Setari Cookie-uri

Adeno-carcinomul tiroidian

Buna seara si bine v-am gasit !Sunt noua pe aici, dar v-as ruga daca cineva dintre voi imi poate spune ceva despre adeno-carcinomul tiroidian, simptome si tratament.
narcisa121
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:27
Buna Narcisa, eu sunt operata de tiroida si am facut tratament fiind diagnosticata ca si tine cu adeno-carcinom toridian.
Eu te sfatuiesc sa mergi la spitalul Parhon din Bucuresti (singurul din tara specializat pe boli de tiroida) la Domnul doctor Ghemigean, ti-l recomand cu caldura este un doctor extraordinar.
Nu amana vizita la doctor pt ca desi este o boala tratabila, daca o lasi netratata se poate ajunge la cazuri extreme. Daca este cazul de operatie iti spun din proprie experienta ca nu este o operatie foarte dificila, recuperarea este destul de rapida apoi urmeaza tratamentul la sectia de izotopi din acelasi spital.
Nu te descuraja, eu am patit-o cand aveam 16 ani si am crezut ca viata mea se opreste acolo, dar nu a fost deloc asa, acum am aproape 26 si duc o viata perfect normala fara restrictii si fara probleme de sanatate cauzate de problema cu tiroida. Singurul lucru este ca trebuie sa inlocuiesc hormonii tiroidieni cu o pastiluta de euthyrox pe care o iau zilnic.
Multa sanatate iti doresc, si sper sa ne auzim cu bine.
mariaenache2006
Postat pe 28 Octombrie 2009 10:16
TE ROG SA-MI SPUI DACA ACEST "EUTHYROX"ARE EFECTE SECUNDARE. CARE SUNT SI CUM SE MANIFESTA? VEI LUA ACEASTA PASTILA TOATA VIATA? NU ARE SI CONTRAINDICATII? MULTUMIRI ANTICIPATE.
stolerulucian
Postat pe 28 Octombrie 2009 10:32
simptomatologia acestei boli as dori sa o descrieti,m-ar interesa.ms.
dreams_healthy
Postat pe 3 Februarie 2010 11:52
orice tratament are si efecte secundare,cu euthyroxul nu sunt foarte grave, singurul lucru la care trebuie sa fiu atenta este sa iau calciu, pt ca se asimileaza mai greu.
si oricum in cazul meu sunt dependenta de acest medicament pt ca tiroida mea a fost extirpata in totalitate, si dupa cum se stie tiroida regleaza metabolismul, fara ea nu poti supravietui. Si cum eu nu mai am tiroida trebuie sa inlocuiesc hormonii tiroidieni cu ceva si acel ceva e euthyrox.
mariaenache2006
Postat pe 4 Februarie 2010 13:21
simptomatologia bolilor de tiroida difera in functie de boala,in cazul carcinomului cel mai evident "simptom" daca il pot numi asa este aparitia nodulilor in zona gatului. in cazul meu, pe langa nodulii care se simteau la palpare, aveam stari de nervozitate inexplicabila, ma enervam din orice, eu oricum sunt o fire colerica, dar inainte de operatie exageram. ma simteam obosita de la activitati simple, desi ma incapatanam sa merg la sala de cateva ori pe saptamana, nu suportam temperaturi extreme - prea cald sau prea frig - daca era prea cald era chiar rau pt ca aveam stari de lesin.
sunt foarte multe simptome repet, dar sunt in functie de afectiunea troidei.
daca banuiesti ca ai ceva sfatul meu este sa te duci la doctor, nu te juca cu sanatatea ta pt ca hormonii tiroidieni sunt foarte importanti si te pot afecta destul de rau daca nu functioneaza tiroida cum trebuie.
mariaenache2006
Postat pe 4 Februarie 2010 13:29
eu am fost diagnosticata cu hipotiroidie acum 18 ani.....am urmat tratamentul cam 6-7anidupa care la recomandarea doctorului de familie am intrerupt tratamentul....si acum ma vad fortata de situatie sa ma gindesc din nou la probl. hormonale.sincer,nu as mai dori sa o iau de la inceput (cu investigatii si altele);as dori sa reiau medicatia veche dar doctorul meu ,din pacate, a decedat,iar doc.de fam .nici nu vrea sa auda de asa ceva(bineinteles ca ar fi de acord sa incep toate investigatiile de la capat)....de aceea am accesat acest forum sa va consult si pe voi cei care binevoiti a ma sfatui....
dreams_healthy
Postat pe 4 Februarie 2010 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Omitere anticonceptional 16 De la: vieru_cezar_iasi 8 Decembrie 2009 03:59
hei 9 De la: alx_duda 20 Ianuarie 2011 14:26
histerosalpinografie(HSG) 11 De la: healthy017004 2 Decembrie 2010 21:24
SANI MOI DIN CAUZA ATICONCEPTIONALELOR 33 De la: oana_s 14 Decembrie 2009 10:02
Menstruatia 5 De la: MoneyKidu 18 Decembrie 2009 12:17