Setari Cookie-uri

Cum ne dam seama cat de realizati suntem??!!!

Buna! Azi am implinit 21 de ani.....Nimic mai banal,nu?Sunt casatorita de 2 ani si am un baietel de 1 an!Pot sa zic ca sunt fericita....cred! Stiti cum se intampal cu persoanele de 50-60 de ani ,ca ajung la o varsta si incep sa se gandeasca la tot ce au facut in viata,ce decizii au luat,daca au facut bine,ce ar face daca ar mai putea schimba ceva....Ei bine..mie mi se intampla asta la numai 21 de ani!!! M-am maritat la 19 ani,eram atat de indragostita ca am crezut ca daca nu ma marit atunci nu am sa ma mai marit niciodata! Imediat am facut si un copil! Schimbarile s-au produs rapid,de la discoteci,baute si distractii am trecut rapid la viata de femeie maritata,la schimbat scutece,la facut biberoane s.a.m.d. Am crezut ca asta e tot ce mi-amm dorit ca o sa ma simt implinita,ca o sa imi placa rolul asta de sotie,respectiv mama. Insa nu totul e asa roz cum unu isi inchipuie nu?! Acum baietelul meu are 1 an si pot sa zic ca orice mamica mandra ca e cel mai cuminte,cel mai frumos si cel mai inteligent copil din lume!!! Acum locuim in Italia,lucram aici,avem si casa noastra in Romania,la Cluj.(primita de la parinti bineinteles). Lucram amandoi.Eu lucrez la un salon,sunt manichiurista,pun unghii cu gel, plec dim la 9 de acasa,duc copilul la nido,ma duc la lucru,vin inapoi la 5,trec iau copilul,vin acasa,pregatesc masa ca vine sotu de la lucru la 6 jumate.Strang masa,mai fac cate ceva prin casa,mai stau si cu copilul,ii dau sa manance,il pun la somn si in sfarsit ma pun si eu la somn ca a doua zi o iau de la capat.

Nu am stat niciodata sa ma gandesc daca imi place viata mea sau nu? Dar azi ,am implinit 21 de ani si am inceput sa ma gandesc ce am facut in anii astia. Si mi se pare ca m-am grabit.Sunt fericita cu familia pe care o am,cu sotul si cu copilul meu,sunt foarte fericita ca ii am,nu i-as schimba pt nimic in lume. dar nu pot sa nu ma gandesc ca putea fi altfel. puteam fi studenta,puteam sa ma bucur in continuare de tot ce o fata de 21 de ani se poate bucura.iesiri cu prietenii,discoteci....Puteam sa mai copilaresc!!!
Nu stiu daca am scris asta pentru a primi neaparat raspunsuri,sau pur si simplu pt ca simteam nevoia sa vb despre asta,dar daca aveti vreo parere,mi-ar placea sa o aud. mersi mult!!
HorjDiana
Postat pe 25 Iunie 2010 03:04
Draga mea in primul rand iti urez un sincer " LA MULTI ANI " , sanatate si sa fi mereu iubita
Apoi nu cred ca e banal faptul ca ai implinit 21 de ani...cred ca e minunat! Legat de gandurile pe care ti le faci nu stiu ce sa zic poate ca te-ai grabit poate ca nu, dar te intreb oare maI CONTEAZA? Daca zici ca esti fericita si implinita nu vad rostul framantarilor tale sincer iti spun ca eu te invidiez ca ai un copil sanatos si cuminte dupa cum spui tu .
Asa ca trage aer in piept, vezi partea plina a paharului si fa ceva pentru tine, rasfata-te, cumpara ceva frumos pentru tine , sau pregateste o cina romantica si sarbatoreste cu sotul tau ca nu e nimic mai placut decat sa te simti iubita !
Si daca ai nevoie de o prietena sau de cineva cu care sa vorbest eu iti stau la dispozitie pt ca stiu cum e cu zilele astea astea in care ne facem balanta vietii...
Te pup sa ai o zi minunata!

