Setari Cookie-uri

Postinor 2 !!!!

Buna ! As avea si eu o problema. Acum 4 zile am intretinut relatii sexuale neprotejate cu prietenul meu,nu si-a dat drumul in mine ,dar pentru orice eventualitate am luat a doua zi,dupa 10 ore ore,prima pastila de postinor2,iar apoi ,la 12 ore de la prima administrare, a doua pastila. A doua zi dimineata m-am trezit cu o sangerare care nu a incetat nici acum,e deja a treia zi. Precizez ca dupa 4 ani de la aparitia ciclului menstrual acesta inca nu vine regulat…avand intarzieri destul de mari. Ultima menstruatie am avut-o la sfarsitul lunii mai,deci nu cred ca e aceasta sangerare pe care o am acum. Ajutati-ma si pe mine va rog…de ce a inceput sangerarea a doua zi daca pe prospect scrie ca in mod normal tre sa apara dupa 2-3 zile…si cat ar trebui sa tina in mod normal ?
Yooana
Postat pe 16 Iunie 2010 14:10

asta depinde de organism!
oricum ai luat o cantitate mare de hormoni!
incearca sa nu le iei ca pe bomboane! si mergi la un ginecolog!
size_back
Postat pe 16 Iunie 2010 14:27
in mod normal sangerezi daca ai ramas insarcinata, daca nu nu apare sangerarea. in cazul tau ar trebui sa mergi cat mai rpd la medic, nu cumva sa te afecteze cand vei dori sa faci un copil
angelradios
Postat pe 16 Iunie 2010 16:52
De la: size_back, la data 2010-06-16 14:27:21
asta depinde de organism!
oricum ai luat o cantitate mare de hormoni!
incearca sa nu le iei ca pe bomboane! si mergi la un ginecolog!


a fost pentru prima oara cand le-am luat....si nici nu am de gand sa apelez la ele ... am inteles ca sangerarea e normala,insa ma ingrijoreaza un pic faptul ca au trecut deja 3 zile si nu se mai opreste...
Yooana
Postat pe 16 Iunie 2010 20:43
eu zic sa nu te mai intb ci sa cauti raspunsurile la un medic gineco:) ami bine mai repede..decat amanari
dragon_fly88
Postat pe 16 Iunie 2010 20:46
De la: Yooana, la data 2010-06-16 20:43:57
De la: size_back, la data 2010-06-16 14:27:21
asta depinde de organism!
oricum ai luat o cantitate mare de hormoni!
incearca sa nu le iei ca pe bomboane! si mergi la un ginecolog!


a fost pentru prima oara cand le-am luat....si nici nu am de gand sa apelez la ele ... am inteles ca sangerarea e normala,insa ma ingrijoreaza un pic faptul ca au trecut deja 3 zile si nu se mai opreste...



este normala sangerarea...dar nu stiu cat ar trebui sa te tina!
acum depinde de ce cantitate iti curge!si la cat timp esti distanta de menstruatie!
s-ar putea ca asta sa fie menstra!
size_back
Postat pe 16 Iunie 2010 20:46
sunt cam 10 zile distanta de menstruatie...dar avand in vedere ca de obicei menstruatia imi intarzie o saptamana-doua ...ma indoiesc ca asta ar putea fi. In prima si a doua zis a curs putin...de ieri a devenit mai abundent ... mai astept o zi si apoi cred ca voi merge la un control ...
Yooana
Postat pe 16 Iunie 2010 20:51
De la: Yooana, la data 2010-06-16 20:51:35sunt cam 10 zile distanta de menstruatie...dar avand in vedere ca de obicei menstruatia imi intarzie o saptamana-doua ...ma indoiesc ca asta ar putea fi. In prima si a doua zis a curs putin...de ieri a devenit mai abundent ... mai astept o zi si apoi cred ca voi merge la un control ...

du-te cat e timp
mai vezi pe prospect...ceva manifestari sau contraindicatii:)
dragon_fly88
Postat pe 16 Iunie 2010 20:55
ma tulburari poate sa iti dea!
poti sa incerci cu intrebarea asta pe anticonceptionale.ro, acolo iti raspunde o doamna doctor!
poate mai sunt altele in situatia ta!
si oricum mergi la un doctor!
size_back
Postat pe 16 Iunie 2010 21:03
Am inteles....multumesc mult ! Sper sa fie totul bine
Yooana
Postat pe 16 Iunie 2010 21:12
o sa fie bine! nu te ingrijora!dar este bine sa te duci la doctor ca este urat cu hormonii astia pot sa iti afecteze cel mai mult tiroida!
size_back
Postat pe 16 Iunie 2010 21:15
De la: size_back, la data 2010-06-16 21:15:53o sa fie bine! nu te ingrijora!dar este bine sa te duci la doctor ca este urat cu hormonii astia pot sa iti afecteze cel mai mult tiroida!


Am o retinere in ceea ce priveste controlul asta pentru ca nu am mai fost pana acum niciodata...si mai ales trebuie sa am grija sa nu afle familia...dar daca nu se rezolva va trebui sa o fac si pe asta
Yooana
Postat pe 16 Iunie 2010 21:31
De la: Yooana, la data 2010-06-16 21:31:01
De la: size_back, la data 2010-06-16 21:15:53o sa fie bine! nu te ingrijora!dar este bine sa te duci la doctor ca este urat cu hormonii astia pot sa iti afecteze cel mai mult tiroida!


