Setari Cookie-uri

veruci (negi)

Buna... in cateva cuvinte : am cunoscut un barbat cu ceva timp in urma, mai exact 2 luni. Abia acum am ajuns in pat. Am avut o surpriza neplacuta...pe penis avea niste negi (ceea ce m-a dat innapoi, nefacand sex cu el).Am ramas f surprinsa, nu am inssitat f mult pe aceasta tema, mi-a spus ca-i are de mult, etc.Raspunsul lui a fost ca i-a cauterizat mai de mult, insa i-au reaparut. In ciuda faptului ca am cautat cat mai multe informatii pe net, nu sunt f sigura de mai multe lucruri.Pe net scria ca se pot lua si prin simpla atingere, nu neaparat prin contact sexual, ca tratament definitiv nu exista, ca se pot lua si prin sex oral, etc. Daca stiti mai multe informatii despre asta, as dori sa mi le spuneti si mie. Am sa merg si la un dr, ginecoloc si dermato-veneric, pentru a ma pune in ordine cu psihicul (pentru ca de cand am aflat asta, sunt intr-o dispozitie nu tocmai buna- tin la el, imi place f mult, ma afecteaza ceea ce are, e clar ca a luat acest microb de la o femeie, si nu in cele din urma, mi-e teama sa nu cumva sa fi luat si eu, chiar daca nu am avut penetrare). Multumesc anticipat.
mnlmariana
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:57
dap se pot lua doar prin atingere e foarte grav am avut o problema de genu nu genital am fost la dermato internata cand eram mai mica ca imi aparusera niste bubulite pe mine si acolo erau 2 fete internate(surori) care aveau nagei vaginali cea mare luat prin contact sexual si cea mica pt ca sa spalat cu sapunu surorii ei si a fost cauterizata vaginal pt faza asta si problema era ca ii aveau interior si eu de la cea mare am luat 1 pe deget pt ca eram mici si ne jucam prin curtea spitalului insa au obs medicii si imd mi l`au cauterizat si au trecut aproape 15 ani de atunci si nu am mai avut nici un nagel pana acum :D deci bafta mergeti la dermato-venerice spre sanatatea lui ... bafta
AnaCristi
Postat pe 31 Ianuarie 2009 00:14
specific cea mare avea nagei si pe maini din cauza asta l`am "achizitionat" si eu .... sa nu fie raspunsuri obraznice ... :D
AnaCristi
Postat pe 31 Ianuarie 2009 00:15
stai departe de asa ceva...nu cred ca vrei sa ajungi sa fi cautezitata vaginal..la femei apar si intern..mai ales ca acesti negi recidiveaza..pentru femei este mai dureros decat pentru barbati..gandeste-te ce alegi: placere sau dureri fizice?
tania25
Postat pe 25 Februarie 2009 22:59
Parerea mea e ca tipul cu pricina e iresponsabil, egoist si periculos. Nu vreau sa fiu rea, am inteles ca tii la el etc, dar a fost monstruos din partea lui sa te expuna la un asemenea risc. Daca ar fi fost un om ok si s-ar fi gandit la tine, sa-ti fie tie bine, ti-ar fi vorbit dinainte despre problema lui. Daca l-ai atins in zona genitala, e probabil sa te fi infectat, la randul tau. DAR... nu intra in panica, netul e plin de informatii si useri alarmisti. Mi-am facut si eu testul tipaj HPV si medicul care s-a ocupat de recoltare mi-a spus ca se poate elimina virusul prin cauterizarea tesutului infectat de pe col. Am cunoscut o tipa care a luat virusul, i-au aparut veruci, la test i-a iesit ca are o tulpina cu riscuri mari de a degenera in cancer, high-risk, apoi s-a dus la medic sa i se cauterizeze zona afectata de pe col, iar apoi si-a facut din nou testul HPV si i-a iesit negativ, era iar sanatoasa. Depinde si de imunitatea organismului, de hrana etc. Deci fii calma si increzatoare, exista sperante si sanse de vindecare. Ai grija de tine!
corade
Postat pe 2 Martie 2009 10:58
eu am negi pe mana de cand eram un copil.nici macar o alta persoana din familia mea sau prietenii mei nu are vreun neg.deci..... daca s ar fi luat atunci, ei cred ca ar fi trebuit sa fie plini. eu nu cred ca se ia neaparat.
am fost la un dermatolog f vestit si mi a zis ca e din cauza imunitatii scazute.e ok sa i cauterizeze,dar o sa mi ramana cicatrici urate.asa ca...am ramas cu ei.
dar ca sa fii tu linistita cred ca este bine sa intrebi un dermatolog.
rody_stiole
Postat pe 8 Martie 2009 09:10
buna daca puteti sa imidati si mie un raspuns in legatura cu negi eu am negii astia in zona pubiana atat exterior cat si interior am facut un control si pe doctor la durut undeva nu sia dat interesul a spus ca nu e nimic grav decat doi papilomi vb de papilomi deja ma gandesc la un virus am23 de ani numai un partener care are acelasi lucru .un sfat va rog
georya_4ever
Postat pe 23 Martie 2009 17:13
Daca are negi in zone genitala e logic si normal ca sunt luati prin contact sexual,si deci sigur ca se iau, asta daca nu are el o igiena foarte precara, oricum foarte urat din partea lui sa te expuna la asa ceva,
Eu, daca as fi in locul tau m-as gandii de 2 ori inainte sa intretin relatii sexuale cu el,,,sincer.
Nu conteaza ca i-a luat de la o "femeie" sau de la piscina,,,sau de mai stiu eu unde...important e ca ii are si doar sa te gandesti ca la ei hpv - cancerigen nu se manifesta in nici un fel ei doar poarta microbul, nu-i face nici un rau,in schimb tie...
Sanatate si daca chiar nu vrei sa renunti la el,,,du-l la doctor,...ca singur se pare ca nu stie drumul... eventual cand ii cauterizeaza sa le faca si niste analize ca sa stai tu linistita.
cristina_lavinia
Postat pe 24 Martie 2009 22:46
Multumesc pentru mesaj. Igiena nu este preacara... Intre timp am dicutat mai mult sdepre asta... I-a cauterizat cand i-au aparut, au reaparut, etc. Am fost si la dr, m-am elucidat cat s-a putut. Pasul urmator, care trebuie facut, la sfatul doctorului: mers impreuna la analize amanuntite si intors cu rezultatele obtinute la doctorul la care am fost, si in cele din urma cauterizarea. Multumesc tuturor pentru sfaturi
mnlmariana
Postat pe 27 Martie 2009 15:40
Tb sa te duci la un medic de specialitate, cum am facut eu pentru prietenul meu. Dr respectiv ne-a dat un set de analize de efectuat amandoi, si apoi trebuie venit cu rezultatele si efectuata cauterizarea. Problema mai dureroasa este ca ei nu pot trece definitiv din prima, doctorita respectiva spunandu-mi ca a avut caz real, caruia a fost necesara aceasta cauterizare de 7 ori, abia dupa a 7-a oara, a reusit sa il vindece pe barbatul respectiv definitiv. Mi-a explicat ca aceste vegetatii bacteriene (veruci), se pot lua atat prin sex, dar la fel de bine si dupa capacul de WC, piscina, etc, si nu trebuie sa etichetam din prima persoana care are aceasta problema ca fiind infidela,etc, deoarece nu e regula ca acest virus sa fi fost luat neaparat prin contact sexual. Si la sfarsit, am inteles ca exista o solutie pentru imunizare. Iti urez bafta, la fel cum imi doresc si pentru mine si prietenul meu. Doamne ajuta.
mnlmariana
Postat pe 27 Martie 2009 15:47
vegetatii veneriene, nu bacteriene, am scris eu gresit, eram cu gandul aiurea.......
mnlmariana
Postat pe 27 Martie 2009 15:50
Buna fetelor,

