Setari Cookie-uri

Un sfat!

Buna!Situatia mea din pacate nu e prea placuta,am plecat de acasa(mai mult m-au dat afara decat am plecat)fiindca parintii mei ma terorizau propria mea mama imi zicea ca sunt urata,nu voi face nimic cu viata mea etc,cu toate ca sunt studenta in sistem bugetat la zi,am luat admiterea cu 10 am fost mereu un copil cuminte la ora 10 eram in casa.M-am mutat dupa ce am plecat cu iubitul meu cu care eram de 4 ani impreuna atunci cand am facut pasul si dupa jumatate de an dupa ce am facut pasul el s-a schimbat subit din omul care ma intreba mereu cand ne casatorim si facem copii intr-un barbat indiferent,nesimtit infidel(nu l-am prins cu nimeni dar mereu am banuit cate ceva).Domnul are si un prieten pe care il cunoaste de la 5 ani care nu ma place si chiar mi-a cerut sa ma despart de el ca sa poata umbla impreuna cu altele(sa se distreze),spunand ca iubitul meu sufera cand nu e cu mine si lui nu-i convine.Eu nu mai stiu cum sa-l schimb inapoi,nu depind de el financiar pentru ca lucrez dar daca as lua hotararea sa plec nu as avea unde locui si cu greu mi-as acoperi chiria si celelalte cheltuieli(sau chiar deloc).Acum sunt din ce in ce mai trista,de fiecare data cand ne certam el pleaca,nu mai iese in oras cu mine,imi ascunde lucruri,imi zice ca daca nu imi place de el asa sunt libera,zice ca el e tanar si face ce vrea el si profita de faptul ca nu am unde sa plec.Ideea e ca daca stiam ce va fi nici in ruptul capului nu mas mai fi mutat cu el dar el era bland si iubitor si chiar s-a rugat de mine sa vin sa stau la el,si-a cumparat mobila noua ca sa am eu unde sa-mi pun lucrurile etc. mi-a cumpar o mie de chestii si acum...........Va rog dati-mi un sfat pentru ca simt ca-mi iau campii.
irinuka2k4
Postat pe 19 Iunie 2010 18:12
mai tii legatura cu parintii?? ei sunt singurii care te pot ajuta si intelege in situatia asta! ei vor fi tot singurii care te vor iubi neconditionat si nu vor cere nimic in schimb!!! sfatul meu vbeste cu ai tai fara ca el sa stie de faza.... dupa care ii spui ca te vei muta inapoi de unde ai plecat! si at impusti 2 iepuri : te vei si impaca cu ai tai lucru care in mod sigur si ei si l doresc si al 2 lea este faptul ca nu te lasi umilita de unul "care este inca tanar" si isi alearga cai!! tu alegi!! decizia sta in mainile tale! multa bafta!!
eyeinthesky
Postat pe 19 Iunie 2010 18:38
multumesc frumos de sfat!eu pastrez legatura cu parintii mei dar nici unul nu ma vrea inapoi am incercat deja asta fara sa stie el!si daca as pleca nu as avea unde sta,pe strazi poate.:(
irinuka2k4
Postat pe 19 Iunie 2010 19:59
Buna. Am citit povestea ta si te inteleg. Dar nu are rost sa stai cu aceasta persoana care se presupune ca te iubeste . Trebuie sa te gandesti la tine...la nevoia ta de a avea o persoana care sa te respecte langa tine..nu de un tip care profita d faptul ca nu ai unde locui . Ai putea sa stai o perioada la o prietena sau sa iei ziarul in brate si sa gasesti o garsonira p kre sa o inhiriezi impreuna c o alta fata. Sunt multe metode daca ai ambitie si nu-l lasi p domnu'l sa te trateze cum vrea el.