Am o retinere in ceea ce priveste controlul asta pentru ca nu am mai fost pana acum niciodata...si mai ales trebuie sa am grija sa nu afle familia...dar daca nu se rezolva va trebui sa o fac si pe asta


vizitele la medic sunt confidentiale asa ca fam afla doar dac i spui u. teama nu are dc sa ti fie, nu are ce sa te doara la consult. la un mom dat tot va trebui sa mergi pt k orice fem care are viata sexuala si se respacta pe ea insasi merge la ginecolog chiar dac e sanatoasa.
angelradios
Postat pe 17 Iunie 2010 16:36
e normala sangerarea...dar eu nu inteleg cum de le iei asa fara sa te documentezi inainte...pastila asta contine o cantitate ft mare de hormoni si e indicata sa se ia o sg data pe an!! e ft periculoasa ptr tiroida...de ce nu folosesti anticonceptionale?? sunt mai sigure si mai ieftine decat postinor2 :)
gabitzatanas
Postat pe 17 Iunie 2010 22:25
De la: gabitzatanas, la data 2010-06-17 22:25:25e normala sangerarea...dar eu nu inteleg cum de le iei asa fara sa te documentezi inainte...pastila asta contine o cantitate ft mare de hormoni si e indicata sa se ia o sg data pe an!! e ft periculoasa ptr tiroida...de ce nu folosesti anticonceptionale?? sunt mai sigure si mai ieftine decat postinor2 :)


M-am documentat,stiam ca apar dereglari...a fost prima prima oara cand am luat-o. Nu mi-am inceput de mult timp viata sexuala si de aceea nu am apelat inca la anticonceptionale.
E deja a sasea zi si sangerarea nu a incetat,cu toate ca nu mai e atat de abundenta...sper sa se opreasca pana luni,daca nu ma duc la doctor .... :(
Yooana
Postat pe 18 Iunie 2010 11:37
eu totusi sunt de parere sa te duci la doctor indiferent daca se opreste sau nu sangerarea!
size_back
Postat pe 18 Iunie 2010 12:10
Provoaca acest proces, mestruatia vine imediat sau la ceva timp... oricum iti deregleaza mestruatia, de acum inainte cu prezervativul pana se regleaza treburile, ca altfel nu te vad bine
oana84onutza
Postat pe 27 Iunie 2010 18:59
De la: angelradios, la data 2010-06-16 16:52:30in mod normal sangerezi daca ai ramas insarcinata, daca nu nu apare sangerarea. in cazul tau ar trebui sa mergi cat mai rpd la medic, nu cumva sa te afecteze cand vei dori sa faci un copil

ce prostii vorbesti...cunosc o droaie de cazuri care au luat postinor (dupa mai mult de 3 zile de la contactul sexual) si au ramas insarciante si nu au sangerat in niciun caz. nu a afectat in niciun fel dezvoltarea sarcinii. daca e luat mai tarziu de 3 zile de la un contact sexual neprotejat, sarcina se poate fi instalat bine-mersi.
p.s cand am luat postinor prima data, am patit ca tine, am sangerat cam mult...dar dupa aceea, adica urmatoarele 3, 4 dati in 4 ani nu am mai avut nicio reactie adversa
charlotte_sucks
Postat pe 4 Iulie 2010 12:11
De la: angelradios, la data 2010-06-16 16:52:30in mod normal sangerezi daca ai ramas insarcinata, daca nu nu apare sangerarea. in cazul tau ar trebui sa mergi cat mai rpd la medic, nu cumva sa te afecteze cand vei dori sa faci un copil



...unde-ai auzit asa ceva?????sangerarea este absolut normala in aceste conditii !!si e foarte bine ca fata a luat in cel mai scurt timp pastila, desi daca zice ca nu si-a dat drumul in ea nu prea vad rostul...dar ea stie cel mai bine!
oricum, mare grija cu pastila asta!
shante
Postat pe 5 Iulie 2010 13:31
cu ce sa te ajutam noi ? du-te la un ginecolog el te lumineaza , noi ne dam cu parerea.
banalulanonim
Postat pe 5 Iulie 2010 17:26
Buna,
Am si eu mici nelamuriri....
Am facut dragoste cu iubita mea si am ejaculat pe abdomen dupa ce am scos-o din timp. Pentru siguranta insa am decis impreuna sa ia Postinor2. Am stat cu ea primele 3 ore sa vad cum se simte si am plecat linistit acasa. Au aparut apoi primele efecte. Dureri de stomac, o mica ameteala, o mica durere de cap, apoi tensiuni in sani, pofta de mancare (nu cred ca e de la postinor dar..nah!). La 3 zile (azi) au aparut si sangerari. Mentionez faptul ca ciclul ei este si asa neregulat incadrat intre 20 ale lunii si 3-4 ale lunii urmatoare.
Ce parere aveti, e in regula? (discutabil, regret atat de mult ca ea are de suportat iar eu stau ca boul....)
Daca puteti sa-mi spuneti, va rog, cam ce interval de intarziere este la menstruatie si referitor la cantitate.
Aaa! Si tot de siguranta se impune un test de sarcina dar cand e mai bine sa-l faca? inainte sau dupa menstruatie?

Va spun sincer, mi-ar placea un copil cu fata asta, chiar ne intelegem de minune, amandoi l-am dori insa nu avem nici situatie materiala si nici parintii nu se prea impaca asa ca deocamdata nu.
JoeyAlexander
Postat pe 15 Iulie 2010 21:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nelamurire... 3 ore de preludiu, mangaieri si sarutari fierbinti dar fara sex. Why? 67 De la: Eva32 26 Septembrie 2011 00:27
cafe coyoty ugly:sauna, piscina, masaj erotic, masculi cu pachetele in dotare! 70 De la: sweet_heart 16 Iunie 2010 14:18
buna 36 De la: kudika_12368 30 Noiembrie 2012 16:13
Fantezii implinite...fantezii in asteptare ( sexuale evident :-P ) 273 De la: vas25 14 Iulie 2009 17:07
Sarcina saaau NU ? 17 De la: kudika_969396 23 Iunie 2014 16:30