A si tocmai am vazut poze/video cu copilul tau e foarte frumos,inteligent, minunat si dragalas de iti vine sa il papi ! Felicitari pentru asa un ingeras!
alydragan
Postat pe 25 Iunie 2010 09:40
"La multi ani! si fie ca toate dorintele sa ti se implineasca! Sfatul meu pentru tine este acela de a nu cauta probleme acolo unde nu sint! Ai creat o familie minunata lucru pe care nu multe femei sint in stare sa creeze,lucru mai important decit discoteci si alte cele care sint oricum trecatoare! T u ai intrat intr-o rutina(toti avem perioade)si ar trebui sa te regasesti cu sotul tau in momente dulci de intimitate,ar trebui sa incercati pe cit posibil sa faceti lucruri impreuna chiar daca sinteti obositi! Toti avem acelasi ritm de viata si depinde numai de noi sa nu ne plictisim! Poti lasa copilul cu cineva citeva ore ducindu-va la un concert sau chiar la discoteca ,restaurant etc! La virsta ta si eu aveam aceeasi dilema dar privind in jurul meu colegele,prietenele in ce viata dezordonata se scalda am inceput sa apreciez ceea ce am! Unele dintre ele nici acum nu au o familie ,traiesc singure etc si nu mi-as dori sa fiu in locul lor. Familia este cel mai de pret lucru pe care il ai si chiar daca nu realizezi acum mai tirziu o sa imi dai dreptate.Apreciaza ceea ce ti-a dat Dumnezeu si fi fericita deoarece ai toate motivele.
kudika1993
Postat pe 25 Iunie 2010 10:51
Mersi mult pentru comentariu alydragan. M-ai ajutat sa vad jumatatea plina a paharului. E placut sa vezi ca mai exista oameni care te pot intelege. Mersi mult!!!
HorjDiana
Postat pe 25 Iunie 2010 16:17
Mersi mult pt sfaturi. O sa incerc sa le pun in aplicare! Mersi mult!
HorjDiana
Postat pe 25 Iunie 2010 16:18
Azi a fost ziua mea,trebuia sa fie o zi frumoasa...speciala....Dar a fost una din cele mai proaste zile din ultimul timp!!!
Am plecat dim la lucru,dupa ce toata noaptea nu am dormit pt ca celui mic ii iesa 4 masele odata si plange toata noaptea. Am venit acasa la 2,m-am apucat de curatenie,de facut mancare,de calcat...toate cu cell mic printre picioarele mele.plangang si moraind pt tot felu de prostii. Pt ca nu e ca am cel mai linistit copil din lume,e mai mult un mic diavol Tazmanian,nu sta intr-un loc o sec si are grija sa faca mizerie acolo unde eu abia am terminat de curatat. Am reusit sa termin pe la 6, a venit sotu de la lucru si speram sa stea cu cel mic macar o jumatate de ora sa pot face si eu un dus!
Dar NU!!!! ASTA NU INTRA IN ATRIBUTIILE LUI!!!!!!!!(raspunsul lui) S-a pus si s-a culcat pt ca era tare obosit. De parca eu eram tare odihnita!Si am ramas eu,ca de obicei cu cel mic,cu mofturile si toanele lui,care parca sunt mai greu de suportat atunci cand esti extenuata!!
Pe la 23:30 am reusit sa il pun pe cel mic la somn,am mai strans prin casa,jucarii si restu si acum ma duc si eu la aproape 1 noaptea sa fac un dus!
Ziua mea??Nici nu mi-am dat seama! Sotu mi-a zis de dimineata un sec La Multi Ani si mi-a zis ca nu stie ce cadou sa imi ia,mai bine trec pe la banca sa scot bani si imi iau eu ceva!
Nu stiu cum sa explic exact ce simt acum.....dar imi vine sa plang....sa renunt!Simt ca nu mai pot,nu mai fac fata singura! Cred ca cel mai mult ma deranjeaza ca sotul nu ma ajuta cu nimic,nu sta cu cel mic,nu petrece timp cu el! Nimic nu intra in atributiile lui...nici sa ii schimbe pampers-ul ,nici sa ii dea apa,nici sa se joace cu el...nimic...parca l-as fi facut singura!!! I se pare ca e singurul care lucreaza, nu considera ca ceea ce fac eu e asa de mare lucru! Nu i se pare ca e greu sa stai toata ziua cu copilul acasa,(copilul merge la nido doar 3 zile pe saptamana cate 8 ore)sa mai mergi si la lucru,sa ii faci curat,mancare sa ai grija sa aiba tot timpu hainele curatate si calcate...pana si chiloti si sosetele!! Eu nu am dreptu sa ma plang,nu am dreptu sa ma doara nimic...nu pot!!!
cateodata simt ca nu mai pot.......simt ca sunt in pragul unei depresii......sunt zile in care e mai bine,cand simt ca ma intelege ca incepe sa se schimbe...dar a doua zi..o luam de la capat!!!!