kudika044784
Postat pe 25 Iunie 2010 12:53
De la: irinuka2k4, la data 2010-06-19 19:59:02multumesc frumos de sfat!eu pastrez legatura cu parintii mei dar nici unul nu ma vrea inapoi am incercat deja asta fara sa stie el!si daca as pleca nu as avea unde sta,pe strazi poate.:(

Of, imi pare foarte rau de tine ca ai asa parinti Mereu am fost de parere ca un parinte mereu isi primeste copilul inapoi, oricat prostii ar face acesta din urma.(spre deosebire de sotul/sotia care nu-si primeste partenerul inapoi dupa ce acesta a facut unele greseli)
tematoare
Postat pe 2 Iulie 2010 03:32
De la: irinuka2k4, la data 2010-06-19 19:59:02multumesc frumos de sfat!eu pastrez legatura cu parintii mei dar nici unul nu ma vrea inapoi am incercat deja asta fara sa stie el!si daca as pleca nu as avea unde sta,pe strazi poate.:(


Atunci cand ai asemenea parinti poti sa te bazezi doar pe tine si pe prieteni eventual. Eu ti-as spune sa ramai in continuare acolo, o luna, doua..strange ceva banuti, fa-ti prieteni si cauta sa te muti in chirie cu cineva, prieten sau nu. Incearca sa-ti recapeti increderea in tine pentru ca oamenii care se comporta asa cu tine nu-si merita statutul de parinti, oricat de dur suna treaba asta. Din pacate exista si astfel de oameni dar asta nu trebuie sa te afecteze mai mult decat te-a afectat deja pentru ca asta este, unii trec in viata si prin astfel de incercari. Tu vezi-ti de viata ta, nu-ti pierde increderea in tine si incearca mereu sa tinzi spre mai mult. Spre un job mai bun, spre a cunoaste oameni care iti pot fi prieteni adevarati, spre a-ti recastiga respectul parintilor, sprea a avea viata pe care ti-o doresti alaturi de cine iti doresti. Nu se va intampla peste noapte..nu prea ar avea cum..dar fa zi de zi ceva pentru asta si vei vedea ca va functiona. Spor la treaba si capul sus!! Nu sunt toti oamenii ca parintii tai, tu n-ai face niciodata asa ceva cu copilul tau, nu-i asa, indiferent cat de mult ar gresi?! Si sub nici o forma sa nu crezi ca toti barbatii sunt ca iubitul tau!!
liliana2005
Postat pe 2 Iulie 2010 11:59
pff ce mai parintii, nu-mi vine sa cred, dar in ziua de azi totul e posibil. cum spui ca muncesti ceea ce iti ramane e sa rasfoiesti prin ziare sa iti cauti o garsoniera si sa te muti . nu stiu cum poti continua sa stai cu acel nesimtit.nu merita nimic, si normal cand treci prin asa ceva cu unu,crezi ca toti barbatii sunt la fel. nu, nu e adevarat.cat despre parinti nu merita nici sa ii suni.
fata_healthy
Postat pe 2 Iulie 2010 13:24
Depinde de tine ce vrei sa faci !!! Daca doresti sa devi jucaria sexuala a unuia, care te vrea in gazda,e problema ta,dar nu denota maturitate !!! Fiecare femeie trebuie sa stie ca iubirea nu-i vesnica si barbatii,in
marea lor majoritate,isi schimba preferintele dupa bunul lor plac,mai ales daca au un statut financiar solid!!!
Faptul ca ai avut o familie care nu te-a inteles,trebuia sa-ti dea de gandit ca, daca nici mama care ti-a dat viata, nu te-a inteles si nu te intelege,nu trebuie sa astepti mila de la absolut nimeni pe lumea asta ! Deci ,va trebui sa gandesti mai mult si sa ai grija cu cine te incurci ,caci toti barbatii sunt draguti pana isi ajung scopul, dar prea putini raman la fel de draguti toata viata !! Cum iti explici ca atatea familii se destrama ,ramanand in urma lor copii necajiti si cu viitorul distrus,pasati de la un parinte la altul,sau abandonati la bunici,pentru ca ei sa-si refaca viata si sa faca alti copii,care pot avea aceeasi soarta ??
Deci trebuie sa inveti din experienta altora..,ca fiecare trebuie sa-si cladeasca un cuibusor sigur,pentru orice eventualitate !!!
