-o tara in care nu cunosc limba care ce-i drept e destul de greu de invatat. Am venit aici in interes de serviciu, l-am intalnit pe el , am renuntat la vechiul job pentru ca presupunea sa calatoresc foarte mult iar el nu era de acord cu asta. Stiu ca am actionat prosteste, fara cap dar acum suntintr-o situatie in care sincera sa nu stiu incotro sa o iau. Economiile pe care la mai am in urma jobului anterior nu imi sunt suficiente nici macar pana la nasterea copilului.
Va rog frumos oferiti-mi un sfat, o parere...... Multumesc.


..privit dintr-un anumit unghi,ai putea spune ca viitorul tau copil te-a adus putin cu picioarele pe pamant.Tu stii ce-i mai bine pt tine,totusi ,crezi ca se merita atatea sacrificii inutile?
mitura
Postat pe 30 Iunie 2010 01:52
DARK EYE,
Faci un copil in ideea ca situatia ta o sa se rezolve intre timp????Si daca nu se rezolva?Asa cum a zis si ea,sunt coflicte destul de aprinse intre ei,nu il iubeste si sunt diferente mari de gandire...Crezi c-o sa-i loveasca iubirea?Scuza-ma dar cand vezi ca relatia nu e ok si sunt fel fi fel de probleme,tu alegi sa nu te mai protejezi in nici un fel ?????
Barbie30
Postat pe 30 Iunie 2010 22:30
De la: Barbie30, la data 2010-06-30 22:30:53DARK EYE,
Faci un copil in ideea ca situatia ta o sa se rezolve intre timp????Si daca nu se rezolva?Asa cum a zis si ea,sunt coflicte destul de aprinse intre ei,nu il iubeste si sunt diferente mari de gandire...Crezi c-o sa-i loveasca iubirea?Scuza-ma dar cand vezi ca relatia nu e ok si sunt fel fi fel de probleme,tu alegi sa nu te mai protejezi in nici un fel ?????

nu.n'ai inteles...ideea mea era sa nu renunte la copil....de relatie nu stiu ce ash putea sa o sfatuiesc dat fiind k nu imi pot forma o parere...prea putine sunt relatate aici...si cred k in ce priveste relatia ea stie mai bine ce e de facut.Orice ar fi...acolo sau aici...cu el sau fara...sa pastreze copilul.asta incercam sa subliniez.
dark_eye
Postat pe 1 Iulie 2010 17:03
Se pare ca nu prea a stiut ce e de facut de a ajuns in rahatul asta! Dar unde nu-i cap .......vai de copil!
Barbie30
Postat pe 1 Iulie 2010 17:10
De la: kudika103178, la data 2010-06-10 18:25:01Am 22 de ani si am o relatie de 6 luni, am ramas insarcinata dupa intreruperea anticonceptionalelor care imi faceau rau organismului. Nu vreau sa fac avort insa am ceva probleme cu tatal copilului datorate in principiu diferentelor de religie, celor de gandire si ceva probleme financiare. El este musulman, eu crestin ortodox, nu sunt foarte religioasa , nu sunt adepta mersului la biserica sau discutiilor cu preoti insa sunt constienta ca nu suntem aruncati fara sens ,aici, in lumea aceasta, exista ceva sau cineva fara de care nimic altceva nu ar putea exista, probabil ceea ce noi numim astazi Dumnezeu. In fine eu vreau ca copilasul meu sa fie botezat , el imi spune ca copilasul lui nu intra niciodata in biserica iar eu nu pot sa refuz botezul copilului meu si simt asta in interior. In aceasta situatie nu stiu ce sa fac, avortul il refuz cu desavarsire, dar sa il cresc singura imi este imposibil, am doar sprijinul surori mele si nici una dintre noi nu are cine stie ce situatie materiala. Ma mai intreb, de asemenea, in conditiile in care, nu exista iubire intre noi ( 6 luni sunt categoric insuficiente pentru a spune ca iubesti pe cineva) si avem destul de mari diferente in gandire, urmate de conflicte destul de aprinse, vom rezista unei relatii pe termen lung, vom putea sa oferim copilului familia la care are dreptul , familia pe care o merita? Nu stiu ce decizie sa iau....iar la avort imi este extrem de greu sa ma gandesc desi un copil mi-ar ingreuna destul de mult situatia in conditiile in care nu mi-am terminat facultatea, si locuiesc intr-o tara in care nu cunosc limba care ce-i drept e destul de greu de invatat. Am venit aici in interes de serviciu, l-am intalnit pe el , am renuntat la vechiul job pentru ca presupunea sa calatoresc foarte mult iar el nu era de acord cu asta. Stiu ca am actionat prosteste, fara cap dar acum suntintr-o situatie in care sincera sa nu stiu incotro sa o iau. Economiile pe care la mai am in urma jobului anterior nu imi sunt suficiente nici macar pana la nasterea copilului.
Va rog frumos oferiti-mi un sfat, o parere...... Multumesc.


Vai de mine !!! mai draga ! pai dupa miliardele de povesti terminate prost sau f f prost , tu te mai combini cu un musulman si ii mai faci si un copil ?? Stiu ca nu e crestineste , dar sfatul meu e sa renunti la copil si sa fugi cat mai departe si cat mai repede !!! !! uita ca ti s-a intamplat !!!Tu nu citesti povestile adevarate scrise de femei care au patit ce ai patit tu ?? Nu vreau sa te ingrozesc , dar toate au patit-o rau de tot !! Musulmanii sa se combine cu femeile lor tampite si docile care nu au de ales !!Poate e un roman depasit ( desi dupa ce am citit povestea ta nu mai sunt convinsa ) " Numai cu fiica mea " , dar merita sa-l citesti , sa vezi si sa nu crezi !!!
Draga mea curaj ..ce sa-ti spun , imi pare rau de tine , ti-o spun din suflet !!!
kudika174057
Postat pe 8 Iulie 2010 18:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum impartim timpul liber in doi? 70 De la: denis_3d25 18 August 2010 20:36
Jurnalul unei visatoare... :) 38 De la: dana_21 11 Septembrie 2012 11:43
Sunt singur/a..... ma simt (mai) bine asa?! 71 De la: aqnana 18 Iulie 2015 11:27
Iubita de 2 prieteni ... 10 De la: pamela_1 14 Iulie 2009 11:03
A vrut doar sex? 75 De la: nicoleta4856 6 Iunie 2009 18:15