Setari Cookie-uri

Iubesc,?..pe cine....?sunt noua sifoarte nehotarata...pls..help me!!

de multe ori ma gandesc la asta si-mi zic"..bai,de ce mereu traiesc in trecut?ce-a fost a fost",numai ca singura ma descurajez.AM avut o relatie cu primul de 6 ani dupa care m-am despartit de el din cauza geloziei lui prea mare si parca ma saturasem de el. si am ramas cu actualul.(de 1 an)Cu cel de acum relatia noastra e uimitoare,ma iubeste mult,ma respecta,ma face sa ma simt cea mai importanta fiinta de pe pamant dar cu toate astea tot ma mai gandesc la fostu .As vrea sa pot sa-i daruiesc si eu lui (actualul) ceea ce primesc eu din partea lui,cateodata am impresia ca intradevar il iubesc mult insa alteori parca nu mai e asa:(. Insa situatia sta cam asa:il visez pe primul aproape in fiecare seara si mi se face dor de el tot mai mult.Inca imi mai da msg si as vrea sa-iraspuns la ele dar pe partea cealalta ma gandesc la actualul si nu mai vreau sa ii raspund.Si daca m-as intoarce la el?..va fi bine?cum ne vom comporta unul cu altul?,voi frange alta inima pe cea a actualului.cateodata as vrea sa nu fi facut pasul asta cu despartirea,sau sa nu il fi cunoscut pe actualul.nu mai stiu nici eu.cred ca il vreau pe fostu dar asa cum e cel actual.uneori simt ca-l iubesc pe actual desi i-am spus-o asta,alteori ma gandesc"oare ce fac?sunt sigura de asta?"sunt foarte confuza si asta e de aproape un an.eu m-am saturat deja de mine,de nehotararea mea.Ai mei unii il vor inapoi pe fostu altii nu(nu din cauza fazelor care le-a facut cand ma "santaja" ca se omoara daca il parasesc ca el numai pe mine ma iubeste si fara mine nu poate trai)Intr-un fel il inteleg pt ca daca iubesti faci tot pt a-ti aduce iubirea pierduta inapoi.Se poate sa treci peste asa ceva si sa ierti?Nu stiu ce sa fac!!!mi-e teama ca daca ma voi intoarce la el poate mai tarziu imi voi da seama ca de fapt il iubesc pe actualul si atunci ce fac?(nu-mi pot bate joc chiar asa cand de unul cand de altul)Sau poate chiar il iubesc pe fostu daca inca ma gandesc la el.Nu mai stiu nici eu ce sa fac.Si as fi dispusa sa il iert si sa o luam de la 0.Problema mea exista si e ca NU STIU PE CINE IUBESC!!!Alegerea care o voi face as vrea sa fie definitiva,pt ca deja am si eu o varsta(24) si mi-e si mie timpul.Asa gandesc.La inceput cand l-am cunoscut pe actual am uitat de tot si nu imi pasa nici de fostul chiar daca inainte sa ne despartim cu vreo 2 luni eu eram cu actualul(deci il inselasem pe fostu,dar eram sigura ca nu il mai vreau si ca vreau sa raman definitiv cu cel actual).Si uite asa a trecut aproape un an de cand sunt cu actualul si parca nu il mai vreau la fel de mult ca la inceput.Poate si din cauza ca el sepoarta cu mine extraordinar de frumos pe langa fostul si poate cum eram si eu dezamagita de fostul,mi s-a parut ca cel acrual e mai potrivit pt mine si am facut ceea ce am facut.Intr-un fel nu regret ca l-am ales pe actualul pt ca el e uimitor de dragastos,romantic,tandru,bun,s.a.Nu zic ,ca fostu nu era dar era o fire mai rebela mai hotarata si mai putin nepriceputa intr-ale "iubirii".Dar poate sa regret ca l-am intalnit pt ca imi doresc cateodata sa fie iar ca la inceput?!Si nu l-am mai vazut pe fostu de vreo 4 luni,zic asa accidental si tot ma gandesc la el si parca imi pare rau ca ne-am despartit.Vezi ,sunt foarte nehotarata..:(Am avut perioade dupa vreo 3/4 luni cu actualul cand ii ziceam ca sa ne separam putin pt ca nu stiam sigur pe cine iubesc dar nu dura 2zile si ma cauta el.Se poate sa fiu asa nehotarata(ma gandesc eu)si din cauza ca in momentul cand m-am despartit de fostu sa fi stat o perioada singura sa-mi fi pus ordine in ganduri(ca poate ne-am despartit si din cauza ca aveam nevoie de o pauza fiind impreuna de mici,am crescut impreuna,am facut bune si rele impreuna si mna,cum toti suntem curiosi cateodata ......poate asta era motivul..nush nici eu...ma gandesc..:(..)Dar imi e ca deja am un an de cand stau cu actualul si la un moment dat poate l-am amagit si pe el pt ca ma iubeste enorm de mult....Cu fostu aveam momente cand ne gandeam ca noi vom fi pana la sf vietii si parca si acum daca ma gandesc tot pe el il vad in continuarea vietii mele,insa actualul e dispus sa ma ceara el e cel care se vede cu mine pana la sf vietii si eu ....nush...mai las de gandit.:(Am scris aici un "volum" :)...dar am o multime de intrebari si nu le gasesc raspunsul nicidecum...offf e foarte greu,
kudika049069
Postat pe 22 Iunie 2010 00:16
De la: kudika049069, la data 2010-06-22 00:16:01
ma "santaja" ca se omoara daca il parasesc ca el numai pe mine ma iubeste si fara mine nu poate trai)