Eu in locul tau as incerca sa sa-mi stapanesc simtamintele,sa studiez in continuare comportamentul partenerului,lasandu-i libertatea sa faca cum doreste,iar in acest timp mi-as cauta, pentru inceput, un loc unde sa stau ,si sa strang ceva bani !!! De multe ori ,cu diplomatia ai sanse sa vezi cum se comporta oamenii in anumite circumstante ,iar cand mai esti si dependenta intru-un fel sau altul de ei...trebuie sa fii cu ceva mai desteapta ca ei,ca sa poti iesi la liman fara sa te" ineci"!! Deci,prietenul tau stie ca n-ai unde pleca,probabil ca-si doreste sa pleci,dar momentan nu-i da ocazia sa va certati !!! Daca-ti pui capul in maini si "bocesti"si nu-ti pui capul la contributie,toata viata vei suferi !!! Analizeaza-te bine si fii desteapta ca geme tara de prosti !!! Sunt atatia batrani care au stare materiala mai slaba si n-au un suflet langa ei!!!
In viata poti intalni oameni straini,cu frica si dragoste de Dumnezeu,care te pot ajuta ,mai mult ca cei care ar fi trebuit s-o faca !!!!Principalul e sa deschizi bine ochii si sa privesti in jur cu atentie !!! Eu iti doresc din tot sufletul sa-ti rezolvi toate problemele si sa fii fericita !!!
kudika133347
Postat pe 2 Iulie 2010 14:32
Buna... este interesanta povestea ta si totodata trista. Nu am sa inteleg niciodata parintii care au astfel de comportament cu copiii lor... orice copil ia cel pitin 2 trasaturi de la aprintii lui si se aseamna intr-un fel sau altul... sa nu imi spui ca ei sunt niste fotomodele ca e greu de crezut... dar indiferent care ar fi situatia ar trebui sa te sprijine ... oricat de mult ai gresi... ei ti-au dat viata si sunt datori sa fie alaturi de tine si sa te sprijine neconditionat toata viata (daca se poate material, daca nu moral) ... cred ca orice s-ar intampla, parintii sunt printre singurele persoane care reusesc sa iti ridice moralul in orice situatie si sa te ajute sa o iei pe drumul cel bun cu forte noi. Parerea mea este ca r trebui sa mai incerci sa discuti inca o data cu ei si sa va spuneti fiecare punctele de vedere evidentiind si partile bune si cele rele ale problemei. In viata fiecare dintre noi invatam din greseli si asa ar trebui sa faca si ei ... inca nu este timpul piersut sa incerce sa se schimbe si sa fie alaturi de tine.
Iar referitor la prietenul tau... incearca sa vorbesti deschis cu el si sa stabiliti niste prioritati si niste reguli pe care sa incercati sa le respectati amandoi. Ar fi super bine daca ai reusi sa il indepartezi de prietenul lui din copilarie pentru ca de cele mai multe ori asa se intampla. Anturajul strica foarte mult si mai tot timpul cuvantul lor conteaza mai mult decat cuvantul tau. Daca tot nu vrea sa inteleaga ai putea sa te muti la oprietena pentru o perioada pana iti gasesti ceva convenabil.
Dar ai incercat vreodata sa vezi reactia lui in cazul in care pleci si il lasi singur? Ar fi o idee sa pleci sa stai la cineva fara sa stie el.... sa fie surpriza... ...s-ar putea sa il schimbe si asta foarte repede mai ales ca el s-a obisnuit cu tine dupa o asemnea perioada de timp si exista posibilitatea sa te caute el...

Succes si ai grija ce faci
yioannna
Postat pe 3 Iulie 2010 01:32
De la: irinuka2k4, la data 2010-06-19 18:12:15Buna!Situatia mea din pacate nu e prea placuta,am plecat de acasa(mai mult m-au dat afara decat am plecat)fiindca parintii mei ma terorizau propria mea mama imi zicea ca sunt urata,nu voi face nimic cu viata mea etc,cu toate ca sunt studenta in sistem bugetat la zi,am luat admiterea cu 10 am fost mereu un copil cuminte la ora 10 eram in casa.M-am mutat dupa ce am plecat cu iubitul meu cu care eram de 4 ani impreuna atunci cand am facut pasul si dupa jumatate de an dupa ce am facut pasul el s-a schimbat subit din omul care ma intreba mereu cand ne casatorim si facem copii intr-un barbat indiferent,nesimtit infidel(nu l-am prins cu nimeni dar mereu am banuit cate ceva).Domnul are si un prieten pe care il cunoaste de la 5 ani care nu ma place si chiar mi-a cerut sa ma despart de el ca sa poata umbla impreuna cu altele(sa se distreze),spunand ca iubitul meu sufera cand nu e cu mine si lui nu-i convine.Eu nu mai stiu cum sa-l schimb inapoi,nu depind de el financiar pentru ca lucrez dar daca as lua hotararea sa plec nu as avea unde locui si cu greu mi-as acoperi chiria si celelalte cheltuieli(sau chiar deloc).Acum sunt din ce in ce mai trista,de fiecare data cand ne certam el pleaca,nu mai iese in oras cu mine,imi ascunde lucruri,imi zice ca daca nu imi place de el asa sunt libera,zice ca el e tanar si face ce vrea el si profita de faptul ca nu am unde sa plec.Ideea e ca daca stiam ce va fi nici in ruptul capului nu mas mai fi mutat cu el dar el era bland si iubitor si chiar s-a rugat de mine sa vin sa stau la el,si-a cumparat mobila noua ca sa am eu unde sa-mi pun lucrurile etc. mi-a cumpar o mie de chestii si acum...........Va rog dati-mi un sfat pentru ca simt ca-mi iau campii.



