Setari Cookie-uri

ce parere aveti despre relatiile virtuale

constat din ce in ce mai mult, in ultima perioada, ca dam curs la tot felul de discutii pe chaturi. Ne trezim cu cate un mesaj venit din neant, de la cine stie ce personaj si intram intro hora a discutiilor inteminabile(si consider eu fara rost). Ne spunem tot felul de lucruri, facem dezvaluiri personale, ne manifestam ganduri, fantezii fara ca macar sa avem habar cui ne adresam. Vi se pare normal? Eu cred ca ne ascundem frustrarile si tot ce vine din ele in spatele anonimatului, sperand ca vom gasi raspunsuri la intrebari nepuse, pe care nu avem curajul sa le punem din niste false pudori, sperand ca ce? ca vom gasi raspunsuri? fals nu facem decat sa ne mintim singuri. Ce parere aveti?
kudika074262
Postat pe 16 Iunie 2010 16:31
Foarte adevarat ce spui..
Se poate sa cunosti pe cineva pe internet..insa..trebuie sa il cunosti inrealitate..pt ca in spatele unui monitor poti fi ORICINE VREI TU!
Iannis
Postat pe 17 Iunie 2010 02:03
Viata bate filmul, oricum realitatea e baza, si nu monitoarele
oana84onutza
Postat pe 27 Iunie 2010 18:55
Nu recomand o relatie virtuala fiindca atunci cand stai de vorba cu cineva intr-un chatroom, nu ii poti cunoaste sentimentele reale, reactiile, nu exista un feedback, iar lucrurile pe care nu le stii despre persoana respectiva le inlocuiesti cu felul in care ti-ar placea tie sa fie, asa ca atunci cand il vezi "irl" (in real life ) poti fi dezamagit. Acesta ar fi un aspect, ca pana nu il cunosti in realitate nu poti da un verdict.

Eu am socializat multa vreme pe net prin intermediul unui joc online si inainte de asta, prin intermediul unui forum. Nu consider ca mi-am irosit niste ani din viata fiindca a fost o experienta care m-a imbogatit spiritual, am cunoscut tot felul de oameni din toate colturile lumii, in ultimii ani am vorbit mai mult cu romani si mi-am facut multi amici. Dar am renuntat incet-incet la tot ce inseamna relationare online fiindca am avut mai multe responsabilitati si nu mi-a permis timpul sa ma joc, iar acum imi este foarte dor de cativa prieteni, pe unii ii cunoscusem si in realitate.

Cred ca nu e nimic rau in a-ti face prieteni in acest mod, dar sa nu iei lucrurile prea in serios pentru ca poti ajunge sa suferi si in niciun caz sa incepi sa iti neglijezi treburile din viata de zi cu zi sau hobby-urile; trebuie sa ai grija ca aceasta activitate poate crea dependenta (excesele de orice fel sunt daunatoare).

Pentru mine a fost o experienta care m-a maturizat, am luat ce era mai bun din fiecare situatie si am invatat. Cunoscand lume diversa am fost mai curioasa in ceea ce priveste alte tari si m-a facut sa invat despre alte culturi, am devenit mai deschisa si toleranta. Cred ca sunt o persoana receptiva la orice situatie intampinata, situatie din care pot invata ceva. Desigur, noi invatam de-a lungul vietii noastre non-stop, de oriunde, de la oricine, oricand, dar unii pot fi mai receptivi si adopta valori si calitati pe care si le insusesc.

Asa ca, referitor la ce ai scris, nu sunt neaparat niste discutii fara rost. Da, si eu uneori aveam aceasta impresie, ca mi-am irosit niste ore din zi, poate chiar asa era pe moment, exagerasem, dar cand privesc acest lucru ca intreg, cred ca am avut ceva de invatat. Depinde de cum privesti lucrurile si cum le transformi la momentul respectiv in niste experiente cu folos. Pentru mine a fost totusi si o experienta la care a trebuit sa renunt, iar acum cand ma gandesc la asta, consider ca asa trebuia sa se intample, trebuia sa ramana doar o etapa din viata si nu un stil de viata, iar acest lucru este valabil pentru oricine.
Lightnday
Postat pe 28 Iunie 2010 12:38
parca am citit undeva textu' asta!!!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 28 Iunie 2010 12:43
o forma de alienare specifica socitatii moderne mult prea grabite;)
Fahnell
Postat pe 28 Iunie 2010 13:16
Mi se pare ca este cam dur termenul "alienare", este adevarat societatea noastra este mult prea grabita dar, este vina noastra a oamenilor care dam vina pe lipsa de timp, uitand ca este imposibil sa nu gasim macar 1 minut intro zi pentru a admira o floare, un suras, un copil, un cuplu de tineri indragostiti, un batran care isi poarta cu demnitate varsta. Trecand nepasatori pe langa toate astea de fapt trecem nepasatori pe langa propria noastra viata, preferand sa ne inchidem in casa in fata calculatorului, aici nu suntem grabiti? Pierdem ore in sir tastand de zor vrute si nevrute.........
kudika074262
Postat pe 29 Iunie 2010 05:04
mai ales nevrute
si da este alienare :)
Fahnell
Postat pe 29 Iunie 2010 11:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caracteristicile bãrbatului ideal - studiu de caz 228 De la: scorpio67 21 Aprilie 2010 17:52
Ce ma sfatuiti sa fac? 15 De la: Kathara 5 Mai 2009 23:17
am 12 De la: kudika_nikole 9 Ianuarie 2012 15:22
Vreau parerea voastra... 1 De la: melania_klara 10 Iulie 2012 10:57
Barbatii Taur-intre mit si adevar 318 De la: nadine20011 19 Februarie 2015 16:05