Prin aceasi problema am trecut si eu acum...2 ani. Am obs. la inceput ca am o mica proeminenta in zona pubiana, dar nu i-am dat atentie am crezut ca un mic cos din cauza epilarii cu lama si am trecut cu vederea ba chiar l-am taiat cu lama cand m-am epilat.Peste 2-3 zile am vazut ca s-a marit luand forma unui neg si nu era unul ci mai multi.Mi-am adus aminte ca si prietena mea avut ceva de genul asta. Bineinteles ca m-am dus la dr si am aflat ca am hpv si ca l-am luat prin contact sexual si ca sau inmultit din cauza ca i-am taiat cu lama si ca ar fi posibil sa am virusul mai demult in organism dar a debutat acum deoarece aveam imunitatea la pamant. Am venit acasa si m-am uitat cam suspect la sotul meu dar totusi am zis ca tr sa ma interesez mai bine. Am deschis netul si am descoperit ca sunt mai multe "focare de infectie", m-am gandit la prietena mea care habar nu avea ce are decat dupa ce i-am spus eu , dar culmea era ca ei ii trecuse cu ceai de rostopasca. In fine am trecut peste toate suspiciunile (nu avea rost sa ma cert cu nimeni, mai ales cu sotul meu care nu prezenta niciun neg).Asadar m-am cauterizat la Sp CFR2 si slava domnului nu mai am nimic de atunci ba chiar am nascut in urma cu 6 luni o fetita sanatoasa si frumoasa.