Tu mama, ia fa altceva, cauta-ti gazda, o batranica singura, asa sigur o sa-ti ajunga banutii.
Nu mai sta cu un dobitoc!
stem_29
Postat pe 3 Iulie 2010 01:51
Trista situatia asta ! Dar pana la urma ce treaba ai cu parintii?! Daca ai un serviciu inseamna ca esti pe banii tai! Daca iti doresti cu adevarat sa pleci de langa el, iti poti gasi camera in apartament. Si sa stai cu proprietarii sau impreuna cu alti kiriasi. E vreo 4 sau 5 mil.
Dar pana la urma profita si tu de el. Stai acolo si incearca sa profiti de banii lui atunci. Nu mai intretine relatii sexuale cu el. Spune-i ca nu ti se pare ok relatia si nu te simti bine asa. Si vezi-ti de treaba ta ! El sa plece pe unde o vrea. Tu detaseaza-te de relatie si de el. Dar stai acolo daca si tu iti doresti asta. Si considera-l un coleg de camera. Sa vezi ce o sa se mai oftice. Ori iti zice el sa pleci (ceea ce nu va face daca te doreste ) ori sa va impaca cu tine si va fi iar serios. Am patit-o si eu tot asa. Si asa am procedat. Cu parintii n-am nicio treaba. De-asta nu inteleg ce treaba ai tu. Ei cu viata lor tu cu a ta. Intreaba-i daca te pot ajuta financiar ca in rest te descurci tu, stai linistita.
Plopia
Postat pe 3 Iulie 2010 09:13
De la: irinuka2k4, la data 2010-06-19 18:12:15Buna!Situatia mea din pacate nu e prea placuta,am plecat de acasa(mai mult m-au dat afara decat am plecat)fiindca parintii mei ma terorizau propria mea mama imi zicea ca sunt urata,nu voi face nimic cu viata mea etc,cu toate ca sunt studenta in sistem bugetat la zi,am luat admiterea cu 10 am fost mereu un copil cuminte la ora 10 eram in casa.M-am mutat dupa ce am plecat cu iubitul meu cu care eram de 4 ani impreuna atunci cand am facut pasul si dupa jumatate de an dupa ce am facut pasul el s-a schimbat subit din omul care ma intreba mereu cand ne casatorim si facem copii intr-un barbat indiferent,nesimtit infidel(nu l-am prins cu nimeni dar mereu am banuit cate ceva).Domnul are si un prieten pe care il cunoaste de la 5 ani care nu ma place si chiar mi-a cerut sa ma despart de el ca sa poata umbla impreuna cu altele(sa se distreze),spunand ca iubitul meu sufera cand nu e cu mine si lui nu-i convine.Eu nu mai stiu cum sa-l schimb inapoi,nu depind de el financiar pentru ca lucrez dar daca as lua hotararea sa plec nu as avea unde locui si cu greu mi-as acoperi chiria si celelalte cheltuieli(sau chiar deloc).Acum sunt din ce in ce mai trista,de fiecare data cand ne certam el pleaca,nu mai iese in oras cu mine,imi ascunde lucruri,imi zice ca daca nu imi place de el asa sunt libera,zice ca el e tanar si face ce vrea el si profita de faptul ca nu am unde sa plec.Ideea e ca daca stiam ce va fi nici in ruptul capului nu mas mai fi mutat cu el dar el era bland si iubitor si chiar s-a rugat de mine sa vin sa stau la el,si-a cumparat mobila noua ca sa am eu unde sa-mi pun lucrurile etc. mi-a cumpar o mie de chestii si acum...........Va rog dati-mi un sfat pentru ca simt ca-mi iau campii. Buna! Incearca sa stai la un camin studentesc,sau in gazda la curte(este mai ieftin)fii mai distanta putin si nu ii arata ca suferi din cauza lui....el,asa cum bine ai spus,profita ca esti intr-o situatie grea si te exploateaza atat fizic cat si emotional,nu are rost sa suferi si sa faci o depresie din cauza parintilor si a lui.Viata este frumoasa dar scurta ,trebuie sa profiti din plin de tot ce iti ofera,nu sa suferi.Iti doresc multa sanatate,bucurie si intelepciune.