Asta e deja prea de tot. Mie imi suna a probleme psihice, nebunie, cum vrei sa-i zici.
De la: kudika049069, la data 2010-06-22 00:16:01
Intr-un fel il inteleg pt ca daca iubesti faci tot pt a-ti aduce iubirea pierduta inapoi

Faci lucruri decente si normale, nu lucruri din care sa rezulte ca ai probleme ce necesita ajutor psihiatric.
In locul tau as fugi de un asemenea om. Eu cred ca tie nu-ti place binele, ci raul. De aia in loc sa-ti vezi linistita de relatia cu actualul prieten care e atent, iubitor, tandru si romantic, tie iti zboara mintea la terchea- berchea de fostu, un om de 2 lei. In locul tau fie as ramane cu actualul, fie cu niciunul. In ambele cazuri insa as rupe TOTAL orice legatura( chiar si gand) cu fostul. Dupa parerea mea, fostul nu merita nici cel mai mic gand al tau. Dar daca esti masochista, ce sa-ti fac?
tematoare
Postat pe 7 Iulie 2010 00:42
"Iubesc?" "Pe cine?"
Sunt intrebari la care doar tu ai raspunsul,Cred ca nu de bine ai ales sa renunti la primul,nu?

"ma "santaja" ca se omoara daca il parasesc ca el numai pe mine ma iubeste si fara mine nu poate trai"
Uite ca a trecut un an si ti-a aratat ca poate sa traiasca si fara tine si inca chiar atat de bine incat sa nu te mai bage in seama.De asta il vrei inapoi,ca nu iti mai da atentie?
Barbie30
Postat pe 7 Iulie 2010 02:21
viata merge inainte cu sau fara. avem o soarta.
kudika225796
Postat pe 7 Iulie 2010 02:29
"deja am si eu o varsta(24) si mi-e si mie timpul" fragmentul asta chiar m-a facut sa rad, pt ca la cat de nehotarata esti, iti spun serios...inca nu a venit timpul acela pt tine sorry...ca sa faci pasul acela doar de dragul de a intra in randul lumii, mai bine las-o balta si asteapta sa te maturizezi ....aaaaaa si inca ceva.... nu dispera, ca va veni si vremea in care nu-ti vei pune atatea intrebari existentiale...pur si simplu vei sti ca EL este THE ONE
miss_darine
Postat pe 10 Iulie 2010 18:37
"deja am si eu o varsta(24) si mi-e si mie timpul" fragmentul asta chiar m-a facut sa rad, pt ca la cat de nehotarata esti, iti spun serios...inca nu a venit timpul acela pt tine sorry...ca sa faci pasul acela doar de dragul de a intra in randul lumii, mai bine las-o balta si asteapta sa te maturizezi ....aaaaaa si inca ceva.... nu dispera, ca va veni si vremea in care nu-ti vei pune atatea intrebari existentiale...pur si simplu vei sti ca EL este THE ONE
miss_darine
Postat pe 10 Iulie 2010 18:37
Nu stii pe cine iubesti? Asta inseamna ca nu-l iubesti pe niciunul; cand vei intalni "alesul" nu te vei intreba pe cine iubesti.
kitty_na
Postat pe 10 Iulie 2010 22:57
imaturitate afectiva plus sado-masochism.urmareste topicul BARBATIDISPONIBILI si vei intelege mai multe despre viata
sever75
Postat pe 11 Iulie 2010 10:05
De la: sever75, la data 2010-07-11 10:05:44imaturitate afectiva plus sado-masochism.urmareste topicul BARBATIDISPONIBILI si vei intelege mai multe despre viata

bvo..ai dreptate
blondix_mik
Postat pe 11 Iulie 2010 20:21
''La inceput cand l-am cunoscut pe actual am uitat de tot si nu imi pasa nici de fostul chiar daca inainte sa ne despartim cu vreo 2 luni eu eram cu actualul(deci il inselasem pe fostu,dar eram sigura ca nu il mai vreau si ca vreau sa raman definitiv cu cel actual)'' GANDESTE-TE CA DACA AI SA TE INTORCI CU PRIMUL , MAI TARZIU SAU MAI DEVREME AI SA AI MEREU CEARTA PE TEMA CA LAI INSELAT
fata_healthy
Postat pe 12 Iulie 2010 13:35
sever75
Postat pe 12 Iulie 2010 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie la distanta 12 De la: mihalicita 30 Mai 2010 20:48
Nivel maxim 13 De la: ancasobo 2 Iunie 2010 18:10
legi scrise care permit agresarea femeilor, 1 De la: kudika392050 29 Mai 2011 11:58
Ce`ar semnifica acest vis ? 33 De la: myhaella_girl2007 24 August 2010 17:29
o vacanta de vis 6 De la: anastasia_m 3 Iulie 2010 09:35