Setari Cookie-uri

Desexualizarea povestilor nemuritoare

Copii de 13, 14 ani au relatii si ajung sa aiba si copii. De ce ? In perioada formarii personalitatii, in copilarie nu li se citeste sau spune altceva decat printul salvator si printesa traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Ce prostie !!! Au impresia ca asta este tot ce este viata. S-au invechit povestile nemuritoare si nimeni nu doreste sa scrie altele. Sunt atat de superficiale si de ridicole. Dragostea in ele se bazeaza doar pe aspect. Tot ce trebuie printul sa faca este sa o vada. Astazi femeia si vorbeste .
luminitagabriela
Postat pe 21 Iulie 2010 07:30
De la: luminitagabriela, la data 2010-07-21 07:30:56Copii de 13, 14 ani au relatii si ajung sa aiba si copii. De ce ? In perioada formarii personalitatii, in copilarie nu li se citeste sau spune altceva decat printul salvator si printesa traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Ce prostie !!! Au impresia ca asta este tot ce este viata. S-au invechit povestile nemuritoare si nimeni nu doreste sa scrie altele. Sunt atat de superficiale si de ridicole. Dragostea in ele se bazeaza doar pe aspect. Tot ce trebuie printul sa faca este sa o vada. Astazi femeia si vorbeste .

Ai dreptate Luminita... Ai dreptate, este un fenomen ca in ziua de azi sa auzi ca o fata de 13-14 ani da nastere unui copil...
Parerea mea este ca , o parte din vina a ceea ce s-a intamplat cu tanara de 13-14 o are MAMA ei. Asta pt ca nu a fost atat de apropiata de ea, incat sa-i vorbeasca de contraceptie dupa inceperea vietii sexuale.
Sau, se poate si ca tanara sa aiba o relatie defectuoasa cu ambii parinti, un trai greu acasa etc.

Sunt multe astfel de cazuri, nimeni nu trebuie judecat pt propriile sale fapte! Mai devreme sau mai tarziu, fiecare ne primim pedeapsa~!
Lisssa
Postat pe 21 Iulie 2010 08:09
Nu cred ca se trage de la povestile cu printi si printese de pe vremea cand era bebelus!Daca parintii se limiteaza doar la povesti pana la 15 ani atunci e de rau.Trebuie sa stii cand si cum sa-i explici anumite lucruri pentru ca in caz contrar curiozitatea este mare si te trezesti cu ea insarcinata.In primul rand trebuie sa fi prietena copilului tau,doar asa il poti ajuta sa nu o dea in bara.
Barbie30
Postat pe 21 Iulie 2010 10:31
si cam ce ar trebui draga? sa'i bag vreun xxx la copil cum vine la gradinita? asa de relaxare? merge asa dupa parerea ta? e vorba de educatie nu de povesti mai fata. da cand vei avea un copil vei vedea abia atunci ce dobitocii spui
Shhh
Postat pe 21 Iulie 2010 10:35
Hai sa fim seriosi ca nu povestile nemuritoare ne strica copii.
Mediul in care se nasc, cresc si isi petrec timpul este nociv pentru copii. La momentul actual parintii sunt prea ocupati, stresati de problemele zilnice si de grija zilei de maine ca sa mai aiba timp sa se ocupe si de copil. Si nu e de condamnat, traim intr-o societare mizera si asta se reflecta tare mult in educatia si comportamentul copiilor. Pe de alta parta, parintii nu sunt in totalitate de vina de proasta educatie ce dau dovada copii din ziua de azi, copii ies pe strada, umbla in tot felul de cercuri cu alti copii poate si mai prost (sau deloc) educati. Televizorul, calculatorul, internetul sunt toate un mod de informare care stim cu totii ca nu intodeauna prezinta lucruri tocmai bune pentru auzul si vazul copiilor. E greu sa cresti un copil in ziua de azi si probabil ca iti trebuie multa rabdare si mult tact sa-l educi asa cum trebuie.

