Setari Cookie-uri

Frica de dentist la copil

Buna,

Baietelul meu ajunge acum la varsta unde trebuie sa aiba grija de dintisorii lui. Asta fireste include si o vizita la dentist dar stiti cum e, frica de dentist ne paste chiar si pe noi adulti.

Am citit despre o clinica stomatologica de la noi – dentestet cred - care ofera servicii specializate pentru copii. Ei primesc copii in vizite de pregatire sa le obisnuieasca si ofera in acelasi timp sprijin psihologic. Cum vi se pare acest sistem? E suficient pentru a ii usura copilului un drum linistit catre o igiena orala de calitate.

Merci
Manuela1980
Postat pe 22 Mai 2008 11:24
parerea mea etse ca aceasta frica i-a fost implementata inca de mic, in special prin celebra amenintare: daca nu esti cuminte de duc la nenea doctoru' sat-i faca injectii. Pentru cei mici doctorul este un om care vrea sa le faca rau, nu o persoana ce are grija de sanatatea lor... si acest sentiment il vor avea chiar si la maturitate din pacate. In fine, alegeti un medic (despre care stiti ca e bun) mergeti cu copilul acolo, spuneti-i medicului inainte ca cel mic e fricos, sa aiba o abordare corespunzatoare... si cred ca lucrurile s-au rezolvat. Iar cel mic va trebui sa inteleaga ca in viata nu face numai ce ii place si ca uneori riscurile sunt utile:P
dibu_iulia
Postat pe 15 Iulie 2008 17:17
torasexy
Postat pe 29 Iulie 2008 13:34
Toata lumea se duce cu teama la dentist, dar frica nu e justificata, de regula, pentru ca exista metode moderne de tratament si medici care stiu cum sa reduca la minim disconfortul. Pentru copii exista medici dentisti care au experienta in lucrul cu micii pacienti si rabdare pentru a le explica pe intelesul lor fiecare etapa.
Poti incerca sa vezi cum merge totul aici: http://bestsmile.ro/
Mult succes!
rocsena
Postat pe 1 Ianuarie 2009 09:09
Buna.
Ei,copiii,nu stiu ce este frica de dentist.Exemplul fidel este fiul meu,care-a mers la dentist fara frica....eheiii!!!dar povestea s-a schimbat in decurs de cateva minute. Chinul a fost extrem iar acum nu se mai apropie de nici un fel de dentist.Incearca sa-l duci si sper sa fie ok,sa nu-l traumatizeze.Multa bafta...amandorura
carmen_healthy
Postat pe 15 Iulie 2009 20:04
spune-i o poveste in care el e eroul si trece cu bine de prima vizita la dentist. tu trebuie doar sa i-o citesti. de scris o scriem noi. intre pe www.povesti-personalizate.blogspot.com, citeste povestea de test si...da-ne un mail. Si in 2 zile, cel mic va deveni personaj de basm.
priscilla_healthy
Postat pe 5 August 2009 19:55

AICI ! (tratamente la cabinet)
ACOLO ! (tratamente distale)
Pentru dumneavoastra PROGRAME SPECIALE PENTRU ADULTI SI COPII
TERAPIE CU LUMINA SI APA VIE
ENGLEZA si ROMANA si EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE and LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA (BIOPTRON PRO) ,
RAZE INFRAROSII SI HELIU(CERAGEM).
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI and TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu IUBIRE SI RECUNOSTINTA
LEAVING WATER THERAPY
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96





IOANA1947
Postat pe 23 Octombrie 2009 09:52
Fiul meu de la 4-5 ani avea grave probleme cu dantura si dupa ce am epuizat toate cabinetele stomatologice intalnite (!!!), cadouri promise, masinute date de medic daca sta cuminte etc, etc... am vrut sa-l duc la maxilofaciala, sa-l adoarma ca sa-i poata umbla in gura. (avea deja cateva cioturi complet negre in loc de dinti!); pe ultimul stomatolog il muscase de mana pana i-a dat sangele, cand a vrut sa-i scoata un..ciot.
Am aflat ca un stomatolog tanar si-a deschis cabinet chiar langa blocul nostru si "am tot avut vizite de facut"pt. probleme dentare, EU..
L-am rugat pe baietel sa ma insoteasca si sa ma incurajeze, sa ma tina mai apoi de mana in cabinet IN TIMP CE MEDICUL ma trata...; il mai intreba cate ceva pe copil..., il lauda ca e curajos..etc.(l-am pus in tema pe medic si desi e un tip cam introvertit a intrat in ROL excelent).
Legand un fel de amicitie intre copil si stomatolog a fost aproape de la sine sa-i permita LA INCEPUT DOAR SA SE UITE in gurita lui ca treptat sa nu mai fie nici o problema... In trecut n-as fi crezut ca se poate asa ceva !..
IN PREZENT SE DUCE SINGUR LA DENTIST SI DE SARBATORI NU UITA SA-I REZERVE UN CADOU si Domnului Doctor..
EKaterina
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hernie de disc 3 De la: olimpia_valentina 29 Noiembrie 2013 23:37
HERNIE DE DISC 1 De la: healthy010729 3 Ianuarie 2010 20:48
halena 20 De la: kudika_1045539 3 Aprilie 2023 14:49
Mai are cineva alergii de vara? 19 De la: ionelaela 11 August 2010 00:25
casatorie 1 De la: bogy1982 26 Aprilie 2010 15:19