HorjDiana
Postat pe 26 Iunie 2010 01:24
De la: HorjDiana, la data 2010-06-26 01:24:26 Azi a fost ziua mea,trebuia sa fie o zi frumoasa...speciala....Dar a fost una din cele mai proaste zile din ultimul timp!!!
Am plecat dim la lucru,dupa ce toata noaptea nu am dormit pt ca celui mic ii iesa 4 masele odata si plange toata noaptea. Am venit acasa la 2,m-am apucat de curatenie,de facut mancare,de calcat...toate cu cell mic printre picioarele mele.plangang si moraind pt tot felu de prostii. Pt ca nu e ca am cel mai linistit copil din lume,e mai mult un mic diavol Tazmanian,nu sta intr-un loc o sec si are grija sa faca mizerie acolo unde eu abia am terminat de curatat. Am reusit sa termin pe la 6, a venit sotu de la lucru si speram sa stea cu cel mic macar o jumatate de ora sa pot face si eu un dus!
Dar NU!!!! ASTA NU INTRA IN ATRIBUTIILE LUI!!!!!!!!(raspunsul lui) S-a pus si s-a culcat pt ca era tare obosit. De parca eu eram tare odihnita!Si am ramas eu,ca de obicei cu cel mic,cu mofturile si toanele lui,care parca sunt mai greu de suportat atunci cand esti extenuata!!
Pe la 23:30 am reusit sa il pun pe cel mic la somn,am mai strans prin casa,jucarii si restu si acum ma duc si eu la aproape 1 noaptea sa fac un dus!
Ziua mea??Nici nu mi-am dat seama! Sotu mi-a zis de dimineata un sec La Multi Ani si mi-a zis ca nu stie ce cadou sa imi ia,mai bine trec pe la banca sa scot bani si imi iau eu ceva!
Nu stiu cum sa explic exact ce simt acum.....dar imi vine sa plang....sa renunt!Simt ca nu mai pot,nu mai fac fata singura! Cred ca cel mai mult ma deranjeaza ca sotul nu ma ajuta cu nimic,nu sta cu cel mic,nu petrece timp cu el! Nimic nu intra in atributiile lui...nici sa ii schimbe pampers-ul ,nici sa ii dea apa,nici sa se joace cu el...nimic...parca l-as fi facut singura!!! I se pare ca e singurul care lucreaza, nu considera ca ceea ce fac eu e asa de mare lucru! Nu i se pare ca e greu sa stai toata ziua cu copilul acasa,(copilul merge la nido doar 3 zile pe saptamana cate 8 ore)sa mai mergi si la lucru,sa ii faci curat,mancare sa ai grija sa aiba tot timpu hainele curatate si calcate...pana si chiloti si sosetele!! Eu nu am dreptu sa ma plang,nu am dreptu sa ma doara nimic...nu pot!!!
cateodata simt ca nu mai pot.......simt ca sunt in pragul unei depresii......sunt zile in care e mai bine,cand simt ca ma intelege ca incepe sa se schimbe...dar a doua zi..o luam de la capat!!!!


Aici e greseala ta si numai a ta, pt ca sunt convinsa ca asa l-ai preluat si n-ai facut nimic ca sa-l schimbi...solutii sunt o gramada si sunt la indemana ta ...nu-i mai spala si calca(pt ca esti obosita)...cand vine acasa lasa-l cu copilul fara sa-l rogi si tu du-te sa te intinzi ..etc...incearca sa fi mai egoista si chiar un pic mai delasatoare...si vezi daca se va schimba ceva in cimportamentul lui!
miss_darine
Postat pe 27 Iunie 2010 10:41
La Multi Ani pt ieri!