_Cryssa_
Postat pe 21 Iulie 2010 10:48
este cea mai jalnica scuza!
size_back
Postat pe 21 Iulie 2010 10:59
SCUFITA ROSIE desexualizata si nemuritoare, numa' buna de povestit copiilor de pana in 5 anisori:
Era o caprioara,singura la parinti si mandra-n toate cele,cum e maimuta lunga-n craci..si neagra la masele! se plimba de zor prin padure (tup-tup-top) mirosind papadii si culegand urzici! si plimbandu-se ea asa,deodata ajunse la o casa! acolo,manata de o curiozitate ce nu-i dadea pace,incepu sa behaie: treei iezi,cucuieti,usa mamei descuieti,k mama v-aduce voua..etc..etc
Si...i-a deschis lupul (un tip fff misto,cu o blana plina de scaieti si ciulini,dar avea muschi (pachetele-pachetele) si in plus..mirosea a parfum frantuzesc,caprioara stia bine!!!! si dupa putin timp a fost chemata moasa,pt k asista la nasterea mult-iubitului copilas al lor. desigur, i-au pus numele SCUFITA ROSIE !! aceasta,inca de cand era boraca,avea prostul obicei de a se duce la bunik in padure,mai ales knd stia k aceasta tocmai luase pensia! postasul Gigel ,admirator fidel al bunicii venea cu pensia si de 3 ori pe luna! deci .scufita rosie se ducea la bunik sub pretextul sa-i duk colaci,coliva,mamaliga,ce mai avea ea pe acasa,deoarece caprioara era o fff buna gospodina!! intr-o zi,vanatorul cel hain si lacom a pandit-o pe scufita cu scopul de a o duce in codrul intunecat s-o omoare,pus..normal..de caprioara,care era ff invidioasa pe frumusetea scufitei ! asa k scufita a dat ortul popii,ducandu-se pe apa sambetei!!! dar ...a fost inviata cu apa vie si apa moarta de catre praslea cel voinik,ce era in trecere pe acolo!!! ce norok pe capul scufitei,caci praslea,desi asculta manele si era putin emo,in perioada de relaxare de dupa taiatul venelor avea timp sa se ocupe si de ea,ascultandu-i povestea vietii!! dar praslea n-o putea iubi,fiindk el era indragostit nebuneste de FRUMOASA DIN PADUREA ADORMITA,asa k pe scufita a dat-o de suflet k sa scape de ea,unei femei! aceasta femeie mai avea 2 fete (foarte naspete),care i-au luat hainele,accesoriile,pana si pantofii de la D&G! si au pus-o sa doarma in spatele unui semineu ! norok ca scufita cunostea niste ciori,vrabii etc care au ajutat-o sa aleaga meiul de nisip de fiecare data cand noua familie i-o cerea! si astfel ea a reusit sa se duk la petrecerea fiului imparatului,furand loganul mamei adoptive! la petrecere ea si-a pierdut in mod intentionat o opinca,iar dupa lungi investigatii ale CIA SI SRI,fiul imparatului a reusit s-o gaseasca,s-a indragostit de ea si s-au casatorit!!! dar cum este la moda.sotul ai mai avea o multime de amante,cu care se ducea every night in cluburi,venind acasa beat mort !! asa k scufita n-a putut sa reziste si a inaintat divort! divortul a durat ceva timp,dar fiindk fiul imparatului avea pile peste tot,,,ei nu i- a dat nimik la partaj.lasand-o sa plece asa cum a venit!! dar scufita,fata inteligenta,a luat din nou drumul codrului,unde s-a intalnit din nou cu vanatorul! fiind in primejdie,aceasta i-a dat un cap in gura vanatorului,legandu-l de un copac,asa cum ii spusese odinioara ROBIN HOOD !! in sfarsit, a