A, tin sa mentionez ca de la cauterizare am luat timp de aproape un an aloe si echinaceea pt imunitate( care este cea importanta in prevenirea reaparitiei acestui virus si nu numai)


Multa sanatate
roxigril79
Postat pe 9 Iunie 2009 16:54
pt rody_stiole: se pot vindeca foarte usor si fara costuri si fara cicatrici.
daca vrei intra pe mess si iti explic in detaliu. ID: lady_mary_05
lady_mary_05
Postat pe 17 Iunie 2009 16:26
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 12:03
De la: mnlmariana, la data 2009-03-27 15:47:21Tb sa te duci la un medic de specialitate, cum am facut eu pentru prietenul meu. Dr respectiv ne-a dat un set de analize de efectuat amandoi, si apoi trebuie venit cu rezultatele si efectuata cauterizarea. Problema mai dureroasa este ca ei nu pot trece definitiv din prima, doctorita respectiva spunandu-mi ca a avut caz real, caruia a fost necesara aceasta cauterizare de 7 ori, abia dupa a 7-a oara, a reusit sa il vindece pe barbatul respectiv definitiv. Mi-a explicat ca aceste vegetatii bacteriene (veruci), se pot lua atat prin sex, dar la fel de bine si dupa capacul de WC, piscina, etc, si nu trebuie sa etichetam din prima persoana care are aceasta problema ca fiind infidela,etc, deoarece nu e regula ca acest virus sa fi fost luat neaparat prin contact sexual. Si la sfarsit, am inteles ca exista o solutie pentru imunizare. Iti urez bafta, la fel cum imi doresc si pentru mine si prietenul meu. Doamne ajuta.


Pentru a intari sistemul imunitar se poate lua argint coloidal (sau aloe sau extract de sambure de grapefruit).
Argintul coloidal se poate aplica si extern la diverse probleme dermatologice cu rezultate bune. www.argint-coloidal.ro
Sanatate
Beni_healthy
Postat pe 13 Iulie 2009 20:11
seal&heal ptr negi(nu vaginai)e f bun dupa 2-3 aplicari gata au disparut incercati
kudika056625
Postat pe 14 Septembrie 2009 20:45
PREZERVATIVUL ESTE CEL MAI SFINT,din cauza nefolosirii lui noi femeile sunt predispuse sa ne nenorocim singure.Va sfatuiesc sa va duceti la dermatologie si la ginecologie pt siguranta voastra
asistenta_medicala
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:23
Naturist negii se trateaza cu ulei de ricin. Tamponatii cu ulei de mai multe ori pe zi si vor disparea in decurs de 2-3 saptamani.Multa sanatate va doresc!
pauluca
Postat pe 9 Noiembrie 2009 16:37
buna am o fetita de 3 ani care are 2 negi pe degetul mic la mana.ii are de 2ani .am incercat de 3 ori operatiunea cu cryopharma si fara rezultat.am si un baietel de 5 ani care nu a luat nici un neg.nimeni din toata familia nu are asa ceva.acestia se fac cand e scazuta imunitatea.am sa incerc si cu ulei de ricin poate merge.
girafa
Postat pe 22 Martie 2010 08:51
eu am tratat un neg cu suc de la frunze de smochin, daca aveti undeva un smochin...sucul se obtine la ruperea frunzei si imediat se picura pe neg....Apoi am facut si astfel: am luat o ceapa , am scobit-o si am pus sare dura. Si am uns negul cu solutia aceea...este si in comert ceva pt negi.Nu-i lasati, scapati de ei... cei genitali, chiar nu stiu cum se trateaza altfel decat cauterizati...sanatate la toti
floare_de_crin
Postat pe 22 Martie 2010 12:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat va rog! 8 De la: ela_angel 23 August 2011 15:01
polimiozita idiopatica 1 De la: luminitaslavoiu 22 Septembrie 2009 14:43
Salut! 4 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 15:39
fibroadenom 4 De la: ioanabobocea 19 Noiembrie 2009 12:06
virusul hepatic C se transmite si pe cale sexuala? 37 De la: vivianapopescu 14 Martie 2013 19:18