Nu te mai gandi cum ar fi fost...mai bine fa-ti un plan de cum va fi...pupicei micutului!
_oktober_
Postat pe 27 Iunie 2010 10:47
Termenul de realizat este asa de prost inteles in tara noastra......Adica realizat= sotie,bebe,casa,masina....ma rog....
Problema ta si mai ales a voastra este ca ati luat viata in piept si e greu in .ro sa ai o viata de familie sa lucrezi sa cresti un copil, banii nu ajung....este un proces de supravietuire. Eu zic sa-l iubesti pe sotul tau si sa te gandesti ca tot ce ti se intampla este din cauza greutatii vietii de zi cu zi...
Mr_S
Postat pe 27 Iunie 2010 23:24
Ce mai faci draga Diana? Cum stai cu moralul? Am citit cum ti-ai petrecut ziua de nastere si nu pot decat sa iti spun ca imi pare sincer rau...
Dar trebuie sa faci ceva, nu mai poti continuua asa, trebuie sa pui piciorul in prag si sa ai o discutie serioasa (scurta si la obiect ) si sa il faci sa inteleaga ca ti-e greu, ca uneori simpti ca nu mai poti, ca ai aprecia mult ajutorul lui si ca trebuie sa participe si el la ceva cand ajunge acasa, chiar daca e obosit pt ca si tu esti obosita!
Incearca sa il implici in activitatile copilului, sa faci cumva ca ei 2 sa aiba macar 1-2 ore pe zi in care sa stea impreuna, sa il duca la plimbare sa se joace, orice doar sa ai tu timp sa faci prin casa cele necesare.
Nu sti cat de bine inteleg ce e in sufletul tau, dar din pacate nu am nici o solutie miraculoasa pt tine la indemana, doar tu poti face ceva pentru tine
alydragan
Postat pe 29 Iunie 2010 08:53
De la: HorjDiana, la data 2010-06-26 01:24:26 a venit sotu de la lucru si speram sa stea cu cel mic macar o jumatate de ora sa pot face si eu un dus!
Dar NU!!!! ASTA NU INTRA IN ATRIBUTIILE LUI!!!!!!!!(raspunsul lui) S-a pus si s-a culcat pt ca era tare obosit. De parca eu eram tare odihnita!Si am ramas eu,ca de obicei cu cel mic,cu mofturile si toanele lui,care parca sunt mai greu de suportat atunci cand esti extenuata!!
Nu stiu cum sa explic exact ce simt acum.....dar imi vine sa plang....sa renunt!Simt ca nu mai pot,nu mai fac fata singura! Cred ca cel mai mult ma deranjeaza ca sotul nu ma ajuta cu nimic,nu sta cu cel mic,nu petrece timp cu el! Nimic nu intra in atributiile lui...nici sa ii schimbe pampers-ul ,nici sa ii dea apa,nici sa se joace cu el...nimic...parca l-as fi facut singura!!! I se pare ca e singurul care lucreaza, nu considera ca ceea ce fac eu e asa de mare lucru! Nu i se pare ca e greu sa stai toata ziua cu copilul acasa,(copilul merge la nido doar 3 zile pe saptamana cate 8 ore)sa mai mergi si la lucru,sa ii faci curat,mancare sa ai grija sa aiba tot timpu hainele curatate si calcate...pana si chiloti si sosetele!! Eu nu am dreptu sa ma plang,nu am dreptu sa ma doara nimic...nu pot!!!
cateodata simt ca nu mai pot.......simt ca sunt in pragul unei depresii......sunt zile in care e mai bine,cand simt ca ma intelege ca incepe sa se schimbe...dar a doua zi..o luam de la capat!!!!