ajuns la casa celor 9 pitici,o casa cool,cu pereti din sticla,cu bai dotate cu tot ce se poate,cu alei de flori ,ce mai,o casa belea!!! piticii au fost de acord s-o primeasc,cerandu-i in schimb sa le tina evidenta pariurilor sportive de la tv,caci aveau antena prin satelit,erau bazati!!! dar fiindk scufita a facut niste mici -mari incurcaturi,facandu-i pe acestia sa piarda zeci de mii de euro,au alungat-o fara mila !!! dupa ce a plans cateva zile,scufita si-a continuat drumul prin padure,hranindu-se cu fragi si mure si ce mai gasea pe acolo!! tot mergand ea asa... a gasit o punguta cu 2 bani,pierduta de HANSEL SI GRETEL,cand incercau sa marcheze drumul pana acasa! scufita,bucuroasa,a luat punguta cu 2 bani,ducandu-se cu ea la amanet! cu banii rezultati si-a luat BMW si FERRARI ! bineinteles k acum sarea in ochi oricui,asa k multi s-au oferit sa o ajute.dar ea nu-l putea uita pe ROMEO,cu care a si luat legatura,printr-o agentie de matrimoniale online!! un singur click si gata!! romeo a venit la intalnire,dar degeaba,caci el o iubea tot pe JULIETA!!! scufita era deja disperata,dar si-a pus in aplicare o strategie de cucerire! asa k mai intai s-a dat drept confidenta lui,oferandu-se sa-l ajute cu julieta!!! au ajuns la balconul ei,unde julieta intindea de zor rufe,caci era ff harnica! cum l-a vazut,julieta l-a strigat: - ROMEO,ROMEO,hai mai repede la masa k mii se afuma si mamaliga! dak mai intarzii mult o sa vina uriasul acasa si iar ramanem nemancati,k in week-endul trecut!!!! zis si facut,scufita fiind invitata si ea la masa! dupa ce au mancat,scufita s-a dus la benzinarie,k tocmai se si ieftinise motorina la ROMPETROM !! acolo,in tipm ce-i stergea parbrizul,un baiat i-a dat scufitei la pret redus,caci e criza,niste boabe de fasole,cica fermecate. scufita,foarte increzatoare,le-a cumparat, plantandu-le in gradina JULIETEI! a 2-ua zi,sunandu-i alarma de la telefon,scufita se duse in gradina,k sa vada minunatia de vrej ,plin de teci de fasole!!! julieta era deosebit de incantata,fiindk nu avea ce sa faca de mancare ,dar scufita,spirit inteprinzator,dornica de aventura ,si vrand sa faca putin sport,sa mai slabeasca,s-a urcat pe vrej!! era ffffff incantata,fiindk la sala nu mai fusese demult,si asa k avea de-acum inainte o posibilitate de a face sport mocca!!! dar punandu-si toata ambitia,scufita a reusit sa ajunga pe taramul celalalt,unde s-a intalnit cu CAPCAUNUL!!! ea stia de la mama ei caprioara k acest capcaun era deosebit de fioros,de fapt,el era chiar simpatik,putin mai scund k ea,si divortat de curand!! chiar se potriveau ! si avea o imparatie enorma,cu vii,livezi,paduri,castele,grajduri cu animale etc etc!! s-a indragostit capcaunul de ea!! si ea de el!! asa k au facut o nuta ca-n povesti,care ar fii tinut pana in zilele noastre,dak acest capcaun nu s-ar fii inecat cu o bucata de mar otravit,ajuns pe masa lui din greseala,logik!!! asa k scufita noastra a ramas de aceasta data vaduva,dar bogata,stapana peste tot ce i-a apartinut capcaunului!!! si-am incalecat pe-o sa,si v-am spus povestea asa!!!!
miss_darine
Postat pe 22 Iulie 2010 19:21