doinitaeda
Postat pe 4 Iulie 2010 21:54
Cred ca trebuie sa incerci reluarea relatiei cu familia!Poate mama ta era prea obosita , si nu realiza ca te jigneste!Treci peste asta , si intoarce-te in sinul familiei tale, sa nu mai fii umilita de cineva care nu te merita!Succes!
twincle
Postat pe 7 Iulie 2010 19:17
buna!cred ca prietenul tau s-a schimbat din cauza anturajului sau din cauza acelui prieten care a incercat sa se amestece in relatia voastra. singura solutie e sa-l inseli cu cel mai bun prieten ca sa ii demonstrezi ca nu e un prieten atat de bun, apoi sa-ti iei lucrurile si sa te muti singura.exista mii de modalitati sa faci bani, muncind cinstit si garantat te vei descurca...greu dar vei reusi,,,,insa omul asta merita o lectie ...bafta
zara_zary
Postat pe 12 Iulie 2010 21:34
Mancate-as, de razbunatoare mica si tuta...
kudika226898
Postat pe 13 Iulie 2010 19:25
buna irinuka,stii ce as face eu in locul tau?m-as aranja ,m-as dichisi dar asa ca sa vada si el m-as imbraca sexi si as iesi mai des in oras cu o prietena sau chiar si singura .prefa-te ca nu se intampla nimic.dupa un timp sa vezi cum te ar intreba dar unde pleci?dar pt. cine te aranjezi ?ar trebui sa il faci gelos si chiar dupa un timp sa incerci sa gasesti pe alcineva.iar daca nu te baga nici asa in seama si nu observa nici o schimbare la tine atunci stii ce?lasa-l sa ramana cu prietenul lui dar dupa un timp o sa iti simta lipsa iti zic eu!daca chiar nu o sa mai suporti acasa eu zic sincer nu m-as mai duce avand in vedere ca parintii tai sunt asa cum sunt......m-as cauta o chirie cu o alta fata as da anunut in ziar sau as cauta dar merita sa faci ceva asa nu mai poti sta..iti doresc tot binele din lume si merita sa incerci sa faci ce ti-am zis
adriana6
Postat pe 13 Iulie 2010 20:39
De la: adriana6, la data 2010-07-13 20:39:48buna irinuka,stii ce as face eu in locul tau?m-as aranja ,m-as dichisi dar asa ca sa vada si el m-as imbraca sexi si as iesi mai des in oras cu o prietena sau chiar si singura .prefa-te ca nu se intampla nimic.dupa un timp sa vezi cum te ar intreba dar unde pleci?dar pt. cine te aranjezi ?ar trebui sa il faci gelos si chiar dupa un timp sa incerci sa gasesti pe alcineva.iar daca nu te baga nici asa in seama si nu observa nici o schimbare la tine atunci stii ce?lasa-l sa ramana cu prietenul lui dar dupa un timp o sa iti simta lipsa iti zic eu!daca chiar nu o sa mai suporti acasa eu zic sincer nu m-as mai duce avand in vedere ca parintii tai sunt asa cum sunt......m-as cauta o chirie cu o alta fata as da anunut in ziar sau as cauta dar merita sa faci ceva asa nu mai poti sta..iti doresc tot binele din lume si merita sa incerci sa faci ce ti-am zis


tu ai face asa ceva??? sau ai facut asa ceva??? tu iti dai seama ca asta poate s'o faca in toate felurile, s'o bata si s'o dea si afara din casa pe motiv ca e o c_rva? mai femeie, cand locuiesti cu un barbat, in casa lui, pe banii lui nu poti face prea multe avioane, cand esti fata la mama acasa atunci iti permiti sa'l faci gelos... dar in situatia asta.. nu stii ce animal se ascunde in el..