Cred ca ai gresit:
1. maritandu-te la doar 19 ani(mai ales pentru zilele noastre cand lumea nu se mai casatoreste asa devreme)
2. devenind mama la doar 20 de ani
Ai gresit mai ales din cauza ca te-ai maritat cu un om egoist care nu vrea sa te ajute la treburile casei si care si mai rau, nu vrea sa stea cu copilul de parca, vorba ta, l-ai fi facut singura. Mi se pare cumplit ca nu vrea sa se ocupe si el de copil. Mie asta imi arata ca nu-i pasa nici de copil, dar nici de tine. Imi pare rau ca treci prin asta, insa nu-mi explic cum te-a vrajit sa te mariti cu el asa de tinerica. Ideal era sa poti afla din timp ca sotul tau e ,,o putoare notorie'' la treburile casei si la ingrijit copiii vostri, ca de ai fi stiut asta, nu te-ai mai fi maritat cu el. Iti tin pumnii sa rezisti in continuare si ar fi foarte foarte bine daca ti-ai putea convinge sotul sa te ajute. Totusi, tu nu esti femei casnica, vii si tu obosita acasa la fel ca el dupa 8 ore de munca. Normal ca trebuie(macar de acum inainte) sa impartiti sarcinile de lucru in casa. Doar nu esti supraom sa tragi 8 ore la lucru+ acasa, iar el doar la lucru si acasa sa se lafaie. Te rog sa iei atitudine!!!!
tematoare
Postat pe 7 Iulie 2010 20:32
De la: HorjDiana, la data 2010-06-26 01:24:26 Azi a fost ziua mea,trebuia sa fie o zi frumoasa...speciala....Dar a fost una din cele mai proaste zile din ultimul timp!!!
Am plecat dim la lucru,dupa ce toata noaptea nu am dormit pt ca celui mic ii iesa 4 masele odata si plange toata noaptea. Am venit acasa la 2,m-am apucat de curatenie,de facut mancare,de calcat...toate cu cell mic printre picioarele mele.plangang si moraind pt tot felu de prostii. Pt ca nu e ca am cel mai linistit copil din lume,e mai mult un mic diavol Tazmanian,nu sta intr-un loc o sec si are grija sa faca mizerie acolo unde eu abia am terminat de curatat. Am reusit sa termin pe la 6, a venit sotu de la lucru si speram sa stea cu cel mic macar o jumatate de ora sa pot face si eu un dus!
Dar NU!!!! ASTA NU INTRA IN ATRIBUTIILE LUI!!!!!!!!(raspunsul lui) S-a pus si s-a culcat pt ca era tare obosit. De parca eu eram tare odihnita!Si am ramas eu,ca de obicei cu cel mic,cu mofturile si toanele lui,care parca sunt mai greu de suportat atunci cand esti extenuata!!
Pe la 23:30 am reusit sa il pun pe cel mic la somn,am mai strans prin casa,jucarii si restu si acum ma duc si eu la aproape 1 noaptea sa fac un dus!
Ziua mea??Nici nu mi-am dat seama! Sotu mi-a zis de dimineata un sec La Multi Ani si mi-a zis ca nu stie ce cadou sa imi ia,mai bine trec pe la banca sa scot bani si imi iau eu ceva!
Nu stiu cum sa explic exact ce simt acum.....dar imi vine sa plang....sa renunt!Simt ca nu mai pot,nu mai fac fata singura! Cred ca cel mai mult ma deranjeaza ca sotul nu ma ajuta cu nimic,nu sta cu cel mic,nu petrece timp cu el! Nimic nu intra in atributiile lui...nici sa ii schimbe pampers-ul ,nici sa ii dea apa,nici sa se joace cu el...nimic...parca l-as fi facut singura!!! I se pare ca e singurul care lucreaza, nu considera ca ceea ce fac eu e asa de mare lucru! Nu i se pare ca e greu sa stai toata ziua cu copilul acasa,(copilul merge la nido doar 3 zile pe saptamana cate 8 ore)sa mai mergi si la lucru,sa ii faci curat,mancare sa ai grija sa aiba tot timpu hainele curatate si calcate...pana si chiloti si sosetele!! Eu nu am dreptu sa ma plang,nu am dreptu sa ma doara nimic...nu pot!!!
cateodata simt ca nu mai pot.......simt ca sunt in pragul unei depresii......sunt zile in care e mai bine,cand simt ca ma intelege ca incepe sa se schimbe...dar a doua zi..o luam de la capat!!!!

Diana discuta cu el serios ca nu esti cistigata la loto si nici roaba lui nu esti! Daca nu isi schimba atitudinea mai bine singura decit prost insotita! Fi dura si ameninta-l ca il parasesti ..........daca ramine bou, altul la rind ca pierzi vremea si iti trec anii slugarind un egoist!
kudika1993
Postat pe 7 Iulie 2010 22:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
durerea din suflet !!!!!!!!!!!! 25 De la: kudika410734 31 August 2011 13:15
De nu reusesc sa am o relatie? 54 De la: BogdanPaul 26 Februarie 2009 09:20
Salutare :) 14 De la: Lucia38 17 Octombrie 2010 21:06
de ce numai vreti relatia actuala? 33 De la: Tharr 17 Octombrie 2010 15:42
Tradarea surorii 10 De la: felixcat 28 Iunie 2009 14:18