super super .... uite d'asta te iubim
anastasia_m
Postat pe 22 Iulie 2010 19:24

@ Miss....nu am citit toata povestea....din cauza ca nu mai pot de ras
Sper sa o citesc mai tarziu
_fantoma_
Postat pe 22 Iulie 2010 19:42
De la: luminitagabriela, la data 2010-07-21 07:30:56Copii de 13, 14 ani au relatii si ajung sa aiba si copii. De ce ? In perioada formarii personalitatii, in copilarie nu li se citeste sau spune altceva decat printul salvator si printesa traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Ce prostie !!! Au impresia ca asta este tot ce este viata. S-au invechit povestile nemuritoare si nimeni nu doreste sa scrie altele. Sunt atat de superficiale si de ridicole. Dragostea in ele se bazeaza doar pe aspect. Tot ce trebuie printul sa faca este sa o vada. Astazi femeia si vorbeste .

Ce prostie!
Din totdeauna s=au citit astfel de povesti, si?

Parintii nu mai pazesc nimic, asta e problema... si prefera sa-si educe copiii cu televizorul si calculatorul decat sa petreaca timp cu ei si sa fie PARINTI!
kitty_krieger
Postat pe 22 Iulie 2010 20:42
Miss,esti mortala!
Barbie30
Postat pe 23 Iulie 2010 00:02
Super
kudika171801
Postat pe 27 Iulie 2010 11:38
cea mai tare poveste pe care am citit-o vreodata
kudika_03
Postat pe 27 Iulie 2010 14:42
kudika041656
Postat pe 27 Iulie 2010 15:47
Esti bestiala Darine
_Cryssa_
Postat pe 27 Iulie 2010 15:55
super tare povestea !!!chiar mi-ai facut ziua foarte frumoasa...si sa revin la topic...si eu am crescut in lumea basmelor,dar nu am ramas gravida la 14 ani.nici macar nu mi-am inceput viata sexuala asa de devreme.fetele care fac asta,sunt dintr-un mediu familial distrus.vor sa aibe atentie si iubire si cred ca desfacandu-si piciorusele,vor obtine asta.dar in schimb vor obtine doar dezgust si lipsa de respect din partea celorlalti si chiar din partea lor.nu cred ca povestile nemuritoare au ceva de a face cu asta.sa nu uitam ca pe vremea mea erau desene animate foarte frumoase,acum ce vezi sunt doar monstrii si lupte.copii nu mai stiu sa se joace frumos,in ei nascandu-se doar idei negative.acum auzi la tv ca un baiat si-a omorat mama pt k i-a taiat netul....o fata si-a omorat mama ca nu o lasa pe afara...etc.a cui e vina?nici a desenelor,nici a povestilor....ci a societatii in care ne crestem copii.pacat!o zi buna tuturor!
kudi_kami
Postat pe 27 Iulie 2010 17:18
Mda , citisem mai demult aceasi tampenie legata de povestile nemuritoare si copii care-si incep viata sexuala din cauza lor .
Hai sa fim seriosi , toti il stim pe fat frumus si ileana cosanzeana si niciunul dintre noi nu a inceput sa se dea huta doar pentru ca au trait ei fericiti pana la adanci batraneti .

In cazul copiilor de azi nu cred ca are vreunul imaginea cosanzenei in minte cand incepe sa dea din fund asa ca lasati basmele in pace ca nu ele-s vinovate ca nu sunteti in stare sa aveti grija de copii
iris_4_ever
Postat pe 27 Iulie 2010 18:27
super povestea...
roz5blue6lila7
Postat pe 27 Iulie 2010 21:49
De la: luminitagabriela, la data 2010-07-21 07:30:56Copii de 13, 14 ani au relatii si ajung sa aiba si copii. De ce ? In perioada formarii personalitatii, in copilarie nu li se citeste sau spune altceva decat printul salvator si printesa traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Ce prostie !!! Au impresia ca asta este tot ce este viata. S-au invechit povestile nemuritoare si nimeni nu doreste sa scrie altele. Sunt atat de superficiale si de ridicole. Dragostea in ele se bazeaza doar pe aspect. Tot ce trebuie printul sa faca este sa o vada. Astazi femeia si vorbeste .