Shhh
Postat pe 13 Iulie 2010 20:49
buna!urata poveste mai duci si te compatimesc.ai niste parinti groaznici.eu credeam ca ai mei sunt rai.si eu am facut o prostie foarte mare,neiertabila daca pot sa zic asa,dar am scapat doar cu o cearta forte urata din partea mamei si a tatei.nu stiu ce sa zic...cred ca treaba aia cu "sa strangi bani si sa inchiriezi ceva cu o prietena" e foarte buna!sper sa treci si tu peste problema asta cum am trecut si eu.mult succes
dark_lily09
Postat pe 14 Iulie 2010 17:38
IA-TI VIATA IN PROPRIILE MIINI! POTI ,NUMAI CA NU AI SUFICIENTA INCREDERE IN TINE....
kudika227120
Postat pe 19 Iulie 2010 07:03
buna.chiar imi pare rau pt tine si e pacat ca inca mai exista asfel de parinti.si eu sunt mama si nu i-as putea face copilului meu asa ceva.sper sa treci cu bine peste toate.cel mai bine ar fi sa pleci de la el,de dragoste cred ca nici nu mai poate fi vorba,cel putin partea lui.as vre sa te pot ajuta,dar nu stiu cum.iti sunt alaturi si astept cu nerebdare sa vad care va fi situatia.toate cele bune.
adyady79
Postat pe 20 Iulie 2010 00:07
E teribil de greu pentru tine si mult mai usor pentru altii sa judece, dar daca treci prin asta si depasesti momentele grele nimeni si nimic nu te va putea dobori vreodata. Oricat ar fi de greu de crezut si oricat de negre ar parea lucurile, atunci cand se inchide o usa se deschide o alta. Din pacate puterea si sprijinul de a trece prin toate stau doar in tine. Toti cei care citim povestea ta suntem sufleteste alaturi de tine, dar tu esti cea care ar trebui sa stie despre tine ca esti o luptatoare si ca meriti sa fii tratata mai bine si de parintii tai si de prietenul tau si ca nici unul dintre ei nu te merita. Incearca sa iti strangi prietenii mai aproape, sa vezi daca te poti baza pe unul dintre ei. Cateodata primim mult mai mult ajutor de la straini si exact de la cine ne asteptam mai putin. Dar daca poti sa devii independenta, ar fi nemaipomenit dar nu stiu daca e posibil deocamdata.
Daca nu poti, incearca sa nu ii dai prietenului nici un motiv de cearta deocamdata chiar daca trebuie sa mergi pe varfuri pana iti strangi ceva bani. Dupa ce devii independenta financiar poti sa schimbi complet jocul, dar acum nu iti asuma prea multe riscuri. Tocmai pe asta mizeaza prietenul tau, pe faptul ca nu ai alta solutie si recurge putin la santaj. Atunci cand nu te va mai putea santaja, lucrurile s-ar putea schimba radical sau ar putea sa te piarda si va ajunge sa regrete.
Tu iti poti lua soarta in maini, dar incearca sa te gandesti la cum vei proceda o vreme. Raspunsurile sunt tot in sufletul tau si depinde de ce vrei sa obtii de la viata si de la ceilalti. Nimic nu e imposibil
Amalia23
Postat pe 23 Iulie 2010 02:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Doi pui de catel au nevoie de ajutor 1 De la: lollitta 24 Ianuarie 2010 18:39
SA-MI RASPUNDA, MAMICILE CARE AU NASCUT PRIN CEZARIANA...... 16 De la: neela 15 Septembrie 2009 14:01
HELP!!!PLACA DE PAR BUNA 22 De la: sunrise_cryssuk 18 Iunie 2020 10:09
Culorile anului 2015 de la Talis Romania 1 De la: SuriaUreche 4 Februarie 2015 01:38
Tara Kudica 53 De la: Aidan 16 Decembrie 2010 21:23