Nu chiar toate se refera la acel print salvator si printesa lui.. cu toate astea, de obicei basmele ascund destule povete; cum ar fi si faptul ca in lupta dintre bine si rau, intotdeauna invinge binele. Dar ar trebui sa astii asta, la varsta care o ai. Si cum ziceau si altii, nu datorita basmelor raman plozii din ziua de azi la 12 13 ani cu burta la gura. raman asa din cauza parintilor care sunt prea prosti si nu stiu sa vorbeasca cu copii lor despre ce e ala sex si din cauza anturajului. Ca sa nu mai zic despre internet. Parintii cumpara copiilor calculatoare de la varste de 4 5 ani ca sa scape de ei sau sa-i vada linistiti si apoi tot ei se mira ca de unde pana unde ramane fiica-sa gravida. Si eu am crescut cu cartile de basme pe sub perna/ pat dar nu ramas insarcinata din cauza lor. Si daca povestile despre printi si printese sunt atat de invechite de ce nu inventezi tu altele noi? uita-te la posturile cu desene si apoi povesteste-i copilului tau cum nuj care robot declara razboi speciei sale si se ajunge la nuj ce lupte si explozii.
Parerea mea e ca ersoanele care gandesc ca tine ajuta la degradarea copiilor.
Suzanna
Postat pe 28 Iulie 2010 01:07
Uite ca mi-a fost si fomica
voiam sa zic: persoanele*
scuzele mele :">
Suzanna
Postat pe 28 Iulie 2010 01:09
darine mortala povestea
clau19
Postat pe 28 Iulie 2010 01:53
darine mortala povestea
clau19
Postat pe 28 Iulie 2010 01:53
Vad ca si voi sunteti foarte superficiali . Regret ca am avut impresia ca am cu cine discuta. Ridicolilor totul este sexualizat pana si povestile nemuritoare care sunt inceputul fiecarui copil. Ce bine ca hotarasc altii pentru copiii vostri ce este bine si ce este rau. Ce ai scris tu acolo este poveste? Ai o vaga idee de ce a ajuns lumea la asta? Pentru ca cei mai multi sunt ca tine. Ridiculizeaza viata. Nu cumva crezi si in dumnezeu si in faptul ca barbatul a fost primul din apa si lut fiind creat? Ce dezamagitor cu adevarat au pe cine prosti cei ce hotarasc destinele si cu adevarat sunteti oi deci mergeti la pascut.
luminitagabriela
Postat pe 28 Iulie 2010 12:54
De la: luminitagabriela, la data 2010-07-28 12:54:06Vad ca si voi sunteti foarte superficiali . Regret ca am avut impresia ca am cu cine discuta. Ridicolilor totul este sexualizat pana si povestile nemuritoare care sunt inceputul fiecarui copil. Ce bine ca hotarasc altii pentru copiii vostri ce este bine si ce este rau. Ce ai scris tu acolo este poveste? Ai o vaga idee de ce a ajuns lumea la asta? Pentru ca cei mai multi sunt ca tine. Ridiculizeaza viata. Nu cumva crezi si in dumnezeu si in faptul ca barbatul a fost primul din apa si lut fiind creat? Ce dezamagitor cu adevarat au pe cine prosti cei ce hotarasc destinele si cu adevarat sunteti oi deci mergeti la pascut.


Vezi cum te exprimi ca jignesti si nu e cazul. Eu zic sa te uiti prima data in glinda sa vezi cine esti tu cu adevarat si apoi sa vii sa imprastii venin si sa dai vina pe niste oameni pe care in primul rand nu-i cunosti.
Subiectul propus de tine este hilar draga mea si toata lumea l-a tratat ca atare.
In ceea ce priveste educatia copiilor tai tu esti singura vinovata de educatia lor, tu si sotul tau. Tu esti cea care alege (pana la o anumita varsta) ce poate citi, ce poate manca, ce poate privi, ce poate asculta iar daca copilul alege ca vrea sa fie altfel nu sunt de vina nici eu, nici darine si nimeni din lumea asta.
Asa ca draga mea..tu esti cea ridicola pentru ca propui niste teme absolut puerile si te mai si plangi ca nu ti se raspunde pe masura asteptarilor. Supriza!!! Oamenii nu sunt ca tine, toti avem dreptul la o parere.
_Cryssa_
Postat pe 28 Iulie 2010 13:19
De la: luminitagabriela, la data 2010-07-28 12:54:06Vad ca si voi sunteti foarte superficiali . Regret ca am avut impresia ca am cu cine discuta. Ridicolilor totul este sexualizat pana si povestile nemuritoare care sunt inceputul fiecarui copil. Ce bine ca hotarasc altii pentru copiii vostri ce este bine si ce este rau. Ce ai scris tu acolo este poveste? Ai o vaga idee de ce a ajuns lumea la asta? Pentru ca cei mai multi sunt ca tine. Ridiculizeaza viata. Nu cumva crezi si in dumnezeu si in faptul ca barbatul a fost primul din apa si lut fiind creat? Ce dezamagitor cu adevarat au pe cine prosti cei ce hotarasc destinele si cu adevarat sunteti oi deci mergeti la pascut.


Ai dreptate , numai superficiali pe site-ul asta
Ma gandeam la persoana careia i-a basit mintea ideea sa denigreze povestile nemuritoare Iti dai seama cat de destept poate fi si cata cultura sexuala are daca a putut fi in stare sa debiteze asemenea teorie ?

Imi imaginez cum statea ea la capatul plodului si ii citea povestea lui fat frumos si merele de aur( neah ,nu o citea , i-o povestea din minte ca deja o stia pe de rost ) cand si-a dat seama ca defapt nu exista fat frumos ca altfel ramanea cu pustiul de 14 ani care a lasat-o insarcinata si nici merele de aur nu exista ca le-a cautat ca sa-si plateasca chiria si nu a dat ele .

De aici si pana la a trage concluzia ca povestile nemuritoare sunt un pericol pentru copii nu a mai fost decat un clik de mouse si un send pe valurile internetului .

Ptiu drace , acum mi-a picat fisa ca si filmele pentru adulti au la baza aceleasi bazaconii adica , personajul pozitiv dupa ce-si ia bataie o ora jumate de la cel negativ in ultimele 5 minute din film isi aduna puterile si invinge raul .Si uite asa ne prosteste pe fata cu happy endingul lor


In privinta lui Dumnezeu ...hmmm , te vad deja la altar mireasa si gandind in sinea ta : ,,imi bag p**a , eu ma trag din maimuta dar vreau nunta religioasa pentru ca-mi sta bine in alb si vreau sa vad cat merge darul ''
iris_4_ever
Postat pe 28 Iulie 2010 19:16
Miss Darine, excelent! Cred ca poti sa te apuci de scris povesti umoristice nemuritoare...new age! Iti garantez un succes nebun cu asa un simt al umorului si condei!

Revenind la tema, e buna doar din perspectiva reflectiei pe marginea educatiei copiilor. Am doi copii mari, la casele lor, realizati profesional in top, cu casatorii reusite, si cu toate astea, daca as lua-o de la capat, as sta primii ani acasa sa-mi cresc copiii. Mi-as sacrifica propriile realizari profesionale. Nu i-as priva de prezenta mea ocrotitoare si securizanta, nu sufocanta, de atentia la nervii mei, la cuvinte, la orice prilej-resursa pentru dezvoltarea lor. Abia acum realizez cate greseli minore si majore am facut, care au marcat maturizarea lor emotionala, desi am comunicat mult, imi povesteau chiar la adolescenta despre problemele lor si-mi cereau sfaturi.

Cat priveste educatia copiilor - am citit multe, sunt profesor - psihologii vorbesc despre riscul absentei povestilor nemuritoare clasice, in primii ani, iar mai tarziu putin, a legendelor si miturilor, care au la baza pattern-uri umane general valabile.

Subiectul vinovatiei pentru debutul timpuriu al relatiilor sexuale este complex - lucrez cu adolescenti, am realizat printre primele ore de educatie sexuala din Romania (informatii, defetisizare, riscuri, contraceptie etc incepand de prin 1995), cand am constatat vidul si greselile din mintea lor si cand la randul meu am avut oportunitatea sa fiu invatata sa lucrez cu adolescentii pe asemenea teme sensibile. Dar evident parintii sunt principalii actori.

Dar cati parinti sunt pregatiti (chiar si azi) sa raspunda firesc la intrebarea fetitei de 10-12 ani "Mami, ce-i aia masturbare?" sau "Ce-i aia erectie?" Pentru ca revistele pentru adolescenti abunda de asemenea teme, prost tratate, si prezinta relatiile sexuale mai mult ca fiind ceva fun si absolut firesti fara sa insiste pe riscuri!
CIBELA
Postat pe 30 Iulie 2010 14:01
De la: CIBELA, la data 2010-07-30 14:01:43 Miss Darine, excelent! Cred ca poti sa te apuci de scris povesti umoristice nemuritoare...new age! Iti garantez un succes nebun cu asa un simt al umorului si condei!

Revenind la tema, e buna doar din perspectiva reflectiei pe marginea educatiei copiilor. Am doi copii mari, la casele lor, realizati profesional in top, cu casatorii reusite, si cu toate astea, daca as lua-o de la capat, as sta primii ani acasa sa-mi cresc copiii. Mi-as sacrifica propriile realizari profesionale. Nu i-as priva de prezenta mea ocrotitoare si securizanta, nu sufocanta, de atentia la nervii mei, la cuvinte, la orice prilej-resursa pentru dezvoltarea lor. Abia acum realizez cate greseli minore si majore am facut, care au marcat maturizarea lor emotionala, desi am comunicat mult, imi povesteau chiar la adolescenta despre problemele lor si-mi cereau sfaturi.

Cat priveste educatia copiilor - am citit multe, sunt profesor - psihologii vorbesc despre riscul absentei povestilor nemuritoare clasice, in primii ani, iar mai tarziu putin, a legendelor si miturilor, care au la baza pattern-uri umane general valabile.

Subiectul vinovatiei pentru debutul timpuriu al relatiilor sexuale este complex - lucrez cu adolescenti, am realizat printre primele ore de educatie sexuala din Romania (informatii, defetisizare, riscuri, contraceptie etc incepand de prin 1995), cand am constatat vidul si greselile din mintea lor si cand la randul meu am avut oportunitatea sa fiu invatata sa lucrez cu adolescentii pe asemenea teme sensibile. Dar evident parintii sunt principalii actori.

Dar cati parinti sunt pregatiti (chiar si azi) sa raspunda firesc la intrebarea fetitei de 10-12 ani "Mami, ce-i aia masturbare?" sau "Ce-i aia erectie?" Pentru ca revistele pentru adolescenti abunda de asemenea teme, prost tratate, si prezinta relatiile sexuale mai mult ca fiind ceva fun si absolut firesti fara sa insiste pe riscuri!






... mda ... iar educatia sexuala pune accent pe ... ce ? ... pe riscuri ... si care ar fi cel mai mare ''risc'' ? ... educatia sexuala este o spalare crunta de creier si marirea obsesiei sexuale ... educatia MORALA din familie nu poate fi compensata cu nimic ... degeaba stii de la 5 ani ce inseamna masturbare si erectie ca tot FUN va fi pentru oricine o relatie sexuala ... problema este ca relatiile sexuale de astazi nu au la mijloc nici o compatibilitate sociala, sentimentala de bun simt ... si asta afecteaza cel mai mult societatea ... nu faptul ca nu stiu ce inseamna masturbare si erectie de la 10 ani ... si ca nu iau pastile de la 12 ani ...

marco918
Postat pe 30 Iulie 2010 14:14


darine, dementiala parodie...
_calandrinon_
Postat pe 30 Iulie 2010 19:04
Iris, bestial raspuns
kitty_krieger
Postat pe 30 Iulie 2010 19:45
Cel mai mare risc la 13-14 ani + - ar fi: o sarcina nedorita, cu greutatile si chiar rusinea pentru parinti, daca nu cumva alegerea este crima, sau boli cu transmitere sexuala, unele "mortale" ....dar bineinteles ca nu in ultimul rand bagatelizarea relatiei sexuale, care ramane de cele mai multe ori la stadiu de functie sexuala exercitata fara discernamant, deci riscant....riscant si sa nu te mai poti bucura de potentialul de frumusete pe care ti-l poate implini propria sexualitate...

...in clasa la care sunt diriginta anul acesta o eleva de 15 ani a ramas gravida cu un baiat tot de 15 ani, si, in afara de faptul ca multi colegi au privit-o intr-un anume fel (am reusit sa demontez acest lucru, sper, si sa-i fac sa compasioneze cu situatia ei), a trait drama de a-si da copilul spre adoptie... deci pana la alte dimensiuni si riscuri ale sexualitatii, iata riscuri concrete, care marcheaza pe viata.
CIBELA
Postat pe 30 Iulie 2010 21:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce fac mai departe? 3 De la: redline 20 Iulie 2009 14:54
HELP!!!PLACA DE PAR BUNA 22 De la: sunrise_cryssuk 18 Iunie 2020 10:09
pisicutza_razboinca cu profil htlm.....tine-ti sfaturile pt fam 30 De la: Calandrinon 20 Decembrie 2009 01:29
Ce sa fac???? 19 De la: fetita_cu_fitze 12 Iulie 2009 20:02
Ai 35 de lei CADOU la AMNESIA & MAGENTA 2 De la: PRALEA_ 5 August 2011 16:46